• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΟ ΨΑΡΕΜΑ

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος

Re: ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΟ ΨΑΡΕΜΑ

Νέα δημοσίευσηαπό george76 » 13 Οκτ 2009, 15:23

Κύριοι...

Ειπώθηκαν πολλά πράγματα στις 9 αυτές σελίδες. Τις "μελέτησα" διεξοδικά.
Όλοι έχετε δίκιο και να είσαστε καλά, να είμαστε, που δόξα τον θεό δεν μας έχει συμβεί κάτι απλό αλλά και επικύνδυνο. (π.χ. απλή Ζάλη)
Απλά θέλω να τονίσω οτι αν έχουμε όλοι στο μυαλό μας ότι το ψάρεμα δεν έιναι "ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ"...έβγαλα το μεγαλύτερο ψάρι...κτλ
αλλά είναι μια ευχάριστη εμπειρία, τότε θα ξεπεράσουμε, και με Ζευγάρι, και χωρίς, όλες τις δυσκολίες...
Θα μπορέσουμε ίσως να τις ελαχτιστοποιήσουμε..
Κατα 90% βγαίνω αψάρευτος απο την θάλασσα...
Ειλικρινά, με βάθη έως 10-12 μέτρα το πολύ και με μεγάλη δυσκολία, ποιός θα έρθει μαζί μου;;;;;;
Έχω βέβαια φίλους όπου πάμε μαζί, αλλά τις περισσότερες φορές "τρέχω" απο πίσω τους, γιατί,
δεν τους προλαβαίνω...
Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ...
Προτιμώ να πάω βέβαια με άλλον για παρέα, αλλά το μοναχικό ψάρεμα (μαζί με ζευγάρι) μου αρέσει
περισσότερο...

Τέλος εύχομαι για όλους τα καλύτερα και ναι, να γνωρίζουμε πότε θα σταματήσουμε....

(Και η μπύρα μου αρέσει αλλά δεν πίνω μέχρι να ξε......ω!!!

Φιλικά :)
Ψάρευε και μη, ΕΡΕΥΝΑ!!
george76

Νέα δημοσίευσηαπό Anjelo » 15 Ιαν 2010, 14:36

Filoi,
kai gw me tin seira m exw diavasei tis parapanw selides kai 8a i8ela na pw kati.
eimai neos 22 xronwn kai sigoura apo peira den mporw na sinagwnistw kanena sas oute na pw oti ta 3erw ola epidi poli apla osa kai na 3ereis den stamatas pote ma pote na ma8aineis.
Omws to mono pou m exei xaraktei sto mialo einai oti oso kalos kai na sai oso prosextikos i 8alassa den sikwnei palikaries oute magkies.Panta me prosoxi kai sevasmo.
Iparxoun polla lan8asmena paradeigmata distixws sto net apo vouties(xwris na anairw kai merika polli kala) alla vlepontas sigkekrimena skeftomai oti an kapoios dianoi8ei na ta antigra4ei....paei.

Egw proswpika 4areuw gia euxaristisi,na 3efigw ligo apo to monotono ka8imerino kai an er8oun kai 4aria :D euprosdekta !!!
You never know how strong u are,until being strong is the only way out
Άβαταρ μέλους
Anjelo

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΣΠΥΡΟΣ » 19 Απρ 2010, 16:09

ΕΧΩ ΨΑΡΕΨΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΠΑΡΕΑ..ΠΟΤΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 4-5 ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ...
ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΙ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗ ΘΑΛΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ.. ΕΙΜΑΙ 38 ΚΑΤΕΒΑΙΝΑ 20 ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΑ...
ΕΠΑΙΖΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΜΕ "ΠΑΡΕΑ" ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ...ΤΩΡΑ ΨΑΡΕΥΩ ΚΑΛΑ ΑΠΟ 5-10 ΜΟΝΟΣ (ΔΥΣΤΗΧΩΣ) ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΝΟΥΝ 4ΑΔΑ ΓΙΑ ΞΕΡΗ ΣΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΚΑΙ ΠΡΟΚΟΙΛΙ...ΕΧΩ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΝΑ "ΜΕ ΠΡΟΣΕΧΩ"...Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΘΕΛΕΙ ΚΟΝΤΑ ΤΗΣ ,ΤΙΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΜΟΥ.ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΣΥΧΝΑ. ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΜΥΑΛΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΜΑΣ... :hello:
ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΜΗΝ ΤΗ ΣΠΑΤΑΛΑΣ ΣΕ ΑΝΟΥΣΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΧΡΩΜΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΟΣΜΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...
Άβαταρ μέλους
ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΣΠΥΡΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό scubadiero » 13 Ιούλ 2010, 12:22

:clapping:
στο μπλε ποτε δεν εισαι μονος.......
Άβαταρ μέλους
scubadiero

Νέα δημοσίευσηαπό TsadX » 21 Οκτ 2010, 19:33

όταν καθε μέρα συναναστρέφεσαι με πολλούς ανθρώπους, προσαρμόζεσαι στα θέλω τους που δεν μπορείς να αλλάξεις, δέχεσαι πίεση και μπούρδες από καθε πλευρά της ζωής σου και η μόνη σκέψη που σε ανακουφίζει πραγματικά κ ηρεμεί το σώμα σου ειναι η στιγμη που θα ακουμπήσεις το βραχο στο αγαπημένο σου καρτεροσημείο, το μόνο που θέλω είναι να πάω εκεί, στο αμαγάριστο απο ανθρώπους, απο απαιτήσεις κ απο θέλω άλλων τόπο. να νιώσω αυτή την απόλυτη ελευθερία, να κοιτάξω τον εαυτό μου κατάματα. Να μην ακούσω ανθρώπινη φωνη. Γιατι? Γιατι έτσι.
Την τρέμω τη θάλασσα. Καθε φορά στην προσευχή μου (ναι καθε φορά προσευχομαι) ζητάω να μου δώσει δυναμη ο θεός να αντιμετωπίσω αυτά που μπορώ και να με προφυλάξει από αυτά που δεν ελέγχω.Γιατί έχω πολλά να χάσω κ κυρίως το αυτό το χαμόγελο που ούτε καν περνάει απο το μυαλό μου οτι μπορεί να κάνω να σβήσει.
Κ κάθε φορά σκέφτομαι τα ίδια πράγματα:
-Δεν θα πνιγώ ομως για κανένα γαμώψαρο.
-γ αυτό και θα περιοριστώ στα 10
-Ναι όμως τα ψάρια είναι πιο βαθειά
-Ναι ομώς οχι τώρα για μένα
Ποτέ δεν φτάνω την άπνοιά μου στα άκρα ακόμα κ αν η συναγρίδα πλησιάζει. (μου έχει τύχει). Γιατί? γιατί καταλαβαίνω κάποια πράγματα.
Υπέρ του μοναχικού λοιπόν
συγνώμη που σας κούρασα φιλικά χρήστος
Άβαταρ μέλους
TsadX

Νέα δημοσίευσηαπό hariska » 21 Οκτ 2010, 21:23

TsadX έγραψε:όταν καθε μέρα συναναστρέφεσαι με πολλούς ανθρώπους, προσαρμόζεσαι στα θέλω τους που δεν μπορείς να αλλάξεις, δέχεσαι πίεση και μπούρδες από καθε πλευρά της ζωής σου και η μόνη σκέψη που σε ανακουφίζει πραγματικά κ ηρεμεί το σώμα σου ειναι η στιγμη που θα ακουμπήσεις το βραχο στο αγαπημένο σου καρτεροσημείο, το μόνο που θέλω είναι να πάω εκεί, στο αμαγάριστο απο ανθρώπους, απο απαιτήσεις κ απο θέλω άλλων τόπο. να νιώσω αυτή την απόλυτη ελευθερία, να κοιτάξω τον εαυτό μου κατάματα. Να μην ακούσω ανθρώπινη φωνη. Γιατι? Γιατι έτσι.
Την τρέμω τη θάλασσα. Καθε φορά στην προσευχή μου (ναι καθε φορά προσευχομαι) ζητάω να μου δώσει δυναμη ο θεός να αντιμετωπίσω αυτά που μπορώ και να με προφυλάξει από αυτά που δεν ελέγχω.Γιατί έχω πολλά να χάσω κ κυρίως το αυτό το χαμόγελο που ούτε καν περνάει απο το μυαλό μου οτι μπορεί να κάνω να σβήσει.
Κ κάθε φορά σκέφτομαι τα ίδια πράγματα:
-Δεν θα πνιγώ ομως για κανένα γαμώψαρο.
-γ αυτό και θα περιοριστώ στα 10
-Ναι όμως τα ψάρια είναι πιο βαθειά
-Ναι ομώς οχι τώρα για μένα
Ποτέ δεν φτάνω την άπνοιά μου στα άκρα ακόμα κ αν η συναγρίδα πλησιάζει. (μου έχει τύχει). Γιατί? γιατί καταλαβαίνω κάποια πράγματα.
Υπέρ του μοναχικού λοιπόν
συγνώμη που σας κούρασα φιλικά χρήστος

Φίλε, καλά τα λες.
Πολλοί τραβάνε τον ίδιο δρόμο που τραβάς κι εσύ, αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς, όμως ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.
ΜΟΝΟ το ζευγάρι θα σε σώσει αν, ω μη γέννητω, έρθει η κακιά η ώρα δυστυχώς και δεν αναφέρομαι μόνο στην υποξία. Ποτε δεν ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί...

Λοιπόν, συνοψίζω.
Καλά τα λες, αυτή είναι η πραγματικότητα για πολλούς, αλλά όμως δεν μπορούμε να τασσόμαστε υπέρ του μοναχικού ψαρέματος.
Άβαταρ μέλους
hariska

Νέα δημοσίευσηαπό mitridi_g » 22 Οκτ 2010, 10:32

Όπως πολύ πολύ έυστοχα είπε ο δάσκαλος Μπακανδρέας, το συντροφικό ψάρεμα γίνεται με ΈΝΑ ΟΠΛΟ.
Τέλος...
Άβαταρ μέλους
mitridi_g

Νέα δημοσίευσηαπό Πανος » 22 Οκτ 2010, 11:01

mitridi_g έγραψε:Όπως πολύ πολύ έυστοχα είπε ο δάσκαλος Μπακανδρέας, το συντροφικό ψάρεμα γίνεται με ΈΝΑ ΟΠΛΟ.
Τέλος...

Ολα σχετικα είναι.

Ψαρευα με εναν τύπο 3 χρόνια και πολλές φορές ενω ψαρεύαμε με ενα οπλο όταν ανέβαινα στην επιφάνεια απο βουτιά αυτός χαλάρωνε με τα ματια κλειστά....
Και επίσης τωρα με το ζευγάρι μου ψαρεύουμε με 2 όπλα αλλα ειναι πάντα δίπλα μου.

Οπότε στον άνθρωπο ειναι.
"In the depths of winter, I finally learned that there was within me an invincible summer."
Άβαταρ μέλους
Πανος

Νέα δημοσίευσηαπό mitridi_g » 22 Οκτ 2010, 12:30

Πάνο μου, εννοείται αυτό που λες...εξαρτάται τον άνθρωπο.
Άμα μιλάς σε ντουβάρι, τί να του πεις
Άβαταρ μέλους
mitridi_g

Νέα δημοσίευσηαπό spearfisste... » 09 Νοέμ 2010, 14:12

---ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΟΜΙΛΟΥΝΤΕΣ ΕΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΖΕΥΓΑΡΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΥΤΑΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ!!ΛΟΙΠΟΝ ΟΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΗΛΗ ΜΗΝΗΜΑ ΣΤΟ ganasst@yahoo.gr
--- ΕΙΜΑΙ 33 ΧΡΟΝΟ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ ΧΟΡΙΣ ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΒΟΥΤΙΕΣ
---ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΞΕΡΟΛΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥΣ
---ΔΕ ΨΑΝΩ ΓΙΑ ΔΑΣΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ --ΠΑΡΕΑΚΙ--ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΖΟΥΜΕ ΣΚΕΨΕΙΣ
---ΑΛΛΟΣΤΕ ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΓΟΗΤΕΥΗ
---ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΡΚΕΤΑ ΑΡΘΡΑ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΨΙΑΣΜΕΝΟΣ
---ΜΕΝΩ Ν.ΑΤΤΙΚΗ(Ν.ΣΜΥΡΝΗ)
---ΑΥΤΑ....ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΗΣ ΒΟΥΤΙΕΣ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ!!
spearfisste...

Νέα δημοσίευσηαπό daskalos » 16 Δεκ 2010, 10:30

Παιδιά Καλημέρα ......

Ο πραγματικός σύντροφος στο ψάρεμα είναι σαν τον σύντροφο στη ζωή θα τον βρείς ????? αν τον βρεις και ποτέ .... θέλει πολύ ψάξιμο και τύχη........
Ο τόπος κάνει το ψαρά ή ο ψαράς τον τόπο?????
Άβαταρ μέλους
daskalos

Νέα δημοσίευσηαπό rofoplokamos » 18 Δεκ 2010, 22:59

παιδες...οταν λες τα ιδια και τα ιδια κατανταει βαρετο..η γνωμη μου ειναι αλλη...δοξα το θεο υπαρχουν και συνηδητοποιημενα ατομα στον κοσμο...ζευγαρι μπορεις να βρεις..εχω γραψει και παλιοτερα κατι σχετικο με το θεμα...ποτε με ζευγαρι..... πνιγομαι και μονος μου...οταν πας για ψαρεμα πας να απολαυσεις κατι υπεροχο..το ολο..την ετοιμασια την βουτια,την παρεα του ζευγαριου σου,την διαφυγει απο τα καποια προβληματα μας και την ισως καλη συληψη του ψαριου...ολα τα αλλα..καποιοι πρωωθουν τα μετρα..γτ?επειδη μαλλον ειναι ανικανοι να βγαλουν ψαρια στα ρηχα...παντως νομιζω οτι ο καλος ψαρας αν το παρουμε και ετσι ειναι αυτος που βγαινει με το χαμογελο της ευτυχιας...ειτε ειναι για το ψαρι που εβγαλε ειδε η εχασε...ειτε για το κολυμπι του ζευγαριου του...ειτε επειδη βρηκε μια καινουργια ταβερνα με καλο κρασακι ειτε επειδη απλα χαλαρωσε και ηραμησε....κυριοι...πνιγειτε με ασφαλεια στα -50...για 10-15-20-120 κιλα ψαρι...οχι δεν αξιζει τοσο η ζωη σας..τοσο αξιζει το μυαλο σας...βουτα οπως θελεις..μονος η με παρεα...αλλα εκεινη την ρημαδα την ωρα....απλα ειναι αργα...καντε λοιπον οτι νομιζετε,,αφου ενα ψαρι ειναι πιο εξυπνο..επειδη μαλλον ξεχνανε καποιοι οτι τα ψαρια εχουν βραγχια..ζουνε εκει που εμεις δεν παμε με υποβρυχιο...αυτα τα λιγα...με εκτιμηση..και σεβασμο..
Εικόνα
rofoplokamos

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 18 Δεκ 2010, 23:49

Συνάδελφε,
Για όλους υπάρχει ένα ζευγάρι,κάποιος που τους ταιριάζει ψαρευτικά,για όλους.....ειδικά αν είσαι σε μεγάλη πόλη δεν κάνεις και πολλές παραχωρήσεις,διαλέγεις. :)
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Αναστάσιος Πάστρας » 23 Δεκ 2010, 14:26

Καλησπέρα και καλές γιορτές με αισιοδοξία σε όλα τα επίπεδα στην ζωή μας :)
Ψάχνω και εγώ κάποιον για συντροφικό ψάρεμα στην Πάτρα.Όποιος μπορεί και έχει την διάθεση ας μου στείλει κάποια απάντηση.Τα μέτρα μου είναι λίγα μέχρι 10,αλλά η διάθεση μου και το πάθος μου για την θάλασσα είναι μεγαλύτερο.Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Αναστάσιος Πάστρας

Νέα δημοσίευσηαπό jlask » 18 Ιαν 2011, 11:44

4 χρονια τωρα ακομα ζευγαρι ψαχνω... Και εγω μόνος 9 στα 10 ψαρέματα. Η θάλασσα είναι το ΜΟΝΟ μέρος που βλέπεις τον χαρακτήρα του άλλου μέσα σε τριάντα λεπτά. Βλέπεις τον άλλο που ενω εχετε μιλησει πιο πριν και εχετε ξηγηθει οτι θα ψαρευουμε μαζι κ οτι θα βουταμε εναλαξ ή θα πηγαινουμε παραλληλα για να εχουμε οπτικη επαφη, αυτος εξαφανιζεται κ τον κυνηγας απο εδω κ απο εκει για να μην εχεις βαρος στην συνειδηση σου μετα με αποτελεσμα να σου χαλαει ολο το ψαρεμα. Γιαυτο το λογο και μονο προτιμαω να πηγαινω μονος μου. Για να εχω την ευθυνη του εαυτου μου κ μονο του εαυτου μου. Το σχολείο είναι 100% οτι καλυτερο μπορεις να κανεις κ λυπαμαι αφανταστα που δεν υπαρχει κατι τετοιο στην κρητη. Kαι κατι ακομα, το ψαρεμα δεν ειναι ελευθερη καταδυση. Δεν χρειαζεται να ξεπερνας καθε φορα τα ορια σου ή να φτανεις κοντα σε αυτα γιατι απλουστατα δεν ειναι καθε φορα τα ιδια. Αλλο η ελευθερη που θα κανεις 1 βουτια στα ορια σου κ αλλο το ψαρεμα που θα κανεις 150 βουτιες.
Άβαταρ μέλους
jlask

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψαρέματα και τεχνικές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot], jorz21, trelopsaros και 7 επισκέπτες