• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΦΤΗΝΟ ROLLERGUN

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Re: ΦΤΗΝΟ ROLLERGUN

Νέα δημοσίευσηαπό ΛΟΥΚΑΣ » 27 Μαρ 2017, 23:05

αμα μηνεις απο λαστιχο κανει και γαι γρυλος φανταζομαι.....
ρε τι κανουν οι ανθρωποι.....παντος δεν μπορειται να πειτε....μιλαμε για την χρηστικοτητα και την απλοτητα αυτου του οπλου......τα σπαει...
ΛΟΥΚΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό Giannis33 » 15 Απρ 2017, 18:59

Καλησπερα παιδια και καλη ανασταση!
Να ρωτησω κατι. Σε πολυσπαστο κανει βεργα με εγκοπες η χρειαζεται απαραιτητα με καρχαριακια?
Ευχαριστω :hello:
Άβαταρ μέλους
Giannis33

Νέα δημοσίευσηαπό Giannis33 » 16 Απρ 2017, 19:32

:-({|=
Άβαταρ μέλους
Giannis33

Νέα δημοσίευσηαπό Simos000 » 16 Απρ 2017, 22:37

Giannis33 έγραψε:Καλησπερα παιδια και καλη ανασταση!
Να ρωτησω κατι. Σε πολυσπαστο κανει βεργα με εγκοπες η χρειαζεται απαραιτητα με καρχαριακια?
Ευχαριστω :hello:

Προφανώς και θα μπορούσες να βάλεις με εγκοπές καλά λιμάρισμένες αλλά ότι και να κανείς θα υπάρχει φθορά και το κυριότερο σχοινί 2 χιλιοστών είναι επικινδονο να μπει σε εγκοπή γιατί με μια λάθος κίνηση έχει βγει από την θέση του... δεν θα σε βολέψει με εγκοπές.. τώρα για καμία δοκιμή μπορείς να την βάλεις αλλά ως βασική βέργα χρειάζεται καρχαριάκι :hello:
πάντως υπάρχει πατέντα της mvd για ρόλλερ.. ένα μεταλικό μέρος καμπάνας που μπαίνει με σχοινί για να πιάνει στην εγκοπεί μπες στο site της εταιρίας και ψάξε.. ίσως να λειτουργεί χωρίς πρόβλημα
..δοκιμάζεις και βλέπεις
Ἡ θάλασσα εἶναι σὰν τὸν ἔρωτα:
χίλιοι τὴ χαίρονται – ἕνας τὴν πληρώνει.
Άβαταρ μέλους
Simos000

Νέα δημοσίευσηαπό Giannis33 » 17 Απρ 2017, 12:16

Οκ ευχαριστω πολυ φιλε! Θα το δοκιμασω με εγκοπες και παιρνω μια με καρχαριακια μετα.
:hello:
Άβαταρ μέλους
Giannis33

Νέα δημοσίευσηαπό kounavos » 08 Μάιος 2017, 18:11

καλησπερα παιδια κ ειρηνη υμιν!
μια ερωτηση για λαστιχα προς τους γνωστες....
σε ξυλινο φουλλ ρολλερ 110 με συνολικο μο 170εκ κ 130 7αρα να βαλω 16αρια η 17.5????{κ αν δεν βαριεστε...τι διαφορετικα αποτελεσματα εχω?}
ριξτε κ καμια προταση σε πρασινα, κοκκινα-ασπρα η'κοκκινα μαυρα???
με ενδιαφερει η ταχυτητα κ το βεληνεκες κ οχι τοσο η διατρηση μεχρι τα 15 μετρα
ευχαριστω προκαταβολικα :D
kounavos

Νέα δημοσίευσηαπό kounavos » 09 Μάιος 2017, 16:51

:clapping: :beg: :clapping: :beg:
kounavos

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ » 17 Ιούλ 2017, 18:13

dyneema 2mm μαλακο πλατυ η dynneema 2mm σφιχτοπλεγμενο; για τα βαρουλκα μεχρι τα καρχαριακια; θεωρητικα ποιο ειναι προτημητεο;
ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ

Νέα δημοσίευσηαπό thodoris981 » 29 Αύγ 2017, 13:14

Καλησπερα συμφορουμιτες.
Τα φωτα σας.
Θελω να μετατρεψω ενα demka als 90 (το αλουμινιο) σε ρολερακι.
Σκεφτομουν τις φιξ κεφαλες mvd.
To χει κανει κανεις?
Αξιζει τον κοπο για μια πρωτη γνωριμια με τα ρολερ, η θα προσπαθω να το σεταρω κανα χρονο?
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.
thodoris981

Νέα δημοσίευσηαπό nikosts » 23 Σεπ 2017, 23:20

Kαλησπερα! ταιριάζουν οι κεφαλες της apnea πολυ καλα! αξιζει αλλα μην μπλεξεις με άγγιστρα απο κάτω.. αντέγραψε το συστημα που έχει η ápnea στα rayo. πολυ αξιοπιστο και αποδοτικο! για σεταπ ένα 16αρι και μία σκληρή 6.5 θα σε ανταμείψουν!!
nikosts

Νέα δημοσίευσηαπό thodoris981 » 24 Σεπ 2017, 00:23

Να σαι καλα φιλε μου σε ευχαριστω.
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.
thodoris981

Νέα δημοσίευσηαπό peskandritsas » 22 Οκτ 2017, 11:49

kin έγραψε:
aballos έγραψε:...................................................................
επίσης αν αντί για ραουλο βάλουμε μια γλίστρα, (λεπτό βρεγμένο σχοινάκι πόσες τριβές να έχει) πόσο θα είναι το χάσιμο, θα είναι αισθητό ??
γιατί οι γλίστρες και πιο ελαφριές θα είναι και λιγότερα κινητά μέρη θα έχουν

αν βάλουμε τεφλονισιες γλίστρες θα μπορούσαμε να πάμε και σε διπλό ..............................................

Ίσως η πιο έξυπνη ερώτηση που διάβασα εδώ μέσα.

Τελικά είναι η σωστή ερώτηση που σου δίνει την λύση όχι η απάντηση.

Πώς θα σου φαινόταν αν σου έλεγα ότι τα ράουλα είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων; Και εννοώ γενικά όλα τα ράουλα, κεφαλής και βαρούλκων με ρουλεμάν η χωρίς.
Σε δικούς μου πειραματισμούς παρατήρησα το σχοινί dyneema με εμποτισμένη υγρή σιλικόνη έχει την εξής ενδιαφέρουσα ιδιότητα. Κρατάει την σιλικόνη μέσα αλλά όταν δεχθεί φορτίο ιδιαιτέρα σε σημεία που τσακίζει (βλέπε σπάσιμο σχοινιού σε inox πίρο) απελευθερώνει την σιλικόνη λιπαίνοντας την επιφάνεια.

Αν μπουν και γλίστρες από τεφλόν όπως είπες ή κάποιο άλλο υλικό (ίσως από πολυαιθυλένιο), μπορεί και να ξεπεραστούν κατά πολύ τα ράουλα στο θέμα τριβών δεδομένου ότι έχουν μια μάζα η οποία πρέπει να επιταχύνει στην τελική, ενώ το σχοινί με την αμελητέα μάζα του αλλά και αμελητέα τιμή θα τα παραμερίσει πολύ εύκολα.

Εγώ πάντως δεν παρατήρησα διαφορές είτε με ράουλα ή χωρίς όταν δοκίμασα το σύστημα με σκέτο βρεγμένο με νερό σχοινί το οποίο ολισθαίνει πάνω σε inox πίρους.
Επίσης για να είμαι στο κλίμα του τίτλου (ΦΤΗΝΟ ROLLERGUN) να σημειώσω ότι το κόστος μετατροπής ενός συμβατικού με το παραπάνω σύστημα κοστίζει περίπου 1,5€. Δύο ορειβατικά κρικάκια και μία βίδα με ροδέλες και παξιμάδια αν υποθέσουμε ότι κάποιος θα χρησιμοποιήσει σαν πίρο κομμάτι από βέργα.

phpBB [video]

phpBB [video]

συνονόματε καλημέρα :hello:
πολύ ενδιαφέρον φαίνεται η ιστορία και μιάς και εχω 2 πολύσπαστα μάλλον σύντομα θα την δοκιμάσω, και θα σας πώ και τη δική μου αποψη
Ευχαριστούμε που την μοιράστηκες :hello:
υ.γ αυτή την στιγμή εχουμε αλλες προτερεότητες ν ασχοληθούμε :banghead: :banghead:
Άβαταρ μέλους
peskandritsas

Νέα δημοσίευσηαπό SpiritCrusher » 23 Οκτ 2017, 10:27

kin έγραψε:
aballos έγραψε:...................................................................
επίσης αν αντί για ραουλο βάλουμε μια γλίστρα, (λεπτό βρεγμένο σχοινάκι πόσες τριβές να έχει) πόσο θα είναι το χάσιμο, θα είναι αισθητό ??
γιατί οι γλίστρες και πιο ελαφριές θα είναι και λιγότερα κινητά μέρη θα έχουν

αν βάλουμε τεφλονισιες γλίστρες θα μπορούσαμε να πάμε και σε διπλό ..............................................

Ίσως η πιο έξυπνη ερώτηση που διάβασα εδώ μέσα.

Τελικά είναι η σωστή ερώτηση που σου δίνει την λύση όχι η απάντηση.

Πώς θα σου φαινόταν αν σου έλεγα ότι τα ράουλα είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων; Και εννοώ γενικά όλα τα ράουλα, κεφαλής και βαρούλκων με ρουλεμάν η χωρίς.
Σε δικούς μου πειραματισμούς παρατήρησα το σχοινί dyneema με εμποτισμένη υγρή σιλικόνη έχει την εξής ενδιαφέρουσα ιδιότητα. Κρατάει την σιλικόνη μέσα αλλά όταν δεχθεί φορτίο ιδιαιτέρα σε σημεία που τσακίζει (βλέπε σπάσιμο σχοινιού σε inox πίρο) απελευθερώνει την σιλικόνη λιπαίνοντας την επιφάνεια.

Αν μπουν και γλίστρες από τεφλόν όπως είπες ή κάποιο άλλο υλικό (ίσως από πολυαιθυλένιο), μπορεί και να ξεπεραστούν κατά πολύ τα ράουλα στο θέμα τριβών δεδομένου ότι έχουν μια μάζα η οποία πρέπει να επιταχύνει στην τελική, ενώ το σχοινί με την αμελητέα μάζα του αλλά και αμελητέα τιμή θα τα παραμερίσει πολύ εύκολα.

Εγώ πάντως δεν παρατήρησα διαφορές είτε με ράουλα ή χωρίς όταν δοκίμασα το σύστημα με σκέτο βρεγμένο με νερό σχοινί το οποίο ολισθαίνει πάνω σε inox πίρους.
Επίσης για να είμαι στο κλίμα του τίτλου (ΦΤΗΝΟ ROLLERGUN) να σημειώσω ότι το κόστος μετατροπής ενός συμβατικού με το παραπάνω σύστημα κοστίζει περίπου 1,5€. Δύο ορειβατικά κρικάκια και μία βίδα με ροδέλες και παξιμάδια αν υποθέσουμε ότι κάποιος θα χρησιμοποιήσει σαν πίρο κομμάτι από βέργα.

phpBB [video]

phpBB [video]

Πολυ ενδιαφερουσα περίπτωση φιλε kin και ευκολη (φαίνεται). Ερωτηση: τι χρησιμοποιησες για κεφαλη; φαινεται σαν καποιου ειδους ταπα; εχω ενα pathos 82 που θελω καιρο να το αναβαθμισω και η περιπτωση αυτη με ψηνει πολυ να το δοκιμάσω
Άβαταρ μέλους
SpiritCrusher

Νέα δημοσίευσηαπό Emigré prvsr » 23 Οκτ 2017, 10:54

Πολύ θα ήθελα να ισχύει αυτό που αναφέρει ο συνάδελφος κιν αλλά φοβάμαι ότι παραβλέπονται πολλές παράμετροι καθώς δεν μου φαίνεται ότι αρκεί απλά να ολισθαίνει καλά το σκοινί. Έχω την εντύπωση πως ακόμα και η διαφορά διαμέτρου των ράουλων διαφοροποιεί την δύναμη οπλισης που απαιτείται σε σχέση με έναν μικρής διαμέτρου άξονα. Διευκρινίζω ότι είμαι άσχετος από Φυσική απλά αναφέρομαι σε δικές μου ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ.
Κρείττον σιγάν
Άβαταρ μέλους
Emigré prvsr

Νέα δημοσίευσηαπό Emigré prvsr » 23 Οκτ 2017, 14:43

kin έγραψε:
SpiritCrusher έγραψε:...........................................
Πολυ ενδιαφερουσα περίπτωση φιλε kin και ευκολη (φαίνεται). Ερωτηση: τι χρησιμοποιησες για κεφαλη; φαινεται σαν καποιου ειδους ταπα; εχω ενα pathos 82 που θελω καιρο να το αναβαθμισω και η περιπτωση αυτη με ψηνει πολυ να το δοκιμάσω

Εγώ έφτιαξα απο τεφλόν σε τόρνο, αλλά μπορείς να κάνεις απλά μια τρύπα στην υπάρχουσα κεφαλή.

Emigré prvsr έγραψε:Πολύ θα ήθελα να ισχύει αυτό που αναφέρει ο συνάδελφος κιν αλλά φοβάμαι ότι παραβλέπονται πολλές παράμετροι καθώς δεν μου φαίνεται ότι αρκεί απλά να ολισθαίνει καλά το σκοινί. Έχω την εντύπωση πως ακόμα και η διαφορά διαμέτρου των ράουλων διαφοροποιεί την δύναμη οπλισης που απαιτείται σε σχέση με έναν μικρής διαμέτρου άξονα. Διευκρινίζω ότι είμαι άσχετος από Φυσική απλά αναφέρομαι σε δικές μου ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ.

Η λογική μου λέει αν η μεγάλη διάμετρος του ράουλου διαφοροποιεί την δύναμη οπλίσματος θετικά τότε θα διαφοροποιείται αρνητικά η δύναμη στην εκτόνωση. Ο απλός άξονας μικρής διαμέτρου θα έχει αντίστροφα αποτελέσματα, δηλ. αυξάνει την δύναμη θετικά κατά την βολή αλλά αρνητικά στην όπλιση; Μπορεί να το έχω και λάθος αλλά τα αποτελέσματα άλλα λένε.

Δεν έχεις παρά να το δοκιμάσεις.

Στις δικές μου δοκιμές αλλά και σε τρίτο άτομο που ασχολείται με κλασικά ραουλάτα πολύσπαστα, το έδωσα να το οπλίσει και μου είπε ότι δεν είδε διαφορά στην δύναμη που χρειάζεται για να οπλίσει. Μπορεί να μας το επιβεβαιώσει και ο ίδιος, είναι μέλος εδώ μέσα.

- Όταν κάτι λειτουργεί εξίσου καλά με κάτι πολύ πιο ακριβό δυσκολευόμαστε να το πιστέψουμε. Εγώ πάντως αν άκουγα ότι κάτι τόσο απλό λειτουργεί ακόμα και 10% να έχανα σε επίδοση θα το έκανα για 1,5€ και μην ξεχνάμε ότι ο σκοπός του θέματος είναι να κάνουμε φτηνά την συγκεκριμένη τροποποίηση, αν γίνεται και με λιγότερο από 1,5 € δεν το ξέρω.

phpBB [video]

Συνάδελφε πολύ καλά τα λες και δεν έχω κανένα λόγο να σε αμφισβητήσω κυρίως γιατί προφανώς και θα προτιμούσα να πάρω έστω και λίγο κατώτερο του βέλτιστου αποτέλεσμα με πάρα πολύ μικρότερο κόστος αλλά και γιατι δεν έχω το γνωστικό υπόβαθρο να κατανοήσω τα κρίσιμα χαρακτηριστικά ενός πολύσπαστου. Προς Θεού δεν ζητώ αποδείξεις για αυτό που λές. Έτσι απλά συνέχίζω την κουβέντα με ότι κουτσή-στραβή άποψη έχω η οποία είναι καθαρά εμπειρική, καθόλου τεκμηριωμένη και καθόλου κατασκευαστική. Πάντως όποτε μπορώ παρακολουθώ το κανάλι σου στο γιουτιούμπ και παραδέχομαι ότι κάνεις ενδιαφέρουσες προτάσεις.
Να είσαι καλά.
Κρείττον σιγάν
Άβαταρ μέλους
Emigré prvsr

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: gianlis, giantsop, Google [Bot], jimshark, tsaounlee και 23 επισκέπτες