• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Χειροποιητο Carbon όπλο

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Re: Χειροποιητο Carbon όπλο

Νέα δημοσίευσηαπό gpet78 » 13 Δεκ 2017, 20:13

Καταρχήν να πω συγχαρητήρια, πραγματικά χαίρομαι τους ανθρώπους που δημιουργούν για το χόμπι τους και ειδικά για το ψαροντούφεκο πραγματικά τους θαυμάζω αν και προσωπικά είμαι το αντίθετο τα θέλω αν είναι δυνατόν όλα έτοιμα. Αν και άσχετος λοιπόν από κατασκευές έχω μόνο μια παρατήρηση που είναι σχεδιαστικής φύσης και την έχω απορία όχι μόνο για το δικό σου όπλο αλλά και για πολλές άλλες χειροποίητες κατασκευές που βλέπω κατά καιρούς σε αυτό το φόρουμ(κυρίως ξύλινες). Παρατηρώ λοιπόν και στο δικό σου όπλο αυτό που λέγεται αν δε κάνω λάθος μεγάλο offset δηλαδή την κατακόρυφη απόσταση της θέσης του δείκτη (ή χεριού γενικότερα) από το ύψος που κουμπώνει η βέργα στο μηχανισμό και αυτό έχει από ότι ξέρω μεγάλη σημασία στην συμπεριφορά του όπλου στην ανάκρουση. Είναι όντως έτσι ή είναι ιδέα μου; Για να καταλάβεις τι σου εννοώ δες κάποιες εικόνες από όπλα της bleutec ή την λαβή των cayman της OMER που θεωρώ ότι έχουν σχετικά μικρά offset
Επίσης σαν γενική αρχή από φυσική και πρακτική άποψη δεν έχει νόημα να μετράμε το βάρος του όπλου κομπλέ αλλά γυμνό με το μουλινέ του μόνο επάνω΄χωρίς λάστιχα, γιατί αυτή η μάζα είναι του λειτουργεί ως αντίδραση στην ανάκρουση. Οπότε το δικό σου όπλο γυμνό το υπολογίζω 1250-1300 g μια μάζα που από πολλούς θεωρείται σχετικά μικρή. Τέλος πολύ σημαντικό είναι το ζύγισμα του όπλου και η καλή πλευστότητα και σε αυτό νομίζω πρέπει να επικεντρωθείς κάτι βέβαια που προϋποθέτει δοκιμές στη θάλασσα
Άβαταρ μέλους
gpet78

Νέα δημοσίευσηαπό Dromilious » 13 Δεκ 2017, 20:28

Gpet ευχαριστω για την απαντηση σου.Το σωμα του οπλου χωρις μουλινε ζυγιζει περιπου 1 κιλο.Το αντιστοιχο γυαλονημα ζυγιζει απο οτι θυμαμαι 600 γραμμαρια παραπανω.
βεβαια το γυαλονημα ειναι αρνητικο σε πλευστοτητα ,το οποιο να πω την αληθεια ειναι κατι που δεν με ενοχλει ιδιαιτερα καθως εχει αρκετη μαζα με αποτελεσμα σε μειωμενη ανακρουση.Το μονο αρνητικο στο πρωτο οπλο ειναι οτι βαρυδωθηκε μπροστα πολυ και ριχνει τα μουτρα και κουραζει στο χερι.Το carbon παλι ,εμπειρικα φαινεται να πασχει σε μαζα,το οποιο θα φανει στην δοκιμη του εαν ισχυει κατι τετοιο.Οστοσο εαν συμβαινει αυτο ,πολυ ευκολα θα το γεμισω εσωτερικα μεχρι να πετυχω το επιθυμητο.Τωρα οσον αφορα το offset ειναι κατι που δεν το γνωριζω.Θα κοιταξω τα αλλα οπλα που εχω και θα μετρησω τις αποστασεις.
Dromilious

Νέα δημοσίευσηαπό Dromilious » 14 Δεκ 2017, 21:49

Καλησπερα.Το οπλο δοκιμαστηκε σημερα.Εχει θετικη πλευστοτητα ακομα και με την βεργα πανω (6.5Χ1.27) .Αγορασα αυτοκολλητα αντιβαρα και με μια προχειρη δοκιμη στην μπανιερα υπολογιζω οτι θελει περιπου 200 γραμμαρια βαρυδωμα (!) σε συγκεκριμενα σημεια του σωληνα για να γινει και παραλληλα το σωστο ζυγισμα του.Δυστυχως μου κοπηκε και η σχοινοκαμπανα στο ενα λαστιχο κατα την πρωτη οπλιση και δεν μπορεσα να το δοκιμασω και να το συγκρινω και στο θεμα την ανακρουσης.Ψαρακια δυστυχως δεν βρηκα για να κανω καποια αξιοπρεπη βολη εστω και με το ενα 16 αρι λαστιχο.Τουλαχιστον βγαλαμε τον μεζε με ενα 3 κιλο χταποδακι .Γενικως ειμαι ευχαριστημενος με την κατασκευη μου και πιστευω θα το φτασω στο επιθυμητο επιπεδο για τα δεδομενα μου παντα.Παραλληλα θα γινει και επεμβαση στο fiber οπλο για να αποκτησει η μυτη ανωση και να ειναι κι αυτο πρακτικο οπλο για καρτερακια .
Dromilious

Νέα δημοσίευσηαπό Dromilious » 24 Δεκ 2017, 13:41

Ετοιμο το οπλο ! απομενει η δοκιμη στην θαλασσα. https://youtu.be/3zjHdIrzK08
Dromilious

Νέα δημοσίευσηαπό CARPENTER » 24 Δεκ 2017, 15:15

Ωραία δουλειά ..........................................

=D> =D> =D>
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ
Άβαταρ μέλους
CARPENTER

Νέα δημοσίευσηαπό spearfiserman/bit » 24 Δεκ 2017, 20:14

οπλαρα σου ειπα και την πέμπτη αλλο να το βλεπεις απο κοντα
spearfiserman/bit

Νέα δημοσίευσηαπό Dromilious » 04 Ιαν 2018, 00:07

Καλη χρονια με υγεια.Λογω των ημερων και γριπης δεν τα καταφερα να δοκιμασω το οπλο.Οστοσο εχω ξεκινησει την διαδικασια βελτιωσης του fiber οπλου το οποιο οπως σας εχω πει εχει βγει βαρυ συναρτησει του ογκου του με συνεπεια να ειναι αρνητικο σε πλευστοτητα ακομα και σκετο χωρις βεργα λαστιχα κτλ κτλ.
Τοποθετηθηκε σε ολο το μηκος του οπλου στην κατω την μερια DOW παχους 2 εκατοστων ,το οποιο βεβαια εχει διαμορφωθει με καμπυλες με γυαλοχαρτο για να κατσει ομορφα στο οπλο.Δοκιμαστηκε με βεργα,μηχανισμο και ειναι θετικο.Υπολογισα με βαρυδωμα με βαρυδακια βουλκανιζατερ ,πως μετα τα 200 γραμμαρια αρχιζει να βυθιζεται ,οπότε υπολογιζω πως το βαρος της ρητινης και του υφασματος θα πρεπει να ειναι καπου εκει και λιγοτερο γιατι πρεπει να υπολογιστουν και τα ελαστικα και το μουλινε σαν εξτρα βαρος.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Dromilious

Νέα δημοσίευσηαπό Dromilious » 06 Ιαν 2018, 19:59

Καλυφθηκε και το DOW με δύο στρώσεις από λεπτό 200 Άρι fiber με ειδικό πολυεστέρα που δεν λιώνει
το dow.περαστικε επισης ενα απαλο χερακι πολυεστερα ανανεμειγμενο με σκόνη για στοκο.το μειγμα δεν εγινε πολυ πηχτο για να μπορει να περαστει με το πινελο.Το βαρος του οπλου οπως το βλεπετε ειναι 2 κιλα.
phpBB [video]
Dromilious

Νέα δημοσίευσηαπό Dromilious » 13 Ιαν 2018, 20:24

Ετοιμο λοιπον και το ανακατασκευασμενο fiber οπλακι,που τι οπλακι δηλαδη ,πραγματικο κτηνος ! Ο λογος που πηρε το οπλο τοσο πολυ ογκο οπως εχω πει παλαιοτερα , ειναι διοτι το οπλο ειχε βγει αρχικα βαρυ και ηταν πολυ κουραστικο μεσα στο νερο,οποτε γεμισε με dow για να παρει την αναλογη πλευστοτητα.Ουσιαστικα αυτο το γεμισμα ξεγελαει το ματι καθως ειναι μονο 200 γραμμαρια σε βαρος ! Το θεμα βαρους εξω απο το νερο δεν με ενδιαφερει τοσο αφου με την ανωση και την σωστη πλευστοτητα μεσα στο νερο ,αυτο παραλειπεται για μενα.Αυτο που με προβληματιζει ελαφρως ειναι οι διαστασεις του σωληνα που πιθανον να το κανουν λιγο δυσκινητο μεσα στο νερο ,αλλα αυτο θα το δω στην πραξη. Σας επισυναπτω και καποιες φωτογραφιες με το carbon οπλο με το αρχικο καλουπι να δειτε τις διαφορες τους.Τωρα απο θεμα σετ απ σε πρωτη φαση επελεξα στο carbon λογω μικροτερης μαζας και βαρους ,βεργα 1.30 Χ 6.5 με 2 Χ 14 mm λαστιχα Pathos XP .Στην αρχη ειχα βαλει τα 16 αρια πανω αλλα θεωρω πως για την 6.5 ειναι πολλα.Για το Fiber επελεξα μια βεργα 1.30 Χ 7 mm με 2 Χ 16mm λαστιχα Pathos XP .Βαρος fiber 2760 gr,carbon 1930 gr
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Dromilious

Νέα δημοσίευσηαπό castoras » 18 Ιαν 2018, 01:52

Καλή χρονιά με επιτυχίες Dromillious.πρχωρα...ετσι με μεράκι
castoras

Νέα δημοσίευσηαπό Dromilious » 19 Φεβ 2018, 13:31

Καλή Σαρακοστή σε όλους .Να επαναφέρω το θέμα με μια υπό εξέλιξη κατασκευή,καθώς απέχω από την θάλασσα 1 μήνα λόγω ιωσεων και υποχρεωσεων με αποτέλεσμα να μην έχω δοκιμάσει ακόμη τα όπλα σε κανονικές συνθήκες.Η νέα κατασκευή θα αποτελέσει ένα όπλο συνολικου μήκους 150 εκατοστών και υπολογιζόμενο μήκος όπλισης περί των 125 -130 εκατοστων.Η κατασκευή είναι εξ ολοκλήρου διαφορετική από τις προηγούμενες .ο πυρηνας του όπλου είναι μια σωλήνα γαλβανιζε 1.8 mm παχους.απο κει και ύστερα έχει γίνει επένδυση με dow και διαμόρφωση στο επιθυμητό σχήμα.Το τελικο αποτελεσμα θα είναι ένα όπλο με αρκετά βαρύ σεταπ το οποίο θα αποτελείται από 3 16 άρια (πιθανόν και 17 άρια ) λάστιχα και θα φέρει βέργα 8 άρα μήκους 1.60 .Το τελικό βάρος του όπλου πιθανόν να πιάσει και τα 4 κιλά ,ίσως και παραπανω.Δυστυχως φωτογραφιες απο την διαδικασια βημα βημα δεν κρατησα.Η διαδικασία εχει πολύ τεχνικο τρίψιμο σε φάση γλυπτικής και πραγματικα βγάζω το καπέλο σε όσους ασχολούνται με βελτιώσεις όπλων διαμορφώνοντας τον σωλήνα . Διότι δεν μιλάμε για ένα καλούπι πάνω στο οποίο στρώνουμε υφάσματα,αλλά για κάθε όπλο ξεχωριστή μελετη.
Dromilious

Νέα δημοσίευσηαπό Dromilious » 31 Μαρ 2018, 17:35

Επανερχομαι δρυμιτερος με την νεα κατασκευη η οποια εχει σχεδον ολοκληρωθει.
Αυτο το project δημιουργηθηκε με μια τελειως διαφορετικη φιλοσοφια και τεχνικη απο τις προηγουμενες μου.Δεν χρησιμοποιηθηκε καλουπι,ολη η διαμορφωση εγινε στο χερι .
Εσωτερικα υπαρχει ενας σωληνας ο οποιος ντυθηκε απο dow ,το οποιο με την σειρα του διαμορφωθηκε στο τελικο σχημα.
Περαστηκαν μερικα φυλλα γυαλονυμα και η τελικη επικαλυψη ειναι ενα φυλλο carbon .
Απο την κατω την μερια εχω κανει 2 εσοχες για πιθανο βαρυδωμα και ζυγισμα του οπλου οταν δοκιμαστει στην θαλασσα.
Το οπλο αυτο φτιαχτηκε ως μια υπερβολη ,μιας και φυσικα τα ψαρεματα μου δεν ειναι τετοιου ειδους και τετοιων απαιτησεων ,περισσοτερο για την εμπειρια .
Το τελικο αποτελεσμα εχει ενα οπλο μηκους σωληνα 150 εκατοστα,οπλιση 125 εκατοστα.8 αρα βεργα bleutec διφερη 1,60.Μηχανισμος meandros L ,λαστιχα 3Χ16 Meadros (με συντελεστη 3 αντι του 3.3 που δινει ο κατασκευαστης ) .Μουλινε meandros 2L .Στο μελλον θα τοποθετηθει μεγαλυτερο ,μιας και το 2 L μοιαζει με κουβαριστρα μπροστα στο συνολο.Βαρος οπλου 4,5 κιλα περιπου .
Αναμενω πως και πως να δοκιμασω και τα 3 οπλα σην θαλασσα ,μετα τις γιορτες.θα ακολουθησουν και βιντεο.

phpBB [video]
Dromilious

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 31 Μαρ 2018, 20:09

:hello: Ωραία προσπάθεια! :good:
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό spearhunter79 » 01 Απρ 2018, 15:16

Πολύ όμορφο να το χαρείς και ψαρεύοντάς το!Μια ένσταση μόνο επειδή έχω φτιάξει κάτι παρόμοιο και την πάτησα!Το dow θα πρέπει να ναι άριστα κλεισμένο απο την επένδυση(γυαλόνιμα-ρυτίνη-κάρμπον)αλλιώς έν καιρό και με κάποιες ατμόσφαιρες λόγο βάθους,θα σου ποτίσει και θα γίνει ασήκωτο!Αν θές τη γνώμη μου,πέρασε το έτσι όπως είναι τουλάχιστων άλλη μια στρώση με ξ-4 χέρια ρυτίνη να γίνει κόκκαλο εντελώς.!
spearhunter79

Νέα δημοσίευσηαπό Dromilious » 01 Απρ 2018, 16:18

Ευχαριστω Panex ,spearhunter το ειχα ηδη περασει μετα τον εμποτισμο του carbon ,αλλα 2 χερια,μετα ακολουθησε τριψιμο με ντουκοχαρτα και μετα στιλβωση με πανοβουρτσα. Βεβαια ηθελε κι αλλο βουρτσισμα να γυαλισει πληρως.οστοσο εαν το δω οτι με παιρνει σε θεμα βαρους ,μπορει να του περασω αλλο ενα ελαφρυ υφασμα απο πανω .
Dromilious

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: fiesta1420, SULTAN και 28 επισκέπτες