• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Η Βασίλισσα των Σερανίδων στη Χώρα του Ποτέ!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος

Η Βασίλισσα των Σερανίδων στη Χώρα του Ποτέ!

Νέα δημοσίευσηαπό Kostas R25 » 14 Νοέμ 2017, 22:12

Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΤΩΝ ΣΕΡΑΝΙΔΩΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΠΟΤΕ

6 Νοεμβρίου. Αιγαίο ! Κεντρική Εύβοια.
1) Η επιλογή του Ψαρότοπου :
…Ήταν μονόδρομος καθώς στα μέρη που ψαρεύω συνήθως, λόγω του καιρού, η θολούρα δεν το επέτρεπε . Έτσι λοιπόν, με βαριά καρδιά, αποφάσισα να επισκεφτώ έναν τόπο, που απέφευγα συστηματικά λόγω μεγάλης επισκεψιμότητας, με πολλά ρεύματα, πολυψαρεμένο με όλους τους τρόπους , για να μην πω καμένο, σε μια ευρύτερη περιοχή κατά γενική ομολογία καμένη !

Μετά από 3 ώρες κολυμπητό, έχοντας διανύσει περί τα 2 μίλια με τις προσδοκίες μου για τον τόπο να έχουν επιβεβαιωθεί , με ένα σαργό και έναν κέφαλο στην ψαροβελόνα, πήρα το δρόμο της επιστροφής στην ακτή…

…και ξαφνικά…. Την είδα!!!

//…Ένας σίφουνας ξερίζωσε τα λογικά μου...
…Μια θύελλα ξεθεμέλιωσε την καρδιά μου…
…Μια πυρκαγιά πυρπόλησε την ψυχή μου…
…κι ΕΕΝΑΑ ΑΑΣΤΡΑΑΠΟΟΒΡΟΝΤΟΟΟ…. \\ ....
…έτσι ακριβώς…

2) Her Highness …
Απόλυτη κυρίαρχος ! Μαύρη σκιά να αιωρείται με διπλωμένη την ουρά, ακίνητη στο θερμοκλινές, δεσμεύοντας το χώρο και το χρόνο. Έχοντας τον ήλιο πίσω μου έμεινα εκεί ακίνητος στην επιφάνεια να τη χαζεύω για λίγα δευτερόλεπτα χωρίς να αναπνέω.

Η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι η πρώτη σκάλα στο 82άρι δεν… Όσο αθόρυβα και να όπλισα στη δεύτερη όμως δεν ήταν αρκετά αθόρυβα. Με εκρηκτικότητα απίστευτη για τον όγκο της έφυγε με ταχύτητα πιο γρήγορη από βέργα ,που φεύγει από τριλάστιχο , κάλυψε τα 4 μέτρα που τη χώριζαν από την τρύπα σε ένα κλάσμα και χάθηκε!

Κινήθηκα προς το πίσω μέρος του βράχου για να φύγω από το σημείο. Παρατήρησα ότι εκτός από την τρύπα εισόδου έβλεπα άλλες , τουλάχιστον τρεις, πιθανές εξόδους διαφυγής.
Προσπάθησα να αδειάσω το μυαλό μου, να παγώσω τα συναισθήματα μου. Έμεινα εκεί στην επιφάνεια για λίγα λεπτά και χαλάρωσα.

3) Η Τεχνική:
Βούτηξα πίσω από το βράχο και κάλυψα με συρτό από το πλάι την απόσταση, που με χώριζε από το σημείο, που είχα δεί το ψάρι να μπαίνει…και.…ΝΑΙ..…ήταν εκεί!!
Το είδα, καθώς βρισκόμουν δεξιά του, να πάει να στρίψει αριστερά καλύπτοντας το κεφάλι του σε μια εσοχή και σκέφτηκα πάει…κρίμα…αλλά …αμέσως μετά γύρισε για μια στιγμή το κεφάλι του δεξιά.

Η βολή ήταν ακαριαία καθώς δεν υπήρχε περιθώριο καθυστέρησης ή λάθους. Το έντονο ρεύμα πίεζε φορτικά. Βολή διαγώνια , πλάγια και λίγο πάνω από το ψάρι, που απείχε ενάμιση περίπου μέτρο από την άκρη της βέργας, που ο τρελός χορός της αμέσως μετά, ήταν η αιτία που έσπασε το παγωμένο μέχρι εκείνη τη στιγμή πρόσωπο μου σε μια υποψία χαμόγελου.

Τράβηξα μαλακά με το χέρι το σκοινάκι του μουλινέ . Το ψάρι χτυπιόταν έντονα αλλά ερχόταν ανάποδα με την ουρά προς τα πάνω. Η βέργα είχε μπει από το δεξί μάτι και βγήκε από την κάτω γνάθο. Στη συνέχεια έπιασα τη βέργα, διόρθωσα λίγο το φτεράκι της , πήρα τη μεγαλειότητα της αγκαλιά και ενώ δεχόμουν σχεδόν με ευχαρίστηση τα δυνατά χαστούκια από την ουρά της στο πρόσωπο αναδύθηκα.

Ο τελευταίος αέρας βγήκε από μέσα μου μαζί με έναν αλαλαγμό χαράς, εκτονώνοντας τη φρενίτιδα των τελευταίων στιγμών. Μια κραυγή απόκοσμη που το φάλτσο της σταδιακά έμπαινε στον τόνο, ακροβατώντας να ισορροπήσει καθώς πάσχιζε να μεταβάλει το μαύρο μουντό ηχόχρωμα του θανάτου, σε ένα έντονα φωτεινό κόκκινο της γιορτής.

Η διαδικασία επιστροφής στην ακτή δεν καταγράφηκε ποτέ στο υποσυνείδητο μου. Το κρύο αίμα της στιγμής της σύλληψης είχε ζεσταθεί… είχε κοχλάσει… Έβραζε!

4) Ο Εξοπλισμός:
82άρι συμβατικό μονολάστιχο 19 χιλ. με βέργα 6,5 χιλ.
Φακό δεν χρησιμοποίησα.

5) Το Βάθος:
Το ψάρι εντοπίστηκε, χτυπήθηκε και βγήκε σε μία και μόνο βουτιά όχι κάτω από τα 10 μέτρα.

6) Το Βάρος (της Βασίλισσας):
4,6 κιλά.

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία !

Καλές Αναδύσεις !!! :yahoo:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Kostas R25

Re: Η Βασίλισσα των Σερανίδων στη Χώρα του Ποτέ!

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy76gr » 14 Νοέμ 2017, 22:21

oμορφο ψαρι!το τελειο μεγεθος για την καλυτερη μασα οσον αφορα το συγκεκριμενο ειδος...
μακαρι να χαιροντουσαν ολοι οσοι βγαζουν ψαρια οπως το χαρηκες εσυ.
παντα τετοια :thumbsup:
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...
jimmy76gr

Νέα δημοσίευσηαπό zarkadaki » 14 Νοέμ 2017, 22:28

:hello: :hello: :hello: :thumbsup: ,,,,,ΤΩΡΑ ,,,,,,,,,,ΤΗΝ ΕΒΑΨΕΣ ΜΕΓΑΛΕ.........ΘΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΑΝΤΟΥ ΣΦΥΡΙΔΕΣ,,,,ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ.!!!!.....ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΓΩ ΑΠΤΗ ΧΑΡΑ ΣΟΥ,,!!!!...ΩΡΑΙΟ ΨΑΡΙ!!! ,,,ΚΑΛΟΦΑΓΩΤΟ!!!! :hello:
Άβαταρ μέλους
zarkadaki

Νέα δημοσίευσηαπό minasevoix » 14 Νοέμ 2017, 22:40

Τελικά υπάρχει λόγος που το μέρος έχει μεγάλη επισκεψιμότητα! Μ αρέσει όπως περιέγραψες την κάθε στιγμή κ δεν έβαλες απλά μια σκετη ξενέρωτη φωτογραφία όπως κάνουν πολλοί, ήταν λες και έβλεπα βίντεο! . Να σαι καλά να βγάλεις κι άλλες τέτοιες :hello:
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ
Άβαταρ μέλους
minasevoix

Νέα δημοσίευσηαπό CapetanThomas » 14 Νοέμ 2017, 22:58

Απολαυστικό Κείμενο...
Μας χάρισες μοναδικές Σκηνές, μέσα απο την εξαιρετική Αφήγησή σου...
Ζήσαμε μαζί σου, Ολόκληρη εκείνη την κρίσιμη Στιγμή με την κάθε Λεπτομέρεια,
των Γεγονότων, των Σκέψεων και κυρίως των Συναισθημάτων...
Μοιραστήκαμε σίγουρα και την Χαρά σου...

Μπράβο σε Ολα και πάντα τέτοια Χαμόγελα...

:hello:
...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...
Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Νέα δημοσίευσηαπό Kostas R25 » 14 Νοέμ 2017, 23:06

jimmy76gr έγραψε:oμορφο ψαρι!το τελειο μεγεθος για την καλυτερη μασα οσον αφορα το συγκεκριμενο ειδος...
μακαρι να χαιροντουσαν ολοι οσοι βγαζουν ψαρια οπως το χαρηκες εσυ.
παντα τετοια :thumbsup:

Έτσι είναι φίλε μου συμφωνώ απόλυτα για το μέγεθος σε σχέση με τη νοστιμιά.Είναι και το ψάρι που προτιμώ περισσότερο οπότε δικαιολογημένη και η χαρά μου. Να είσαι καλά!!! :good:
Kostas R25

Νέα δημοσίευσηαπό Kostas R25 » 14 Νοέμ 2017, 23:10

zarkadaki έγραψε::hello: :hello: :hello: :thumbsup: ,,,,,ΤΩΡΑ ,,,,,,,,,,ΤΗΝ ΕΒΑΨΕΣ ΜΕΓΑΛΕ.........ΘΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΑΝΤΟΥ ΣΦΥΡΙΔΕΣ,,,,ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ.!!!!.....ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΓΩ ΑΠΤΗ ΧΑΡΑ ΣΟΥ,,!!!!...ΩΡΑΙΟ ΨΑΡΙ!!! ,,,ΚΑΛΟΦΑΓΩΤΟ!!!! :hello:

..Λές ε;; Ωραίο μου ακούγεται πάντως. :D
Σ'ευχαριστώ πολύ!!
Kostas R25

Νέα δημοσίευσηαπό Kostas R25 » 14 Νοέμ 2017, 23:28

minasevoix έγραψε:Τελικά υπάρχει λόγος που το μέρος έχει μεγάλη επισκεψιμότητα! Μ αρέσει όπως περιέγραψες την κάθε στιγμή κ δεν έβαλες απλά μια σκετη ξενέρωτη φωτογραφία όπως κάνουν πολλοί, ήταν λες και έβλεπα βίντεο! . Να σαι καλά να βγάλεις κι άλλες τέτοιες :hello:

Ναι αλλά εκεί συνήθως έχει ροφούς κάτω από τα 20 μέτρα, μαγιάτικα μέχρι και τούνες. Σφυρίδα δεν είχε βγάλει κανείς.Αφού δεν με πίστευαν για το μέρος.Νόμιζαν ότι δεν ήθελα να τους πω.Κάποιος μάλιστα από εκείνη την ημέρα έρχεται συνέχεια εκεί,που ξέρει ότι ψαρεύω περισσότερο. :club: :D
Προσπάθησα να μεταφέρω τις στιγμές μιας και δεν έχω κάμερα. :D
Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!
Kostas R25

Νέα δημοσίευσηαπό kostas80 » 14 Νοέμ 2017, 23:34

ωραιος! :hello:
kostas80

Νέα δημοσίευσηαπό Kostas R25 » 14 Νοέμ 2017, 23:46

CapetanThomas έγραψε:Απολαυστικό Κείμενο...

Καπετάνιε μου, πάντα έχεις έναν καλό λόγο για όλους!!!
Με τιμούν ιδιαίτερα τα λόγια σου γιατί ξέρω πως ο,τι λες το εννοείς!!!
Η χαρά δεν λιγοστεύει όταν τη μοιραζόμαστε αντίθετα πολλαπλασιάζεται.Η θετική στάση ζωής είναι το ζητούμενο μέσα σ'αυτή τη γενική μιζέρια που μας επιβάλλουν και εσύ σ'αυτό νομίζω είσαι μπροστάρης!!!Σ'ευχαριστώ!!! :good:
Kostas R25

Νέα δημοσίευσηαπό Kostas R25 » 14 Νοέμ 2017, 23:48

CapetanThomas έγραψε:Απολαυστικό Κείμενο...

Καπετάνιε μου, πάντα έχεις έναν καλό λόγο για όλους!!!
Με τιμούν ιδιαίτερα τα λόγια σου γιατί ξέρω πως ο,τι λες το εννοείς!!!
Η χαρά δεν λιγοστεύει όταν τη μοιραζόμαστε αντίθετα πολλαπλασιάζεται.Η θετική στάση ζωής είναι το ζητούμενο μέσα σ'αυτή τη γενική μιζέρια που θέλουν να μας επιβάλλουν και εσύ σ'αυτό νομίζω είσαι μπροστάρης!!!Σ'ευχαριστώ!!! :good:
Kostas R25

Νέα δημοσίευσηαπό Kostas R25 » 14 Νοέμ 2017, 23:55

kostas80 έγραψε:ωραιος! :hello:

:thumbsup:
Kostas R25

Νέα δημοσίευσηαπό thodoris981 » 15 Νοέμ 2017, 00:35

Μπραβο μαστορα!!
Η χαρα σου ξεχειλιζει!!!
Παντα τετοια. :thumbsup:
thodoris981

Νέα δημοσίευσηαπό xareas » 15 Νοέμ 2017, 09:52

Απολαυστικό κείμενο γεμάτο την χαρά και λαχτάρα του νιούμπι ψαροντουφεκά για το πρώτο μεγάλο/καλό ψάρι που είχαμε όλοι όταν ξεκινήσαμε αυτό το χόμπυ.
Φωτογραφίες ούτε εδώ μπορώ να δω κάτι παίζει με το photobucket αλλά δεν έχουν σημασία καμμία,είναι λες και είδα βίντεο.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.
xareas

Νέα δημοσίευσηαπό thanasis28 » 15 Νοέμ 2017, 10:53

xareas έγραψε:Απολαυστικό κείμενο γεμάτο την χαρά και λαχτάρα του νιούμπι ψαροντουφεκά για το πρώτο μεγάλο/καλό ψάρι που είχαμε όλοι όταν ξεκινήσαμε αυτό το χόμπυ.
Φωτογραφίες ούτε εδώ μπορώ να δω κάτι παίζει με το photobucket αλλά δεν έχουν σημασία καμμία,είναι λες και είδα βίντεο.

Ναι. το ίδιο και γω και σε αυτό το πόστ...φωτος γιοκ
Άβαταρ μέλους
thanasis28

Επόμενο

Επιστροφή στο Ψαρέματα και τεχνικές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: adartis77, CapetanThomas, giannis1981, Scubakias, SpiritCrusher, stelarasA'MAK, tapethana, vasilis1981 και 39 επισκέπτες