• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Δυο λόγια στον άνεμο...

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος

Re: Δυο λόγια στον άνεμο...

Νέα δημοσίευσηαπό sparos » 12 Απρ 2019, 09:08

LENS_007 έγραψε:Αυτό που δεν έχουμε καταλάβει σαν ανθρωπότητα είναι το μέγεθος της ύπαρξης μας.Εχουμε την ψευδαίσθηση πως μεγαλουργουμε μα το μόνο που έχουμε καταφέρει σε βάθος χρόνου είναι λειτουργουμε παρασιτικά στον ίδιο μας τον πλανήτη...Μη σκεπτόμενοι την παροδικοτητα μας δεν δοξάζουμε τα δώρα που βρήκαμε , πλήττοντας τα...

:hello:

πολύ ωραίο ποστ.
sparos

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » 12 Απρ 2019, 09:34

Αυθεντικός! Εύχομαι όλοι να βρίσκουμε τον εαυτό μας πιο συχνά! :hello:
ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ... Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ
ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 12 Απρ 2019, 09:58

LENS_007 έγραψε:
Batigoal έγραψε:Πολύ δυνατό το κείμενο, γεμάτο συναισθήματα.

Το διαβάζεις και γέμιζει το κεφάλι σου με αλμυρά.

Ναρκωτικό η επαφή μαζί της.

Τι μας κάνεις νυχτιατικα αδελφέ!!

Ναρκωτικό που το ζητάς με μανία!Τελικά έχω καταλήξει στο ότι δεν είναι απλά ένα άθλημα η ένα χόμπυ αλλά τρόπος ζωής και μια φιλοσοφία που σε γεμίζει με ήχους μυρωδιές χρώματα εικόνες που μένουν ανεξίτηλα στην ψυχή σου μέχρι να εγκαταλείψεις...

Αυτο το ταξιδι στη θαλασσα , καποια στιγμη φτανει σε ενα σταυροδρομι:
-Υπαρχουν οι ψαροτουφεκαδες που εξελισσονται, μαθαινουν να σεβονται τη φυση και ότι τους προσφερει , προστατευτουν , και λειτουργουν συμπληρωματικα στο κυκλο ζωης στο βαθυ γαλαζιο ..και γενικα ομορφαινουν και αυτο το καφενε με την εξελιξη τους και εμπνεουν τους νεωτερους...!! :hello:

-Δυστυχως ...υπαρχει και ο δρομος που δημιουργει καποιους που βιάζουν τη θαλασσα με τον δήθεν "τιτλο" του ψαροτουφεκα.Που προφανως καμία σχεση δέν εχουν με αυτο το χομπυ .

Χαιρομαι που ανηκω σε αυτο το καφενε , γιατι πραγματικα κάτι τετοια πόστ βοηθανε και δινουν δυναμη στη πρωτη κατηγορια να μεγαλωσει !

7 γραμμες ποστ...και ενοιωσα να περνανε μπροστα απο τα ματια μου εικονες χρονων απο τη θαλασσα !! :hello:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό LENS_007 » 12 Απρ 2019, 10:10

thodoris981 έγραψε:Μπραβο ρε φιλε.
Μας λειπουν τετοιες κουβεντες. :hello:

Να είσαι καλά σε ευχαριστώ!είχα καιρό να γράψω κάτι δίχως να υπάρχει λόγος...ίσως έστεκα να παρατηρώ τι γίνεται γύρο μου... :hello:
"Τίποτε δεν είναι πιό δυνατό από την ευγένεια,
τίποτε δεν είναι πιό ευγενές από την δύναμη"
Άβαταρ μέλους
LENS_007

Νέα δημοσίευσηαπό LENS_007 » 12 Απρ 2019, 10:15

ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ έγραψε:Αυθεντικός! Εύχομαι όλοι να βρίσκουμε τον εαυτό μας πιο συχνά! :hello:

Να είσαι καλά Βασίλη!θέλει προσπάθεια και συνεχή εσωτερική παρατήρηση αλλά και πάλι εκεί που νομίζεις οτι είσαι καλή ρότα έρχεται μια μπόρα και στα αλλάζει όλα και μετα προσπαθείς πάλι να βρεις τον δρόμο...
ίσως έτσι να είναι η ζωή...
ένα βήμα μπρος δύο πίσω...
Άβαταρ μέλους
LENS_007

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 12 Απρ 2019, 17:50

LENS_007 έγραψε:
ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ έγραψε:Αυθεντικός! Εύχομαι όλοι να βρίσκουμε τον εαυτό μας πιο συχνά! :hello:

Να είσαι καλά Βασίλη!θέλει προσπάθεια και συνεχή εσωτερική παρατήρηση αλλά και πάλι εκεί που νομίζεις οτι είσαι καλή ρότα έρχεται μια μπόρα και στα αλλάζει όλα και μετα προσπαθείς πάλι να βρεις τον δρόμο...
ίσως έτσι να είναι η ζωή...
ένα βήμα μπρος δύο πίσω...

δυστυχως το ενα μπρος σταματησε για τουςπολλους !! :evil:
νασαι καλα φιλε μου ! :hello:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό Kostas 77 » 12 Απρ 2019, 18:21

Πολύ ψαγμενα λογια....Με άγγιξαν βαθεια φίλε μου....μπράβο....... Είναι ότι ακριβώς ισχύει και για μένα.......
Kostas 77

Νέα δημοσίευσηαπό LENS_007 » 12 Απρ 2019, 18:39

matador23 έγραψε:
LENS_007 έγραψε:
Batigoal έγραψε:Πολύ δυνατό το κείμενο, γεμάτο συναισθήματα.

Το διαβάζεις και γέμιζει το κεφάλι σου με αλμυρά.

Ναρκωτικό η επαφή μαζί της.

Τι μας κάνεις νυχτιατικα αδελφέ!!

Ναρκωτικό που το ζητάς με μανία!Τελικά έχω καταλήξει στο ότι δεν είναι απλά ένα άθλημα η ένα χόμπυ αλλά τρόπος ζωής και μια φιλοσοφία που σε γεμίζει με ήχους μυρωδιές χρώματα εικόνες που μένουν ανεξίτηλα στην ψυχή σου μέχρι να εγκαταλείψεις...

Αυτο το ταξιδι στη θαλασσα , καποια στιγμη φτανει σε ενα σταυροδρομι:
-Υπαρχουν οι ψαροτουφεκαδες που εξελισσονται, μαθαινουν να σεβονται τη φυση και ότι τους προσφερει , προστατευτουν , και λειτουργουν συμπληρωματικα στο κυκλο ζωης στο βαθυ γαλαζιο ..και γενικα ομορφαινουν και αυτο το καφενε με την εξελιξη τους και εμπνεουν τους νεωτερους...!! :hello:

-Δυστυχως ...υπαρχει και ο δρομος που δημιουργει καποιους που βιάζουν τη θαλασσα με τον δήθεν "τιτλο" του ψαροτουφεκα.Που προφανως καμία σχεση δέν εχουν με αυτο το χομπυ .

Χαιρομαι που ανηκω σε αυτο το καφενε , γιατι πραγματικα κάτι τετοια πόστ βοηθανε και δινουν δυναμη στη πρωτη κατηγορια να μεγαλωσει !

7 γραμμες ποστ...και ενοιωσα να περνανε μπροστα απο τα ματια μου εικονες χρονων απο τη θαλασσα !! :hello:

Οπως το λές είναι φίλε μου! Υπάρχουν αυτοί που μπαίνουν στο νερό για την ψυχή τους και αυτοί που μπαίνουν στο νερό για την τσέπη τους...Για μένα η θάλασσα προταγωνιστεί στην ζωή μου απο τότε που θυμάμαι τον ευατό μου και δρα θεραπευτικά μπρος στις ανησυχίες μου..Δεν θέλω να γίνω επικριτικός για κανέναν ομώς δεν μπορώ να μην εκφράσω τον προβληματισμό μου στα όσα βλέπω γύρο μου...Το μονο κοινό που έχουμε όλοι μας σε αυτό που κάνουμε ασχέτου βίου και τρόπου δράσης είναι ότι έχουμε αφήσει ένα κομματι της ψυχής μας μέσα στο νερό το θέμα είναι πως το διαχειριζόμαστε....
Χαίρομαι που σου άρεσε!
Άβαταρ μέλους
LENS_007

Νέα δημοσίευσηαπό LENS_007 » 12 Απρ 2019, 20:45

Kostas 77 έγραψε:Πολύ ψαγμενα λογια....Με άγγιξαν βαθεια φίλε μου....μπράβο....... Είναι ότι ακριβώς ισχύει και για μένα.......

να είσαι καλά , χαίρομαι που ταυτίστηκες...! :hello:
Άβαταρ μέλους
LENS_007

Νέα δημοσίευσηαπό θανασης957 » 13 Απρ 2019, 09:02

Τι να πω; Λόγια που μένουν στην καρδιά του ψαροντουφεκά.
θανασης957

Νέα δημοσίευσηαπό peskandritsas » 14 Απρ 2019, 17:52

ωραία λόγια πράγματι :hello: :hello:
Αλλά και 2 σελίδες και κανείς δεν έγραψε τίποτα για την ψαρούκλα :hello: :hello: ρε παίδες...
Καλή η ποίηση και οι κλεφτές ματιές στον εσωτερικό μας κόσμο, αλλά τελικά αυτό που μας σπρώχνει στην θάλασσα, ειναι το θύραμα..
Εγώ προσωπικά σίγουρα δεν θα ξεκίναγα την πορεία μου στην θάλασσα, και μαλλον (δεν ειμαι σίγουρος) δεν θα συνέχιζα, αν δεν υπήρχε αυτό.
Άβαταρ μέλους
peskandritsas

Νέα δημοσίευσηαπό gsim » 15 Απρ 2019, 10:11

Άβαταρ μέλους
gsim

Νέα δημοσίευσηαπό LENS_007 » 17 Απρ 2019, 09:54

θανασης957 έγραψε:Τι να πω; Λόγια που μένουν στην καρδιά του ψαροντουφεκά.

:D να είσαι καλά!
Άβαταρ μέλους
LENS_007

Νέα δημοσίευσηαπό LENS_007 » 17 Απρ 2019, 09:58

peskandritsas έγραψε:ωραία λόγια πράγματι :hello: :hello:
Αλλά και 2 σελίδες και κανείς δεν έγραψε τίποτα για την ψαρούκλα :hello: :hello: ρε παίδες...
Καλή η ποίηση και οι κλεφτές ματιές στον εσωτερικό μας κόσμο, αλλά τελικά αυτό που μας σπρώχνει στην θάλασσα, ειναι το θύραμα..
Εγώ προσωπικά σίγουρα δεν θα ξεκίναγα την πορεία μου στην θάλασσα, και μαλλον (δεν ειμαι σίγουρος) δεν θα συνέχιζα, αν δεν υπήρχε αυτό.

Δίκιο έχεις αλλά το θήραμα δεν είναι πάντα ο σκοπός...πόσες φορές γύρισες με άδεια αλλα είχες αυτή την γλύκα που ήταν ενας συνδιασμός όλων αυτών που είχες ζήσεις.Εικόνες που αρχίζουν να παίζουν μέσα σου απο την ώρα που φτίαχνεις τον σάκο σου...
Άβαταρ μέλους
LENS_007

Νέα δημοσίευσηαπό GoRaN » 17 Απρ 2019, 12:40

Ωραία και δυνατή πένα !
Στο δεύτερο μέρος όλη η ουσία του πράγματος τολμώ να πώ...
Διακρίνω ένα σκεπτόμενο άνθρωπο , με ευαισθησίες που σπανίζουν τη σήμερον ημέρα.
Σε καινούρια βάρκα μπήκα!
GoRaN

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψαρέματα και τεχνικές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: deva, saltstef, Scubakias και 28 επισκέπτες