• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Σμέρνα δάγκωσε γυναίκα και κινδύνευσαν τα δάκτυλά της

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.

Σμέρνα δάγκωσε γυναίκα και κινδύνευσαν τα δάκτυλά της

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 19 Ιουν 2017, 21:45

Προσωπικά, οι εμπειρίες μου από συναντήσεις με σμέρνες ήταν καλές και ποτέ δεν είχα κρούσμα επιθετικής συμπεριφοράς. Σκάλισα μάλιστα κάποιες με την αιχμή της βέργας για να δώ αν θα είναι έτοιμες για...καυγά, αλλά τίποτε, απλά ψιλοϋποχωρούσαν στη φωλιά τους και αμέσως ξανάβγαιναν :)
Πάντως επειδή λόγω εποχής θα...ξαμοληθούμε στις θάλασσες ας έχουμε υπόψιν ότι η μυρωδιά της τροφής ή το αίμα των τραυματισμένων ψαριών μας ίσως τις προκαλέσουν κι έχουμε... άλλα :mrgreen:
.jpg

Ανεβάζω το παρακάτω όπως το βρήκα σε τοπικό μπλογκ που αναδημοσίευε κι αυτό από το ΄΄anatolh.com΄΄ :
Λίγο έλειψε να αποκτήσει μόνιμη αναπηρία μεσήλικη γυναίκα από την Ελούντα, όταν την δάγκωσε σμέρνα στο χέρι.

Η γυναίκα πήγε αμέριμνη στην άκρη της θάλασσας να πλύνει και να καθαρίσει από τα εντόσθια μερικά ψάρια, αλλά δεν παρατήρησε την σμέρνα που καραδοκούσε και την δάγκωσε στο χέρι θέλοντας να της αρπάξει τη λεία.

Όπως γράφει το anatolh.com, η γυναίκα μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο Αγίου Νικολάου όπου οι γιατροί διαπίστωσαν τα τραύματα στο χέρι της αλλά κατάφεραν να αποκαταστήσουν την ζημιά και να αποφευχθεί η απώλεια δακτύλων.

«Όπως μας είπε δέχθηκε μόνο ένα δάγκωμα αλλά είχε διαδοχικά, βαθιά κοψίματα», επεσήμανε ο χειρουργός Νίκος Μουδατσάκης, εξηγώντας παράλληλα πως θα αποκατασταθεί η βλάβη στο χέρι της γυναίκας.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Re: Σμέρνα δάγκωσε γυναίκα και κινδύνευσαν τα δάκτυλά της

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy76gr » 19 Ιουν 2017, 22:38

θα ελεγα ''ατιμο πραμα η σμερνα'' αλλα δεν ειναι ετσι...μου εχει τυχει ακριβως το ιδιο πριν μερικα χρονια με παραγουλιασμα χταποδιου σε κατι βραχακια...δεν καταλαβα καν πως πλησιασε μιας και ειχε ελαφρυ κυματισμο.μου αρπαξε δυο πλοκαμια και 2-3 μικρογρατζουνιες στο χερι.και αυτη για την τροφη της εψαχνε στο στοιχειο που ζουσε.φουρουσα στολη και καλτσακια οποτε δεν ξερω αν ηταν ικανη να μου δωσει και μια δαγκωνια στο ποπο.... :D
οφειλουμε να προσεχουμε και εμεις
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...
jimmy76gr

Νέα δημοσίευσηαπό manousakas » 19 Ιουν 2017, 22:57

jimmy76gr έγραψε:θα ελεγα ''ατιμο πραμα η σμερνα'' αλλα δεν ειναι ετσι...μου εχει τυχει ακριβως το ιδιο πριν μερικα χρονια με παραγουλιασμα χταποδιου σε κατι βραχακια...δεν καταλαβα καν πως πλησιασε μιας και ειχε ελαφρυ κυματισμο.μου αρπαξε δυο πλοκαμια και 2-3 μικρογρατζουνιες στο χερι.και αυτη για την τροφη της εψαχνε στο στοιχειο που ζουσε.φουρουσα στολη και καλτσακια οποτε δεν ξερω αν ηταν ικανη να μου δωσει και μια δαγκωνια στο ποπο.... :D

Αυτος ειναι ενας ωραιος τροπος να προσθεσεις και μια σμερνα στην ψαροβελονα
αν ειναι ενας απο διπλα με το 60αρακι ετοιμοπολεμο..... ;) ;)
Άβαταρ μέλους
manousakas

Νέα δημοσίευσηαπό Spinal » 19 Ιουν 2017, 23:21

Και της είπα να προσέχει (μανα) γιατι με έχει δαγκώσει και μένα στο σημείο αυτό παλιά αλλά ''μωρό'' σμερνα :mrgreen:.Ευτυχως δεν κοπηκε ο τένοντας και αρπαξε δυο δακτυλα η σμέρνα .Την εσκισε καλα καλα .Μόλις είδε το αίμα καταλαβε τι έγινε γιατι αρχικα δεν πηρε χαμπαρι στην αναμπουμπουλα
http://www.youtube.com/watch?v=L41AMH-jius
Spinal

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 20 Ιουν 2017, 09:58

Ποιό πιθανο ειναι να τρυπηθεις απο κανενα αγκαθι ψαριου την ωρα που το πιανεις στα χερια σου , παρα να σου επιτεθει σμερνα.

Τις συνανταω τόσο συχνα που μ ειναι αδιαφορες πλεον.
Δέν τις ενοχλεις .Δεν σε ενοχλουν. (Εκτος αν ειναι μεγαλη , που σημαινει οτι θα φαγωθει :P )
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy76gr » 20 Ιουν 2017, 19:12

manousakas έγραψε:
jimmy76gr έγραψε:θα ελεγα ''ατιμο πραμα η σμερνα'' αλλα δεν ειναι ετσι...μου εχει τυχει ακριβως το ιδιο πριν μερικα χρονια με παραγουλιασμα χταποδιου σε κατι βραχακια...δεν καταλαβα καν πως πλησιασε μιας και ειχε ελαφρυ κυματισμο.μου αρπαξε δυο πλοκαμια και 2-3 μικρογρατζουνιες στο χερι.και αυτη για την τροφη της εψαχνε στο στοιχειο που ζουσε.φουρουσα στολη και καλτσακια οποτε δεν ξερω αν ηταν ικανη να μου δωσει και μια δαγκωνια στο ποπο.... :D

Αυτος ειναι ενας ωραιος τροπος να προσθεσεις και μια σμερνα στην ψαροβελονα
αν ειναι ενας απο διπλα με το 60αρακι ετοιμοπολεμο..... ;) ;)

φιλε αν ηταν κανενας διπλα με καμερα και με τραβαγε αν με εβαζε στο γιουτουμπι θα ειχα γινει viral ...φαντάσου ενα μα@#$κα με στολη να κανει ααααα,να κουναει ενα χταποδι στον αερα και ενα σμερνακι να κρεμεται στο χταποδι και να σπαρταραει να παρει το μεζε του...!
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...
jimmy76gr

Επιστροφή στο Νέα-ειδήσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Dromilious, vasilis1981, xareas και 17 επισκέπτες