• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Χειροποιητο Carbon όπλο

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Re: Χειροποιητο Carbon όπλο

Νέα δημοσίευσηαπό papathander » 24 Νοέμ 2017, 21:57

Ευχαριστώ
Να βάλω και καμιά φωτο από το δικό μου????
papathander

Νέα δημοσίευσηαπό Dromilious » 24 Νοέμ 2017, 22:38

Εννοείται.βαλτε κι εσείς να δούμε τίποτα ρε παιδια
Dromilious

Νέα δημοσίευσηαπό papathander » 24 Νοέμ 2017, 22:55

Οκ μετά της 12 που θα είμαι σπίτι
papathander

Νέα δημοσίευσηαπό papathander » 25 Νοέμ 2017, 02:21

ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΏΤΟ ΚΑΙ ΑΠΌ ΤΟ ΔΙΚΌ ΜΟΥ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
papathander

Νέα δημοσίευσηαπό papathander » 25 Νοέμ 2017, 02:34

ΤΟ ΌΠΛΟ ΈΧΕΙ ΟΛΟΙΚΟ ΜΗΚΟΣ 128CM. ΔΟΚΙΜΆΣΤΗΚΕ ΜΕ ΈΝΑ 17,5 ΚΑΙ ΈΝΑ 16 ΜΑΖΊ ΜΕ ΜΙΑ ΒΈΡΓΑ 6,75
ΠΑΊΡΝΕΙ ΛΥΓΏ ΑΡΙΣΤΕΡΆ ,ΘΈΛΕΙ ΒΑΡΗΔΟΜΑ ΓΙΑΤΊ ΕΊΧΑ ΥΠΟΛΟΓΊΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΛΆΣΤΙΧΑ ΣΤΟΝ ΌΓΚΟ ΤΟΥ.ΚΑΙ ΚΑΛΎΤΕΡΗ ΔΙΑΜΌΡΦΩΣΗ ΤΗΣ ΛΑΒΗΣ ( ΕΊΝΑΙ ΠΟΛΎ ΚΆΘΕΤΗ ). ΌΠΟΤΕ ΕΊΝΑΙ ΠΆΛΗ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΉΡΙΟ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
papathander

Νέα δημοσίευσηαπό papathander » 25 Νοέμ 2017, 02:51

ΚΑΙ ΔΎΟ ΑΚΌΜΑ
ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΗΜΕΊΩΣΗ ΜΗΝ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΣΕΤAI ΚΈΒΛΑΡ
papathander

Νέα δημοσίευσηαπό νικηφ » 25 Νοέμ 2017, 09:28

Μπραβο σε papathander!
Και με αρχικο καλουπι λαμπτηρα σωληνα
νικηφ

Νέα δημοσίευσηαπό Dromilious » 25 Νοέμ 2017, 10:47

Μπραβο papathander,πολυ ωραια προσπαθεια,αν αναλογιστουμε και τα διαθεσιμα εργαλεια που διαθετεις.
Αυτο αν δεν κανω λαθος ειχες πει πως ειχες τυλιξει σωληνα φθοριου;μετα πως αποκολληθηκε;
Μου αρεσει πως στις τρυπες για τα λαστιχα εχεις βαλει κεβλαρ και το συμπιεζεις με προφυλακτικα.Ειπαμε οτι διαθεσιμο εχουμε !
Θα χαρω να δω και δημιουργιες του συμφορουμιτη Pelekan
Dromilious

Νέα δημοσίευσηαπό Dromilious » 25 Νοέμ 2017, 18:04

Εδω βλεπουμε το 2ο σε σειρα σωληνα .Το συκεκριμενο ειναι το carbon στα 800 γραμμαρια με την επανω μερια βαμμενη μαυρη και την κατω ως εχει το υφασμα.
Η διαφορα οπως εχω πει με το πρωτο σε σειρα οπλο ( γυαλονημα με πολυεστερα) ειναι οτι το πρωτο ζυγιζει σκετο σωληνα 1500 γραμμαρια και επισης εχει περισσοτερο βαριδωμα μπροστα κατι το οποιο ειχε γινει με μια τυχαια εκτιμηση βαρους και οπως αποδειχτηκε το οπλο περαν του οτι ειναι αρνητικο σε πλευστοτητα ,ειναι και σχετικα κουραστικο στο χερι μιας και ειναι ελαφρως μπροστοβαρο .Αυτο εχει μπροστα το μισο γεμισμα με το πρωτο και φυσικα το μισο σχεδον βαρος.
Dromilious

Νέα δημοσίευσηαπό papathander » 25 Νοέμ 2017, 18:48

[quote="Dromilious"]Μπραβο papathander,πολυ ωραια προσπαθεια,αν αναλογιστουμε και τα διαθεσιμα εργαλεια που διαθετεις.
Αυτο αν δεν κανω λαθος ειχες πει πως ειχες τυλιξει σωληνα φθοριου;μετα πως αποκολληθηκε
Καλά θημασε η λάμπα έσπασε αλλά δεν εμηνε μέσα
papathander

Νέα δημοσίευσηαπό Dromilious » 25 Νοέμ 2017, 21:14

Για τα προφυλακτικά δεν μας είπες.Εαν ήταν χρησιμοποιημένα θα είχες και υδραυλική πίεση !
Dromilious

Νέα δημοσίευσηαπό papathander » 25 Νοέμ 2017, 23:43

λύση ανάγκης γιατί μπαλόνια από πεδικο πάρτι δεν παίζουνε
papathander

Νέα δημοσίευσηαπό tsourakis13 » 27 Νοέμ 2017, 07:38

Dromilious και Papathander πολλά μπράβο για τις προσπάθειες σας και τους κόπους σας! Ειδικά η δική σου κατασκευή φίλε Dromilious φαίνεται πολύ προσεγμένη! Ανυπομονώ για δοκιμές στο νερό για να το δούμε σε πραγματικές συνθήκες! :hello:

pelekan έγραψε:=D> .Παντως μιας και αναφέρεις ότι το συγγεκριμενο τουφεκι είναι από πολυεστερα θα ηταν πολύ καλη ιδεα να το συνεχισεις διοτι είναι κατά πολύ οικονομικοτερο από ένα κατασκευασμενο από εποξικη ρητινη και καρμπον......εδώ βεβαια τίθεται ένα μεγαλο ''μαστορικο'' ερωτημα γιατι ένα οπλο να είναι από καρμπον και όχι από υαλονημα?το καρμπον εχει πολύ μεγαλητερη ελαστικοτητα από το υαλονημα,αρα ένα οπλο από υαλονημα θα ηταν πολύ πιο ακαμπτο από ένα από καρμπον.αλλωστε γιατι οι λεπιδες από υαλονημα είναι πολύ πιο ΄΄κουτσουρα ΄΄ από τις καρμπον?βεβαια θα πουν οι γνωστες (που ποτε δεν επιασαν καν ρητινη στα χερια) ότι να οι προδιαγραφες του καρμπον λενε τοσο εφελκισμο και τοσοοο ελαστοικοτιτα αρα είναι καλιτερο το καρμπον στο οπλο.εγω τοσα χρονια που εκααν κατασκευες από υαλονιμα όταν τις υαλοχαρταριζα ηταν σαν να υαλοχαρταρω ατσαλι,οταν εκανα οπλο από καρμπον και το υαλοχαρταρισα ηταν σαν να τριβω αφρολέξ.θα μου πεις αυτος που κραταει το ταδε οπλο από υαλονημα θα καταλαβει καμια διαφορα όταν είναι από ανθρακονημα?.....αμφιβαλω...τα συμπερασματα δικα σας.

Φίλε Pelekan καλώς ή κακώς οι αριθμοί σε τέτοιες περιπτώσεις δεν κάνουν ποτέ λάθος. Σε αυτό που λες ότι το υαλόνημα έχει μεγαλύτερη αντοχή σε εφελκυσμό (και συμπίεση) από τους περισσότερους τύπους κάρμπον ισχύει και το επιβεβαιώνουν και οι αριθμοί. Σε αυτό που υπερτερεί όμως το κάρμπον σε σχέση με τα υαλονήματα είναι ότι έχει πολύ μικρότερη πυκνότητα. Και επειδή σε κάθε κατασκευή το βάρος είναι βασικός παράγοντας, αυτό που έχει περισσότερο σημασία είναι ο λόγος ακαμψίας προς βάρος και όχι η ακαμψία καθεαυτή. Ένα παρόμοιο παράδειγμα είναι δύο αμάξια με 100 άλογα, από τα οποία το ένα είναι 900 κιλά και το άλλο 1600. Προφανώς και το πιο ελαφρύ θα είναι και πιο γρήγορο γιατί τα άλογα από μόνα τους δεν λένε τίποτα. Το ίδιο ισχύει και σε όλες τις κατασκευές, το βάρος αποτελεί βασικό παράγοντα στο σχεδιασμό οποιουδήποτε αντικειμένου. Για τον ίδιο λόγο και στην αυτοκινητοβιομηχανία χρησιμοποιούν μόνο carbon όπου υπάρχουν σύνθετα υλικά και όχι fiberglass.
Επίσης στα σύνθετα υλικά ποτέ δεν τρίβουμε την επιφάνεια, εκτός και αν υπάρχει περίσσεια ρητίνης! Αν τρίψεις τις ίνες αυτόματα καταστρέφεις το συγκεκριμένο layer(επιφανειακό) του σύνθετου υλικού!

Όσο για αυτό που έγραψες φίλε Papathander ότι το όπλο σου "παίρνει αριστερά", εάν συμβαίνει όταν το οπλίζεις (χωρίς φυσικά να το έχω δει για να έχω ακριβή εικόνα) ίσως ευθύνεται λανθασμένο lay up strategy, δηλαδή λάθος επιλογή υφάσματος/κατεύθυνση υφάσματος. Από ότι είδα από τις εικόνες που ανεβάσατε ο τύπος υφάσματος που έχετε χρησιμοποιήσει έχει τη λεγόμενη twill πλέξη. Η συγκεκριμένη πλέξη σε εφελκυσμό δεν έχει ομοιόμορφη παραμόρφωση εφόσον μιλάμε για ανισότροπο υλικό, αλλά παραμορφώνεται με ένα τρόπο προς τα διαγώνια όπως θα έχετε παρατηρήσει. Εκτός από "στεγνό" ύφασμα, το ίδιο συμβαίνει και σε ένα κομμάτι που έχει καλυφθεί με ρητίνη: Ενώ εσύ του ασκείς μια αξονική δύναμη και το συμπιέζεις/εφελκύεις αυτό τείνει να περιστραφεί!
Η λύση σε αυτό είναι να τοποθετείς τις στρώσεις του υφάσματος με μια συγκεκριμένη συμμετρία. Αν δηλαδή βάλες 5 στρώσεις να είναι: 0, -45, 0, 45, 0.
Στο συγκεκριμένο ύφασμα για να το πετύχεις αυτό η καλύτερη λύση είναι να το τοποθετήσεις ανάποδα (mirrored) ή στις 90 μοίρες. (Η διατήρηση μιας συμμετρίας είναι βασική αρχή στη δημιουργία σύνθετων υλικών)

Επίσης μια άλλη συμβουλή είναι να προσπαθείτε να τηρείτε μια συγκεκριένη αναλογία υφάσματος/ρητίνης, όχι να βάζετε όση περισσότερη μπορείτε για να γίνει το κομμάτι πιο άκαμπτο. Ο ρόλος της άλλωστε δεν είναι να προσθέτει ακαμψία στο κομμάτι αλλά να κρατάει τα υφάσματα στις θέσεις τους μιας και μέσα από αυτά θα πρέπει να μεταφέρονται όλα τα φορτία. Μια αναλογία 80/20-70/30 κατά βάρος είναι καλή νομίζω για τεχνική wet layup, δηλαδή άπλωμα με πινέλο και μετά σε σακούλα κενού. Και φυσικά πολύ προσεκτικό ανακέτεμα ώστε να μην παγιδεύονται μέσα της φουσκάλες με αέρα, μιας και στο τέλος αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να υπάρχουν κενά στο τελικό σύνθετο κομμάτι μειώνοντας έτσι την αντοχή του!

Δεν ξέρω ακριβώς τι υφάσματα έχετε χρησιμοποιήσει ως τώρα αλλά η συμβουλή μου είναι στις επόμενες δοκιμές να χρησιμοποιήσετε και υφάσματα μονής κατεύθυνσης (UD) κάνοντας μια ακολουθία με 0, 45, -45 μοίρες ανάλογα το πλήθος που χρησιμοποιείτε. Πχ 0,45,0,-45,0. Στις 90 μοίρες, δηλαδή κάθετα στο μήκος του όπλου, οι ίνες ουσιαστικά είναι άχρηστες και δεν "δουλεύουν". Αντίθετα στις 0 μοίρες, δηλαδή παράλληλα με το όπλο είναι η ιδανικότερη κατεύθυνση που μπορούν να έχουν οι ίνες μιας και έτσι συμπιέζονται αξονικά όπου έχουν και τη μεγαλύτερη αντοχή. Οπότε ανάλογα το ύφασμα προσπαθήστε οι περισσότερες ινες να έχουν κατεύθυνση στις 0 μοίρες και να είναι όσο το δυνατόν πιο ευθείες.

Αυτά από εμένα, μπράβο για τον κόπο σας και καλή συνέχεια με τις κατασκευές σας! :hello: Μπορεί λόγω έλλειψης χρόνου να μην γράφω συχνά αλλά παρακολουθώ τακτικά το συγκεκριμένο θέμα. Και όπως έχω ξαναπεί, λεφτά να έχετε να χαλάτε μιας και οι δοκιμές δεν τελειώνουν ποτέ! Καλή συνέχεια!
One breath
One dive
One shot
One life...
Άβαταρ μέλους
tsourakis13

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 27 Νοέμ 2017, 09:39

Τι σχέση έχει η Φερράρι εδώ; Ο κινητήρας τραβάει, δεν κλωτσάει. Άλλωστε εκεί έχει άλλους μηχανισμούς απόσβεσης, και να κάνει δυο κολιές δεν τρέχει τίποτα, το ενάντιον-μπαίνει με ντρίφτ.....
Βάρος-μάζα-πλευστότητα μας ενδιαφέρουν. Ένα κιλίσιο με ουδέτερη πλευστότητα θα κλωτσάει λιγότερο από ένα δίκιλο με επίσης ουδέτερη πλευστότητα;
Αν το υαλόνημα είναι πιο άκαμπτο και βαρύ γιατί να μπει κάρμπον; Για ξετσέπωμα;
Κάπου τα έχασα..... :scratch:
ichthyologist

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: dim, nick k, pappouspao13, toulis και 35 επισκέπτες