• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗ-LYCAN 115CM SETUP

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗ-LYCAN 115CM SETUP

Νέα δημοσίευσηαπό TiG » 13 Μαρ 2019, 14:17

Καλησπέρα σε όλους τους συνασθενής και καλή σαρακοστή..

Και πάω προχθές για ένα πολύ κοντινό στην Αττική, με το σχετικά καινούριο όπλο, της επικεφαλίδας, το οποίο έχω να ψαρέψω από τις αρχές του καλοκαιριού και ξεκινάω χαλαρά ρηχά καρτεράκια...

Σκάνε κάτι σαργοπαπούδες δυνατοί που έρχονται πολύ τσαμπουκαλεμένοι, καθώς η θάλασσα αρκετά ανακατεμένη και αστοχώ στο ψάρι στο ένα μήκος.. λέω όπα κάτι δεν πάει καλά η βολή πολύ υποτονική...
Και λίγο παρακάτω το σκηνικό επαναλαμβάνεται.. με σοβαρές υποψίες πλέον πως τα λάστιχα θέλουν αλλαγή συνεχίζω το ψάρεμά μου.. το θέμα είναι πως τσεκάροντας τα λάστιχα πριν το ψάρεμα δεν είδα κανένα σημάδι αλλοίωσης στα ρακόρ..

Το όπλο το είχα πάρει με σχετικά καινούρια λάστιχα και του είχα κάνει 3 ψαρέματα..
Φτάνω λοιπόν στο τελευταίο δυνατό σημείο για καρτεράκια γύρω στα 12 μέτρα.. και εκεί που αρχίζουν να κεφαλώνουν πάλι κάτι σαργοί στο σκηνικό μπαίνουν 2 κυρίες περί τα 6-7 κιλά εκαστη.. Κεφάλι κάτω και τα ψάρια παίρνουν γρήγορα πορεία προς τα πάνω μου. Το μεγαλύτερο από τα ψάρια έχει έρθει στα 2 μήκη και μου γυρίζει το πλευρό της.. εδώ ήμαστε λέω.
ΟΧΙ βέβαια. Βολή στο ψάρι. Η βέργα φεύγει κάνει μια πορεία που ποτέ κανείς δεν θα μπορέσει να εξηγήσει και το ψάρι παίρνει ήρεμα το δρόμο προς το πέλαγος.

Πετάω λοιπόν με το που βγαίνω από το νερό τα λάστιχα.. και πάω να το ξαναστήσω.

Η αλήθεια λοιπόν είναι πως δεν το έχω πολύψαρέψει το όπλο και θέλω τις συμβουλές σας.
Το μέχρι πρότινος set up ήταν μια 6,75 βέργα με 2*16,5.
Κάθε παρατήρηση- συμβουλή καλοδεχούμενη.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
ΥΓ. Έπρεπε να πω κάπου και τον πόνο μου
TiG

Re: ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗ-LYCAN 115CM SETUP

Νέα δημοσίευσηαπό nako » 13 Μαρ 2019, 14:56

κατοχος λυκαν 110...
λαστιχα 2Χ16 ''μαλακα'', συντ 3, βεργα 6,75 μηκος 1,50 40 γρ στην κεφαλη, οπλισμα στο πρωτο και δευτερο καρχαριακι
λοιπον
τσεκαρε:
1)βεργα( στραβη; κοντη; οπλιζεις και τα δυο στο ιδιο κ μαλιστα στο τελευταιο καρχαριακι;......)
2) λαστιχα (μακρια; κοντα; πεσμενα; ......)
3) σκοπευση και τροπος που κρατας το οπλο κατα την βολη.....
5)βαριδωμα....
4) εαν σιγουρευτεις για τα παραπανω (μεγαλη κουβεντα!) τοτε ...προπονηση με πολλες βολες και ...ψυχραιμια οταν ερχονται τα ψαρια που ανεφερες στα 2 μηκη!!!!!!!
nako

Νέα δημοσίευσηαπό yavorsub » 13 Μαρ 2019, 15:01

Tο μονο που δεν μας ειπες ειναι το μικος λαστηχα ? Για να βγει ο συντελεστης ;)
Με συγχωρείτε για τα ορθογραφικά λάθη, αλλά είμαι Βούλγαρος.Απο τη Βουλγαρία.Απο τη Βόρεια Βουλγαρία.
yavorsub

Νέα δημοσίευσηαπό alexaras » 13 Μαρ 2019, 19:50

σχετικα με την σκοπευση που λεει ο nako παραπανω και επειδη λες οτι ειναι σχετικα καινουριο το οπλο.. εχε κατα νου οτι αν σημαδευεις με τη μυτη της βεργας και δεν εχεις συνηθισει αυτον τον συνδιασμο μηκους οπλου και μηκους βεργας μπορει να φταει αυτο. δλδ αν πιο πριν ειχες 110 με 150 βεργα και τωρα στο 115 εχεις παλι 150 βεργα και σημαδευεις με τη μυτη της βεργας ειναι λογικο να χανεις βολες
alexaras

Νέα δημοσίευσηαπό INTZ » 13 Μαρ 2019, 21:37

Καλησπέρα,το όπλο είναι κορυφή μη το βαριδώσεις καθόλου,βάλε 160 βέργα 6.75 και 2 16άρια καλά στο 3 με 3.1 gorilla,sigal,pathos anakonda xp red ή νίτρο.
Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους που να τους λένε να φέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί πάντα θα βρίσκουν τρόπους γύρω από τους νόμους.
Πλάτωνας
Άβαταρ μέλους
INTZ

Νέα δημοσίευσηαπό TiG » 13 Μαρ 2019, 21:55

Παίδες καλησπέρα!!

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις.. Το θέμα δεν νομίζω πως είναι σκοπευτικο

Στα προηγούμενα ψάρεματα που έκανα τουλάχιστον δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο.

Το όπλο είναι βαρυδομενο με 40gr. Στις ρηχές βολές μου πετάει λίγο μούρη.

Τα λάστιχα είναι κομμένα στους 75 πόντους και τα 2
TiG

Νέα δημοσίευσηαπό TiG » 13 Μαρ 2019, 21:58

nako έγραψε:κατοχος λυκαν 110...
λαστιχα 2Χ16 ''μαλακα'', συντ 3, βεργα 6,75 μηκος 1,50 40 γρ στην κεφαλη, οπλισμα στο πρωτο και δευτερο καρχαριακι
λοιπον
τσεκαρε:
1)βεργα( στραβη; κοντη; οπλιζεις και τα δυο στο ιδιο κ μαλιστα στο τελευταιο καρχαριακι;......)
2) λαστιχα (μακρια; κοντα; πεσμενα; ......)
3) σκοπευση και τροπος που κρατας το οπλο κατα την βολη.....
5)βαριδωμα....
4) εαν σιγουρευτεις για τα παραπανω (μεγαλη κουβεντα!) τοτε ...προπονηση με πολλες βολες και ...ψυχραιμια οταν ερχονται τα ψαρια που ανεφερες στα 2 μηκη!!!!!!!

Φίλε μου η βέργα είναι καλή.. Την τσέκαρα και στην αγορά.. Όπλιση σε 1ο 2ο καρχαριακι
Για την σκόπευση τώρα σίγουρα δεν το έχω στο απόλυτο με το όπλο αλλά σε προηγούμενα ψαρεματα φάνηκε να πάει καλά

Σίγουρα ένα ρόλο παίζει το ότι δεν το έχω ψαρεψει σε ψιλό θολούρα
TiG

Νέα δημοσίευσηαπό TiG » 13 Μαρ 2019, 22:00

alexaras έγραψε:σχετικα με την σκοπευση που λεει ο nako παραπανω και επειδη λες οτι ειναι σχετικα καινουριο το οπλο.. εχε κατα νου οτι αν σημαδευεις με τη μυτη της βεργας και δεν εχεις συνηθισει αυτον τον συνδιασμο μηκους οπλου και μηκους βεργας μπορει να φταει αυτο. δλδ αν πιο πριν ειχες 110 με 150 βεργα και τωρα στο 115 εχεις παλι 150 βεργα και σημαδευεις με τη μυτη της βεργας ειναι λογικο να χανεις βολες

Η αλήθεια είναι πως μέχρι το καλοκαίρι ψαρευα με max 100 όπλο.. Σίγουρα παίζει το ρόλο του
TiG

Νέα δημοσίευσηαπό Yiannis Kok » 14 Μαρ 2019, 18:42

Φίλε καλησπέρα,

Καλύτερα πούλα το και πάρε το Simple.
Το έχει ένας καλός φίλος σεταρισμένο με 2 14αρια και 6,25 στο 1,5m και κάτι 5κιλες συναγρίδες τις περνάει κορδόνι :D
Yiannis Kok

Νέα δημοσίευσηαπό silverdiver » 14 Μαρ 2019, 20:28

Εχω το ιδιο οπλο σε 110 και κανει απίστευτες βολες… με δυο δεκαεξαρια και βεργα 1,50 - 6,75 εχω παρει ψαρια μεχρι οχτω κιλα σε μακρινες σχετικα βολες :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...
silverdiver

Νέα δημοσίευσηαπό TiG » 15 Μαρ 2019, 00:42

silverdiver έγραψε:Εχω το ιδιο οπλο σε 110 και κανει απίστευτες βολες… με δυο δεκαεξαρια και βεργα 1,50 - 6,75 εχω παρει ψαρια μεχρι οχτω κιλα σε μακρινες σχετικα βολες :hello:

Καλησπέρα φίλε,

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πες μου μήκος-συντελεστή και αν το έχεις βαρυδομενο
TiG

Νέα δημοσίευσηαπό silverdiver » 16 Μαρ 2019, 00:05

TiG έγραψε:
silverdiver έγραψε:Εχω το ιδιο οπλο σε 110 και κανει απίστευτες βολες… με δυο δεκαεξαρια και βεργα 1,50 - 6,75 εχω παρει ψαρια μεχρι οχτω κιλα σε μακρινες σχετικα βολες :hello:

Καλησπέρα φίλε,

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πες μου μήκος-συντελεστή και αν το έχεις βαρυδομενο

Καλησπερα τα λαστιχα ειναι κομμενα στο 3 ,1 αν δεν κανω λαθος και δεν το εχω βαριδωσει καθολου αλλα εχω σε υαλονημα που ειναι ενα κλικ βαρυτερο :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...
silverdiver

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες