• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΦΤΗΝΟ ROLLERGUN

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Re: ΦΤΗΝΟ ROLLERGUN

Νέα δημοσίευσηαπό kin » 24 Οκτ 2017, 19:43

Ilias_preveza έγραψε:Φίλε kin μπορείς να μου δώσεις μερικές πληροφορίες για τις διαστάσεις της κεφαλής περισσότερο θέλω να ξέρω το ύψος των "ράουλων" από το ύψος της βέργας; Επίσης πιστεύεις θα αξίζει ένα κοντό πολύσπαστο με ένα ζευγάρι λάστιχα; Είδα την πατέντα σου και ψήθηκα πολύ!!!

Η διάμετρος της "τάπας" είναι 3εκ και το τμήμα που μπαίνει στον 28ρη σωλήνα 25,5εκ. Το ύψος του κεντρικού πίρου το έκανα κατά προσέγγιση να φτάνει περίπου στο ύψος του βαθύτερου σημείου του αυλακιού του οδηγού, δηλαδή το σχοινάχι όταν οπλίζει να ειναι ευθυγραμμισμένο με τον οδηγό και όχι την βέργα.
Βασικά η ιδέα του πολύσπαστου είναι "φτιαγμένη" για κοντά όπλα απλώς φρόντισε αν χρησιμοποιήσεις ένα ζευγάρι λάστιχα να είναι ότι πιό σκληρό λάστιχο έχεις με μεγάλο συντελεστή 3,5.
Για ένα ζευγάρι λάστιχα το όπλο θα δουλεύει για τα ίδια ψάρια που θα δούλευες και με ένα συμβατικό με το ίδιο μήκος ελαστικού.
Με όση βενζίνη μπορεί ο καθένας...
Spoiler: Toggle
kin

Νέα δημοσίευσηαπό ochocinco » 24 Οκτ 2017, 21:59

Πες μας αν θες 2 λογια για την ταπα.
Απο που την πηρες?
Στον τορνο εκανες πατημα 25.5?
Εβαλες και ορινγκ?
Πανω απο την κεφαλη εκανες συνεχεια του οδηγου η παταει στον αερα εκει η βεργα?
:hello:
ochocinco

Νέα δημοσίευσηαπό kin » 24 Οκτ 2017, 22:52

Την έφτιαξα σε τορναδόρο αλλά για να μην σε μπερδέψω, μπορείς να κάνεις απλώς μία τρύπα στην υπάρχουσα κεφαλή ή ακόμη και στον σωλήνα. Αν πάλι θέλεις όπως και να χει από τεφλόν δεν υπάρχει κάποιος κανόνας που ακολούθησα, απλώς αντέγραψα το σχέδιο της μανίσιας κεφαλής με το αυλάκι για το ο ρινγκ και χρησιμοποίησα το ίδιο.
Με όση βενζίνη μπορεί ο καθένας...
Spoiler: Toggle
kin

Νέα δημοσίευσηαπό hofele » 26 Νοέμ 2017, 11:52

Τελείωσα πριν από λίγες μέρες ενα ακόμα πολυσπαστο( τέταρτο κατα σειρά). Για την κατασκευή χρησιμοποιήθηκε σωλήνας καρμπόν της κιουελ 110 μεταχειρισμένος , λαβή πάθος σαραγκος. Ο σωλήνας κόπηκε στα 100 για να φύγουν και τα τρύπημα του προηγούμενου ιδιοκτήτη ταπωθηκε εσωτερικά, τρυπηθηκε στα καινούργια δεδομένα και βάφτηκε. Στα προηγούμενα πολυσπαστα είχα δοκιμάσει κεφαλές mvd & blue green ... Σε αυτό το πρότζεκτ επέλεξα την καινούργια David Roi ts . Εγινε λοιπόν παραγγελία και μετά από μια εβδομάδα έφτασε στα χέρια μου. Η συγκεκριμένη κεφαλή βρίσκεται για τα δικά μου πάντα δεδομένα σε άλλο επίπεδο και σε τιμή και σε απόδοση . Αφού τοποθετήθηκαν όλα χρειάστηκε ένα φιλέτο οδηγού προς την μέση του σωλήνα.... τελικά το όπλο στήθηκε με βάση ένα πίνακα που είχα κατεβάσει από το διαδύκτιο, με 6,5 x140 2 ζευγαρια δεκαεξάρια και 19αρι λουκάνικο και μίνι βαρουλκα.Σημερα έγινε και η δοκιμή στο νερό για ζύγισμα - σκοπευτικα -ευθυβολία!Το όπλο απλά ρίχνει με αυτό το ελαφρύ σεταρισμα τα τρία μήκη εντελως ευθεία με μηδενική ανάκρουση. Μουλινε θα μπει το μικρό της μεανδρος μαζί με κάποια γραμμάρια βάρος στην ειδική θέση της κεφαλής .... θα ήθελα τις απόψεις σας για διαφορετικά σεταρισματα η τυχόν λάθη??
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
hofele

Νέα δημοσίευσηαπό hitman » 22 Φεβ 2018, 10:23

hofele έγραψε:Τελείωσα πριν από λίγες μέρες ενα ακόμα πολυσπαστο( τέταρτο κατα σειρά). Για την κατασκευή χρησιμοποιήθηκε σωλήνας καρμπόν της κιουελ 110 μεταχειρισμένος , λαβή πάθος σαραγκος. Ο σωλήνας κόπηκε στα 100 για να φύγουν και τα τρύπημα του προηγούμενου ιδιοκτήτη ταπωθηκε εσωτερικά, τρυπηθηκε στα καινούργια δεδομένα και βάφτηκε. Στα προηγούμενα πολυσπαστα είχα δοκιμάσει κεφαλές mvd & blue green ... Σε αυτό το πρότζεκτ επέλεξα την καινούργια David Roi ts . Εγινε λοιπόν παραγγελία και μετά από μια εβδομάδα έφτασε στα χέρια μου. Η συγκεκριμένη κεφαλή βρίσκεται για τα δικά μου πάντα δεδομένα σε άλλο επίπεδο και σε τιμή και σε απόδοση . Αφού τοποθετήθηκαν όλα χρειάστηκε ένα φιλέτο οδηγού προς την μέση του σωλήνα.... τελικά το όπλο στήθηκε με βάση ένα πίνακα που είχα κατεβάσει από το διαδύκτιο, με 6,5 x140 2 ζευγαρια δεκαεξάρια και 19αρι λουκάνικο και μίνι βαρουλκα.Σημερα έγινε και η δοκιμή στο νερό για ζύγισμα - σκοπευτικα -ευθυβολία!Το όπλο απλά ρίχνει με αυτό το ελαφρύ σεταρισμα τα τρία μήκη εντελως ευθεία με μηδενική ανάκρουση. Μουλινε θα μπει το μικρό της μεανδρος μαζί με κάποια γραμμάρια βάρος στην ειδική θέση της κεφαλής .... θα ήθελα τις απόψεις σας για διαφορετικά σεταρισματα η τυχόν λάθη??

πιστευω οτι δεν χρειαζεται να βαλεις το πανω λαστιχο.
βαλε το 19αρι σταθερο απο κατω... και να οπλιζεις τα 16αρια.
εγω ετσι το εκανα,....
δοκιμασε το και δεν θα χασεις...
hitman spearfishing in Youtube - (www.youtube.com/user/georgpapapa)
Άβαταρ μέλους
hitman

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 22 Φεβ 2018, 17:02

hofele έγραψε:... θα ήθελα τις απόψεις σας για διαφορετικά σεταρισματα η τυχόν λάθη??

Μου κάνει εντύπωση το ότι φτιάχνεις ένα όπλο,ακριβό και σύνθετο, για να ρίξεις μία βέργα 6,50 χ140 εκ.,μία βέργα που σε ένα απλό όπλο έχει εύκολα τα τρία μήκη.

Έχω φτιάξει ένα παρόμοιο όπλο γιατί ήθελα να ρίχνει ακαριαία μια 6,75 που είναι πιο απαιτητική σαν βέργα.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό hitman » 25 Φεβ 2018, 18:09

6,75 φυσικα
hitman spearfishing in Youtube - (www.youtube.com/user/georgpapapa)
Άβαταρ μέλους
hitman

Νέα δημοσίευσηαπό hofele » 02 Μαρ 2018, 09:37

Με ενδιαφερει η ταχυτητα βολης , η απουσια ανακρουσης και η καθαρη σκοπευτικη γραμμη .... και φυσικα τα τρια μηκη καθαρα .... Τα οπλα μου ειναι προσαρμοσμενα στο ρηχο ψαρεμα για λαυρακια ...
hofele

Νέα δημοσίευσηαπό Tr.Xalk. » 05 Μαρ 2018, 21:46

hofele έγραψε:Με ενδιαφερει η ταχυτητα βολης , η απουσια ανακρουσης και η καθαρη σκοπευτικη γραμμη .... και φυσικα τα τρια μηκη καθαρα .... Τα οπλα μου ειναι προσαρμοσμενα στο ρηχο ψαρεμα για λαυρακια ...

Καταρχάς να πω ότι έφτιαξες ένα πολύ ωραίο όπλο. Θα σου πω την άποψη μου σχετικά με το set up. Ενα μεγάλο πλεονέκτημα στα πολύσπαστα είναι ότι μπορείς να οπλισεις χοντρά λάστιχα με λίγη δύναμη. Για αυτό και σαν βασικό μπαίνει ένα χοντρό λάστιχο, τουλάχιστον 19αρι, το οποίο κόβεται με τον μεγαλύτερο συντελεστή που δίνει ο κατασκευαστής. Υπάρχουν 19 αρια που δινουν συντελεστή μεχρι 3,2. Αν θέλαμε να οπλισουμε σε ενα συμβατικό όπλο ενα τέτοιο λαστιχο με τέτοιο συντελεστή θα ταλαιπωριομασταν αφάνταστα. Με αυτό το setup χανεις αυτό το πλεονέκτημα. Εγώ στο όπλο σου θα έβαζα ένα ζευγάρι 19 αρι λάστιχο και θα κρατούσα τα 16αρια, και αυτα κομμένα με τον μεγαλύτερο συντελεστή, τα οποία θα οπλιζαν δεξια κ αριστερά στον σωλήνα, οπως τα έχεις και τωρα. Και μπετονια 5 μήκη.
Άβαταρ μέλους
Tr.Xalk.

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 05 Μαρ 2018, 21:52

Tr.Xalk. έγραψε:......Θα σου πω την άποψη μου σχετικά με το set up. Ενα μεγάλο πλεονέκτημα στα πολύσπαστα είναι ότι μπορείς να οπλισεις χοντρά λάστιχα με λίγη δύναμη. Για αυτό και σαν βασικό μπαίνει ένα χοντρό λάστιχο, τουλάχιστον 19αρι, το οποίο κόβεται με τον μεγαλύτερο συντελεστή που δίνει ο κατασκευαστής. Υπάρχουν 19 αρια που δινουν συντελεστή μεχρι 3,2. Αν θέλαμε να οπλισουμε σε ενα συμβατικό όπλο ενα τέτοιο λαστιχο με τέτοιο συντελεστή θα ταλαιπωριομασταν αφάνταστα. Με αυτό το setup χανεις αυτό το πλεονέκτημα.

Συμφωνώ με τα 19άρια,..

Tr.Xalk. έγραψε:Εγώ στο όπλο σου θα έβαζα ένα ζευγάρι 19 αρι λάστιχο και θα κρατούσα τα 16αρια, και αυτα κομμένα με τον μεγαλύτερο συντελεστή, τα οποία θα οπλιζαν δεξια κ αριστερά στον σωλήνα, οπως τα έχεις και τωρα. Και μπετονια 5 μήκη.

Εδώ δεν συμφωνώ,γιατί να βάλεις 4χ16άρια και όχι 2χ19άρια ακόμη..
Όταν τα λάστιχα είναι του ίδιου κατασκευαστή και έχουν την ίδια διάμετρο ταιριάζουν καλύτερα μεταξύ τους.
Ένα 19άρι με τι συντελεστή θα το παντρέψεις με ένα 16άρι;;
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Tr.Xalk. » 05 Μαρ 2018, 23:35

PanEx έγραψε:
Tr.Xalk. έγραψε:......Θα σου πω την άποψη μου σχετικά με το set up. Ενα μεγάλο πλεονέκτημα στα πολύσπαστα είναι ότι μπορείς να οπλισεις χοντρά λάστιχα με λίγη δύναμη. Για αυτό και σαν βασικό μπαίνει ένα χοντρό λάστιχο, τουλάχιστον 19αρι, το οποίο κόβεται με τον μεγαλύτερο συντελεστή που δίνει ο κατασκευαστής. Υπάρχουν 19 αρια που δινουν συντελεστή μεχρι 3,2. Αν θέλαμε να οπλισουμε σε ενα συμβατικό όπλο ενα τέτοιο λαστιχο με τέτοιο συντελεστή θα ταλαιπωριομασταν αφάνταστα. Με αυτό το setup χανεις αυτό το πλεονέκτημα.

Συμφωνώ με τα 19άρια,..

Tr.Xalk. έγραψε:Εγώ στο όπλο σου θα έβαζα ένα ζευγάρι 19 αρι λάστιχο και θα κρατούσα τα 16αρια, και αυτα κομμένα με τον μεγαλύτερο συντελεστή, τα οποία θα οπλιζαν δεξια κ αριστερά στον σωλήνα, οπως τα έχεις και τωρα. Και μπετονια 5 μήκη.

Εδώ δεν συμφωνώ,γιατί να βάλεις 4χ16άρια και όχι 2χ19άρια ακόμη..
Όταν τα λάστιχα είναι του ίδιου κατασκευαστή και έχουν την ίδια διάμετρο ταιριάζουν καλύτερα μεταξύ τους.
Ένα 19άρι με τι συντελεστή θα το παντρέψεις με ένα 16άρι;;

Την λύση με τα 16 αρια την πρότεινα γιατί ο φίλος μας τα εχει ήδη. Το set up με τα δύο 19 αρια είναι αρκετά καλό, καθώς τα χοντρά λάστιχα αποθηκεύουν αρκετή ενέργεια. Το ειχα δοκιμάσει και εγω ενα καιρό αλλα ηταν λιγο κουραστική η οπλιση του δεύτερου ζεύγους. Εννοείται οτι το βασικό ηταν με συντελεστή κοντά στο 3,2 και το δεύτερο λάστιχο που οπλιζε χωρις υποβοήθηση ηταν περίπου στο 2,8. Τα 16 άρια είναι πιο ξεκούραστα και συνολικά δίνουν παραπάνω ενέργεια. Αλλά πέφτουν και πιο γρήγορα αλλα αυτη είναι αλλη κουβέντα. Πάντως στο πολύσπαστο συνδιάζονται διαφορετικά ειδη λάστιχων με διαφορετικούς συντελεστές χωρίς κανένα πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
Tr.Xalk.

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 06 Μαρ 2018, 00:53

Tr.Xalk. έγραψε:Πάντως στο πολύσπαστο συνδιάζονται διαφορετικά ειδη λάστιχων με διαφορετικούς συντελεστές χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το παραπάνω το θεωρώ πολύ δύσκολο,δηλαδή,να βρεις τον κατάλληλο συντελεστή σ'ένα 19άρι λάστιχο και να του δώσεις αντίστοιχη δύναμη και ταχύτητα με ένα 16άρι,πως μπορείς να το κάνεις αυτό;;. :-k
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό hofele » 06 Μαρ 2018, 09:48

Με τα 19αρια δεν θες και χοντρή βεργα πχ 7αρα ? Την 6,5 δεν θα την στελνουν στο γαμο του καραγκιοζη ? και μετα θα πρεπει να αλλαζεις φτερακια (πανω-κατω) και κτλ
hofele

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ » 06 Μαρ 2018, 09:55

Ολοι λετε λεμε ενα 19αρι που οπλιζει ευκολα με τα ραουλα μετα δυο 16αρια τα 17.5αρια γιατι αγνοουντε απ ολους; κανεις δεν τα αναφερει ποιος ο λογος;
ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 06 Μαρ 2018, 10:16

PanEx έγραψε:
Tr.Xalk. έγραψε:Πάντως στο πολύσπαστο συνδιάζονται διαφορετικά ειδη λάστιχων με διαφορετικούς συντελεστές χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το παραπάνω το θεωρώ πολύ δύσκολο,δηλαδή,να βρεις τον κατάλληλο συντελεστή σ'ένα 19άρι λάστιχο και να του δώσεις αντίστοιχη δύναμη και ταχύτητα με ένα 16άρι,πως μπορείς να το κάνεις αυτό;;. :-k

...το κοβεις μεχρι εκει που μπορεις η θελεις να το οπλιζεις! :grin:
εξ'αλλου οι δυναμεις αυτες ειναι προστιθεμενες και δεν επηρεαζοντε μεταξυ τους!
ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ έγραψε:Ολοι λετε λεμε ενα 19αρι που οπλιζει ευκολα με τα ραουλα μετα δυο 16αρια τα 17.5αρια γιατι αγνοουντε απ ολους; κανεις δεν τα αναφερει ποιος ο λογος;

γιατι τα αλλα οπλιζονται οπως ενα συμβατικο λαστιχοβολο!
αν εσυ εισαι μπρατσαρας μπορεις να βαλεις και 19αρι !! :D
εγω βαζω μεχρι 16αρια και χαλαρα να μπορω να τα οπλιζω ευκολα !
φυσικα εξαρταται και τι βεργα θα βαλεις! ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Antreas. και 16 επισκέπτες