• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Μπεντρός Αλτουνί, ο Χεκίμης

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος

Μπεντρός Αλτουνί, ο Χεκίμης

Νέα δημοσίευσηαπό hariska » 09 Ιούλ 2018, 14:06

Πολλές φορές, κατά τη διάρκεια του ψαρέματος, μου κολλάει κάποιο άσμα, λαϊκό ή μη, ή κάποιο άλλος γεγονός.
Αυτή τη φορά που κόλλησε στο μυαλό ο φανταστικός χαρακτήρας του Φραντς Βέρφελ, ο ακούραστος γιατρός Μπεντρός Αλτουνί, ο Χεκίμης, που ήταν υπεύθυνος για την περίθαλψη των 5000 Αρμενίων που κατέφυγαν στο Μουζά Νταγκ τον Αύγουστο του 1915 ώστε να αποφύγουν τη προδιαγεγραμμένη φρικτή μοίρα που επιφύλαξε στους εκατοντάδες χιλιάδες Χριστιανούς Αρμένιους, η απόφαση των Νεότουρκων για ριζική εξόντωσή τους.

Τι να πω; Ότι συγκλονίστηκα από το βιβλίο; Από τους χαρακτήρες και τα γεγονότα; Προφανώς!
Η πλάκα είναι ότι κολυμπούσα και έλεγα: "Μπεντρός Αλτουνί, ο Χεκίμης, Μπεντρός Αλτουνί, ο Χεκίμης"!! :D

Οι "40 μέρες του Μουζά Νταγκ", μπορεί να αποτελεί ένα μυθιστόρημα με πρόσωπα φανταστικά, όμως η ηρωική αντίσταση των Αρμενίων των 7 χωριών στα παράλια της Συρίας, που ανέβηκαν στο όρος του Μωυσή, Μουζά Νταγκ, στην κορυφή του Ντάμλαζικ και αντιστάθηκαν στις επιθέσεις υπερ-πολλαπλάσιων Τούρκων στρατιωτών, είναι πέρα για πέρα πραγματική.

Το έργο του Μπεντρός Αλτουνί του Χεκίμη, θα ήταν πολύ ευκολότερο αν είχαν ευοδώσει τα αλιευτικά σχέδια του πάστορα Τόμας Αραμιάν, μετά την εξάντληση και των τελευταίων αποθεμάτων τροφής που κουβάλησαν μαζί τους οι Αρμένιοι.

Το βιβλίο του Φραντς Βέρφελ αποτελείται από τρεις τόμους και προτείνεται ανεπιφύλακτα, ιδίως αυτή την περίοδο για χαλαρό, μεσημεριανό διάβασμα.
Αν το βρείτε στο βιβλιοπωλείο της γειτονιάς να τα πάρετε, αν δεν το έχει, που είναι και το πιθανότερο, να το παραγγείλετε.
Υπάρχει βέβαια και σε εκπληκτική τιμή στο παρακάτω σαιτ:
https://www.protoporia.gr/advanced_sear ... 7%CF%83%CE

Υ.Γ. Προσφορά σε όλους τους θαυμαστές μου, μία φορουμική φώτο-πόστερ με το μεγαλύτερο αλίευμα της εξόρμησης, η οποία μπορεί να μπαμιοποιεί λίγο την κεφαλή μου, αλλά μπορεί να τοποθετηθεί άνετα στον τοίχο του γραφείου σας ή στην ντουλάπα του εξοπλισμού ή και των ιματίων σας. :hello:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
hariska

Re: Μπεντρός Αλτουνί, ο Χεκίμης

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 09 Ιούλ 2018, 14:24

Είσαι ωραίος τύπος.
Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω.

Και τα πσαργια....
Και το story....
Και οι φωτογραφίες....
Και η ενημέρωση για το βιβλίο....
:hello: :hello: :hello: :hello:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » 09 Ιούλ 2018, 14:30

ωωωω κι εγώ περίμενΑ Να διαβάσω για κΑΝα παίκτη του μουντιάλ που τουχει αλλάξει τα φώτα το όνομα ο ... ΑλέφΑΝτος... :rotfl:
ωραίος που διαβάζεις Χάρη μ΄ κι ακόμα πιο ωραίος που μας μεταδίδεις τα ΑΝαγνωσθέντα!
όσο για την ψαριά: σΑΝ τη φορουμίσια φωτό ΔΕΝ ΈΧΕΙ! :clapping: :clapping:
ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ... Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ
ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό pda » 09 Ιούλ 2018, 14:44

Πανέμορφη ψαριά =D> =D> =D> (... αλλά τις φωτογραφίες όχι όλες μαζι...απο το γόνατο μέχρι τον ώμο εχεις μια λεκάνη μπόι!!!!)
Άβαταρ μέλους
pda

Νέα δημοσίευσηαπό VAG81 » 09 Ιούλ 2018, 15:04

μια χαρα σε βρισκω φιλε μου για το βιβλιο δεν ξερω αλλα για τα ψαρια που ξερω ειναι σουπερ :thumbsup:
VAG81

Νέα δημοσίευσηαπό magiatiko!!! » 09 Ιούλ 2018, 15:08

Προσπερασα γρηγορα το κειμενο όταν καταλαβα ότι δεν ηταν ψαροτουφεκαδικο κ πηγα κατευθειαν στις φωτο....
Ντροπη μου :mrgreen:
Ισως καποια στιγμη γυρισω κ το διαβασω :tease:
...όπως φυλάει το στήθος μου τους χτύπους της καρδιάς μου,όπως φυλάει ο βουτηχτής την τελευταία πνοή....(ΥΠΟΓΕΙΑ ΡΕΥΜΑΤΑ)
Άβαταρ μέλους
magiatiko!!!

Νέα δημοσίευσηαπό ipapadakis » 09 Ιούλ 2018, 15:32

Μπεντρός Αλτουνί, ο Χεκίμης εκει πιατα γκια πλυσιμο αγκορι! ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ!!!!
Στην αμμουδιά που χε το τεκεδάκι
ερχόμουν κάθε πρωί κι έσπαγα νταλκαδάκι
δυο χανουμάκια έμορφα μαστούρια τα καημένα
βρηκα ένα πρωί στην άμμο καθισμένα
Άβαταρ μέλους
ipapadakis

Νέα δημοσίευσηαπό Navaho » 09 Ιούλ 2018, 15:53

Αυτο με τα τραγουδια το παθαινω και γω. Να το κοιταξουμε καποια στιγμη. Παλι καλα δε διαβαζω πολλα βιβλια. Την τεχνη του πολεμου αρχισα προχθες λες να φαω κανα σκαλωμα να λεω σε ολο το ψαρεμα Σουν Τσου Σουν Τσου. By the way ωραια ψαρια και χαμογελο!
Φουντουνια και πασης Ελλαδας
Άβαταρ μέλους
Navaho

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 09 Ιούλ 2018, 16:15

Χάρη, παραβλέπω το γεγονός ότι έπιασες -αναίσχυντα- το γόφαρο των ονείρων μου :mrgreen: και οφείλω να παραδεχτώ το ποιοτικόν του ποστ και του ...ψαρο-δίσκου! :shock: :grin:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 09 Ιούλ 2018, 16:19

Navaho έγραψε:Αυτο με τα τραγουδια το παθαινω και γω. Να το κοιταξουμε καποια στιγμη. Παλι καλα δε διαβαζω πολλα βιβλια. Την τεχνη του πολεμου αρχισα προχθες λες να φαω κανα σκαλωμα να λεω σε ολο το ψαρεμα Σουν Τσου Σουν Τσου. By the way ωραια ψαρια και χαμογελο!

Αγαπητέ Ινδιάνε, η τέχνη του πολέμου δεν έχει να κάνει μόνο με αυτόν καθεαυτόν το πόλεμο. Οι βασικές αρχές, πανάρχαιες και απόσταγμα εμπειρίας πολλών πολέμαρχων πριν τον Σουν Τζου, ισχύουν και στη ζωή μας ;)
Μετά, αν θέλεις, δες και τον άλλο ...κλασικό, τον Κλαούζεβιτς :mrgreen:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 09 Ιούλ 2018, 16:56

......και ναι !
καλα καταλαβατε !το γοφαρια γνησια Καυκανησια !!
και η φωτο φυσικα στην επιτελικη βαση του τρισμεγιστου Επαρχου του Καυκανα !!!!!!
:hello: !

συμβουλη ! οσοι θελουν να ψαρεψουν Καυκανα,θα πρεπει να πανε λιγο αργα ,οπως ο τρισμεγιστος,γιατι ξημερωματα επιστρεφουν απο κει καποια παιδια που κανουν βραδυνη βαρδια !!! :this:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό pneumo1 » 09 Ιούλ 2018, 18:53

αυτο ειναι μια απλη αποδειξη για το ποσο ηρεμια προσφερει το ψαρεμα .μεσα στην ηρεμια το μυαλο επικεντρωνεται σε ευχαριστα πραγματα, πραγματα που κεντριζουν το ενδιαφερον και μας κανουν να χαλαρωνουμε ακομη πιο πολυ . πιστευω οτι σε πολλους φιλους εδω μεσα κολαει το μυαλο την ωρα του ψαρεματος με μια φραση , εναν στιχο . δεν νομιζω κανενας μα κανενας να σκεφτεται την ωρα που βουταει δοση ενφια :banghead: :banghead: κλπ, αλλα αντιθετως ευχαριστα πραγματα . :thumbsup:
Τα μυστικά της θάλασσας ξεχνιούνται στο ακρογιάλι.
Άβαταρ μέλους
pneumo1

Νέα δημοσίευσηαπό gabrielb » 09 Ιούλ 2018, 19:00

Φοβερές νοστιμιές!
Σε διαθήκη με σημαίες και συνθήματα
εγώ είμαι ελεύθερος αέρας που φυσά
Εγώ έχω φίλους τα βουνά κι όλα τα κύματα
εγώ έχω αδέρφια τα ποτάμια, τα πουλιά
Άβαταρ μέλους
gabrielb

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 09 Ιούλ 2018, 19:14

Μαιστα..
Έκανε ο ανθρωπας ένα δικιλο γοφαρι,μας το κόλλησε και στη μάπα για να φαίνεται τετρακιλο,και έκατσε από τη χαρά του και έγραψε ολόκληρη.. ραψωδία..
Αν είχε κάνει καμμία δικιλη συναγρίδα τι θα έγραφε?? Καμμιά .. κοελια????? :grin:
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό ΛΟΥΠΗΣ » 09 Ιούλ 2018, 19:44

Το βιβλίο δεν με νοιάζει ΟΜΩΣ θέλω κι εγώ μια τέτοια στολή που πάει στο νερό , στο γρασίδι ,στη θάλασσα ,στο πάρκο , στο αυτοκίνητο και στο μπουγατσατζιδικο άμα λάχει !!!!! :rotfl: :rotfl:

Πολύ ωραία όλα φίλε μου.....ΜΠΡΑΒΟ σου !!!
Η ζωή μου είναι η θάλασσα
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου
Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ

Επόμενο

Επιστροφή στο Ψαρέματα και τεχνικές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: dottmicalis, frenchman, marios90xalkida, Scubakias, ΤΣΑΟΥΣΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ και 32 επισκέπτες