• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙ!!!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος

Re: ΟΧΙΙΙΙΙΙΙ!!!

Νέα δημοσίευσηαπό xareas » 18 Οκτ 2017, 08:41

Το πίκρα είναι αντερστέιτμεντ που λένε και στην καμπισα Αργολίδα.
Συμφωνώ και εγώ Ζαχαρία ότι πρέπει να καταπολεμήσουμε την δικιά μας περιέργεια και να μην κοιτάμε δεξιά αριστερά.
Έτσι την έπαθα με μια μοσχάρα,κάνω δεξιά το κεφάλι και την βλέπω να έρχεται αργά,ήρεμη και που δείχνει όλη την αριστερή πλευρά της,οι παλμοί έφτασαν 200.
Γύρισε ήρεμη και έφυγε μες τη θολούρα χωρίς να μου δώσει ευκαιρία να κάνω βολή.Πιστεύω αν δεν είχα γυρίσει να την δω και να με δει ή να με καταλάβει με την πλευρική,θα περνούσε από μπροστά μου σίγουρα.
Και ακριβώς το ίδιο πετάλωμα έχω κάνει με λαβράκι,εν δυνάμει το πρώτο της χρονιάς και επειδή κοιτούσα δεξιά μόλις γύρισα το είδα μπροστά μου,στο μισό μετρό από την βέργα και ντουφεκάω σε πρώτο χρόνο.
Και προφανώς το πετάλωσα ψηλά στη ράχη,τρίφτηκε λίγο στο βυθό,την πέταξε και έφυγε.
Βέβαια το είδε ο Τσέλιγκας σε επόμενα καρτέρια,πρώτη φορά το συναντώ αυτό βέβαια,κανονικά περίμενα να γίνει λούης.
Εικόνα
Άντε και στις επόμενες με επιτυχία Ζάχο.
ΥΓ:Παίζει γενικά πολύ πετάλωμα τελευταία και σε πολύ ωραία ψάρια ρε φούστη μου.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.
xareas

Νέα δημοσίευσηαπό mojo » 18 Οκτ 2017, 12:46

thodoris981 έγραψε:
Οσο κραταει ακομα η καλη μου το γιο στα σπλαχνα της πεταγομαι σχετικα ευκολα.
Οταν τον αφησει στον αερα μας..... πεταγομαι σχετικα ευκολα.
(θελω να πιστευω) :club:
Θα χαρω Ζαχαρια!

Ο πεσκανδρεας εχει θετικες συστασεις για ολον τον κοσμο.
Απο το λιγο που τον γνωρισα...

Με το καλο φιλε!!! :clapping:
Η πιο σημαντικη στιγμή της ζωης μας..

Ο Αντρεας δεν ειναι ανθρωπος.
Ρωτα τον ποιος ειναι να δεις.
"Ο Χριστός!" απανταει
Γι αυτο εχει θετικα για ολους
Δεν είμαι ψαροντουφεκάς. - Τ.Κ
Ειμαι ποδηλάτης
& κλόουν
Άβαταρ μέλους
mojo

Νέα δημοσίευσηαπό thodoris981 » 18 Οκτ 2017, 13:57

Να σαι καλα φίλε :D ...
οταν κατηφορησεις 6983148713 παρε να παμε για ποδηλατο. :rotfl:
thodoris981

Νέα δημοσίευσηαπό lioskos » 19 Οκτ 2017, 10:04

Κολωκεφαλοι ρε πστη μου..πακετο..
..είμαι περίφανος για τα γκλοπάκια μου...είναι το σύμβολο του καρατερίστα..
Επισήμανσις*το αστειο ξεθύμανε,έχετε αρχίσει να μας εκνευρίζετε!!!
lioskos

Νέα δημοσίευσηαπό VAG81 » 19 Οκτ 2017, 10:10

κριμα να χαθει τετοιο ψαρι,δεν πειραζει μαζευε δυναμεις για το επομενο ;)
VAG81

Νέα δημοσίευσηαπό thanasis28 » 20 Οκτ 2017, 01:35

mojo έγραψε:
thanasis28 έγραψε:Κριμααααααααα...... :cry:

Δε μου λες ρε συ Ζαχαρία...μπας και ξεστραβωθώ και πίασω επιτέλους κάνα ψάρι της προκοπής ...όταν καρτερεύεις έίτε στατικό ειτε συρτό, χαράζεις μια πορεία μπροστά σου, ενα πόστο ας πούμε ευθεία μπροστά και περιμένεις να σου ρθει αποκλειστικά απο κει το ψάρι και αν ερθει ηρθε;; Γιατί και γω στριβω διαρκως το κεφαλι δεξιά και αριστερά γιατί τις περισσότερες φορες μονο απο κει που κοιτάω δεν ερχονται..και μεχρι να στριψω το 100αρι πεταξε το πουλακι.. :hello:

Τι να σου πρωτογραψω τωρα ρε θανασαρα...
Εξαρταται κ απ το ειδος βυθου και απ το ειδος ψαριου.Στα λαβρακια πχ ειναι σχεδον ματαιο να κανεις καρτερι στη μεση της φυκιαδας.Εχουν την ταση να περιπολουν της ακριες αυτων και να κινουνται στους διαδρομους που σχηματιζουν τα καραφλα σημεια χωρις να απαιτουν κ ιδιαίτερο κρυψιμο για να ρθουν.Η ακινησία ομως βοηθαει πολυ.

Η ακινησια ειναι πολυ δυνατο χαρτι γιατι νικα την επιφυλακτηκοτητα του ψαριου που κυνηγαει το οποιο μαλιστα τις περισσοτερες φορες περναει μονο του μπροστα απ το οπλο γιατι θελει να δει τα ματια σου.
Εκει ειναι η ολη φαση.Να κατανικησεις τη δικη σου περιεργεια για το τι γινεται γυρω σου κ ν αφησεις αυτη του ψαριου να βαρεσει κοκκινα.
Αν ειχα γυρισει και το οπλο δεξια και εμενα εκει ακινητος, θα την εβλεπες να μπαινει στο πλανο απο αριστερα για να με δει γιατι ημουν πολυ καλα κρυμμενος.

Σ αυτες τις μουλαρες θελει πολυ καλο κρυψιμο.Ακομα και τα πεδιλα που ειναι πιο πισω αμα τα χεις λιγο ψηλά ακουμπησμενα κ φαινονται μπορει να πονηρευτούν.
Ο προσανατολισμος του καρτεριου γενικά καλο ειναι να μην ειναι προς το μερος που εισήλθες στον τοπο κ εχεις κολυμπησει πανω σ αυτον.
Αν δεν ειναι θολα να θυμασαι να χρησιμοποιεις τις σκιες του ηλιου. Συνήθως παράλληλα προς την ακτη και λιγο προς τα βαθια ειναι ο καλυτερος προσανατολισμος.Και εδω ετσι κοιταω.

Το ποστο το επιλεγεις απο το συνοστισμό μικρόψαρων κ απο τις εξάρσεις του βυθου.
Βλεπεις τις καλογριες μπροστα που φαινονται "πατημενες";
Καλο ειναι να καρτερευεις ακριβως πισω απ το ψιλό να το χρησιμοποιεις και ως δολωμα κ ως καλυψη.

Εχω δει το βιντεο 7556 φορες.
Στη συγκεκριμένη φαση την πατησα απο τα " απονερα" των δυο μεγαλων συναγριδων.Δυο ητανε.Κυνηγουσανε στο βαθος στην αποχη των κατρακυλιών απο δεξια προς τ αριστερα.Οι τρομαγμενοι κεφαλοι και διαφορα αλλα ψαρακια ανεβηκαν τα κατρακυλια κ περνουσαν απ τα δεξια μου.
Η μια που προπορευόταν συνεχισε ευθεια προς τα βαθεια (αχνοφαινεται η σιλουετα της) και η δευτερη ανεβηκε στα κατρακυλια απ το διαδρομο που καρτερευα πιθανον για να τα πλαγιοκοπήσει.

Φυσικα αν προσδοκας καλο ψαρι δε τουφεκας τη μεγαλη χειλου που με κοιταει στην αρχη κ φωναζει θελω να γινω η σουπα της μικρης.

(Ετσι ψαρευω εγω φυσικα.
Αλλοι εχουν αλλο τροπο)

Ιστορια ολοκληρη το ψαροντουφεκο....μαγεια

:write:

Σε ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
thanasis28

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ψαρέματα και τεχνικές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Yahoo [Bot] και 28 επισκέπτες