• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΟ ΨΑΡΕΜΑ

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος

Re: ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΟ ΨΑΡΕΜΑ

Νέα δημοσίευσηαπό daskalos » 18 Ιαν 2011, 12:11

rofoplokamos έγραψε:παιδες...οταν λες τα ιδια και τα ιδια κατανταει βαρετο..η γνωμη μου ειναι αλλη...δοξα το θεο υπαρχουν και συνηδητοποιημενα ατομα στον κοσμο...ζευγαρι μπορεις να βρεις..εχω γραψει και παλιοτερα κατι σχετικο με το θεμα...ποτε με ζευγαρι..... πνιγομαι και μονος μου...οταν πας για ψαρεμα πας να απολαυσεις κατι υπεροχο..το ολο..την ετοιμασια την βουτια,την παρεα του ζευγαριου σου,την διαφυγει απο τα καποια προβληματα μας και την ισως καλη συληψη του ψαριου...ολα τα αλλα..καποιοι πρωωθουν τα μετρα..γτ?επειδη μαλλον ειναι ανικανοι να βγαλουν ψαρια στα ρηχα...παντως νομιζω οτι ο καλος ψαρας αν το παρουμε και ετσι ειναι αυτος που βγαινει με το χαμογελο της ευτυχιας...ειτε ειναι για το ψαρι που εβγαλε ειδε η εχασε...ειτε για το κολυμπι του ζευγαριου του...ειτε επειδη βρηκε μια καινουργια ταβερνα με καλο κρασακι ειτε επειδη απλα χαλαρωσε και ηραμησε....κυριοι...πνιγειτε με ασφαλεια στα -50...για 10-15-20-120 κιλα ψαρι...οχι δεν αξιζει τοσο η ζωη σας..τοσο αξιζει το μυαλο σας...βουτα οπως θελεις..μονος η με παρεα...αλλα εκεινη την ρημαδα την ωρα....απλα ειναι αργα...καντε λοιπον οτι νομιζετε,,αφου ενα ψαρι ειναι πιο εξυπνο..επειδη μαλλον ξεχνανε καποιοι οτι τα ψαρια εχουν βραγχια..ζουνε εκει που εμεις δεν παμε με υποβρυχιο...αυτα τα λιγα...με εκτιμηση..και σεβασμο..

Καλημέρα ..............

Πέστα, πέστα ρε φίλε γιατί κάποιοι έχουν μπερδέψει τα μέτρα με το ΜΟΡΙΟ τους
και δεν καταλαβαίνουν ότι αν είναι πολύ μακρύ ίσως κάποια στιγμή τους γυρίσει
θα το φάνε από πίσω....................
Ο τόπος κάνει το ψαρά ή ο ψαράς τον τόπο?????
Άβαταρ μέλους
daskalos

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 18 Ιαν 2011, 12:39

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ξεφύγουμε,λίγη παραπάνω προσοχή σε ότι γράφουμε καλό θα κάνει σε όλους μας. :)
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό daskalos » 18 Ιαν 2011, 12:50

PanEx έγραψε:Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ξεφύγουμε,λίγη παραπάνω προσοχή σε ότι γράφουμε καλό θα κάνει σε όλους μας. :)

Ok Dady......... :good: :thumbsup: :good: :thumbsup:
Ο τόπος κάνει το ψαρά ή ο ψαράς τον τόπο?????
Άβαταρ μέλους
daskalos

Νέα δημοσίευσηαπό jlask » 22 Ιαν 2011, 11:06

Οριστε ενα ζευγαρι που θα το θελαμε ολοι μας... χαχαχαχα http://www.youtube.com/watch?v=BxinWYZGJRU
Άβαταρ μέλους
jlask

Νέα δημοσίευσηαπό cj13 » 09 Φεβ 2011, 23:04

παιδιά στερούμε το ψαρεμα τα τελευταια επτα χρονια επειδη δεν ειχα σωστο ζευγαρι.....ειμαι απολυτος,το ξερω.σεβασμος στη ζωη...σεβασμος στη γαλανή....σεβασμος κ στο ζευγαρι
Καθε φορα που βουτας για ενα ψαρι να θυμασαι πως πρεπει να γυρισεις σπιτι για να το φας...
Άβαταρ μέλους
cj13

Νέα δημοσίευσηαπό billakoc » 13 Φεβ 2011, 13:17

Το thread είναι πραγματικό χρυσάφι απο την πρώτη μέχρι τη τελευταία σελίδα.Η εξής σκέψη με ταλανίζει εδώ και καιρό:

Ψαρεύω πάντα με ζευγάρι,στην ζώνη των 0-10 πηγαίνουμε παράλληλα στο όριο της ορατοτητας ο ένας με τον άλλο με σημαδούρες και οι δύο κάθε στιγμή.Ο
ένας ψαρεύει στα 1-4 ο δεύτερος στα 5-10 και συνεχώς κοιτάζει ο ένας τον άλλο ώστε να είμαστε συνέχεια παράλληλα.Ωστοσο ποτέ δεν μπορείς
να είσαι σίγουρος τι μπορεί να τύχει στον άλλο ακόμα και τόσο ρηχά.
Το ερώτημα μου είναι:να τηρήσεις το ψάρεμα με 1 όπλο και για τους δύο ακόμα και τόσο ρηχά?Αφού σε τέτοιο βάθος δεν μπορείς να είσαι πάνω από τον άλλο και αναγκαστικά είσαι στο παρασκήνιο αρκετά μέτρα πίσω από τον άλλο.Έχει τύχει σε κάποιον κάποιο επικίνδυνο περιστατικό όπως λ.χ μπλέξιμο πετονιάς/σκοινιού ?
billakoc

Νέα δημοσίευσηαπό LABRAKIAS » 25 Φεβ 2011, 06:52

Πολυ το κουρασατε το θεμα!!!
LABRAKIAS

Νέα δημοσίευσηαπό Αλέξανδρος Γεωργαλής » 31 Μαρ 2011, 16:56

Διβριωτης έγραψε:αφηνωντας εμας πισω '' σημαδεμενους '' ψυχικα για μια ζωη.

Φίλε Διβριώτη το ποστ σου με συγκίνησε μου έφερε συναισθήματα που παρολίγο να νιώσω και εγώ πριν απο 2 χρόνια Πάσχα ήταν τέτοιες μέρες.
Δεν θα μπώ σε λεπτομέρειες αλλά σε σχέση με σένα νιώθω τυχερός και ευχαριστώ τον θεό που την έπαθε στα χέρια μου αφού τον βοήθησα τα τελευταία 10 μέτρα της ανάδυσης και συνήλθε στα χέρια μου μετά απο 30 δευτερόλεπτα.
Θυμάμαι την ώρα που συλλογιζόμουν τι μπορεί να είχε συμβεί πάνω στο καικι του επαγγελματία που μας είχε παει σε εκείνο το ναυάγιο σε κάποιο νησί του Αιγαίου.
Στο μυαλό μου ερχόταν οι γονείς του παιδιού που δεν γνώριζα τι θα τους έλεγα αν δεν ήμουν εκεί; τι θα έλεγα στο λιμενικό και το πιο σημαντικό τι θα έλεγα στον εαυτό μου πως θα δικαιολογούσα αυτόν εμένα την στιγμή τα πάντα.
Φαντάζομαι εσένα πως θα ένιωσες και σου ξαναλέω παρολίγο να βρεθώ στην θέση σου.
Ολα αυτα που λέω μαλλον δεν γίνεται να σε κάνουν να αισθανθείς καλύτερα μάλλον χειρότερα αλλά είναι η αλήθεια quote εκανα μόνο την κουβέντα σου οτι έμεινες στιγματισμένος ψυχικά για μια ζωή είναι αλήθεια.
Σου ευχομαι να το ξεπεράσεις θα είναι πολύ δύσκολο ζήτα βοήθεια μην το επωμιστείς όλο μόνος σου, καλά κάνεις και τα γράφεις εδώ θα σου φύγει ενα βάρος ζήτα βοήθεια απο όλους δεν φταίς εσύ. ΑΠΛΑ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΚΕΙ.
Πήγαινε ακόμα και σε ενα ψυχολόγο δεν είναι κακό να ζητάς βοήθεια, δεν είναι λίγο αυτό που περνάς.
Καλό κουράγιο φίλε μου τα συληπητήρια μου στους γονείς του παιδιού αν θες να με βρείς δεν είναι δύσκολο αν θες να μιλήσεις στειλε μου ενα πμ με το τηλ σου να μιλήσουμε δεν είναι κακό.

Δεν θα σταματήσει αυτό πάντα θα θρηνούμε θύματα πάντα θα χάνονται ζωές απο την στιγμή που εισβάλουμε σε ενα κόσμο διαοφρετικό απο τον δικό μας απο την στιγμή που πάμε να γίνουμε ένα με αυτα τα πλάσματα του βυθού παιζουμε εναντιων των κανόνων μας.

Φιλικά
Αλέξανδρος Γεωργαλής
Πανεπιστήμιο Αιγαίου
Άβαταρ μέλους
Αλέξανδρος Γεωργαλής

Νέα δημοσίευσηαπό N.G » 11 Οκτ 2011, 23:34

δειτε εδω τροπους διαχειρισης υποξιας
http://www.vimeo.com/2859011
Άβαταρ μέλους
N.G

Νέα δημοσίευσηαπό Prwtaris » 12 Οκτ 2011, 10:37

N.G έγραψε:δειτε εδω τροπους διαχειρισης υποξιας
http://www.vimeo.com/2859011

Πολυ καλό!!!!! :good:
| tsaounlee: Αγαπάει Πτηνό.....

ΔΕΝ γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
Prwtaris

Νέα δημοσίευσηαπό Fotious Ypovrixious » 14 Νοέμ 2011, 20:27

Παρα πολυ σωστα ολα αυτα που λες και τα υποστηριζω με ολο μου το ειναι, και κατακρινω πρωτος αυτον που θα εχει αντιθετη αποψη μπραβο σου και παλι μπραβο σου κ παλι μπραβο σου.
τατου εκαμα στο στηθος μου
μια καρδια με τ΄'ονομα σου
για οταν χτυπα η καρδια μου
να την ακουει η δικια σου
Άβαταρ μέλους
Fotious Ypovrixious

Νέα δημοσίευσηαπό Strikes-Pathos » 14 Νοέμ 2011, 20:53

Η συνειδηση καλλιεργειται μεσα πας, ετσι υποστηριζεται ευραια.

Εγω παλι ειμαι της αποψης πως αν δεν καλλιεργηθει ΑΜΕΣΑ, και αν δεν υπαρχει αυτοελεγχος των ορμων μας, τοτε ενα τετοιο σπορ δεν μας ταιριαζει, και περεταιρω αν δεν καταλαβαινουμε την ενοια του Κινδυνου εκτος απο επιπολαιοι ειμαστε και Ηλιθιοι.

Δεν κατηγορω κανεναν που εκανε κατι λαθος και εχασε τη ζωη του, εχουν χαθει και πολυ εμπειροι ψαροντουφεκαδες.

Το θεμα ειναι πως αντιλαμβανομαστε ολοι εμεις οι καινουργιοι αυτες τις πληροφοριες και τα γεγονοτα, και κατα ποσο τα βαζουμε στο μυαλο μας για να προστατεψουμε εμας, και αυτους που παιρνουμε μαζι μας στη θαλασσα, η μας παιρνουν...
Η ποιότητα του ψαροκυνηγού δεν φαίνεται απ το όπλο του, ή τις υπερψαριές του, αλλά απ το πότε εκείνος κρίνει οτι πρέπει να αφαιρέσει μια ζωή.
Άβαταρ μέλους
Strikes-Pathos

Νέα δημοσίευσηαπό so86 » 08 Μάιος 2012, 16:15

Πριν περίπου ένα χρόνο πήγαινα μόνος μου αλλά από τον προηγούμενο Μάιο βρήκα ένα παιδί και πάμε συχνά μαζι. Η αίσθηση ασφάλειας φαίνεται στο ότι είμαι πολύ πιο χαλαρός στις βουτιές πετυχαίνοντας καλύτερα αποτελέσματα. Μεγάλη βλακεία το μόνος ψαροντούφεκο...
so86

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 12 Ιούλ 2012, 08:35

Aπ.....
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό ana1989 » 18 Ιούλ 2012, 12:41

πολυ καλο θεμα παιδια!! και οι πληροφοριες που μας δινετε ειναι πολυ χρησιμες, ειναι κριμα να χανονται ετσι αδικα οι ζωες τον ανθρωπων....
ana1989

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψαρέματα και τεχνικές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες