• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ένα μεγάλο μπράβο στην ΕΛ.ΑΣ

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.

Re: Ένα μεγάλο μπράβο στην ΕΛ.ΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό dicentrarchus » 19 Ιουν 2011, 00:46

οπως τα λες φιλε...το η πλατεια συνταγματος ειναι πλατεια της ελευθεριας...η βουλη ειναι ειναι συμβολο δημοκρατικης κοινωνιας...δημοκρατια στην χωρα μας οσα χρονια ζω δεν υπαρχει...ιδικα τα τελευταια χρονια το συνταγμα και οι νομοι εχουν απαξιωθει απο αυτους που ειναι μεσα στην βουλη...οι εκλογες ειναι μια διαδικασια αμφισβητισημη απο μερους μου σε θεμα εγκηροτητας...η χωρα μας δεν διηκειτε απο αυτους που ψηφιζουμε αλλα απο αλλα μεσα πιστευω...η βουλη ειναι ενα μερος που μπορει να μαζευτει αρκετος κοσμος λογω ευκολης προσβασης ας πουμε ,λογω οτι μπορεις να τους πετυχεις ολους του π0Υςτ1δες που ειναι εκει μεσα μαζι και λογω και του συμβολικου του χαρακτηρα... αυτα παντα σε φιλικο τονο
Αλεξανδρος Ν.
dicentrarchus

Νέα δημοσίευσηαπό SinQ » 19 Ιουν 2011, 01:14

Συμφωνω μαζι σου στο οτι αστυνομια ειναι πολλες ειδικοτητες και προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα με τους τροχονομους. Πρεπει να εχεις στο νου σου ομως οτι δεν ειναι ετσι ιδανικα οπως τα παρουσιαζεις με τα ματ. Για παραδειγμα στην συγκεντρωση στο συνταγμα εξαιτιας καποιων κουκουλοφορων (οποιοι και να ηταν) επιχειρησαν τα ματ να διαλησουν ολη την συγκεντρωση.Μολοτοφ επεσαν ελαχιστες και γενικα δεν υπηρχε λογος για τετοια καταστολη...Αυτο φαινεται παρα πολυ και απο ενα βιντεο που καποιοι προσπαθουν χορευοντας κια παιζοντας μουσικη να ηρεμησουν τα πνευματα και τα καταφερναν και ομως τα ματ αρχιζουν να ριχνουν χημικα στην πλατεια με αποτελεσμα να βλεπεις μια λαοθαλασσα να τρεχει προς τις σκαλες.Ειλικρινα νομιζω οτι ανετα θα μπορουσε να εχει σκοτωθει ανθρωπος εκει. Για δημοκρατια και εκλογες που λες να σου θυμισω οτι ο ΓΑΠ "κυβερνα" με 20% και οπως βλεπεις εχει γαντζωθει στην καρεκλα του και την αφηνει με τπτ. Ακομη και να μπει ο κοσμος μεσα στην βουλη τι θα γινει θα την γκρεμισουν; Εδω εγινε καταληψη στην περιφερεια Κρητης και δεν πειραχτηκε ουτε στυλος γιατι ο κοσμος ξερει οτι του ανηκουν ολα εκει μεσα.Το πιο πιθανο ειναι να εκοβαν τις μλκιες με ανασχηματισμους και να παραιτουνταν ο ΓΑΠ.Ακομη για τα καναλια μην το συζητας το κρατος τα εχει ολα δικα του...ενω αυτο που λες για την διασφαλιση των νομων και ταξης για πες μου τι δουλεια ειχαν τα ματ στην Κερατεα να φυλανε τις μπιζνες του εργολαβου; Τι δουλεια ειχαν τα ματ εξω απο την ταβερνα που χλαπακιαζε ο Παγκαλος;Φυλαγανε συμφεροντα οπως και φυλαγανε συμφεροντα εξω απο την βουλη ετσι ωστε να κονομησουν με το μεσοπροθεσμο κλπ κλπ.
Άβαταρ μέλους
SinQ

Νέα δημοσίευσηαπό blaou » 19 Ιουν 2011, 13:32

πρεπει να καταλαβεις οτι τα ΥΑΤ, τα παιδια που ανηκουν σε αυτα , δεν φταινε περνουν εντολες απο καποιους καρεκλοκενταυρους αξιωματουχους που τα εχουν κανει πλακακια με τους 300 κ τους γλυφουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ για να παρουν βαθμους στις κρισεις καθε Μαρτιο....Αλλα μιλας για λιγες μολοτοφ λες κ μιλαμε για σαρδελες... η μολοτοφ η οποια εχει γινει κατι πολυ συνηθισμενο σημερα φιλε μου εντελως φιλικα αν πεσει πανω στον ματατζη που εχει αφησει πισω παιδια γυναικα, μπορει να τον καψει ζωντανο.η μολοτοφ σκωτωνει φιλε ασχετα αν οι ματατζηδες πλεον εχουν 3-4 πυροσβεστηρες σε καθε ομαδα της διμοιριας γιαυτο τον λογο.Εγω δεν λεω οτι η αστυνομια τα κανει ολα καλα ,κανει σιγουρα κ πολλα λαθη κ σιγουρα εχει κ ατομα μεσα που θα επρεπε να ειναι σπιτι τους.Αλλα με ενοχλει αφανταστα οταν μας βαζεται ολους σε ενα σακι κ μας βαρατε....Αν μπουν μεσα στην βουλη τα αναρχια ναι θα την καψουν φιλε .Στο υπογραφω.Αν μπει ο αγανακτησμενος κοσμος ειμαι σιγουρος οτι θα σεβαστει το κτηριο κ θα αρκεστει να κανει μαυρους τους 300, αλλα μαζι θαα μπουν κ ανεγκεφαλοι ( παντα αυτοι τα χαλανε ολα) Οσο για το βιντεακι που δειχνει ασφαλητες να μαζευουν λοσταρια κ διπλα μια διμοιρια ,να σας πω οτι απλα αναρχικοι ειχανε κριμενα εκει τα ροπαλα τα βρικανε κ αρχισαν να τα μαζευουν κ επειδη καπου εκει γυρω ηταν κ οι αναρχικοι καλεσαν μια διμοιρια σε περιπτωση που κανουν ντου να τα παρουν πισω.Οσο για ενα αλλα βιντεο που δειχνει ασφαλητες με κρανοι κ ξυλα διπλα σε διμοιρια ,πιστεψτε με δεν τα εχουν για να σπανε ας μην βλεπουμε φαντασματα , απλα κανουν παραλαγη ( να σας το πω με δικιες μας εκφρασεις) ετσι ωστε να μπορουν να μπουν μεσα σε ομαδες αναρχικων για διαφορους κ πολλους λογους κατανοητους σε οποιους δεν εχουν παροπηδες.Εγω το μονο που θελω ειναι να μην γενικοποιουμε τους παντες κ τα παντα,
blaou

Νέα δημοσίευσηαπό kostasr » 20 Ιουν 2011, 18:29

Θέλω να κάνω πάντως ρε παίδες μια διαπίστωση.

Ξαναδιαβαζοντας την κουβέντα, μετα απο μια δυο μέρες είδα ότι πράγματι υπάρχει μια ελπίδα.... Είμστε δυναμικό συστημα και δείχνουμε ροπή προς την ευστάθεια.....

Κανα δυο χρόνια παλαιότερα σε τόσο ευαισθητο θέμα θα είχαμε γινει μαλιά κουβαρια... Βλέπω ότι ακόμα και όταν πήγε το θέμα να φυγει, το κρατήσαμε σχεδόν μόνοι μας....

Οι απόψεις που πέσαν στο τραπέζι ήταν από την μια μεριά έως και την άλλη.... Στο τέλος ο αναγνώστης κάτι παίρνει.. έχει δεί το νόμισμα και από τις δυο πλευρές......

Χαίρομαι γιατί μέσα από κάτι τετοιες συζητήσεις κάτι ξεκινά και φαίνεται.... κάτι καλο....

οψόμεθα για τα καλύτερα.....
Τα πιο όμορφα πράγματα συμβαίνουν στον βυθό, με μια ανάσα και ένα όπλο στο χέρι!
Άβαταρ μέλους
kostasr

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 20 Ιουν 2011, 23:18

Έτσι είναι Κώστα........

Έχουμε κάνει πολλά βήματα εμπρός,απόδειξη η παραπάνω καυτή κουβέντα.Αν και αναγκαστήκαμε να αποβάλουμε κάποια μέλη για να μην ξεφύγει το τέλος ήταν καλό.
Με στεναχωρεί αφάνταστα να αποκλείω μέλη από δημόσιες συζητήσεις,το θεωρώ ακραία λύση αλλά μερικές φορές επιβάλλεται.

Με την ευκαιρία θα επαναφέρουμε όλα τα μέλη,μόνο που θα παρακαλέσω να μην ξαναγράψουν στα επίμαχα θέματα που έγιναν αιτία για να αποκλειστούν!.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό patrinos » 21 Ιουν 2011, 11:15

SinQ έγραψε:Μπαχαλακια λεμε καποιον που σπαει για να σπαει.Οταν σε μια συγκεντρωση ομαδα απο οπου και ναναι περιφρουρει και απομακρυνει στοιχεια οπως χρυσαυγητες τοτε συγνωμη αλλα δεν ειναι μπαχαλο αυτο.Στον κοσμο αυτον υπαρχουν παιδια και ηλικειωμενοι που διαφορετικα δεν θα μπορουσαν να διωξουν το "μπλοκ" των φασιστων.

χμμμ,
πιθανον και οι χρυσαυγιτες, να ηθελαν να περιφρουρησουν και να απομακρυνουν στοιχεια οπως μπαχαλακηδες, επειδη στον κοσμο αυτο υπαρχουν παιδια και ηλικειωμενοι που διαφορετικα δεν θα μπορουσαν να διωξουν το "μπλοκ" των αναρχικων.

σε μια ελευθερη χωρα δεν χρειαζεται καμμια περιφρουρηση. καθενας ειναι ελευθερος να κυκλοφορει οπου θελει, ειτε ιεναι χρυσαυγιτης, μπαχαλακιας, η και ο σατανας ο ιδιος με ενα λοχο δαιμονες. προβλημα υπαρχει οταν, και αν, αρχισει να κανει πραξεις που βλαπτουν τους συνανθρωπους του. μονο η υπαρξη του σε καποιο χωρο, δεν ειναι λογος για να απομακρυνθει.

τι ωραια απου θα ηταν να μαζευονταν ολοι αυτοι μαζι σε ενα γηπεδο και να "απομακρυναν" ο ενας τον αλλο, και να αφηναν την "περιφρουρηση" στην υσηχια της......
χαρωπο πιτσιρiκι 37 χρονων με ενα μετρο σφεντονα.
Άβαταρ μέλους
patrinos

Νέα δημοσίευσηαπό SinQ » 21 Ιουν 2011, 11:56

patrinos έγραψε:
SinQ έγραψε:Μπαχαλακια λεμε καποιον που σπαει για να σπαει.Οταν σε μια συγκεντρωση ομαδα απο οπου και ναναι περιφρουρει και απομακρυνει στοιχεια οπως χρυσαυγητες τοτε συγνωμη αλλα δεν ειναι μπαχαλο αυτο.Στον κοσμο αυτον υπαρχουν παιδια και ηλικειωμενοι που διαφορετικα δεν θα μπορουσαν να διωξουν το "μπλοκ" των φασιστων.

χμμμ,
πιθανον και οι χρυσαυγιτες, να ηθελαν να περιφρουρησουν και να απομακρυνουν στοιχεια οπως μπαχαλακηδες, επειδη στον κοσμο αυτο υπαρχουν παιδια και ηλικειωμενοι που διαφορετικα δεν θα μπορουσαν να διωξουν το "μπλοκ" των αναρχικων.

σε μια ελευθερη χωρα δεν χρειαζεται καμμια περιφρουρηση. καθενας ειναι ελευθερος να κυκλοφορει οπου θελει, ειτε ιεναι χρυσαυγιτης, μπαχαλακιας, η και ο σατανας ο ιδιος με ενα λοχο δαιμονες. προβλημα υπαρχει οταν, και αν, αρχισει να κανει πραξεις που βλαπτουν τους συνανθρωπους του. μονο η υπαρξη του σε καποιο χωρο, δεν ειναι λογος για να απομακρυνθει.

τι ωραια απου θα ηταν να μαζευονταν ολοι αυτοι μαζι σε ενα γηπεδο και να "απομακρυναν" ο ενας τον αλλο, και να αφηναν την "περιφρουρηση" στην υσηχια της......

Κατσε ρε φιλε εδω μιλαμε για συμμορια δολοφονων...Την επομενη μερα που δολοφονηθηκε ο 40χρονος που πηγαινε την γυναικα του να γεννησει, οι χρυσαυγουλοι ειχαν κανει πογκρομ στο κεντρο της Αθηνας και το βραδφυ δολοφονηθηκε ενας 21 χρονων αλλοδαπος απο δυο τυπους που μιλουσαν ελληνικα και χωρις λογο συμφωνα με μαρτυριες.Ποιοι να ηταν αραγε...Ακομη οι ανθρωποι στις πλατειες εχουν συμφωνησει οχι καπελωματα πραγμα που θα πηγαινε κατα διαολου αν φωναζαν τα συνθηματα τους οι γκαγκα. Μετα θα βλεπαμε τον τουρκοσπορο Μιχαλολιακο να εκμεταλευεται τους ανθρωπους παρουσιαζοντας τους σαν "πατριωτες" στα καναλια. Πρεπει να ξεκαθαρισουμε οτι οι Χρυσαυγητες ειναι συμμορια, δεν ειναι ουτε κομμα ουτε συλλογος ειναι συμμορια.
Άβαταρ μέλους
SinQ

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 21 Ιουν 2011, 12:04

Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό SinQ » 21 Ιουν 2011, 12:26

Μαλλον αλλο θρεντ ηθελες να βαλεις :P
Άβαταρ μέλους
SinQ

Νέα δημοσίευσηαπό dimak » 21 Ιουν 2011, 14:44

Πολλά έχουν αλλάξει τον τελευταίο χρόνο. Δεν ξέρω που θα οδηγήσουν , αλλά το σίγουρο είναι ότι η συζήτηση για την κοινωνία και τις ζωές μας δε γίνεατι πλέον μόνο από τους συνήθεις διαμεσολαβητές.
Πάντα σε τόσο πυκνές ιστορικές περιόδους οι συνειδήσεις των ανθρώπων μεταβάλλονται με ραγδαίο ρυθμό.
Είναι λογικό να αλλάζει και ο τρόπος με τον οποίο συζητάμε γιατί τα αυτονόητα-όπως τα εννοούσε ο καθένας- μας τελείωσαν.
dimak

Νέα δημοσίευσηαπό patrinos » 21 Ιουν 2011, 17:45

SinQ έγραψε:Κατσε ρε φιλε εδω μιλαμε για συμμορια δολοφονων...Την επομενη μερα που δολοφονηθηκε ο 40χρονος που πηγαινε την γυναικα του να γεννησει, οι χρυσαυγουλοι ειχαν κανει πογκρομ στο κεντρο της Αθηνας και το βραδφυ δολοφονηθηκε ενας 21 χρονων αλλοδαπος απο δυο τυπους που μιλουσαν ελληνικα και χωρις λογο συμφωνα με μαρτυριες.Ποιοι να ηταν αραγε...Ακομη οι ανθρωποι στις πλατειες εχουν συμφωνησει οχι καπελωματα πραγμα που θα πηγαινε κατα διαολου αν φωναζαν τα συνθηματα τους οι γκαγκα. Μετα θα βλεπαμε τον τουρκοσπορο Μιχαλολιακο να εκμεταλευεται τους ανθρωπους παρουσιαζοντας τους σαν "πατριωτες" στα καναλια. Πρεπει να ξεκαθαρισουμε οτι οι Χρυσαυγητες ειναι συμμορια, δεν ειναι ουτε κομμα ουτε συλλογος ειναι συμμορια.

καμμια αντιρρηση.
αλλα για να μην ξανακανω το ιδιο και αλλαξω στο κειμενο σου τα "χρυσαυγουλοι" με "μπαχαλοι" και τις δολοφονιες με μαρφιν και εγγυους κλπ, ελπιζω να καταλαβαινεις οτι μιλαμε για τις 2 οψεις του ιδιου ακριβως νομισματος. οσο δικιο ειχαν οι μεν να βρισκονται εκει, αλλο τοσο ειχαν και οι δε. κατα την προσωπικη μου αποψη, ολοι αυτοι επρεπε να ειναι στο δρομοκαιτιο, η στη φυλακη.

στο μονο που διαφωνω μαζι σου, ειναι οτι καλα εκαναν οι αποτετιοι, να διωξουν τους αποκεινους. κανεις απο αυτους δεν επρεπε να βρισκεται εκει. η εστω, να ειναι εκει και οι 2, μονοιασμενοι (καλα αυτο δεν υπαρχει, αλλα λεμε). το καλυτερο θα ηταν να τους εξαυλωσουν αμφοτερους οι κανονικοι ανθρωποι, η, για να μην ειμαι κακος, απλα να τους πλακωσουν στις μουντζες και το γιουχαρισμα και να τους διωξουν.
Άβαταρ μέλους
patrinos

Νέα δημοσίευσηαπό SinQ » 21 Ιουν 2011, 22:07

Απλα δεν πρεπει να ταυτιζουμε τον αναρχικο/αντιεξουσιαστικο χωρο με τους μπαχαλακηδες. Προσωπικα δεν ανηκω σε αυτον τον χωρο αλλα απο συζητησεις με ατομα που ανηκουν μπορω να πω οτι τα παιδια στον χωρο αυτο ειναι ακρως πολιτικοποιημενα. Στις καταληψεις (που μεχρι πριν μερικα χρονια νομιζα οτι ηταν πρεζακια μεσα και σατανιστες) γινεται αυτο που δεν γινεται στην υπολοιπη Ελλαδα.Γινεται διαλογος.Καθε εβδομαδα αν δεν κανω λαθος γινεται "καφενειο" οπου ο καθενας μπορει να μιλησει για οτιδηποτε.Γενικα πιστευω αν συζητησει ο κοινος κοσμος με εναν αναρχικο δεν νομιζω να διαφωνησει καπου...Το θεμα ειναι τα μιντια πως τους παρουσιαζουν...Ενας αναρχικος ποτε δεν θα πεταξει μολοτοφ/σπασει ενα μαγαζι ανθρωπου παρα μονο πολυεθνικης και τραπεζων.Για το περιστατικο στην Marfin θα σου πω οτι υπαρχουν τοσα πλανα απο το περιστατικο και ομως δεν εχει συληφθει κανενας ακομη.Εχουν γινει πολλα αξιολογα γεγονοτα αν θυμασαι πριν κατι μηνες καποιες επιδρομες που κανανε αναρχικοι σε σουπερ μαρκετ και εβγαζαν καροτσια με πραγματα και τα μοιραζαν στην λαικη σε γεροντια.Παιδια που πηγαν στην Κερατεα να βοηθησουν τους κατοικους στον αγωνα τους και σε πολλους αλλους αγωνες ο αναρχικος χωρος βοηθαει παντα και αυτο ειναι που μου αρεσει η αλληλεγγυη που υπαρχει ειναι κατι το τρομερο.Μπες στο http://athens.indymedia.org/ και δες μερικες συζητησεις αξιζει.
Άβαταρ μέλους
SinQ

Νέα δημοσίευσηαπό patrinos » 22 Ιουν 2011, 11:32

SinQ έγραψε:.Μπες στο http://athens.indymedia.org/ και δες μερικες συζητησεις αξιζει.

εχω μπει, κι εχω φριξει. ειμαι σιγουρος οτι περιπου τα ιδια θα λενε και στο χρυσαυγουλοι . κομ, οπως και στο βαζελοι. κομ, μπαουγκ . κομ, κλπ....

επισης, πριν υπαρξει ιντερνετ, εχω αφησει μαλλια και μουσια, και εχω βρεθει αναμεσα τους, και εχω φριξει. εχω ξυρισει το ξερο μου το κεφαλι , και εχω βρεθει αναμεσα σους αλλους, και εχω ξαναφριξει. στις θεωριες, συντροφικοτητες, συζητησεις, ειναι ολοι αγγελοι, κομπλε με φωτοστεφανα και φτερα. στην πραξη, οποιος εχει ματια, βλεπει.
Άβαταρ μέλους
patrinos

Νέα δημοσίευσηαπό SinQ » 22 Ιουν 2011, 12:10

patrinos έγραψε:
SinQ έγραψε:.Μπες στο http://athens.indymedia.org/ και δες μερικες συζητησεις αξιζει.

εχω μπει, κι εχω φριξει. ειμαι σιγουρος οτι περιπου τα ιδια θα λενε και στο χρυσαυγουλοι . κομ, οπως και στο βαζελοι. κομ, μπαουγκ . κομ, κλπ....

επισης, πριν υπαρξει ιντερνετ, εχω αφησει μαλλια και μουσια, και εχω βρεθει αναμεσα τους, και εχω φριξει. εχω ξυρισει το ξερο μου το κεφαλι , και εχω βρεθει αναμεσα σους αλλους, και εχω ξαναφριξει. στις θεωριες, συντροφικοτητες, συζητησεις, ειναι ολοι αγγελοι, κομπλε με φωτοστεφανα και φτερα. στην πραξη, οποιος εχει ματια, βλεπει.

Σεβαστη η αποψη σου :hello:
Άβαταρ μέλους
SinQ

Νέα δημοσίευσηαπό plits plits » 24 Ιουν 2011, 13:14

δέστε γιατι καποιοι παντα θα βλέπουν αστινομικους καλα παιδια και γιατι καποιοι θα βλεπουν μπατσους τελιωμένους, πως ο καλήτερος άνθρωπος μεταβάλεται σε βασανιστή
http://www.youtube.com/watch?v=ALg7DIrp ... re=related
μερος β
http://www.youtube.com/watch?v=LbAiVmsDKtE&NR=1
…ποτέ χωρίς ζάχαρη !!
Άβαταρ μέλους
plits plits

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Νέα-ειδήσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες