• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Όλα για τον φακό,..

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Re: Όλα για τον φακό,..

Νέα δημοσίευσηαπό mikol » 24 Αύγ 2017, 15:32

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις για αυτα που είδη ξέρω.
1)Το να μπεις με φακο στην θάλασσα δεν απαγορεύεται.
2)Δεν κανω ψαροντουφεκο νυχτα αλλα καμακι για το οποιο δεν υπάρχει νομος επομένως το τι λέει ο καθε αλλος δεν σημαίνει πως ισχύει.
3)Απαγορεύεται αλεια ε; Για δες την μιση Ελλαδα με διχτυα στα 50 μετρα τον μισο χρονο η ζεις σε αλλην χωρα;
4)Στην τελικη πας σε ξενα φορουμ διοτι δεν μπορείς να συνενοηθεις με ελληνες.
5)Διαγραψτε με απτο φορουμ να μην πιανω τσαμπα χωρο.
mikol

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 24 Αύγ 2017, 22:21

mikol έγραψε:Ευχαριστώ για τις απαντήσεις για αυτα που είδη ξέρω.

1)Το να μπεις με φακο στην θάλασσα δεν απαγορεύεται.
όχιαν μπαίνεις μόνον με φακό
2)Δεν κανω ψαροντουφεκο νυχτα αλλα καμακι για το οποιο δεν υπάρχει νομος επομένως το τι λέει ο καθε αλλος δεν σημαίνει πως ισχύει.
δεν είμαστε μέντιουμ για να ξέρουμε πως χρησιμοποιείς εσύ το καμάκι το βράδυ με φακό ?άρα ποιος δεν συνεννοείται ???απλά σου γράψαμε ότι η υποβρύχια αλιεία το βράδυ απαγορεύεται
3)Απαγορεύεται αλεια ε; Για δες την μιση Ελλαδα με διχτυα στα 50 μετρα τον μισο χρονο η ζεις σε αλλην χωρα;
και το 10% εγκληματεί ,σκοτώνει,ληστεύει ,πρέπει να το κάνουμε και εμείς ??????

4)Στην τελικη πας σε ξενα φορουμ διοτι δεν μπορείς να συνενοηθεις με ελληνες.
άιντε ντε έλληνα μου σε ξένο φόρουμ ,άιντε ντε ,να δεις για πότε θα πας αδιάβαστος
5)Διαγραψτε με απτο φορουμ να μην πιανω τσαμπα χωρο.

:hello:
υγ.βιβλίο γκίνες είναι αυτό ,21/8 / 17 έως 24 /8 /17 ,,,,,,:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 28 Ιαν 2018, 20:16

Άλλο να σε λένε Cree και άλλο alien eye :D :D
Το logo πληρώνετε αδρα
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό Lykourgos » 28 Ιαν 2018, 21:59

η σταμπα αλλαζει ....
και κατι άλλο ασχετο...τα ανοξείδωτα κλιπς η αλλιως καραμπινερς....γιατι τοσο ακριβα ρε παιδια....???τι είναι χρυσος??? :hello:
κι αν δεν βγάλουμε λέπι....υπάρχουν και τα σουβλάκια...
Άβαταρ μέλους
Lykourgos

Νέα δημοσίευσηαπό thanos5180 » 28 Ιαν 2018, 22:55

Άβαταρ μέλους
thanos5180

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 29 Ιαν 2018, 10:05

'Αουτς!
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό mpourasg » 29 Ιαν 2018, 10:26

thanos5180 έγραψε:

Εχουν διαφορετικό led , άρα διαφορετικό φως. Xm L2 της cree ο ένας και το Τ6 ο άλλος.

Και από που προκύπτει αυτο; Γιατι διαβάζοντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά εδώ http://www.apnea-shop.com/Apneashop/SPECS_ALIEN_EYE_LT-02-01.pdf λέει πως είναι ακριβώς τα ίδια.
Άβαταρ μέλους
mpourasg

Νέα δημοσίευσηαπό thanos5180 » 29 Ιαν 2018, 12:54

mpourasg έγραψε:
thanos5180 έγραψε:

Εχουν διαφορετικό led , άρα διαφορετικό φως. Xm L2 της cree ο ένας και το Τ6 ο άλλος.

Και από που προκύπτει αυτο; Γιατι διαβάζοντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά εδώ http://www.apnea-shop.com/Apneashop/SPECS_ALIEN_EYE_LT-02-01.pdf λέει πως είναι ακριβώς τα ίδια.

Το λινκ που δίνεις ειναι τα specs απο ενα φακό.
Δεν εχω κανει διατριβή φιλε μου. Ξέρω ότι υπάρχουν διαφορετικοί κατασκευαστές led που δίνουν τα leds σε κατασκευαστές φακών. Κάθε φακός εκτός απο τη μάρκα γράφει τον τύπο της λάμπας που εχει. Αυτο κοιτάω οταν ειναι να παρω φακό, δηλαδή 2 φορές όλες και όλες τα δυο τελευταία χρονια. Μπορει και να κανω λάθος, άλλωστε ενα φακός ειναι , σιγα τα λάχανα :wave:
Άβαταρ μέλους
thanos5180

Νέα δημοσίευσηαπό vaggelakis » 29 Ιαν 2018, 13:17

Πιθανότατα, οι alien eye να έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής, για αυτό έχουν και ένα χρόνο εγγύηση, σε αντίθεση με τους noname . Το ότι μοιάζουν ίδιοι, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και ίδιοι.
Επίσης οι alien eye έρχονται με φορτιστή και μπαταρία ultrafire (σίγουρα όχι οι καλύτερες μπαταρίες που κυκλοφορούν).
Το γιατί έχουν τέτοια διάφορα στην τιμή από την στιγμή που ο ένας πωλείται στην Ελλάδα και ο άλλος στην Κίνα δεν χρειάζεται επεξήγηση φαντάζομαι.
There's perfect harmony
In the rising and the falling of the sea
vaggelakis

Νέα δημοσίευσηαπό mpourasg » 15 Απρ 2018, 12:02

Μετά από 6 χρόνια αδιάκοπης και εντατικής χρήσης ο φακός μου παρουσιάζει προβλήματα. Άνοιξα , ξεβίδωσα δλδ το περιστροφικό μηχανισμό αλλά δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω και αν διορθώνεται.Υπόψη ότι πριστρεέφοντας δεξιά μια χαρά δουλεύει το φως που σχηματίζει αναβοσβήνοντας το SOS. Αριστερά όμως κολλάει και ανοίγει μετά από πολλές προσπάθειες .Καμιά βοήθεια πριν τον χαιρετήσω από κάποιον που έχει ασχοληθεί; Σε κάθε περίπτωση έχει βγει σκυλί μαύρο με απίθανο φωτισμό και ώρες λειτουργίας και αυτό φαίνεται και από το ταλαιπωρημένο χρώμα του. Και το κακό είναι ότι δε μπορώ να τον βρω πλέον στο ebay σε λογική τιμή (το είχα αγοράσει στα 23 -24 € το 2012 το Ιανουάριο

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mpourasg

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 15 Απρ 2018, 18:20

vaggelakis έγραψε:

Πιθανότατα, οι alien eye να έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής, για αυτό έχουν και ένα χρόνο εγγύηση, σε αντίθεση με τους noname . Το ότι μοιάζουν ίδιοι, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και ίδιοι.
Επίσης οι alien eye έρχονται με φορτιστή και μπαταρία ultrafire (σίγουρα όχι οι καλύτερες μπαταρίες που κυκλοφορούν).
Το γιατί έχουν τέτοια διάφορα στην τιμή από την στιγμή που ο ένας πωλείται στην Ελλάδα και ο άλλος στην Κίνα δεν χρειάζεται επεξήγηση φαντάζομαι.

πολλές εταιρίες στο ebay γράφουν ότι σου τυπώνουν και ότι loggo θες πάνω στον φακό ,οπότε μήπως είναι απλά θέμα loggo και όχι ποιότητας κατασκευής ??δεν μιλάμε για μια επώνυμη μάρκα -εταιρία ευρωπαϊκή που θα δώσει τα δικά της στάνταρτ και θα έχει το δικό της πασίγνωστο όνομα επάνω .Μια σκέψη είναι και αυτό
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό underworld » 15 Απρ 2018, 21:42

seac-thunder75 έγραψε:η χρηση φακου απαγορευεται, οποτε δεν εχει διαφορα ειτε το κανεις νυχτα ειτε μερα.

Πολύ σωστά φίλε μου και συμφωνούμε :hello:
Άβαταρ μέλους
underworld
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό heisenberg » 16 Απρ 2018, 00:38

Εγώ πάντως δεν κράτησα κανέναν κινέζικο τύπου alien eye, αφού είχαν χαλάσει κάνα 2-3 και μάλιστα χωρίς ιδιαίτερη χρήση και πολύ σχολαστική συντήρηση. Ναι μεν είναι πανφτηνοι αλλά η αξιοπιστία τους είναι λαχείο ειδικά στον ροοστατη, οπότε πριν κάνα 2 χρόνια κατέληξα μετά από αρκετο ψάξιμο στις 2 εξης επιλογες.
1) archon v10s
2) brinyte div12

Έχουν ίδια ίσως και καλυτερη δύναμη και δέσμη από τους noname αλλά ειναι πολύ καλύτερες κατασκευές, με μαγνητικό μεν διακόπτη αλλά χωρίς ροοστατη. Επίσης είναι παρά πολύ κόμπακτ κι ελαφριοι που είναι παρα πολυ βασικό (αν κάποιον δεν ενδιαφέρει το μέγεθος κ βάρος υπάρχουν πολλές ακόμα επιλογές).

Έχω τον πρώτο όπως είπα εδώ και 2 χρόνια και δεν έχει κάνει κιχ. Βέβαια δεν πολυχρησιμοποιω φακό στο ψάρεμα αλλά τον έχω πάντα μαζί, και τον δουλεύω και σε άλλες δραστηριότητες. Και δεν έχουν και το discharge που κάνουν οι κινέζικοι οταν δεν τους δουλευεις.

Όποιος θέλει ας τους ρίξει μια ματιά. Τους είχα βρει και στην ελληνική αγορά αλλά σε τιμές απαγορευτικές. Από έξω δεν είναι ακριβοί.
Άβαταρ μέλους
heisenberg

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες