• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Βοήθεια για όπλο!

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Βοήθεια για όπλο!

Νέα δημοσίευσηαπό κωλοχτύπας » 19 Ιουν 2017, 00:17

Καλησπέρα στην παρέα!
Είμαι καινούριος στο φόρουμ και θα ήθελα την άποψη σας σχετικά με δύο όπλα που με ενδιαφέρουν.
Είμαι κάτοχος ήδη 2 λαστιχοβόλων (DEMKA 75N/Diveline 60) και ενός αεροβόλου Mares cyrano 700 και όπως καταλαβαίνετε θέλω να περάσω σε κάτι μεγαλύτερο. Δεν έχω καν ρίξει ποτέ με μεγαλύτερο οπότε λάβετέ το υπόψιν σας στις προτάσεις σας.
Είμαι μεταξύ του Bucanero 2 96 και του Mares Phantom FV 110 (αν δεν κάνω λάθος έχουν ίδιο μήκος όπλισης).
Το μπάτζετ μου δεν ειναι για παραπάνω..
Τι να διαλέξω και γιατί?
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
κωλοχτύπας

Re: Βοήθεια για όπλο!

Νέα δημοσίευσηαπό GiorgosS » 19 Ιουν 2017, 03:26

Το πρώτο έχει ανάποδο μηχανισμό πιο στιβαρό σωλήνα παίρνει μέχρι 2 14αρια και πιο καλή βέργα και το παίρνεις σκέτο αν θες να το στήσεις όπως σου αρέσει. Μειονέκτημα σχετικά βαρύ θέλει μάλλον μεγάλη παλάμη. Το mares πιο καλή λαβή κατά τη γνώμη μου όχι ανάποδο αλλά καλό μηχανισμό ωραία σχεδίαση σωλήνα αλλά στρεβλωνει με δυνατά λάστιχα όχι μόνιμα βέβαια είναι αθόρυβο λόγω υλικού σωλήνα αν το πάρεις από site εξωτερικού έχει το επόμενο μοντέλο με πιο στιβαρό σωλήνα και καλό setup 19-6.5 αντί 16-6mm του fv πιο φθηνά εδώ ζητάνε ότι θέλουν! Εγώ θα έλεγα το fv μέχρι 90 εκτός και πάρεις το επόμενο απέξω αλλά και πάλι έως 100.να πας να πιάσεις τη λαβή με Γάντι ειδικά του buca.
GiorgosS

Νέα δημοσίευσηαπό Gezero » 19 Ιουν 2017, 07:28

Σαν νέος κάτοχος του buca 2 (96) σου λεω να το παρεις με την μια! ειναι οπλαρα! Το μάρες δεν το ξέρω αλλα απο παντου ακουω για κακη κατασκευη και οτι στρεβλωνει.
Γνώμη μου!
Gezero

Νέα δημοσίευσηαπό κωλοχτύπας » 19 Ιουν 2017, 12:24

Gezero έγραψε:Σαν νέος κάτοχος του buca 2 (96) σου λεω να το παρεις με την μια! ειναι οπλαρα! Το μάρες δεν το ξέρω αλλα απο παντου ακουω για κακη κατασκευη και οτι στρεβλωνει.
Γνώμη μου!

GiorgosS έγραψε:Το πρώτο έχει ανάποδο μηχανισμό πιο στιβαρό σωλήνα παίρνει μέχρι 2 14αρια και πιο καλή βέργα και το παίρνεις σκέτο αν θες να το στήσεις όπως σου αρέσει. Μειονέκτημα σχετικά βαρύ θέλει μάλλον μεγάλη παλάμη. Το mares πιο καλή λαβή κατά τη γνώμη μου όχι ανάποδο αλλά καλό μηχανισμό ωραία σχεδίαση σωλήνα αλλά στρεβλωνει με δυνατά λάστιχα όχι μόνιμα βέβαια είναι αθόρυβο λόγω υλικού σωλήνα αν το πάρεις από site εξωτερικού έχει το επόμενο μοντέλο με πιο στιβαρό σωλήνα και καλό setup 19-6.5 αντί 16-6mm του fv πιο φθηνά εδώ ζητάνε ότι θέλουν! Εγώ θα έλεγα το fv μέχρι 90 εκτός και πάρεις το επόμενο απέξω αλλά και πάλι έως 100.να πας να πιάσεις τη λαβή με Γάντι ειδικά του buca.

Το γνωρίζω αυτό και νομίζω η ίδια η Μάρες δίνει setup με ένα μόνο 19άρι και όχι δεύτερο λάστιχο. Αν βάλω 2 μικρότερα όμως φαντάζομαι δεν θα χω πρόβλημα.
Μεγάλο αρνητικό στο μάρες είναι η απουσία μουλινέ και το οτι δεν μπορείς να το πάρεις γυμνό.
Απο την άλλη το Buca δεν με χαλάει σε τίποτα απλά μου φαίνεται όπλο που θέλει έμπειρα χέρια για επιτυχία λόγω του οτι θα κλοτσάει πιο πολύ. Το μάρες είναι μονοκώκ και fiberglass οπότε φαντάζομαι θα μπω πιο ομαλά σε αυτής της κατηγορίας τα όπλα. Δεν έχω καν ακόμα ρίξει με ανοιχτού τύπου κεφαλή..
Πραγματικά δεν μπορώ να αποφασίσω..
Αυτό που έχω στο κεφάλι μου και μπορεί να είναι και λάθος, ειναι το οτι σε επιδόσεις(ωφέλιμο βεληνεκές) το mares 110 και το Buca 96 είναι ισάξια(με 1 19άρι, όχι τα max setup που μπορούν να πάρουν). Το Buca πιο καλοστημένο και γεροδεμένο αλλά πιο ''δύσκολο'' ενώ το mares πιο διαχειρίσιμο μέσα στο νερό, δυστυχώς ακριβότερο, αλλά πιστεύω ότι στα ερασιτεχνικά μου χέρια θα προσαρμοστεί γρηγορότερα :aikido: ..Πολύ φοβάμαι μην πάρω το Buca και παίρνω τη μια απογοήτευση μετά την άλλη..
Σας ευχαριστώ και τους δυό σας για τις πληροφορίες σας και το ενδιαφέρον σας!
κωλοχτύπας

Νέα δημοσίευσηαπό giannis tzi » 19 Ιουν 2017, 13:45

Γεια σου φίλε! εγώ θα σου πρωτινά το apnea rayo Χ-ACT είναι εξαιρετικά ευθύβολο και λόγω το μειομενων τριβών ρίχνει άνετα στα 3 μήκη επιπλέον δεν χρειάζεται να αλλάξεις σεταπ διότι αυτό που έχει από την εταιρεια είναι πολύ κάλο. Ειναι ενα λαστιχοβολο πού δεν θα σε απογοητεύσει :D
giannis tzi

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 19 Ιουν 2017, 14:20

κωλοχτύπας έγραψε:
Gezero έγραψε:Σαν νέος κάτοχος του buca 2 (96) σου λεω να το παρεις με την μια! ειναι οπλαρα! Το μάρες δεν το ξέρω αλλα απο παντου ακουω για κακη κατασκευη και οτι στρεβλωνει.
Γνώμη μου!

GiorgosS έγραψε:Το πρώτο έχει ανάποδο μηχανισμό πιο στιβαρό σωλήνα παίρνει μέχρι 2 14αρια και πιο καλή βέργα και το παίρνεις σκέτο αν θες να το στήσεις όπως σου αρέσει. Μειονέκτημα σχετικά βαρύ θέλει μάλλον μεγάλη παλάμη. Το mares πιο καλή λαβή κατά τη γνώμη μου όχι ανάποδο αλλά καλό μηχανισμό ωραία σχεδίαση σωλήνα αλλά στρεβλωνει με δυνατά λάστιχα όχι μόνιμα βέβαια είναι αθόρυβο λόγω υλικού σωλήνα αν το πάρεις από site εξωτερικού έχει το επόμενο μοντέλο με πιο στιβαρό σωλήνα και καλό setup 19-6.5 αντί 16-6mm του fv πιο φθηνά εδώ ζητάνε ότι θέλουν! Εγώ θα έλεγα το fv μέχρι 90 εκτός και πάρεις το επόμενο απέξω αλλά και πάλι έως 100.να πας να πιάσεις τη λαβή με Γάντι ειδικά του buca.

Το γνωρίζω αυτό και νομίζω η ίδια η Μάρες δίνει setup με ένα μόνο 19άρι και όχι δεύτερο λάστιχο. Αν βάλω 2 μικρότερα όμως φαντάζομαι δεν θα χω πρόβλημα.
Μεγάλο αρνητικό στο μάρες είναι η απουσία μουλινέ και το οτι δεν μπορείς να το πάρεις γυμνό.
Απο την άλλη το Buca δεν με χαλάει σε τίποτα απλά μου φαίνεται όπλο που θέλει έμπειρα χέρια για επιτυχία λόγω του οτι θα κλοτσάει πιο πολύ. Το μάρες είναι μονοκώκ και fiberglass οπότε φαντάζομαι θα μπω πιο ομαλά σε αυτής της κατηγορίας τα όπλα. Δεν έχω καν ακόμα ρίξει με ανοιχτού τύπου κεφαλή..
Πραγματικά δεν μπορώ να αποφασίσω..
Αυτό που έχω στο κεφάλι μου και μπορεί να είναι και λάθος, ειναι το οτι σε επιδόσεις(ωφέλιμο βεληνεκές) το mares 110 και το Buca 96 είναι ισάξια(με 1 19άρι, όχι τα max setup που μπορούν να πάρουν). Το Buca πιο καλοστημένο και γεροδεμένο αλλά πιο ''δύσκολο'' ενώ το mares πιο διαχειρίσιμο μέσα στο νερό, δυστυχώς ακριβότερο, αλλά πιστεύω ότι στα ερασιτεχνικά μου χέρια θα προσαρμοστεί γρηγορότερα :aikido: ..Πολύ φοβάμαι μην πάρω το Buca και παίρνω τη μια απογοήτευση μετά την άλλη..
Σας ευχαριστώ και τους δυό σας για τις πληροφορίες σας και το ενδιαφέρον σας!

αν βάλεις περαστο λάστιχο στο μάρες δεν πιστεύω να στρεβλώνει ,και από όσα μου έχουν πει είναι ένα υπέροχο πολύ ευθύβολο αθόρυβο όπλο :)
απλά το buca έχει έναν foul inox μηχανισμό για γερά σεταπ και μακράν ο καλύτερος στην κατηγορία του και όχι μόνον (εξαιρείται ο της beuchat που ναι μέν όχι inox αλλά φανταστικός σε όλα )
αυτό που υποστηρίζω εγώ είναι να περνει κάποιος το όπλο που του γυαλίζει στο μάτι διότι με αυτό θα ψαρεύει άρα η ψυχολογία θα είναι στο φουλ πάντα από ότι να πάρει κάτι που δεν του πολυαρέσει αλλά γιατί το διαφημίζουν κάποιοι άλλοι ,ΑΦΟΎ σήμερα όλα πολύ καλά είναι ;)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό GiorgosS » 19 Ιουν 2017, 18:11

Ο συνάδελφος thalassa τα είπε όλα! πάρε αυτό πού σε εξιτάρει και μαζί θα εξελιχθειτε. Ψαρεψε το όπως είναι αρχικά με 6αρα και 19αρι ίσως να κοντυνεις λίγο το λάστιχο και να βάλεις μια καμπάνα sigal wire σπαστη δετη την οποία κρατάς μετά όταν βάλεις 2 14αρια το 2ο δετο με dyneema και βέργα 6.3 μη βάλεις 6.5 θα θες πιο δυνατά λάστιχα τώρα για μουλινε έχει πολλά καλά με μικρή πατέντα απευθείας στη λαβή ή το δικό του- όχι ότι καλύτερο σε ένα μαγαζί πού εμπιστεύεσαι. Αυτά σαν ιδέες από μένα και καλές θάλασσες.
GiorgosS

Νέα δημοσίευσηαπό stamatis » 19 Ιουν 2017, 18:59

Διαλεξε μεταξυ buca apnea και pathos. Nα ξερεις οτι το buca ειναι σχεδιασμενο ως 2λαστιχο. Λεπτομερειες στο θεμα τις αφηνω στους εμπειρους κατοχους.
stamatis

Νέα δημοσίευσηαπό κωλοχτύπας » 19 Ιουν 2017, 20:15

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!!
Συμφωνώ απόλυτα οτι παίζει ρόλο τι σου γυαλίζει και γιαυτο έχω καταλήξει μεταξύ αυτών των δύο...
Μάλλον θα κινηθώ στο Buca 2 96. Το setup που δίνει αξίζει ή να το πάρω γυμνό και να βάλω κατευθείαν 2 λάστιχα?
Με το 19αρι μαμά τι επιδόσεις να προσδοκώ?Και αν κάνω εγώ στήσιμο τι θα προτείνατε?
Συγνώμη για τις συνεχόμενες ερωτήσεις αλλα είμαι καινούριος και χαομένος!
κωλοχτύπας

Νέα δημοσίευσηαπό stamatis » 20 Ιουν 2017, 14:00

κωλοχτύπας έγραψε:Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!!
Συμφωνώ απόλυτα οτι παίζει ρόλο τι σου γυαλίζει και γιαυτο έχω καταλήξει μεταξύ αυτών των δύο...
Μάλλον θα κινηθώ στο Buca 2 96. Το setup που δίνει αξίζει ή να το πάρω γυμνό και να βάλω κατευθείαν 2 λάστιχα?
Με το 19αρι μαμά τι επιδόσεις να προσδοκώ?Και αν κάνω εγώ στήσιμο τι θα προτείνατε?

Μην την πατησεις σαν το ζευγαρι μου. Δεν παιρνει πανω απο 16αρι η κεφαλη του buca2. Γιαυτο σου λεω ειναι σχεδιασμενο για 2 λαστιχα
stamatis

Νέα δημοσίευσηαπό kounavos » 20 Ιουν 2017, 14:55

stamatis έγραψε:

Μην την πατησεις σαν το ζευγαρι μου. Δεν παιρνει πανω απο 16αρι η κεφαλη του buca2. Γιαυτο σου λεω ειναι σχεδιασμενο για 2 λαστιχα

Η κεφαλη του μπουκα 2 παιρνει κ 19αρι!(με 2ατομα να τραβανε το λαστιχο κ μπολικη σαπουναδα....
Τωρα για τα διπλα λογο μαζας κ των 3ων οπλων μεχρι τα -10 ειναι μεχρι 2×14 αντε 2×15 μεχρι 6.5....παραπανω θα εχεις ανακρουση
Τα 2×16 κ 6.75 ειναι για κατω απο 10 μετρα η' αν εισαι 100+κιλα με καρπο οικοδομου :D
Κοιτα για βεργα παθος κ μεταλικη κοντη δετη καμπανα.μηκος οπλισης 110!
kounavos

Νέα δημοσίευσηαπό stamatis » 20 Ιουν 2017, 15:48

kounavos έγραψε:
stamatis έγραψε:

Η κεφαλη του μπουκα 2 παιρνει κ 19αρι!(με 2ατομα να τραβανε το λαστιχο κ μπολικη σαπουναδα....
Τωρα για τα διπλα λογο μαζας κ των 3ων οπλων μεχρι τα -10 ειναι μεχρι 2×14 αντε 2×15 μεχρι 6.5....παραπανω θα εχεις ανακρουση
Τα 2×16 κ 6.75 ειναι για κατω απο 10 μετρα η' αν εισαι 100+κιλα με καρπο οικοδομου :D

Οτι μπαινει, μπαινει! Αλλα καταστρεφεται πολυ συντομα γιατι τριβεται πανω στα αυλακια της κεφαλης. Το επαθε το ζευγαρι μου λεμε, με 2 λαστιχα, μεχρι να καλαβει τι παιζει.
stamatis

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 20 Ιουν 2017, 16:15

stamatis έγραψε:
kounavos έγραψε:
stamatis έγραψε:

Οτι μπαινει, μπαινει! Αλλα καταστρεφεται πολυ συντομα γιατι τριβεται πανω στα αυλακια της κεφαλης. Το επαθε το ζευγαρι μου λεμε, με 2 λαστιχα, μεχρι να καλαβει τι παιζει.

ναι ,είναι ένα πρόβλημα αυτό το οποίο το έλυσα με πολύ πολύ ψηλό σμυριδόπανο λειενοντας τα σημεία πολύ καλά και έτσι λύθηκε το πρόβλημα .Αυτά είναι που λέμε για την ποιότητα και φινίρισμα πολλές φορές τον πολύ καλόν ελληνικών όπλων που πάσχουν από αυτά
Σεταπ λογικό είναι τα 2x14 με 6.5 βέργα η 1x19 πάλι με 6.5 βέργα
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 20 Ιουν 2017, 16:17

stamatis έγραψε:

18 άρια έχω επάνω τώρα και μπήκαν στο τσακ μπαμ :)
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό george psarakhs » 20 Ιουν 2017, 21:03

εχω το βυκα 2 σε 86 εκ με ένα 18αρη κομενο στους 61 ποντους , κενταει :hello: :hello:
ROLLING IN THE DEEP αιγιο
george psarakhs

Επόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Ektor και 19 επισκέπτες