• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Είναι άδικο

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος

Είναι άδικο

Νέα δημοσίευσηαπό tas » 11 Ιούλ 2019, 14:20

Ειναι άδικο ο ένας να ψαρεύει μονος του, αναγκαστικά στα ρηχά, και με την ψυχή στο στόμα από το άγχος για να προλάβει όλες τις υποχρεώσεις . Ο άλλος να έχει Ιούλιο Αυγουστο διακοπές (καθότι δάσκαλος), να πηγαίνει όπου του αρέσει και συν τοις άλλος να έχει και δυνατό ζευγάρι που του δείχνει και τα μέρη. Εγώ είμαι ο πρώτος. Ο φίλος μου ο Λουκάς είναι ο δεύτερος. Ετσι λοιπόν ένα ψαρεματάκι κατάφερα τον Ιούλιο, όταν τα παιδιά μου ζήτησαν να τα πάω για Σαββατοκύριακο στην Εύβοια για μπάνιο. Το αποτέλεσμα συνηθισμένα ψιλοπράγματα. Ο φίλος όμως από την 1η Ιουλίου βρίσκεται στη μαρτυρική Λήμνο και κάνει ελεύθερος και ωραιος παιχνίδι. Βρήκε και ζευγάρι, έμπειρο και δυνατό τουφεκι, με γνώση των τόπων, σκάφος και δεν ξέρω και γω τί άλλο. Τα αποτελέσματα και την αδικία θα τα δείτε αμέσως πιο κάτω.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
tas

Re: Είναι άδικο

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 11 Ιούλ 2019, 14:29

Γευστικα προτιμω τον "αδικημενο" ψαροτουφεκα. :D
Τωρα λογο μικρης έως καθολου εμπειριας σε μαυρα και βαθειες βουτιες, οκ..θα ελεγα για 1-2 φορες μπορει να ζηλευα ενα μεγαλο μαυρο και την διαδικασια.Αλλα μόνο για 1-2 φορες οπως ειπα.

Πιστεψε με , ποιο τυχερος εισαι .Ωραια η ψαρια!
Καλοφαγωτα !
:)
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό mike_m » 11 Ιούλ 2019, 15:31

Εμενα πάλι μ αρεσει σταθερά το ρηχο ψάρεμα. Τι εμπειρία σου δίνει να βερεσεις ένα μαυρο που σε κοιταει σα χάνος στα -30 και τι 10 πρώτα ψάρια στα ρηχα.
Φιλος, ο κυνηγός ειναι αυτός που βαράει ψαρι παντου, και πιστεψέ με ειναι δυσκολο να βαρέσεις ενα καλο λαυρακι στα περίξ σαφώς πιο δυσκολο από το να πάρεις ένα μαυρο στον Αγιο Ευστρατιο ή στον Καλολιμνο...

Από θέμα γευσης, σιγουρα πάλι προτιμω τη δευτερη εικονα. Αμα ειχε και κανενα γοφαρι ακομη καλυτερα
.... Απλά βαρέθηκα....
Άβαταρ μέλους
mike_m

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 11 Ιούλ 2019, 17:41

εγω το μονο που ζηλευω ειναι οι δυο μηνες διακοπες !!! :tease:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό hariska » 11 Ιούλ 2019, 17:53

KOSTAS STI έγραψε:εγω το μονο που ζηλευω ειναι οι δυο μηνες διακοπες !!! :tease:

Δεν είναι διακοπές.
Αναρρωτική άδεια είναι.

Ρε φίλε tas, πολύ κλάψα είσαι ρε παιδάκι μου. Μήπως μας δουλεύεις πάλι, όπως τότε με τα γοφαρια;
Άβαταρ μέλους
hariska

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 11 Ιούλ 2019, 17:55

hariska έγραψε:
KOSTAS STI έγραψε:εγω το μονο που ζηλευω ειναι οι δυο μηνες διακοπες !!! :tease:

Δεν είναι διακοπές.
Αναρρωτική άδεια είναι.

Ρε φίλε tas, πολύ κλάψα είσαι ρε παιδάκι μου. Μήπως μας δουλεύεις πάλι, όπως τότε με τα γοφαρια;

:rotfl: :rotfl: :rotfl:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό kamakis » 11 Ιούλ 2019, 22:41

Εχει δικιο ο tas. Μεγαλη πληγη οι δασκαλοι. Δεν ειναι τυχαιο οτι τα καλυτερα ψαρεματα αρχιζουν απο Σεπτεμβριο, οταν ανοιγουν τα σχολεια. :hello:
LIVE AND LET LIVE
Άβαταρ μέλους
kamakis

Νέα δημοσίευσηαπό xareas » 12 Ιούλ 2019, 08:30

Θα σημφωνήσω με τον Madator ,χωρίς να έχω καμμία επαφή με μαύρα ψάρια θα ήθελα να μπορέσω να ντουφεκίσω μερικά αλλά μέχρι εκεί.
Ρηχά,θολά και πάρε μου την ψυχή.
Ο καθένας με τα βίτσια του τι να κάνουμε.
ΥΓ:Το άδικο είναι ότι έχει τόσο λίγο χειμώνα πλέον.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.
xareas

Νέα δημοσίευσηαπό thanasis28 » 13 Ιούλ 2019, 18:38

Εγώ πάλι θα πω πως για να έχει καποιος σαφή προτίμηση σε ρηχό ή βαθύ, σε ροφούς ή κέφαλους κ.ο.κ. θα πρέπει πρωτα να έχει αρκετές εμπειρίες και στα δύο και ώρες ψαρέματος στο ενεργητικό του. Δεν μπορώ να πω εγώ πχ ότι μου αρέσει το ρηχό ψάρεμα δεν με συγκινουν οι ροφοι κτλ απ τη στιγμή που δεν εχω βουτήξει ποτέ κατω απ τα 10 και δεν εχω δει καν ροφό άξιο τουφεκισματος...Φυσικά δεν αναφέρομαι σε άτομα παραπάνω, μιλαω για τον εαυτο μου και γενικά..

Υ.γ. Ωράια ψάρια Τας..και τα δικα σου και του δασκάλου :hello:
Άβαταρ μέλους
thanasis28

Νέα δημοσίευσηαπό tas » 13 Ιούλ 2019, 23:09

Παιδιά, περί ορέξεως φυσικά ο καθένας έχει το γούστο του. Αλλα νομίζω ότι το λαβράκι δεν θα γίνει ποτέ ροφος. Ουτε από γεύση αλλά πολύ περισσότερο από ψαρευτικό ενδιαφέρον βαθμό δυσκολίας και τεχνική .
Φίλε hariska δεν σας δουλεύα με το γοφάρια. ετσι αισθανόμουνα όταν τα έπιασα. Από τη μια δεν μπορούσα να αντισταθώ σε μεγάλα θηράματα από την την άλλη δεν είναι το ψαρι που από πλευράς γεύσης με εξιτάρει. οταν έγγραψα το ποστ περίμενα να φάω και κράξιμο επειδή δεν έδειξα πιο νωρίς αυτοσυγκράτηση. ειδες τι κάνουν οι ενοχές ?
tas

Νέα δημοσίευσηαπό CARPENTER » 14 Ιούλ 2019, 12:53

Και τα δύο ωραία είναι .................................................. =D>

Βασικά πρέπει πρώτα να έχουμε την αγωνία και την ευχαρίστηση να πάμε ( γιατί πλέων δεν μπορούμε ) και μετά τα θηράματα ....................................

Μου αρέσουν και τα 2 είδη ψαρέματος φτάνει να είμαι στη θάλασσα ...............................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ
Άβαταρ μέλους
CARPENTER

Νέα δημοσίευσηαπό Psarogiatros » Χθες, 23:20

Ωραία πράματα και για τους δύο!
Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Επιστροφή στο Ψαρέματα και τεχνικές

Μέλη σε σύνδεση