• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

οπλιση στο στηθος και πληγιασμα

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

οπλιση στο στηθος και πληγιασμα

Νέα δημοσίευσηαπό pneumo1 » 14 Μάιος 2018, 19:51

Καλησπερα φιλοι.
δεν ξερω εαν το εχουν και αλλοι φιλοι αυτο το προβλημα . ειχα παλια ενα λαστιχοβολο ψαροντουφεκο μικρο και καθε φορα που το οπλιζα ποναγα στο στηθος . αυτοβιογραφία ήταν και ο λογόω που τελικά αγόρασα ένα αεροβολο για πιο ευκολη οπλιση. τωρα απεκτησα ενα bucanero.φοβαμαι μηπως εχω το ιδιο προβλημα.να δηλωσω οτι ψαρευω μονο καλοκαιρι και χωρις στολη . μονο με μια μπλουζα γαι τις υπεριωδεις ακτινες. εαν παρω τουλαχιστον ενα γιλεκο θα βοηθουσε λετε η πρεπει να κανω αλλη πατεντα?καθε γνωμη δεκτη
ευχαριστω :hello:
Τα μυστικά της θάλασσας ξεχνιούνται στο ακρογιάλι.
pneumo1

Re: οπλιση στο στηθος και πληγιασμα

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 14 Μάιος 2018, 20:04

Καλησπέρες. :)
Εάν σε προβληματίζει τόσο το όπλισμα, κόψε από μια σαγιοναρίτσα ένα κομμάτι 10-15 εκατοστων από την πλευρά της φτέρνας, πέρα΄σε του κι ένα λαστιχοσχοινάκι για να μην το χάνεις και θα οπλίζεις με ατυό στο στήθος οπότε δεν θα ξαναμελανιάσεις ποτέ :mrgreen:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό Ser » 14 Μάιος 2018, 22:51

Εμένα δε βόλεψε ποτέ στο στήθος.
Πολύ πιο εύκολα με βόλευε στη κοιλιά, ελαφρώς πλάγια, πάνω από τη ζώνη
Τελευταία το άκουσα και από μεγάλους Ψτ...
Πετυχημένο ψαροντούφεκο είναι όταν επιστρέφεις σώος και αβλαβής!
Λέμε τώρα... Αν σέρνεις μαζί σου και κάτι "καλό" το πιστεύεις πιο πολύ...
Άβαταρ μέλους
Ser

Νέα δημοσίευσηαπό GiorgosS » 15 Μάιος 2018, 09:25

Η λύση της σαγιονάρας είναι καλή αλλά ένα λεπτό σακάκι ή έστω γιλέκο με κουκούλα πχ elios θα σε βοηθήσει να βουτάς σωστά και λίγο βαθύτερα αλλιώς θα έχεις πρόβλημα με τα αυτιά και δεν θα γλιστράει η λαβή στην οπλιση.
GiorgosS

Νέα δημοσίευσηαπό Greek-Blue » 15 Μάιος 2018, 11:24

Εννοείται θα κάνεις μελανιές και γρατσουνιές αν οπλίζεις χωρίς στολή.
Εγώ και με στολή μελανιάζω λίγο μερικές φορές αν και δεν θα πάθεις τίποτα.
Αν δεν θές να πάρεις μια στολή, κάνε αυτό που πρότεινε ο συνάδελφος με το κομμάτι σαγιονάρας.
Άβαταρ μέλους
Greek-Blue

Νέα δημοσίευσηαπό pneumo1 » 15 Μάιος 2018, 19:50

σας ευχαριστω πολυ ολους . πολυ καλη πατεντα με την σαγιοναρα δεν το ειχα σκεφτει .θα αγορασω παντως και ενα γιλεκο μπας και με βολεψει και αυτο μην σκαω στην παραλια σαν χιπης με την πατεντα σαγοιναρα σαν χαιμαλι . στολη δεν λεω να αγορασω ακομα . ξερω οτι θα πρεπει να παρω αλλα τα οικονομικα ειναι λιγο μειον.
pneumo1

Νέα δημοσίευσηαπό thanasis28 » 15 Μάιος 2018, 20:11

Αν ρε παιδί μου βουτάς μόνο πχ οταν πας διακοπές ή για μπάνιο μια στο τόσο καλοκαίρι ναι μην πάρεις...αν σκέφτεσαι όμως να ασχοληθείς παραπάνω έστω κ τους καλοκαιρινούς μόνο μήνες τότε κάνε οικονομία απ αλλού και ψάξε πάρε ένα σακάκι να είσαι κομπλε..οχι καινούριο...κοιτα εδώ στις αγγελίες θα βρεις κανα μεταχειρισμένο..
Άβαταρ μέλους
thanasis28

Νέα δημοσίευσηαπό underworld » 16 Μάιος 2018, 02:06

Με σκέτο γιλέκο κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου και θα δεις σημαντική διαφορά τόσο στο θέμα της όπλισης όσο και το θέμα της παραμονής σου στο νερό σε καλοκαιρινό ρηχό (0-10μ) ψάρεμα. Έβγαλα πολλά καλοκαίρια με ένα φόδρα-ξυρισμένο γιλέκο. Πολύ αργότερα, όταν πήρα στολή, το χρησιμοποιούσα κι αυτό από μέσα σε πολύωρα χειμερινά κολυμπητά. Πολύ βολικό. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν κάνει ομοιόμορφο μαύρισμα :)

Η επόμενη επιλογή είναι το μεταχειρισμένο σακάκι, θα είσαι κομπλέ μ'αυτό αν μπορείς να δώσεις τα λεφτά. Ψάξε λίγο στις αγγελίες μας για τιμές.
Άβαταρ μέλους
underworld
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό peskandritsas » 16 Μάιος 2018, 07:41

καλημέρα
ειμαι 1,83 και 80 κιλά
εχω κανα 2 τρειάρες στολές παλιές να σου δώσω.
το θέμα ειναι οτι μαλλον εχω λειες ξυρισμένες, οποτε ο συνδιασμός, αρχάριος σε στολή, παλιά ξυρισμένη 3άρα ειναι πολύ κακος.
Θα πρέπει να γίνεις ταχυδακτιλουργός για να την φορέσεις. μπορει να έχω και ενα παλιο γιλέκο ή και τίποτα άλλο ποιο ενθεκτικό.
θα μπορέσω να δώ το απόγευμα.
Αν ενδιαφέρεσαι στείλε π.μ :wave:
Άβαταρ μέλους
peskandritsas

Νέα δημοσίευσηαπό Greek-Blue » 16 Μάιος 2018, 11:07

Είμαι 1,76 και 70 κιλά.
Έχω να σου δώσω ενα παλιό 5άρι σακάκι αν σου κάνει στις διαστάσεις.
Άβαταρ μέλους
Greek-Blue

Νέα δημοσίευσηαπό Yiannis Kok » 19 Μάιος 2018, 17:21

Καλησπέρα,

Μια λύση εφόσον δε σε καλύψει το γιλέκο είναι να κάνεις το Bucanero διλάστιχο με 14αρια λάτεξ μαλακά. Ξεκίνα με συντελεστή 2,9-3. Θα το οπλίζεις εύκολα χωρίς πόνο. Το γιλέκο πάντως νομίζω ότι είναι απαραίτητο και πρέπει να ξεκινήσεις με αυτό.

Φιλικά
Γιάννης
Yiannis Kok

Νέα δημοσίευσηαπό Mister nobody » 19 Μάιος 2018, 18:08

Φιλε εχω κακη εμπειρια κ επώδυνη με σαγιονάρα .. Εφυγε προς τα κατω μαζι με ολοκληρο το οπλο κ την εφαγα στο κεφαλι.. Ειναι σιγουρα κ τεχνική που στην αρχη δεν υπαρχει αλλα μη δοκιμαζεις πατέντες .. Ενα γιλεκο σιγουρα βελτιώνει πολυ την αίσθηση κ θα μειώσει πολυ το προβλημα σου.. Εχεις πονέσει πολυ ηδη οποτε θα σου φανεί .. Παιχνιδάκι να οπλισεις με το γιλεκο..!
Mister nobody

Νέα δημοσίευσηαπό Χάρχαλης » 19 Μάιος 2018, 20:30

Mister nobody έγραψε:Φιλε εχω κακη εμπειρια κ επώδυνη με σαγιονάρα .. Εφυγε προς τα κατω μαζι με ολοκληρο το οπλο κ την εφαγα στο κεφαλι.. Ειναι σιγουρα κ τεχνική που στην αρχη δεν υπαρχει αλλα μη δοκιμαζεις πατέντες .. Ενα γιλεκο σιγουρα βελτιώνει πολυ την αίσθηση κ θα μειώσει πολυ το προβλημα σου.. Εχεις πονέσει πολυ ηδη οποτε θα σου φανεί .. Παιχνιδάκι να οπλισεις με το γιλεκο..!

ΟΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ !! 'ΕΧΩ ΚΛΆΣΕΙ ΣΤΟ ΓΕΛΙΟ !!! Είσαι θεός... :D :D :D :D
Υ.Γ Μην το πείς στην γυναίκα αυτό !!
Ποτέ δεν μετάνιωσα για όσες φορές βούτηξα! Πάντα όμως μετανιώνω όταν δεν βουτάω..!
Χάρχαλης

Νέα δημοσίευσηαπό sk7 » 19 Μάιος 2018, 23:23

Καλησπέρα κι από μένα.

Μια κι εγώ ανήκω στην κατηγορία των καλοκαιρινών ψ/τ και αντιμετωπίζω παρόμοια προβλήματα με εσένα φίλε pneumo1 (πρόβλημα με την όπλιση, κοκκίνισμα από τον ήλιο, κλπ), έχω ψάξει μπας και βρω μία αξιόπιστη λύση πέραν της στολής την οποία δεν θέλω να πάρω, όχι τόσο λόγω κόστους, όσο για το ότι είναι χρονοβόρο και κουραστικό το να την φοράς κάθε φορά που πας θάλασσα για ψάρεμα, συν του ότι πρέπει να βρεις πατέντα για το κατούρημα (εφόσον είσαι κολυμπητός 3 με 4 ώρες μες στη θάλασσα), συν το θέμα της περιποίησης που χρειάζεται για να σου κρατήσει καιρό.

Ψάχνοντας λοιπόν να βρω κάποιο αντηλιακό μπλουζάκι για να κάνω τη δουλειά μου έπεσα σε 2-3 ωραία rashguards ειδικά για υποβρύχιο κυνήγι: 1. Δύο μοντέλα από την cressi (cobia και hunter) και 2. τα μοντέλα μίας αμερικάνικης εταιρίας, της mako (εδώ). Τα συγκεκριμένα νομίζω είναι ιδανικά καθώς έχουν νεοπρέν μόνο μπροστά και στην πλάτη, με όλο το υπόλοιπο να είναι φτιαγμένο από λύκρα ύφασμα, ενώ διαθέτουν τόσο επιστήθιο όπλισης όσο και κουκούλα και είναι και πολύ φθηνά.

Το μόνο πρόβλημα βέβαια είναι ότι δεν βρίσκω με καμία παναγία μαγαζί ούτε εδώ Ελλάδα ούτε καν κάποιο ευρωπαϊκό, παρά μόνο κάποια ηλεκτρονικά καταστήματα από την άλλη άκρη του ατλαντικού (λογικό βέβαια μια και προς τα κει έχουν πιο ζεστά νερά και βολεύουν τέτοια προϊόντα) και αν δοκιμάσεις να τα παραγγείλεις (από amazon π.χ.) τα μεταφορικά είναι περισσότερα από την τιμή του προϊόντος, ενώ διακινδυνεύεις να πέσεις και σε αναξιόπιστο πωλητή. Πέρα από το ότι δεν μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος και για το μέγεθος και άντε να σου το αλλάξουν άμα γίνει κάνα λάθος και δεν σου κάνει.

Το ερώτημα λοιπόν είναι αν έχει πάρει κανενός το μάτι του τα συγκεκριμένα ή και παρόμοια μπλουζάκια εδώ ή σε κάποιο ευρωπαϊκό μαγαζί? Υπάρχει ενδεχομένως κάποιος από τους επαγγελματίες του χώρου εδώ που να μπορεί να φτιάξει κάτι παρόμοιο?
Άβαταρ μέλους
sk7

Νέα δημοσίευσηαπό pneumo1 » 21 Μάιος 2018, 07:14

https://outdoorgalaxy.gr/omer-aytokollh ... hs-sth8oys
επειτα απο μια ερευνα βρηκα αυτο
pneumo1

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: giannis giannis, Google [Bot], vasilisatfc και 31 επισκέπτες