• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Περιπλανώμενος

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος

Περιπλανώμενος

Νέα δημοσίευσηαπό mojo » 07 Ιούλ 2018, 13:39

Το να ζεις κοντά στη θάλασσα είναι σίγουρα ευλογία για πολλούς λόγους. Στην δική μας περίπτωση είναι και σημαντικό για γρήγορη κ εύκολη πρόσβαση σε εξορμήσεις.
Το να προσπαθείς να χαρείς όμως αυτό το προνομιο κατά τους καλοκαιρινούς μήνες και ιδίως κατά το Σαββατοκύριακο, μοιάζει να το μετατρέπει σε ευχή και κατάρα μαζί.
Σε κάθε μέρος θα δεις 2-3 σημαδουρες , θα περάσουν 2-3 σκάφη κοντά και το ψάρεμα καταλήγει να είναι περισσότερο αγχωτικό παρά χαλαρωτικό.

Η τελευταία μου απόπειρα να ψαρεψω στο Πόρτο ραφτη ήταν κάπως έτσι. Στο μέρος που πήγα πετυχα δύο ψαροντουφεκαδες που έμπαιναν και έναν που έβγαινε εκνευρισμένος . Άκουσα και το σύντομο διάλογο που ειχαν.
-Έχει τιποτα;
-Τι πράγμα είναι αυτό ρε παιδιά! Τι νέκρα! Τρεις σμερνες Όλες κ Όλες.

Έπεσα προς την αντίθετη κατεύθυνση με κόντρα καιρό κ ευτυχώς ένας καλός σηκιος κ λίγο μπανιστήρι στις αλογησιες μεγάλες στηρες των - 25
Με έκαναν στο τέλος να νιώθω κ ευχαριστημένος.

Όλη την επομενη εβδομάδα τηΝ πέρασα μπροστά στο Google earth προσπαθώντας να μαντέψω κάποιο κομμάτι της Αν.Αττικής που θα ήθελα να είναι και απομερο-δυσπρόσιτο από άλλους αλλά και να έχει και ψάρια...
Πολλά ζηταω; :grin:
Κατέληξα σε έναν απότομο κάβο αρκετά Βόρειοανατολικα της Αττικής.
Όλοι οι φιλοι- συνάδελφοι που ρώτησα δεν είχαν πληροφορίες για το συγκεκριμένο σημείο αλλά για την ευρύτερη περιοχή μου είπαν ότι είναι πολυψαρεμενα έως καμμένα.
Ακόμα κ ο δάσκαλος Σιφου δεν είχε βουτήξει το μέρος...
Η δεύτερη απόφαση ήταν να είμαι στο νερό χάραμα για να προλάβω και τυχών άλλους εξυπνάκηδες σα του λόγου μου.

5:45 φτάνω στα βράχια και παρκάρω δίπλα σε ψαροντουφεκα που είναι μέσα στο αμάξι του κ ακούει ράδιο περιμένοντας να γλυκοχαραξει...
:doh:
Ανταλλάσουμε κάποιες κουβέντες σε ωραίο κλίμα και τον ρωτάω που θα πάει (μιας κ ηταν πρωτος) για να πάρω εγώ την άλλη μερια.

Το μέρος λίγο θολό αλλά η διαμόρφωση του βυθού πολλά υποσχόμενη.Πρώτο σκαλί στα -10μ αποχη στα 20 σε φυκιαδες. Δισεκατομμύρια ψαράκια απ όλων των ειδών του ψιλου έχουν ήδη σχηματίσει κουρτίνες και μπάλες και δείχνουν αρκετά ανήσυχα.
Τρίτο καρτέρι στα -17 μέτρα παρκάρω απαλά στην αρχή της απέραντης φυκιαδας της εποχής κοιτώντας προς τα βαθιά.
Το όλο μέχρι στιγμής σκηνικό μου έχει γιγαντώσει την ψυχολογία και το καρτέρι μου είναι καλά στημένο Καλά σχεδιασμένο και με μεγάλα αποθέματα άπνοιας τα οποία τελικά ήταν και περιττά.

Ένα κοπάδι απο μαγιατικα κοντά στα 15 ψάρια με κυκλωνουν. Είναι ψάρια που δεν είχα την τύχη να ξαναδώ ποτέ και η χαρά μου είναι έκδηλη μιας και εγκατελειψα την ιδέα της διπλοβολης σχεδόν αμέσως. Ένα ίσως από τα μεγάλα του κοπαδιού έκανε υποδειγματικό κοντινο στρώσιμο για τουφέκια και ενεδωσα. .. Το τράβηγμα του μουλινε ισχυρό.Απ αυτά που καταλαβαίνεις ότι έχεις να κάνεις με σοβαρό ψάρι.

Μετά από λίγο είμαι στην επιφάνεια να χαζεύω το ψάρι.
Ο ήλιος της Ανατολής να παντρεύει το πορτοκάλι με το μπλε και εγώ να νιώθω ότι έχω κατακτήσει τον κόσμο.
Άφησα τη θάλασσα που είχα μες τα πόδια μου, ξύπνησα απ τις 4:00 ,να κάνω μια ώρα δρόμο με μονο συμβουλατορα το ένστικτο του ψαροντουφεκα για να ζήσω επιτέλους κάτι ξεχωριστό. Κάτι που θα έχω να θυμάμαι.
Τρία ωραία μπαρμπουνια και η χάρη της ζωής σ ένα 2μισαρι ροφο με συμπεριφορα περκοχανου ρίχνουν την αυλαία. Πολύ νωρίς επιστροφή στο σπίτι, λίγος ύπνος. Αποκατάσταση σωματικη και ψυχικη.

Την επομενη μερα τεμαχισμός του ψαριού σε φέτες των 3εκ. Μαριναρισμα για κάνα 10λεπτο σε λίγο ελαιόλαδο ελάχιστο λεμόνι και λίγη πάπρικα. Αλατισμα και ψήσιμο στην τοστιερα στο 80% της εντασης για 12 λεπτα.
Το αποτέλεσμα είναι πέραν των προσδοκιών μου και έχω πάθει πλακα. Τραγανό εξωτερικα ,ζουμερό τρυφερό εσωτερικά.
Η δε γεύση της λευκής σαρκας είναι φοβερή και η ευφορία για το συγκεκριμένο ψάρεμα δε λέει να σταματήσει...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
mojo

Re: Περιπλανώμενος

Νέα δημοσίευσηαπό CapetanThomas » 07 Ιούλ 2018, 14:07

:good:

Οπως πάντα εξαιρετικός...Σε Ολα...

Απο το Ενστικτο, απ την Απόφαση, απ την Επιλογή του Τόπου,
κι απο την Μυθιστορηματική Διήγηση που μας κάνει Ολους Συμμέτοχους...

Οντως, και για μένα είναι ένα απο τα Ψάρια Αδυναμία μου...

Να είσαι πάντα καλά και πάντα τέτοιες Χαρές...

:hello:
...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...
Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 07 Ιούλ 2018, 14:28

ωωωω!!!! ρε Ζαχο !!!!! ........... :hello:
μ'ανοιξες την ορεξη !! :grin:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό Mits83 » 07 Ιούλ 2018, 14:29

=D>
:hello:
Άβαταρ μέλους
Mits83

Νέα δημοσίευσηαπό magiatiko!!! » 07 Ιούλ 2018, 14:53

Με το που διαβαζω ''μαγιατικο'' λεω βαρεσε μεγαλο ψαρι κ σκέφτομαι τον καζο που θ κανω στον Ιωσηφ
(Εάν δε γνωρίζεις επιθυμει ΔΙΑ ΚΑ ΩΣ ν βαρεσει ένα καλο ψαρι - >15 κιλα - καθοτι το μεγαλυτερο του είναι καπου στα 6 κιλα περιπου
ενώ στην πολυετη ψαροτουφεκαδικη καριερα του δεν εχει καν δει υποβρυχιως καποιο μεγαλο εστω ν κολυμπάει ένα χλμ μακρυα,
βολιδοσκοπεί δε οποιονδηποτε κολυμπάει με ψαροτουφεκο στα χερια σε ολοκληρη την Ελληνικη επικρατεια για το σκοπο αυτό!!! )

Αντιλαμβάνεσαι λοιπον ότι το ματι θ δει το ''15'' αλλα ο εγκέφαλος ενδόμυχα σκεπτόμενος θ μεταμορφωσει την επομενη λεξη σε αυτό που θελει
δλδ από ''ψαρια'' σε ''κιλα'' :rotfl: :rotfl: :rotfl:
συνδεομαι αμεσα στο φορουμακι για τον καζο..Κατι ομως δε παει καλα καθως τωρα βλεπω κ την φωτο.
δεν ειναι αυτο ψαρι 15 κιλα...ξαναδιαβαζω---->Π@π@ρ@, κοπαδι 15 ψαριων γραφει.
χαχαχαχα...καζο στον εαυτο μου λοιπον :lol:
Ειπα κ γω:Τοσο @ρχιδ@τος που ηθελε διπλοτουφεκια σε 15 αρια ψαρια?Ποιος νομιζει ότι είναι?
ο Ρον Καβλων?
1)Ενταξει τωρα,τυχαια ηταν η συναντηση με τα ψαρια,δε μπορεις ν ισχυριστεις οτι διαβασες τον τοπο απο την οθονη.
2)Ο αλλος τι επιασε?
3)Επεσες αριστερα ή δεξια?(συσχετισμος με την πολιτικη σε 3...2...1...)
4)τον περασες στα κιλα?τον Ιωσηφ ντε...
...όπως φυλάει το στήθος μου τους χτύπους της καρδιάς μου,όπως φυλάει ο βουτηχτής την τελευταία πνοή....(ΥΠΟΓΕΙΑ ΡΕΥΜΑΤΑ)
Άβαταρ μέλους
magiatiko!!!

Νέα δημοσίευσηαπό mojo » 07 Ιούλ 2018, 15:51

Σας ευχαριστώ ολους.

@mpagiatiko!!!
:rotfl: :lol: :rotfl:
Κ μένα η ζυγαριά τόσο εδειξε :scratch: Η μάλλον 6100 (για να τον περάσω κιολας)
Αλλά έχω βάσιμες υποψίες ότι κάτι δε πάει καλά με τη ζυγαριά αυτή.Εκτός του ότι το ψάρι ήταν μεγαλουτσικο ήταν κ πολύ χοντρό.Τελως πάντων , Κλάιν Μάιν πόσο ήτανε.Για μένα ήταν 100 κιλά.. :D

Ο καημός του Ιωσήφ που εχει κανει το γλυφαδα-ηραιο ομονοια-συνταγμα είναι πανελλαδικώς γνωστός εδώ κ καιρό. Μη σου πω ότι πλέον τον έχουν καταλάβει κ στην αραβιά κ του γράφουν κάτι Αλλάχ μπαρ μαγιάτικο...
Εγώ πάντως είμαι απ αυτούς που προσεύχονται σιωπηρά να τα καταφέρει.Καθ ότι γνωστό
Όταν θες κάτι παρα πολύ όλο το σύμπαν συνομωτει να πάρεις το μακρύτερο . Βάστα γερά ιοσαμπ.

ΥΓ. Το ότι είσαι γνωστός μηδενιστης και κυνικος ειναΙ κ αυτό επίσης γνωστό! Φυσικά και μυριστηκα ότι στον κάβο αυτό θα έχει παιχνίδι. Για να πω την αλήθεια περίμενα να βρω συναγριδες και όχι μαγιατικα.
Δεξιά πήγα άλλα τα ψάρια τα συνάντησα ακριβώς στο σημείο που μπήκαμε κ οι δύο κ λίγο προς τη μεριά μου.
Ο άλλος δεν είχε βγει ακόμα αλλά απ ότι μου είπε κανα καλό σαργο στην καλύτερη βγάζει εκεί (Ε τι θα έλεγε...)

Στο βίντεο πάντως (θα σηκωσω αυριο) ο πεσκαντρεας θεωρεί ότι βιαστηκα μιας κ πίσω φαίνονται κ ψάρια με έλλειψη πίσω απ την κοιλια που πιστεύει ότι ήταν αρκετά μεγαλύτερα
Ρον Καβλων εδώ...
:lol:
Άβαταρ μέλους
mojo

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 07 Ιούλ 2018, 19:08

Ωραίο ψάρι...
Ενήλικο!!!Έτσι είναι,το πρωινό πουλί τρώει το βραδυνό σκουλήκι...
Άκου ο άλλος άκουγε μουσική περιμένοντας... :lol: :lol: :lol: και ήθελε και..σαργο..και τελικά εσύ πήρες ψάρι...
Ρον Γκαβλον..
Πόσα χρόνια έχω να το ακούσω..ξανά κλάμα :lol:
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό trokadas » 07 Ιούλ 2018, 21:37

καλησπερα..διαβασα αυτα π εγραψες ...θελω να ρωτησω κατι ..εισαι -17 με καποιον απο πανω η μονος?
... Cosa ignota e selvaggia,sei rinata dal mare...Cesare Pavese..
Άβαταρ μέλους
trokadas

Νέα δημοσίευσηαπό sparos » 07 Ιούλ 2018, 23:03

Τροκαδα έχεις δίκιο
Ζαχο εισαι και ψαρας και πνευμόνι δυνατο
Οταν πνίγηκε ο Λευτέρης (στα 30- ......ενω βουταγε 50-) ησουν ποιό αυστηρός
Χαλαρωσες.........
φιλικα
sparos

Νέα δημοσίευσηαπό thodoris981 » 08 Ιούλ 2018, 00:10

Αφου αφησες την ενταση και βρηκες την ηρεμια το ψαρεμα ηταν επιτυχημενο.
Πιστευω παντως οτι το να αφηνεις ψαρια κατ επιλογη ειναι κατι που λειτουργει ευεγερτικα για καιρο.
Σε κανει μα αισθανεσαι μερος του οικοσυστηματος και οχι απλο εισβολεα.
....
Το ψαρι ωραιοτατο.
Μας τρεξαν και τα σαλια βραδιατικα.

Καλες αναδυσεις.
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.
thodoris981

Νέα δημοσίευσηαπό Thrasos79 » 08 Ιούλ 2018, 07:53

Όμορφο ψάρι, μπράβο σου. Θα έρθει και το μεγάλο κάποια στιγμή που δεν το περιμένεις, είμαστε πολύ που το ψάχνουμε. Φέτες ψητό είναι πολύ ωραίο, το κεφάλι σχίσιμο στα δύο και στο φούρνο με πατάτες. Την επόμενη με ένα όσο εσύ θες, καλές βουτιές.
Thrasos79

Νέα δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ Κ. » 08 Ιούλ 2018, 09:09

Αυτά είναι,,,,,,, :!: :hello:
ΜΑΝΩΛΗΣ Κ.

Νέα δημοσίευσηαπό gabrielb » 08 Ιούλ 2018, 10:10

:clapping:
Σε διαθήκη με σημαίες και συνθήματα
εγώ είμαι ελεύθερος αέρας που φυσά
Εγώ έχω φίλους τα βουνά κι όλα τα κύματα
εγώ έχω αδέρφια τα ποτάμια, τα πουλιά
Άβαταρ μέλους
gabrielb

Νέα δημοσίευσηαπό mojo » 08 Ιούλ 2018, 15:24

Εύλογη η απορία για το μοναχικό της υπόθεσης.
Εξηγώ λοιπόν το σκεπτικό σε φιλικό κλίμα και από μέρους μου φυσικά.
Βέβαια θα γράψω λεπτομέρειες με αριθμούς και μέτρα που αλλιώς δε θα τα εγραφα ποτε γιατί σε μερικούς περνάνε ως φιγούρα αλλά δε πειράζει, δε με νοιάζει κ πολύ αυτό.
Πιο πολύ με νοιάζει να εξηγήσω στον τροκαδα και ειδικά σε σένα Σπαρε (που όπως έχω ξαναπεί εσύ με το Δραπετη είστε οι καταλύτες γι αυτό το οριο 8 έως 12 που γράφω πιο κατω)

Στο ψάρεμα αυτό ήμουν με ζευγάρι αλλά στη συγκεκριμένη βουτια ήμουν μονος ναι.
Το ζευγάρι έφτασε στο μέρος καμία ώρα αργότερα από μένα γιατί αποκοιμήθηκε και μετά ψαρεψαμε μαζι.

Στο διάστημα που ήμουν μόνος έκανα ότι κάνω πάντα όταν ψαρευω μόνος μου. Καρτερευω γύρω στα 8-12 μέτρα μάξιμουμ και κάνω κάποιες βουτιές μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριου οι οποίες μπορει να φτάσουν κ τα 15 μέτρα (και αυτές εάν κρίνω ότι συνάδουν κάποιοι λόγοι να γίνουν) και εγώ νιώθω καλά.Σωματικά και ψυχικά.
Εκείνη τη μέρα ήμουν ετσι.Είχα κοιμηθεί καλά , είχα άδειο στομάχι και ανοιχτά πνευμονια.

Τα πρώτα δύο καρτερία λοιπόν είναι στο πρώτο σκαλί των -10 μετρων .
Όμως η ανησυχία του ψιλου που περιεγραψα και η θέση αυτού (ήταν 5-6 μέτρα βαθύτερα απο μενα) μου δημιουργησε την αναγκη να βρω σε ποιο βαθος ειναι το θερμοκλινες ωστε να σχεδιασω τις επόμενες βουτιές μου.
Θυμίζω ότι πίστεψα πως έχω να κάνω με συναγριδες.
Στη βουτιά Αυτή λοιπόν κάνω και ένα συρτο απο τα -13 και στα -16 όπου και το χέρι μου αντιλήφθηκε τη διαφορά θερμοκρασίας έστησα την ενέδρα.
(Φαινεται στο βιντεο)

Οι βουτιές όταν είμαι μόνος δε ξεπερνάνε το 1μισή λεπτό.
Αυτά λοιπόν σε συνδυασμό με το ότι στα 2 απο τα 3 Τελευταία μου ψαρεματα, ψαρεψα με ανθρώπους που κάναμε ολοημερα από 40-50 βουτιές ο καθένας στα -20 (και βάλε) με διλεπτες -αβιαστες- απνοιες τις περισσότερες φορες, μου δημιούργησαν ένα αίσθημα αυτοπεποίθησης και "ασφαλείας" ώστε να κάνω μια δύο βουτιές στα 15 - 17 μέτρα μέχρι να ρθει κ ο αλλος.
Επιπλαστο;απατηλο; ειναι στην κρίση του καθενός. Δεν αντιλέγω.
Και μακάρι να μην είχε γίνει η στραβή με το ξύπνημα του ζευγαριού ώστε να μην ήμουν μόνος.Συμβαίνουν αυτά.
Πάντως απ ότι αποδείχτηκε ένα λαχείο ήταν εκεί. Ένα πέρασμα κάναν τα ψάρια αυτά κ μετά δε ξαναδαμε κάτι αξιόλογο.Μια ευκαιρία δωθηκε.

ΥΓ Ευχαριστώ ολου παιδιά που σχολιάζετε
Άβαταρ μέλους
mojo

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 08 Ιούλ 2018, 16:48

Το γερο- Σήφακα δε βλέπω να "σηκώνει" το γάντι και ανησυχώ... :D
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Επόμενο

Επιστροφή στο Ψαρέματα και τεχνικές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: ΑΘΗΝΑ-ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ, Charis, GiorgosS, Google [Bot], masouras, thalassa50 και 37 επισκέπτες