• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΦΤΗΝΟ ROLLERGUN

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

ΦΤΗΝΟ ROLLERGUN

Νέα δημοσίευσηαπό G.A. » 31 Αύγ 2010, 02:40

Από πολύ καιρό ήθελα να δοκιμάσω ένα Roller, έβλεπα όμως ότι οι τιμές για αρκετά χρόνια ήταν και είναι στη στρατόσφαιρα.
Τα σχέδια λοιπόν για ένα φτηνό Roller είχαν ωριμάσει, μου έλειπε μόνο χρόνος.
Μία εγχείρηση που με έβγαλε off από τη δουλειά για κάμποσο, μου έδωσε την ευκαιρία να φτίαξω αυτό που είχα στο μυαλό μου στην back yard που λένε και τα αμερικανάκια, ή Ελληνικότερα με ότι περισσεύει.
Εχουμε και λέμε σωλήνας αλουμίνιο Φ30 100cm,(γιατί να βάλω carbon, τα φορτία από τα λάστιχα είναι πιο συμμετρικά στα Roller, και ο σωλήνας λόγω Φ30 δεν καταλαβαίνει τίποτα) λαβή MEROU, κεφαλή MEROU όπου και έγινε η μετατροπή για το roller, πτερύγια επίπλευσης που είχαν περισσέψει από κάποια άλλη μετατροπή, ένα αυτοκόλητος οδηγός βέργας της OMER, λάστιχο 17,5 Demka χύμα, ένα μουλινέ Demka από δώ,μιά βέργα 7mm 130cm από εκεί, λίγο acetal και ertalon στον τόρνο και νά μαστε, ένα απλό rolleraki για να δοκιμαστούμε βρε αδερφέ.
Η μεγάλη πλάκα είναι ότι η μετατροπή της κεφαλής έχει δυνατότητα πλήρους αναστροφής, δηλαδή δεν μου άρεσε τα ξηλώνω όλα και φτιάχνω ένα κλασσικό με ανοιχτή κεφαλη.
Περιμένω μία υποβρύχια θήκη από USA για μία φωτογραφική Casio που έχω, για να αρχίσω να τραβάω video τις δοκιμές να δούμε πόσο αξίζει ένα απλό ΦΤΗΝΟ Roller.
Ετσι και δουλέψει στη πράξη, έχω μία καλή ιδέα για μετατροπή Roller (πλήρως αναστρέψιμη) σε Vector της Demka.
Stay tuned.
DSC_0331_r.jpg
DSC_0326_R.jpg
DSC_0325_r.jpg
DSC_0334_r.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Ο άνθρωπος που χαμογελά όταν όλα πάνε στραβά έχει σκεφτεί κάποιον να ρίξει το φταίξιμο.
Άβαταρ μέλους
G.A.

Re: ΦΤΗΝΟ ROLLERGUN

Νέα δημοσίευσηαπό mirios » 31 Αύγ 2010, 03:40

:shock:
SUPER DUPER WOWSERS!!!!!
KALORIZIKO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
MPONATSARE H SKEPSI MOU K STO BYTHO GIRIZEI
KARTERI KANI ARAXNOTO KAI MAYRA PROSEGKIZEI
mirios

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 31 Αύγ 2010, 08:04

Ψώνιο!! :good:
Δυνατό,προσαρμόσιμο,ευέλικτο.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό jimapos » 31 Αύγ 2010, 08:16

πολύ καλό...
Paron kai o Jimapos!
Άβαταρ μέλους
jimapos

Νέα δημοσίευσηαπό atasos » 31 Αύγ 2010, 10:07

Έξυπνο και όμορφο!!!
Αν κάνεις τις δοκιμές σου δώσε μας κανένα αποτέλεσμα...
Ανδρεάκος Τάσος
"wet and happy"
Άβαταρ μέλους
atasos

Νέα δημοσίευσηαπό lemming » 31 Αύγ 2010, 10:11

atasos έγραψε:Έξυπνο και όμορφο!!!
Αν κάνεις τις δοκιμές σου δώσε μας κανένα αποτέλεσμα...

Ακριβώς!
lemming

Νέα δημοσίευσηαπό sotosdeep » 31 Αύγ 2010, 16:38

Τις θέσεις αγκύρωσης του λάστιχου από κάτω, πώς τις έφτιαξες; Θα μπορούσες να μας πεις; Και πόσο ανθεκτικές είναι πάνω σε ένα σωλήνα, αλουμινένιο ή κάρμπον;
Quotiescumque pescatum subaquanea fuscina eo, felicissimus ex mari domum revertor valdeque animus meus quiescit.
----------------
ΣΩΤΗΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
sotosdeep

Νέα δημοσίευσηαπό G.A. » 01 Σεπ 2010, 01:11

Επειδή βλέπω ότι υπάρχει ενδιαφέρον, θα πώ λίγο την ιστορία της κατασκευής, αρχικά το σχέδιο ήταν για σωλήνα carbon, σε κάποια Nαtex πήρα σβάρνα αυτούς που πουλάγαν σωλήνες carbon και ρωτούσα, "αν τρυπήσω και μετά πριτσινώσω σε κάποια σημείο το σωλήνα θα αντέξει ο σωλήνας ή θα ραγίσει από μέσα στο σημείο εκτόνωσης του πριτσινιού", απάντηση "θα αντέξει" σε ερώτηση μου "το έχετε δοκιμάσει" απαντούσαν "όχι" και επειδή δεν ήθελα να πετάξω ευρουλάκια τσάμπα πήγαινα στον επόμενο όπου πάνω κάτω η ίδια κουβέντα, μέχρι που βρέθηκα στο περίπτερο του δάσκαλου ο οποίος είχε κουβέντα εκείνη τη στιγμή με τον γνωστό Σιδέρη, περιμένοντας λιγάκι βρίσκω μια ευκαιρία τον χαιρετάω λέμε τις αρχικές τυπικούρες, και περνάω στο θέμα "αν τρυπήσω και...... θα αντέξει" απάντηση "δεν ξέρω, αλλά τι τον θέλεις το σωλήνα να τον πριτσινώσεις" για ένα Roller του λέω, "παίρνα αύριο από το μαγαζί, να σου δώσω ρετάλια να πριτσινώσεις", και πήγα και ιδού το αποτέλεσμα
DSC_0359_r.jpg
DSC_0340_r.jpg
στο εν λόγω ρετάλι πέρασα το σχοινάκι της φωτό και όλο μαζί το κρέμασα σε ένα μονόζυγο που έχω στο σπίτι, έβαλα την κόρη μου να κρεμαστεί από πάνω μου και εγώ κρεμάστηκα από το carbon ρετάλι, που όπως φαίνεται από τις φωτό και το πριτσίνωμα άντεξε και το βάρος μας άντεξε που ήταν λίγο πάνω από τα 100 κιλά, συνεπώς Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΣΩΛΗΝΑΣ carbon με το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ τύπο υφάσματος και την ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ρητίνη (όπου δεν είναι από τους φτηνούς από όσο θυμάμαι) ξέρω εκ πειράματος ότι θα αντέξει άνετα το φορτίο από ένα ζευγάρι λάστιχα,τώρα το γιατί έβαλα τελικά αλουμίνιο είναι μια άλλη ιστορία, στη φωτογραφία του όπλου απλώς φαίνεται ότι έχω βάλει διπλά πριτσίνια το ένα κολητά στο άλλο με το αντίστοιχο ertalon για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο καθότι το αλουμίνιο είναι υλικό με "μνήμη" δηλαδή "αποθηκεύει" τις καταπονήσεις του αθροιστικά και κάποια στιγμή καταρέει, έτσι και αλλιώς πειραματικό όπλο δεν είναι, μπορεί στην παραγματικότητα και το αλουμίνιο να χρειάζεται μόνο ένα πριτσίνι.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Ο άνθρωπος που χαμογελά όταν όλα πάνε στραβά έχει σκεφτεί κάποιον να ρίξει το φταίξιμο.
Άβαταρ μέλους
G.A.

Νέα δημοσίευσηαπό ΛΟΥΚΑΣ » 01 Σεπ 2010, 09:49

ΚΛΗΜΕΡΑ
ωραία κατασκευη. αν θλεις την γνωμη μου για μερικά πραγματα είμαι στην διαθεση σου.
για τν αξωνα των ραουλων βλεπων αξονακι 316 Φ10 ή κανω λάθος? προσπαθησε να πας σε Φ6 είναι καλήτερα. καθως θα μειώσεις και τον όγκο της κεφαλής.
για το στοπο των ελαστηκών είναι απο ινοξ μασιφ αξωνα στα Φ3 και το έχεις περάσει σχηζοντας στην ουσια τον αξονα απο πλάγια θεση. η γνωμη μου είναι να τρυπησεις τον αξονα σου και να περάσεις το στοπ μεσα. μαλιστα αν ανοιξεις σπειρομα στο στοπ( στα τελειώματα του) και τα περασεις μεσα απο τον αξονα δεν χρειάζεσε ιδιαίτερη στιρηξη και αγκίρωση του στοπ απο την προστινη πλευρά.

επησεις για την αγκύρωση των ελαστηκών στον σωλήνα που χρησιμοποιείες σε λιγο καιρό θα δείς ότι θα χαλαρώσει. καλήτερη λύση σε αυτη την περίπτωση είναι να χρησιμοποιείσεις το συστημα των ρόλλερ για σωλήνα όπολου που έχει ο καλιτς το καταστημα του της μερου. ή φιαξε ένα αντίσηχο δικό σου δωρίς όμως τα ράουλα . ή χρησιμοποιεισε κατι μεταξύ αυτου που σου ανεφερα και του συστηματος αγκίρωσης με μεταλακια βιδωμένα σε 2 ή περισότερα σημεία ανοιγωνατας σπειρωμα μ3 και όχι με λαμρινωβιδες ή νοβοπανόβιδες. αν τελικα χρησιμοποιείσεις βίδες αυτες να είναι με καφάλι ψωμακι και οχι φρεζάτες.
ή να αντικαταστήσεις το περτσίνι με βίδα. σε αυτην την περιπτωση μπωρείς να κανεις διαφωρετικές αγκιρώσεις αλλασοντας τις δυνατότητες του οπλου σου κατι αντιστηχω με τα ρόλλερ σε ξύλο που έχει ο καλιτς.

οτι θελεις είμαστε εδω.
ΛΟΥΚΑΣ
ΛΟΥΚΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό G.A. » 01 Σεπ 2010, 20:15

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια,εσένα όσο και τους άλλους συναδέλφους,

ΛΟΥΚΑΣ έγραψε:για τν αξωνα των ραουλων βλεπων αξονακι 316 Φ10 ή κανω λάθος? προσπαθησε να πας σε Φ6 είναι καλήτερα. καθως θα μειώσεις και τον όγκο της κεφαλής.

Ναι είναι αξονάκι 10χ1mm, για να μειώσω τον όγκο πρέπει να φτιάξω ρολλερακια με μικρότερη ακτίνα, πράγμα που θα παραμορφώνει πιο πολύ το λάστιχο όταν είναι οπλισμένο για πολλή ώρα, και δεν ξερω πως θα συμπεριφερθεί το λάστιχο, αν δηλαδή αποκτήσει καμία μόνιμη παραμόρφωση στο σημείο επαφής του με τα ρολλερ.

ΛΟΥΚΑΣ έγραψε:για το στοπο των ελαστηκών είναι απο ινοξ μασιφ αξωνα στα Φ3 και το έχεις περάσει σχηζοντας στην ουσια τον αξονα απο πλάγια θεση. η γνωμη μου είναι να τρυπησεις τον αξονα σου και να περάσεις το στοπ μεσα. μαλιστα αν ανοιξεις σπειρομα στο στοπ( στα τελειώματα του) και τα περασεις μεσα απο τον αξονα δεν χρειάζεσε ιδιαίτερη στιρηξη και αγκίρωση του στοπ απο την προστινη πλευρά.

Οχι, είναι απλό ανοξειδωτο σύρμα σκληρό Φ2mm μονοκόμματο από αυτό που φτιάχνουμε τις καμπάνες, δεν έχω σκίσει το σωληνάκι απλώς το έχω τρυπήσει, είπαμε χρησιμοποιούμε ότι έχουμε και όσο το δυνατόν απλούστερο,δες φωτό.

ΛΟΥΚΑΣ έγραψε:επησεις για την αγκύρωση των ελαστηκών στον σωλήνα που χρησιμοποιείες σε λιγο καιρό θα δείς ότι θα χαλαρώσει. καλήτερη λύση σε αυτη την περίπτωση είναι να χρησιμοποιείσεις το συστημα των ρόλλερ για σωλήνα όπολου που έχει ο καλιτς το καταστημα του της μερου. ή φιαξε ένα αντίσηχο δικό σου δωρίς όμως τα ράουλα . ή χρησιμοποιεισε κατι μεταξύ αυτου που σου ανεφερα και του συστηματος αγκίρωσης με μεταλακια βιδωμένα σε 2 ή περισότερα σημεία ανοιγωνατας σπειρωμα μ3 και όχι με λαμρινωβιδες ή νοβοπανόβιδες. αν τελικα χρησιμοποιείσεις βίδες αυτες να είναι με καφάλι ψωμακι και οχι φρεζάτες.
ή να αντικαταστήσεις το περτσίνι με βίδα. σε αυτην την περιπτωση μπωρείς να κανεις διαφωρετικές αγκιρώσεις αλλασοντας τις δυνατότητες του οπλου σου κατι αντιστηχω με τα ρόλλερ σε ξύλο που έχει ο καλιτς.

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η βίδα 3mm έχει περισσότερη αντοχή από τα tandem ανοξείδωτα πριτσίνια (οχι αλουμινένια) 4mm που χρησιμοποίησα εγώ,αφού από το τεστ στον carbon σωλήνα αποδείχτηκε ότι ένα πριτσίνι αντέχει πάνω από 100 κιλά τα δύο που έχω βάλει για να διαχειριστούνε 40-50 κιλά δύναμης των 17,5 mm ελαστικών καρφωμένα σε αλουμινένιο σωλήνα 2mm πάχος απλώς δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Επίσης σε ότι αφορά τον αλουμινένιο σωλήνα σαφώς και τα πριτσίνια έχουν πολύ μεγαλύτερη αντοχή στον εφελκυσμό από τις βίδες τις οποίες αν τις τραβήξεις με δύναμη θα κλωτσήσουν τα σπειρώματα, εκτός και αν τις βάλεις με παξιμάδια, που και αυτό γίνεται αλλά θα πρέπει να κατασκευάσεις ειδικό εργαλείο για να τα βάλεις και να τα σφίξεις στο μέσον του σωλήνα, πράγμα που ξεφεύγει από τη σφαίρα του απλού, επίσης τα παξιμάδια θα προξενούσαν προβλήμα σε ένα άλλο θέμα που δεν έχουμε αγγίξει καθόλου στην κουβέντα μας. Πριτσινόνωντας δε σε διαφορα σημεία έχω όσες κλίμακες δύναμης θέλω, στο συγκεκριμένο όπλο εκτός των δύο που εμφανώς φαίνονται στη φωτογραφία και λειτουργούν με το συγκεκριμένο μήκος ελαστικών υπάρχει άλλη μία θέση, μπροστά από το μουλινέ που προορίζεται να χρησιμοποιηθεί με μία άλλη κεφαλή που φτιάχνω σαν full roller.

ΛΟΥΚΑΣ έγραψε:οτι θελεις είμαστε εδω

Ευχαριστώ πολύ και ανταποδίδω, όποιαδήποτε τεχνική βοήθεια χρειάζεστε, μέχρι και π.χ. γενική επισκευή σε εξωλέμβια (εχω τα εργαλεία από το πιο απλό μικρόμετρο μέχρι plastigauge) είμαι και εγώ εδώ.
Άβαταρ μέλους
G.A.

Νέα δημοσίευσηαπό ΛΟΥΚΑΣ » 02 Σεπ 2010, 01:20

:D
ti ενωείς ότι θα παραμορφώνει το λάστιχο με μικρότερη ακτίνα ή Φ στο ράουλο?
εχω την εντυπωση ότι έτσι και αλιώς απο την στιγμή που πατάει το λασιτχο τεντομένο πανω στο ράουλο ακολουθεί την διαμόρφση που έχουμε δώσει. είται αυτη η διαμόρφωση έιναι στα 15χιλ αποσταση μεταξυ των ελαστικών ( ανω και κατω απο το όπλο) είται είναι στα 25 χιλ η παραμορφωση παραμένει η ίδια. απλα έχει να κανει με το προφίλ του όπλου και τα γυρίσματα του ή αλιώς τον έγκο του. εχω φιαξει ρόλλερ με πλαινο προφίλ στα 50χιλ αλλα και ρολλερ με πλαινο προφίλ στα 30χιλ.
η αλλαγή του άξονα έχει να κανει επησεις και με τις τριβές καθως και με τις στροφές που θα περιστραφουν τα ραουλα. ένα μικρό ραουλο δεν θα καθηστερίσει την βολή κατα την εκκίηση αλλα θα την καθηστερίσει κατα την τριβή καθως θα παρει περισότερες στροφές για την εκτόνωση απο ότι ένα σε μεγαλήτερη διαμετρο ραουλο. βεβαια οι διαφωρες είναι πολύ μικρες και είναι ακρος θεωριτικές μια και μιλαμε για μικρες διαφωρες στα προφίλ και τον άξονα.
επησεις άνα άλλο γεγονός είναι ότι τα λαστιχα λογο της επαφής τους έχουν στην διαρκεια του χρόνου περισότερες φθορες απο ένα απλό λαστιχοβόλο. αρα είναι σημαντική η τομή του προφίλ. αλοι προτημουν το κυκλικό προφίλ που προκαλέι και τις λιγότερες φθορες και αλλοι όπως ο αραβαντινός αλλα και εγω ενα προφίλ που σπρώχνει το λαστιχο στον κορμό του όπλου καθως όσο το επιμηκήνεις κατα την όπλιση τοσο μειώνεται η διαμετρος του και δημιουργει κενα μεταξύ λαστιχου και ατράκτου του οπλου.

οσον αφωρα την κεφαλή όντος έχεις δικιο και απλα δεν το πρσεξα πολύ καλα στην φωτο . οι τελευταιες που έβαλες ήταν διαφωτιστικές. είναι ακριβώς η ίδια κεφαλή που σχεδίασα στα πρωτα ρολλερ που παρουσιαστηκαν στην ελλαδα σε εκθεση νατεχ το 1996 στο περιπτερο του ρομπετρο καλιτς , ο οποιος ακομη και σημερα έχει την αποκληστική τους διαθεση.
στην κεφαλή πρεπει να βάλεις λίγο πιο χοντρο συρμα. προσοπικα στα ρόλλερ μου χρησιμοποιώ Φ4. και ο λόγος είναι ότι μερικες φωρες μετα απο αρκετες βολες στραβώνει το σύρμα . τα λαστιχα όσο και αν δεν τερματιζουν πανω στην καφαλή τείνουν να περάσουν απο την κατω πλευρα και αυτο έχει σαν αποτελεσμα την επαφή τους κατα την εκτωνωση τους στο συρμα όχι με μεγάλη δύναμη αλλα αρκετή μετα απο μερικές βολλες να το στραβώσει.είναι ότι ακριβώς συμβαίνει με ένα συμβατικό όπλο όπου κατα την εκτωνωση του το λστιχο διατηρέι την κινητικη του τροχεια και δεν σταματάει εκει που εκτονώνεται αλλα στην ουσία χτυπαει στην κεφαλή του όπλου παρασυρόμενο απο την καμπανα του.

οσον αφωρα τα στοπ απο την κατω πλευρα που χρησιμοποιείς για αγκίρωση των ελαστικών. δεν γνωριζα τα περτσίνια που χρησιμοποιείς. όντος η αντωχή τους είναι πολύ μεγάλη. αλλα πιστευω δεν έχει σημασία το μέγεθος της δύναμης που μπωρέι να κρατήσει το περτσίνι. οι δυναμεις κατα την εκτώνωση είναι λιγο πολυ κρουστικές. η αντοχή σε υλικα και διαμέτρους πλεον δεν μπορουν να υπολογιστουν με μεγέθη δυναμεων άλλα μονο με διαγράματα κρουστικών δυναμεων τα λεγόμενα σμιθ. περα απο αυτο όμως για να μην μακριγορω κατα το 1993 όταν έβαλα περτσίνια εκεινα χαλάρωναν μετα απο μερικά ψαρέματα.
επησεις το περτσίνι δεν καταπονήται κατα εφελκισμό αλλα κατα διατμηση, εφόσων το σημειο επαφής της καμπανας του λαστιχου είναι σε επαφή με την ατρακτο του οπλου. όσο μεγαλώνει αυτη η αποσταση η καταπωνηση μετατρεπεται σε θλιψη. και όντος ακομη και η βίδα ίσως να μην αντέξει. αλλα το προβλημα δεν είναι στο περτσίνι ή στην βίδα αλλα στο υλικό που θα πακτοθουν. την τελεια λύση την βρήκα ένα χρόνο αργότερα καθως στην αγωρα κυκλωφρουν πλέων περτίνια που έχουν εσωτεικό σπειρωμα. δηλ ανοιγεις τρυπα, περτινώνεις και αυτο που έχεις είναι ένα περτινωμένο υλικό και ταυτόχρωνα σπειρωμα. δηλ σε μια λαμαρίνα 1χιλ αποκτας παχος περιπου 5 χιλ σπειρώματος. οπως καταλαβάιινεις οι αντοχές είναι πολύ μεγαλύτερες γιατην πακτωση της βίδας απο απρλο περτίνι. και μια βίδα Μ4 δεν καταλαβαίνει τιποτα. μαλιστα ο αραβαντινός χρησιμοποιεί εω και πολύ καιρο τον συγκεκριμένο τροπο έδρασης των ελαστικών απο την κατω πλευρα. ( με βίδα με αλλεν κεφάλι)
και οι βίδες αντεχουν σε εφελκισμό περισότερο απο τα περτσίνια. μην ξεχνας ότι τα περτσίνια συνθλήβονται έυκολα απο τους πετσιναδόρους ανω αντιστηχα οι βίδες όχι.

οσον αφωρα την κεφαλή του φουλ ρόλλερ πολύ θα ήθελα να την δω. ήδη έχω πατενταρει την δική μου . αλλα ουσιαστικα αυτο που χρησιμοποιουν οι περισότεροι κατασκευαστες είναι όχι τυπου αψύδας που σχεδιασα μετα απο πολύ κόπο αλλα ένα συστημα κλειστου οδηγου που λειτουργεί όμως μονο με καμπανες απο σχοινι και με βέργα με καρχαριάκια.

αν θα δεις δημοσιέυσεις παλιότερες θα δεις τι ενωώ.

αναμενω νέα σου. και αν θελεις να το δωκιμάσουμε μαζί σε ένα κοινο ψάρεμα. ίσως να δεις κατι στα δικά μου όπλα ή να δω κατι στα δικά σου που θα σπρωξει ό ενας τον άλλον λίγο παρακάτω.

δεν ξέω γιατι αλλα δεν μπωρω να βάλω φωτό θα λύσω το προβλημα και θα ανοιξω μερικές.
ΛΟΥΚΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό G.A. » 03 Σεπ 2010, 01:26

Καλησπέρα,ή μάλλον Καλημέρα τέτοια ώρα,

όσο πιο μικρή είναι η ακτίνα του roller, τόσο πιο απότομο είναι το “τσάκισμα” του ελαστικού οταν είναι οπλισμένο, αν π.χ. το roller είχε ακτίνα 50mm εκεί που πατάει το λάστιχο ( δεν γινεται αλλά λέμε τώρα) θα έκανε πιο ομαλό το γύρισμα του λάστιχου από την πάνω στην κάτω πλευρά από ότι ένα roller με ακτίνα 5mm.

Για το σύρμα στην κεφαλή πιθανότατα έχεις δίκιο, αλλά είχα πολύ στα 2 mm και γιαυτό το έβαλα, αν δώ ότι στραβώνει θα βάλω εύκολα πιο παχύ.

Δεν ήξερα ούτε είχα δεί κάποιο τροποποιημένο συμβατικό (όχι ξύλινο) σε roller, ούτε σε έκθεση, ούτε στο μαγαζί του Roberto τα τελευταία χρόνια (από τότε δηλαδή που δημοσίευσε ο Αραβαντινός τα roller στο περιοδικό Θάλασσα), εκτός από κάποιο της Merou που δεν θυμάμαι τον λόγο που δεν μου άρεσε τότε και ένα της Seatec με στρατοσφαιρική τιμή για τα υλικά του και κάτι λάστιχα με ενσωματομένα stop (ούτε τα λάστιχα δεν μπορούσες να αλλάξεις με του εμπορίου αν θυμάμαι καλά).
Αν δεν με απατάει η μνήμη μου (και συνήθως δεν με απατάει), υπήρξε κάποιο δελτίο τύπου σε κάποιο περιοδικό Βυθός, όπου υπήρχε ανακοίνωση ότι ο Αραβαντινός θα προωθούσε τα roller του μέσω κάποιας συνεργασίας, πράγμα που δεν νομίζω τελικά να υλοποιήθηκε σε μεγάλο βαθμό, επίσης δεν έχω δει φτηνό roller, όποτε ρώταγα τιμές ήταν στο θεό γιαυτό και εγώ τότε αγόρασα με τα ίδια λεφτά μιά καραμπίνα BAIKAL, θεώρησα ότι καραμπινα δεν μπορούσα να φτιάξω ενώ roller ναι, και μάλλον είχα δίκιο.

Οσο αφορά τα πριτσίνια, δεν νομίζω ότι σε αυτό το topic χρειάζεται να κάνουμε stress-life fatigue analysis στα πριτσίνια ή στον αλουμινένιο σωλήνα μια και είναι το πιο μαλακό υλικό, νομίζω όμως πως με το tandem πάκτωμα στα δύο κυλινδράκια από ertalon (η αρχική σχεδίαση ήταν ένα μονοκόμματο οβαλοειδές κομματι από ertalon η acetal με δύο πριτσίνια αλλά το γύρισα στα δύο κυλινδρικά επειδή ήταν πιο εύκολή η κατεργασία στον τόρνο μια και είναι ένα πειραματικό οπλο και οχι κάποιο παραγωγής) είμαι κάτω απο το endurance limit του υλικού, και δεν έχω πρόβλημα, επίσης το φόρτισμα των πριτσινιών δεν είναι κρουστικό, κρουστική θα έλεγα είναι η αποφόρτισή τους κατα τη διαρκεια της βολής ενώ υπάρχη και ένα μεγάλο χρονικό κομμάτι στο υποτιθέμενο stress to time διάγραμμα με σχεδόν σταθερό φορτίο αυτό των οπλισμένων ελαστικών, επίσης δεν υπάρχει φορτίο αντίθετης διεύθυνσης οπότε τα πράγματα δεν τα βλέπω τόσο τραγικά και από αυτή την άποψη.

Τώρα όσο για τα πριτσίνια με σπείρωμα ή τις βίδες δεν κάνουν για την εφαρμογή μου γιατί δυσκολεύουν το πρόβλημα στεγανότητας του σωλήνα, και δεν θεωρώ κομψή λύση να βάλω στεγανωτικό σπειρωμάτων ή γράσσο σιλικόνης υψηλής πίεσης κλπ,κλπ, γιατί ο ορισμός του λαστιχοβόλου είναι η απλότητα, στη χρήση και προπαντώς στη συντήρηση τους να μπορεί και ο πιο άσχετος να τα χρησιμοποιεί για πολλά χρόνια,αλλιώς γιατί να μην πάρει αεροβόλο,

επίσης τα πριτσίνια με σπείρωμα δεν κάνουν για υποβρύχια χρήση γιατί μόλις πιάσουν άλατα στις βόλτες και προσπαθήσει κάποιος να τα ξεβιδώσει “κλωτσάνε” και αρχίζουν και σπινάρουν πάνω στο αλουμίνιο, αυτό το γνωρίζει και ο Αραβαντινός (αντε να θυμηθούμε καμιά ιστορία να κάνουμε και καμία πλάκα ) καθότι ήταν ιδιοκτήτης (ή συνιδιοκτήτης δεν θυμάμαι καλά) τέλη 1988 αρχές 1989 ενός μαύρου YAMAHA DT 2OO με αλαγμένο τελικό στην εξάτμιση με ARROW το οποίο στήριζε το καπάκι του με αυτά τα πριτσίνια, οταν λοιπον έπιασαν μούργα από το καμμένο διχρονόλαδο και προσπαθούσαμε όσοι είχαμε τέτοιο σιγαστήρα να τον ανοίξουμε για να αλλάξουμε το ηχοαποροφητικό υλικό, κλώτσαγαν και σπινάριζαν και μετά ρίχναμε ότι ιταλικό καντίλι ξέραμε και δεν ξέραμε στην ARROW μέχρι να βγάλουμε τις βίδες.

Πρώτα θέλω να τελειοποιήσω την απλή κεφαλή για VECTOR της DEMKA (μιάς και έχω δύο) και μετά θα ασχοληθώ σοβαρά με το full roller.

Σαφώς και να πάμε για ψάρεμα μόλις αναρώσω από την εγχείρηση, για να πιάσουμε κανένα ψάρι, όχι για να συγκρίνουμε τα “όπλα” μας. χα! χα! χα!
Άβαταρ μέλους
G.A.

Νέα δημοσίευσηαπό ΛΟΥΚΑΣ » 03 Σεπ 2010, 07:00

καλή αναρωση και εγω λόγο καποιας κύλης που έχω στις 30 του μηνα πρέπει να κάν χειρουργείο και τωρα είμαι καπως μαζεμενος και απ ψαρέματα.
στα ρόλλερ που χρησιμοποιώ δεν έχω δει αισητη διαφωρα στις φθωρες στα λαστιχα αναλογη με το μεγεθος του ράουλου αλλα με την διαμόφωσή του.
τα περτσίνια είνα καθαρα λογος επιλογής αλλα έχεις σκεφτεί να κα΄νεις ένα έλασμα απο ίνοχ λαμαρίνα σαν αυτο που υπαρχει στα ξύλινα? να έχει την μορφή των παλιών σχοινοπιαστρών που έιχαν τα συμβατικά όπλα. με αυτο τον τροπο κατα την εκτώνωση του ελαστικου δεν θα ξεγατζώνεται απο την κατω πλευρα το λαστιχο . βέβαια η τελική επιλογή ειναι δική σου.
τα περτσίνια που έιχα χρησιμοποιήσει εγω ήταν ινοχ.αλλα πραγματικά δεν αξίζει να σταθουμε σε αυτο το σημειο. έτσι και ααλιώς υπαρχουν πολοι τροποι να κανει καποιος την εδραση απο ην κατω πλευρα.

ίσως είνι και η ευκαιρία να πω και καποιοα πραγματα για την κατασκευη αυτων των τοσο παρεξηγημένων όπλων.
λιγο πολύ δεν ξερ τι έκανε ο αραβαντινος καθώς εγω δεν είχα και έχω καμια απολύτος σχε΄ση ή συνομιλία. ο αραβαντινός για μενα ήταν γνωστός μονο απο τον τύπο της δεκαετίας του 90 για τις μετατροπες του και την ευρηματικότητα του αλλα και την ουσιαστική του παρεμβολή στην βελτίση των οπλων συμβατικών και αεροβόλων. η δική μου ιστορία θεωρω ότι ειναι ανεξάρτητη απο του αραβαντινου που καπου στο δρόμο συναντίθηκαν θα έλεγα.
το 1997 προσλαμβάνομαι στην ΕΔΡΑΣΗ Χ. ΨΑΛΙΔΑΣ ώς μηχανολογος μηχανικός υπευθηνος για την συντηρηση και ανακατασκευη των ανυφτικών μηχανημάτων καθως και εργοταξιακής υποστηριξης. ειχα πολους μηχανικους συναδεσφους εκ των οποιων ένας ήταν ψαροντουφεκας και έιχε παρε δώσε με αυστραλία. καποιοα στιγμη ΄κθως μιλάγαμε για το οπλο του μου έιπε ότι θα ήθελε να φίαξει ένα ρόλλερ ( αγω εκέινη την περίοδο έφιαχνα ξυλινα όπλα ) δεν ήξερα ουτε τι ήταν αυτο που μου ζητουσε. τοτε μου άνοιξε τα μάτια με ιστοσελίδες και αναρτήσεις σε ξένο τύπο και παρουσιάσεις. οκ το 2000 έιχα στα χέρια μου 2 οπλα ένα δικό του και ένα δικό μου μετα απο πολλα πειράματα και αποτυχείες . τα οπλα είχαν φτάσει σε ικανοποιητικό επίπεδο και πραγματικά μπορουσαν να ψαρευουν πολύ καλα χωρίς ιδιέταιρα προβλήματα.
καπου εδω γίνεται η εμπλοκή με τον ρομπέρτο καθως είμασταν γνωστοι ( ψώνιζα απο το καταστημα του απο μικρό παιδί) αλλα δεν είχαμε ψαρε΄ψει μαζί. μαζί με κοινό μας φίλο λίγο καιρό μετα ψαρεψαμε στον όρμο των πεταλιών. η αρχή έγεινε. η επαφή μαζί του με πληροφώρησε ότι είχε σκοπο να βγάλει άνα οπλο περιπου σαν το δικό μου αλλα πιο εμφανίσιμο και απλο καθω ο αραβαντινός του ειχα δώσει ήδη ένα απο τα οπλα του για αυτο το σκόπο. τα επομενα χρόνια κυλισαν δωρις κατι το ιδιαίτερο καθώς δεν αποφασιζε τελικά τι θα κανει. μια μέρα περιπου το2005 ( εγω συνεχιζα με την κατασκευή όπλων για φίλους μου συμβατικά όπλα κυρίως ) μου δίνει το οπλο του αραβαντινου και μου λει θέλω ένα τετοιο αλλα όχι περιπλοκο και δυσκολο στην κατασκευή του και την χρήση του. εβαλα κατω τα πραγματα και απο φάσησα να εφασρμώσω για πρωτη φωρα τα πλαινα αυλάκια πανω και κατω για μειωση του όγκου . ( είμουν ο πρωτος - με αποδείξεις - που χρησιμοποιεισε πλαινα φτερα οδηγους για τα λάστιχα και άς πηγαν μερικοι στα δηκαστήρια για να κατωχηρώσον ως δική τους πατέντα.)βελτιωσα την κεφαλή σε πιο ισχυρη, αλλαξα τρόπο έδρασης του αξονα και των ελαστικών στο κατω μερος του όπλου και έκανα την επιλογή της δύναμης να αλλαζει πολύ ευκολα με μια κίνηση.
το τελικό σχέιδιο δεν είχε καμια σχέση με το οπλο του αραβαντινου και των παλαιών δικών μου. τελικά μετα απο λιγο διαστημα χωρίς το όπλο να δοκιμαστεί απολυτα βγήκε στην έκθεση , την συνεχεια λιγο πολύ είναι γνωστή. οι πρωτες παραγγελίες ήρθαν και οι βελτιώσεις μια μετα την άλλη πιστευ ότι αυτη την στιγμή διαθέτω το πιο απλο και ευκολο ρολλερ που υπαρχει στην αγωρα.
πραγματικά παντως η τιμή του είναι δεν θεωρω ότι είναι υψηλη . και αυτο γιατι ένα όπλο καρμπον χωρίς μουλινε 100άρι η τιμή του είναι κατι πανω απο 300€ ( για σωστό καρμπον) όταν δίνεται στην αγωρα με 450€ ξύλο με τικ σε 5 φίλα και ρόλλερ που έχει καποιοα εξαρτήματα αλλα και μεγάλη επικυνδηνότητα αστοχίας λόγο τρυπιμάτων στην κεφαλή και φύτεμα τυποποιημένης λαβής εμπορίου ( της οποιας το κοστος ξεπερναει τα 50€) θα δεις ότι η τιμή δεν ειναι εξωπραγματική. η δουλεια στο ξύλο δεν πληρώνεται και αυτο το ξερουν όλοι οι κατασκευαστές.

στην αγωρα αλλων εταιριών τα ρόλλερ ειναι πανακριβα και πολυ δύσκολα στο χειρισμό τους ειδικα το ρόλλερ της beschat έχει 850€. έχει βέβαια διαφωρετικά υλικά και παντρέβει καρμπον ξύλο και διαφωρα άλλα...............

παντως η ουσία είναι ότι αξήζει πολα μπραβο για την μετατροπη που κάνεις. ενα ρόλλερ πραγματικα είναι πολύ διαφωρετικό όπλο και θα το διαπιστώσει στην πρωτη βολή που θα κάνεις. δεν θα ξαναψαρέψεις με τα συμβατικά σου όπλα. θα πρωτηνα σε όποιους διαβάζουν το ποστ να δοκιμάσουν να φιαξουν ένα ρόλλερ έτσι για αλλαγη. υπαρχουν πολλα προιόντα έτοιμα στην αγωρα που μπρουν να βοηθήσουν και να κανει καποιος μονο το μονταρισμα σε μια μεγγενη και με καπια βασικά εργαλέια.
όταν παω στην θαλασσα παω για ψάρεμα τα αλλα έπονται.
δεν θελω να σου χαλάσω το ποστ ουτε ήθελα να κανω τον έξυπνο. απλα θεωρησα ότι ίσως μποώ να βοηθήσω με μερικές συμβουλες που ίσως τελικά να είναι κα λάθος. αν θέλεις μπορω να αναρτήσω στη δημοσιευση σου μερικές φωτο και συμβουλες πως μπωρεί καποιος να φιαξει ένα φτηνό ρόλλερ και να μετατρέψει έυκολα ένα όπλο του σε ρολλερ βρρίσκοντς υλικά απο την αγωρά.

καλη ανάρωση.
ΛΟΥΚΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό G.A. » 03 Σεπ 2010, 10:19

Ευχαριστώ και καλή επιτυχία, έχω κάνει και εγώ και η ανάρωση τραβάει κάμποσο.

Φυσικά και να βάλεις τις φωτογραφίες και ότι οδηγίες θέλεις, θα μας βοηθήσουν όλους δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Σαφώς και δεν μιλάω για το κόστος των ξύλινων roller, αφού γνωρίζω τη διαδικασία κατασκευής τους, μιλάω για το κόστος κανένα δύο απλών ρολλερ που κυκλοφορούσαν.

Ο βασικότερος λόγος που ξεκίνησα να φτιάξω το roller, είναι ότι λόγω κάποιας συμμετρίας φορτίσεων στο σωλήνα από τα λάστιχα ένα απλό roller δεν χρειάζεται να έχει διαστημικά υλικά στο σωλήνα του άρα μπορεί και πρέπει να είναι φτηνό και απορώ πως τόσα χρόνια δεν έχουν βγάλει οι Ελληνικές εταιρείες κάποιο φτηνό, αν θέλει κάποιος βέβαια την αίσθηση του ξύλινου ή Full Roller τότε σίγουρα θα πάει σε πιο προσεγμένη κατασκευή με το ανάλογο κόστος.

Δεν φανταζόμουν ότι υπήρχαν και δίκες ανάμεσα στους κατασκευαστές για τις πατέντες, για πές για πές να κάνουμε και λίγη κοινωνική ενημέρωση.
Άβαταρ μέλους
G.A.

Νέα δημοσίευσηαπό ΛΟΥΚΑΣ » 03 Σεπ 2010, 18:34

εχεις κανει και εσυ κοιλη για πες?
εμεις μαλον την έχουμε κληρονομική αφου όλοι σχεδόν στην οικογένεια την έχουν .
μαλλον όμως δεν παω τωρα θα παω χειμωνα που θα κοψει η δουλεια.

στο παρελθον έχουν διαδραματιστει σκηνες απειρου καλους με ανθρώπους με πολλους κάλους.
αλλα αστα γιατι μπορεί να παρεξηγιθει κανεις και να αρχίσει τα εξωδικα.
εκείνο που δεν μπορουν να κατανοήσουν μερικοι είναι ότι όταν πολλοι ανθρωποι ψάχνουν να βελτιώσουν ένα συγκεκριμένο πραγμα το σιγουρο είναι ότι θα έχουν κοινα σημεια στο αποτελεσμα τους. για ένα όπλο μηλάμε. και όχι για την ανακάλυψη μιας νεας τεχνολογιας ή ενός συστατικού φαρμακου. δυστηχώς τα πραγματα είναι τοσο απλα. αλλα ειπαμε για πολλους κάλους.....

παντος για την ιστορία τα πλαινα περύγια ξεκίνησαν για μενα όταν ήμουν φοιτητης μηχανολογίας με μάθημα την μηχανική ρευστών στο 3 εξάμηνο. ( ηχανολόγος μηχανικός) απο τον καθηγητή ζητήθηκε μια εργασία πυ είχε να κανει με εροδυναμική. υπηρχε τώτε μια συσκευν που μετραγε την πιεση σε όλα τα σημεια ένος φτερου αεροπλανου και τις διαφωρες αν αλλαζε κλήση. οποτε :think:
την έπομενη ο λουκας με ένα κοματι τικ στρογιλό ένα οβάλ και 2 κυλινδρικα ξυλαράκια αντι για λάστιχα στην συραγγα για μετρήσεις. το αποτελεσμα τρομακτικό.
το όλο σχέδιο που βγήκε ήταν στην λαβη κυλινδρικό ακριβώς εκει πυ είναι η εγκοπη της βέργας ξεκίναγε ένα φτερό - πατουρα για το λαστιχο ο οποιο αυξανόταν και έστρηβε διαμήκη του όπλου μεχρι που έκανε τον κυλινδρικό σωλήνα σε ορθογώνιο στην τρύπα των ελαστικών . και μιλάμε όλα αυτα για το 1993
δεν πιστευω τοτε να υπηρχε τετοιοα ερευνα. να μην τα πολυλογό ενα ωραίο οπλο ετοιμαζεται και πεφτει στο νερο. η μερα με την νυχτα στα γυρίσματα αλλα και στις βολές εφόσον πλεων δεν έχω επαφη των ελαστικών με την άτρακτό του οπλου. και μιλαμε για το 93. την χρηση εποχη του ψαχτηριου και του αεροβολου και των χοντρων ελαστικων 17 , 19 ,25 ναι μεχρι εκει υπηρχαν. και τραβάγανε όλοι και να σου τα ματώματα αλλα και οι βολές στο γάμο του καραγκιόζη. και ο λουκας για καρτερια ( δυστηχώς τα νερα που ψάρευα δεν ήταν για ψαχτήρι) με 2Χ16 μαλακά κοκκινα και μεσα λευκα με βεργα πιο κοντη απο τις άλλες που βάζανε τοτε και βολες .................. να φανταστει γνωστος του χώρου και σημερα αθλητης το δοκιμασε για πλακα γιατι αστοχουσε συχνα απο μεγαλες αποστασεις και επαθε την πλακα του.
παλι πολυλογώ. μετα απο ενα χρονο μου σπανε το αυτοκινητο και στο πατρικό μου το εργαστήριο και μου περνουν μονο ολα τα οπλα νάι όλα τα ξύλινα όπλα ακομη και τα δειγματα και αυτα που ηταν στραβα και αυτα που θελανε διωρθωσεις και αυτα που ηταν υπο κατασκευη. υπηρχαν τοσα πραγματα ακοομη και λευτα σε συρταρι , υπολογιστης, φαξ , τηλεωραση δεν πηραν τιποτα μονο τα οπλα...............τυχαιο δεν νομιζω.
το 93 πλαινα φτερα καπου εκει κανει και την εμφάνιση του το μαστερ της ομερ το πιο ακριβό οπλο της αγωρας. το πηρα δεν το βολευτηκα το έδωσα. αλλα τα φτερα φτερα.
μετα απο 2 περιοδους γεμισαμε με φτερα. τοσα που σε λιγο θα πεταξουμε.

όλα αντιγραφωναι όλα μετατρέπονται. απο την στιγμη που το κερδος μπενει μπροστα δεν υπαρχει τιποτα αλλο. μονο αυτο. και το συναφι μας βρομαει περισσοτερο απο καθετι άλλο. υποκρισία και συμφέρων το νο1 δεν πηραζει και σε άλλα με υγεία. εγω να ψαρευω ήθελα απο εκει και περα να κοψουν το λαιμό τους όλοι. ακομη και παλαιότερα αρθρα μου στον έντυπο τυπο σνομπαρίστηκαν και έπεσαν στο περιθόριο. βλέπει δεν φουσκοναν μυαλα και δεν επηρεαζαν σε υπερκαταναλοτησμο τους αναγνωστες......... μγαλη πληγή αυτα τα περιοδικά.......ασ τα.
ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΜΕ ΟΜΩς ΟΛΑ. ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΑΙΔΙΑ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΩΡΕΣ ΠΡΟΣ ΜΙΜΗΣΗ.

τα ρολλερ ηταν για μενα πραγματικα μια μεγαλη εκπληξη. δεν θα ξεχάσω την πρωτη βολή μου. βρισκομαι στα ρυχα ένα απλό ρολλερ που το κουβαλαγα αλλα λογο γκαυλας για ψάρεμα μενει στο σακκο. αυτη την φωρα ήμον μονος οποτε λεω γιατι όχι. τραβάω πρωτη σκαλα τραβάω δευτερη. ηρεμω πρωτη βουτια καρτερακι στα ρυχα στην πυλο. νασου ενας ωραιος σκαρος, απομακρυνεται αλλα μεσα στο οριο σηκώνω το εκεφτωμαι και λέω δεν γαμιεται σιγα μην τον παρω. παταω . το μονο που θυμαμαι είναι ότι κοιταξα που έιναι η βεργα γιατι νομιζα οτι δεν έφυγε απο το οπλο . η ανακρουση μερα με νυχτα. κοιταω πιο κατω και βλεω τον σκαρο καρωμενο στο σημειο που πατησα την σκανδαλη να σπαρταράει και μολυς να τον έχει ξεπεράσει η βέργα. απο τοτε οπως καταλαβαίνεις.......ενα νεο πεδιο ανοιχτηκε μπρωστα μου . ενας τομεας που νομιζα ότι κανεις δεν είχε αγγίξει στην ελλαδα. μα ειναι τοσο απλο τοσο έυκολο έλεγα τοσο λογικό και όμως οι πηφιλάξεις ειναι τεράστιες ακομη και σημερα. βελτιωση στην βεστιωση και να μαστε να μιλαμε για ρολλερ............

απο ότι έχεις καταλάβει ποτε δεν είδα το κερδος ώς ε΄να χρηματικό πραγμα. ποτε δεν με ενδιέφερε η προβολή , και για αυτο το λογο μεσα απο το φορουμ εχω βοηθήσει αρκετα παιδια να δοκιμασουν και να φιαξουν ένα δικό τους ρολλερ χωρίς να τα σκασουν και χωρίς κανενα αντιτιμο και ερχονται και στο εργασήτριο μου . τελικά αυτο έχει σημασια περα απο τα χρηματα η ικανοποίηση της δημιουργίας και το αποτελεσμα στην θαλασσα με τα δικά μας όπλα.
όχι ότι μας στηχίζει λιγότερο αλλα φαντασου την γνωμη που αποκτα κάποιος για λεπτωμεριες που δεν ειχε καν φανταστει και τις δημιουργικές ωρες. στο κατω κατω αν καπνιζαμε θα θέλαμε απο 6€ την ημερα. τυλαχιστον χαλαμε κανενα καντρόνι τον ηνα για δοκιμές .... καπνος και πισα στα πνευμώνια απο την μια ...καπνος , κα τζήφος , αλλα ονειρα, δημιουργια, και πολλες δοκιμές απο την άλλη. διαλέξτε... αλλα και άν σου κατσει ?η κατασταση και φιαξεις αυτο που ονειρευόσουν .....

επομενο σχέδιο βεργεσ που θα κλειδώνουν στον στοχο και θα τρεχουν να χτυπισουν το ψάρι οποου και αν στιψει κατι σαν πυραυλοι σε μαχητικό αεροσκαφος....το εχω δει στον υπνο μου σου λεω. :think:

Υ.Γ :η καλήτερη αμυνα στην αντιγραφή ειναι η τιμή. αν ο άλλος δεν έχει περιθόριο κερδους να το που λησει πιο φτηνα απο τον κατασκευαστη τοτε τα παρατάει.
ΛΟΥΚΑΣ

Επόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: --xristos--, 53+, MTA, Γιώργος 1 και 36 επισκέπτες