• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΟ ΨΑΡΕΜΑ

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος

ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΟ ΨΑΡΕΜΑ

Νέα δημοσίευσηαπό Διβριωτης » 17 Νοέμ 2008, 20:55

Ενα ζητημα που με απασχολει εδω και αρκετα χρονια ειναι το θεμα του ζευγαριου η' αλλιως η εκφραση που ακουγεται συχνα -πυκνα ποτε χωρις ζευγαρι.
Καλα ειναι τα post , οι διαγωνισμοι , και τα τσιμπουσια με φιλους αλλα δεν μπορω να παραβλεψω οτι στην κοινωνια των ψαροντουφεκαδων χανοντε ανθρωπινες ζωες.
Το προσφατο γεγονος με συγκλονισε βγαζοντας στην επιφανεια καποια συναισθηματα που ηταν καιρο θαμμενα μεσα μου. Με αφορμη
λοιπον την τωρινη ψυχολογια μου αποφασισα να γραψω αυτο το post.
Τα παρακατω ερωτηματα ειναι ερωτηματα που πρεπει να τα κανει ο καθενας μας και τις απαντησεις να τις δωσει στον εαυτο του με ειλικρινεια.
-Ποσοι γνωριζουμε για το συντροφικο ψαρεμα;
-Ποσοι τηρουμε τους κανονες οταν θα παμε με δευτερο η' τριτο ατομο στο ψαρεμα;
-Ποσοι παμε στο ψαρεμα και ο ενας ψαρευει στην ανατολη και ο αλλος στην δυση;
-Ποσοι παμε για να εντυπωσιασουμε με τις επιδοσεις και τις ικανοτητες μας στα βαθια;
-Ποσοι θετουμε την ζωη μας σε κινδυνο τολμωντας κατι ριψοκυνδινο και θεωρωντας οτι το ζευγαρι θα μας σωσει;
-Ποσοι βουταμε βουταμε βαθια ειτε με σπρωχτο ειτε με βαριδια σε θολουρες και ρευματα χωρις να υπολογισουμε οτι αν συμβει κατι οι πιθανοτητες διασωσης ειναι ελαχιστες;
-Ποσοι προβαλουμε το βαθος χωρις να υπολογισουμε οτι παρακολουθουν και ψαροκυνηγοι καινουριοι στο χωρο και εντελως αρχαριοι;
-Ποσοι πηγαμε σε καποια σχολη καταδυσης για στοιχειωδη ενημερωση γυρω απο το ψαροντουφεκο;
Σε ενα τοσο μεγαλο θεμα οπως η απωλεια μιας ζωης θετω αυτα τα λιγα απλα αλλα βασικα ερωτηματα.Οταν παμε με καποιον για ψαρεμα κοιταζουμε να λειτουργουμε σαν ομαδα και οχι να κανει ο καθενας του κεφαλιου του.
Καποιοι δεν εχουν καταλαβει οτι οταν παθαινουμε υποξια το σιγουρο ειναι οτι δεν φταιει το ζευγαρι.Τα αιτια που συμβαινει αυτο ειναι 100% λαθος του ιδιου του ψαροντουφεκα .
Ακομα και η επιλογη του ζευγαριου ειναι ευθυνη δικη μας . Πως να καταθεσεις το νημα της ζωης σου σε εναν ανθρωπο που βουταει στα 20 μετρα ενω εσυ ψαρευεις στα 30;
Δεν μπορεις να βουτας στο χαος για να χτυπησεις ενα ψαρι και να μην εχεις στο μυαλο σου οτι μπορει να συμβει κατι τραγικο ανα πασα στιγμη. Το ζευγαρι ειναι εκει για να σε σωσει και αν δεν τα καταφερει δεν θα φταιει το ζευγαρι.
Αυτα τα σχολια απευθυνοντε πιο πολυ στους ανθρωπους που βουτανε με αγνοια και χωρις φοβο για την θαλασσα αλλα και στα καινουρια παιδια που καλο ειναι να εχουν πιο ολοκληρωμενη ενημερωση για τα καλα και τα κακα του ψαροντουφεκου.Επισης τα επισημενω και σε καποιους εμπειρους υποτιθεται που γνωριζω και που ψαρευουν με λαθος τακτικη θεωρωντας οτι ποτε δεν θα τους τυχει τιποτα.
Ανηκα και εγω καποτε σε αυτη την κατηγορια του υπερανω ομως η μοιρα ειχε αλλα σχεδια, αφου ετυχε να ειμαι παρον στο χαμο ενος 24χρονου παλικαριου.
Ο.γιαννης δυστηχως δεν ακουγε οταν του διναν συμβουλες οι πιο εμπειροι απο αυτον.
"Γιαννη πηρες αποτομα μετρα προσεχε".....''μην κανεις καρτερια για συναγριδες τοσο βαθια''...''οταν ανεβηκες στην επιφανεια χαθηκες για λιγο ειναι κακο σημαδι προσεξε το'' .Αυτα ηταν τα λογια του χαρη προς τον γιαννη 2 μερες πριν χαθει.
πεντε μετρα απο μας και εφυγε χωρις να καταλαβουμε τιποτα , μια κουβεντα ειπε ΄΄χτυπησα ενα ροφο στα 14 μετρα''. Η απαντηση του χαρη ηταν '' μην κανεις τιποτα ελα εδω να βγαλουμε το ροφο που εχουμε χτυπησει και μετα παμε ολοι μαζι . Η ανυπομονησια του γιαννη ομως κυριαρχησε αφαιρωντας του την ζωη και αφηνωντας εμας πισω '' σημαδεμενους '' ψυχικα για μια ζωη.
Μεσα σε λιγα λεπτα πηγα προς την σημαδουρα αλλα ηταν πλεον αργα . Ο γιαννης ειχε φυγει για αλλες θαλασσες και αλλους βυθους.Απο τοτε ολα αλλαξαν στην συμπεριφορα μου ειδικα οταν παω με τριτους. Το νεαρο της ηλικιας μου στιγματιστηκε για παντα με ενα ΓΙΑΤΙ;
Αυτο το γιατι που θα με ακολουθει παντα σαν αβασταχτο φορτιο και θα με αποτρεπει να κανω επιπολαιες κινησεις .Κλεινοντας αυτο το αρθρο συμβουλευω να μην παρασυρεστε απο την φυσικη μας κατασταση οσο αψογη και αν ειναι αυτη σε καθε βαθια βουτια ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ.Σιγουρα ειναι δυσκολο να τα βρεις με καποιον ωστε να υπαρχει ασφαλεια στο ψαρεμα χωρις να θεωρηθεις υπερβολικος και σιγουρα ειναι ακομα πιο δυσκολο να μην βρεις κανενα και να αναγκαζεσαι να πηγαινεις μονο σου.
Διαβασα τις προαλλες ενα post που ελεγε οτι αυτα περι ανευρεσης ζευγαριου ειναι χαζομαρες.Δεν συμφωνω με αυτο και τονιζω οτι το να βρεις ενα ζευγαρι ειναι ευκολο το να βρεις το καταλληλο ζευγαρι ειναι δυσκολο.
Ξερεις τι ειναι να μιλας στον αλλον και να μην καταλαβαινει με τιποτα;Τι θα κανεις θα συνεχισεις η' καποια στιγμη θα τον ψαχνεις παιρνοντας τηλεφωνο το λιμεναρχειο.
Πλεον εχω κανει την επιλογη μου και αν το ζευγαρι μου δεν σεβεται τις αποψεις μου επανω στο ψαρεμα δεν χρειαζεται να συνεχισουμε αυτο το υποτιθεμενο συντροφικο ψαροντουφεκο .
Καλυτερα να κατακριθω για τις αποψεις μου παρα να ανασυρω ακομη ενα φιλο μου απο την θαλασσα ΝΕΚΡΟ.

Παντα φιλικα σε ολους : :wave: :wave:
Άβαταρ μέλους
Διβριωτης

Re: ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΟ ΨΑΡΕΜΑ

Νέα δημοσίευσηαπό bleuhunter25 » 17 Νοέμ 2008, 21:06

pesta xrisostome exw xasi gnosto prin pola xronia prin kan skefto na asxoli8w me to a8lima(pigena proti gimnasiou an den kanw la8os) pigene monos tou kai ton xasame :hello: :hello: :hello:
Θα με εκτιμήσεις κάποτε γιατί 8α με χάσεις
Και 8α με χάσεις γιατί ποτέ σου δεν με εκτίμησες..Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bleuhunter25

Νέα δημοσίευσηαπό NIO » 17 Νοέμ 2008, 21:07

ενδιαφέρον θέμα
NIO

Νέα δημοσίευσηαπό omerta » 17 Νοέμ 2008, 21:09

Γιαννη εκτος απο συγκινητικο το κειμενο σου κρυβει μεγαλες αληθειες.
Ειναι πολλα τα οσα πρεπει εμεις να προσεξουμε και πανω απο ολα να σεβαστουμε τον εαυτο μας.
Σιγουρα το ψαρεμα δεν πρεπει να ειναι απλα και μονο συντροφικο αλλα πανω απο ολα συνδιασμενο θα ελεγα.
και η εννοια του συνδιασμενου (οπωε το εννοω) περικλειει ολα οσα ανεφερες για την καταλληλοτητα του ζευγαριου.
Με βρισκεις απολυτα συμφωνο.

Φιλικα,
Άβαταρ μέλους
omerta

Νέα δημοσίευσηαπό INBLUE » 17 Νοέμ 2008, 21:16

Ωραιος ο Διβριωτης! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
ενα πραγμα δεν καταλαβαινω τοσες καμπανιες κανουμε με μπλουζακια "ποτε χωρις ΖΕΥΓΑΡΙ"
το λεμε και εμεις συνεχεια αλλα αυτο που παρατηρω ειναι οτι καθε χρονο θρηνουμε και περισσοτερους!
και δεν μπορω να καταλαβω που οφειλεται?
(πιστευω οτι πολλοι ειναι αυτοι που πιστευουν οτι τα ψαρια ειναι βαθεια και προσπαθουν ολο και πιο βαθιες
βουτιες,με δυσκολες αναδυσεις και στην επιφανεια να ανεβαινουν οριακα!
κριμα!
κριμα!
κριμα!
κριμα ειναι να φευγουν ετσι οι ανθρωποι!

Υ.Γ. ΚΑΝΕΝΑ ΨΑΡΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΟΣΟ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!!
Απ'ολα τα υφασματα μ'αρεσει μονο η βρακα απου ξυπνας και τη θωρεις στου κρεβατιου την ακρα..!
INBLUE

Νέα δημοσίευσηαπό ΑΛΙΟΤΙΣ » 17 Νοέμ 2008, 22:21

Παιδια ο Διβριωτης ανοιξε ενα θεμα φωτια και πολυ καλα εκανε ειναι τραγικο να χανονται ανθρωπινες ζωες .Ποσο μαλον οταν μιλαμε για χομπυ .Κυριοι το κακο θα χτυπησει την πορτα ολων μας σε καποιους το εχει ιδη κανει.Μερικοι ηταν τυχεροι και μερικοι ατυχοι .Τρανο παραδειγμα ο Δημητρης Βασιλακης τοση εμπειρια τοση ικανοτητα και ομως παει.Αυτο ας θυμησει σε ολους μας οτι η εμπειρια και οι επιδοσεις δεν προσθερουν ασφαλεια σε κανεναν .Η Ε.Κ και το ψαροντουφεκο γινονται μονο με ζευγαρι.Οποιος δεν το καταλαβενει αυτο ειναι τοσο ανοητος που ετσι και αλλιος δεν κανει για ψαροντουφεκο.Δικαιολογιες του τυπου δεν παω βαθια ,παω για προπονησουλα,θα κανω κανα ρηχο καρτερι για λαβρακια,ξερω τα ορια μου ειναι κουβεντες χωρις κανενα νοημα .Αλλα οπως σε ολα τα πραγματα στην ζωη ολοι δεν ειμασται τελειοι ετσι και στο ψαροντουφεκο παντα συνεβεναι και παντα δυστυχος θα συμβαινει ολο και καποιος να πηγενει μονος.Παρα μα παρα πολυ ευστοχα ενας φιλος εγραψε το να κανεις ψαροτουφεκο μονος ειναι σαν να κανεις σεξ μονος.Σε οποιο σχολειο και παει καποιος το πρωτο που θα διδαχθει ειναι να βουταει με ζευγαρι.Οταν δεν βρισκουμε καποιον για ζευγαρι ας μην παμε για βουτια ειναι σιγουρο οτι αργα η γρηγορα καποιον θα βρουμε.Αν ομως παμε μονοι ειναι το ιδιο σιγουρο οτι καποτε θα μας βρουνε.Κριμα για τους φιλους που χασαμε !!!
Για την γνωση
καθε μερα προσθετεις
για την σοφια
αφαιρεις
ΑΛΙΟΤΙΣ

Νέα δημοσίευσηαπό MANOS » 17 Νοέμ 2008, 22:40

Θέμα το οποίο μπορούν να γραφτούνε βιβλία!!!!Όσο υπάρχει άνθρωπος θα υπάρχει και θάνατος[υποξία]ότι και να γραφτεί ότι και να πούμε θα μειωθούν οι υποξίες αλλά δεν θα παύουν να υπάρχουν!!!!!!Πάμε να αναπτύξουμε ένα τεράστιο θέμα χωρίς να κάνουμε την σοβαρότερη ερώτηση.Πόσοι από εμάς ψαρεύουν μόνοι?έστω και ελάχιστες φορές?και τι τους οδήγησε σε αυτό?Θα δουμε ότι τα αποτελέσματα θα είναι αρκετά τραγικά!!!!
Πόσοι από εμάς έχουν πάθει υποξία?την αισθάνθηκαν στο πετσί τους ή δεν πήραν χαμπάρι?
Όσοι έχουν όρεξη να γράψουν αλήθειες θα μας βοηθούσε όλους και θα είχε πολύ ενδιαφέρον[ως μάθημα] :)
MANOS

Νέα δημοσίευσηαπό manospasv » 17 Νοέμ 2008, 23:03

ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΑ ΔΕΚΤΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΟΜΑΔΑ Κ.Λ.Π ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟ Υ/Ψ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΧΟΜΠΥ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΣΕ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ. ΕΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΤΡΑΒΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ. ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΕΙ ΜΑΓΚΙΕΣ

Υ.Γ ΕΛΠΙΖΩ Ο ΧΑΜΟΣ ΤΟΥ ΠΑΛΙΚΑΡΙΟΥ ΝΑ ..... --ΜΑΣ--........ ΒΑΛΕΙ ΜΥΑΛΟ !!!!!!!
Άβαταρ μέλους
manospasv

Νέα δημοσίευσηαπό Χριστοδουλάτος » 17 Νοέμ 2008, 23:09

Εχετε ποτέ σκεφτεί ότι από όλα τα "εξτριμ σπορ" το ψαροντούφεκο είναι αυτό που μετράει τις περισσότερες απώλειες σε ανθρώπινες ζωές, χωρις οστόσο να μοιάζει σαν άθλημα με εξτριμ σπορ.
Χριστοδουλάτος

Νέα δημοσίευσηαπό manospasv » 17 Νοέμ 2008, 23:20

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΑ ΣΠΟΡ-ΧΟΜΠΥ ΒΛΕΠΕ ΜΗΧΑΝΕΣ.
ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΕΥΓΑΡΙ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑΡΖΑΝΙΕΣ
Άβαταρ μέλους
manospasv

Νέα δημοσίευσηαπό A.Marmaras » 17 Νοέμ 2008, 23:39

Ok να πουμε αληθειες αλλα ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη.

Προσωπικα μου αρεσει να πηγαινω-ψαρευω μονος 99,9% , δεν θα αναφερω ποσα χρονια ψαρευω δεν ειναι αυτο το ζητουμενο , ξερω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα ετσι ειναι και πιστεψτε με το απολαμβανω.
Μεσα στην μοναξια μου ευτυχως υποξια δεν εχω παθει ουτε μια φορα , σεβομαι τον εαυτο μου, ξερω τα ορια μου, δεν εχω ψυχολογια kamikazi ... δοξα το Θεο ακομα ΖΩ.
Οk ξερω τι θα μου πειτε ''εχεις παθει αλλα δεν το εχεις καταλαβει'' ... paso.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
Οσοι εχετε βρεθει σε κατασταση να εχει πνιγει το ζευγαρι θα καταλαβενεται τι θελω να πω , τρεξιμο Λιμεναρχειο Εισαγγελεας γονεις κ.τ.λ. με λιγα λογια ''σκατοκατασταση''.
Οτι ποιο ψυχοφθορο υπαρχει.
Ενημερωνουμε τους Οικιους μας γονεις -γυναικες κ.τ.λ. οτι σε περιπτωση που πνιγουμε την ευθυνη την φερουμε αποκλειστικα και μονο εμεις ,εαν θα πνιγουμε θα ειναι απο δικια μας μ@....κι@ και κανενας αλλος δεν φταιει.

ΣΕΒΑΣΜΟΣ
Ναι στο σχολειο ειναι γνωση αν δεν υπαρχει ομως σεβασμος ειναι δωρο-αδωρο.
Ο Αλεξανδρος τα λεει ολα με την υπογραφη του...

Στην ελεύθερη κατάδυση δεν είναι τα μέτρα ή τα δευτερόλεπτα που μετράνε,
αλλά το πως μετράς εσύ την ζωή σου ....

Ξερω τι θα μου πειτε '' Ρε φιλε μας κοροιδευεις πως μετρας τη ζωη σου αφου ψαρευεις μονος?''
Εχετε δικαιο ειναι πολλα ....

Απλα ηθελα να μιλησω για την μερα που το ψαρεμα μας δεν θα ειναι συντροφικο ... ας βγουμε και ατουφεκιστοι δεν ειναι ντροπη.
A.Marmaras

Νέα δημοσίευσηαπό GeorgeLarissa » 18 Νοέμ 2008, 00:05

Συντροφικό ψάρεμα....είναι ένα σαράκι που με τρώει κι' εμένα.
"Μοναχικός λύκος" είμαι κι'εγώ......το πως και το γιατί αφορούν εμένα.

Διβριωτης έγραψε:Καλυτερα να κατακριθω για τις αποψεις μου παρα να ανασυρω ακομη ενα φιλο μου απο την θαλασσα ΝΕΚΡΟ.

Ελπίζω κάποια πράγματα να έχουν αλλάξει....ξέρεις εσύ.
Μες του Αιγαίου τα νησιά Αγγέλοι φτερουγίζουν...
Τσιτσιγιάννης Γιώργος
Άβαταρ μέλους
GeorgeLarissa

Νέα δημοσίευσηαπό ioannis grigoriadis » 18 Νοέμ 2008, 00:23

Mπραβο Διβριωτη.Πολλα μπραβο,οχι ενα.Περιμενω ομως,να ακουσω και την τοποθετηση των παιδιων απο το φορουμ,που ασχολουνται με την ελευθερη.Θα ηθελα να δω,καποια αναφορα οσον αφορα μετρα και σταθμα για την ασφαλεια ολωνων.Δεν ζηταω πολλα.5-10 πραγματακια,απο εγκριτους και οχι ραδιο αρβυλα.Πιστευω θα βοηθουσε πολλυ.Και παλι, μπραβο σου ΔΙιβριωτη.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ioannis grigoriadis

Νέα δημοσίευσηαπό paraktios » 18 Νοέμ 2008, 04:31

αυτοι που πανε χρονια μονοι για ψαρεμμα (ενας ειμαι και εγω)δεν πνιγονται!πνιγονται αυτοι που εχουν συνηθησει το ζευγαρι και πανε μονοι.
και επισης νομιζω οτι απο τοτε που βγηκαν οι σχολες και εμαθαν τα νεα παιδια να κατεβαινουν στα 20 μεσα σε τρεις μηνες πολλαπλασιαστικαν τα κρουσματα!τα μετρα θελουν χρονια!
Άβαταρ μέλους
paraktios

Νέα δημοσίευσηαπό A.Marmaras » 18 Νοέμ 2008, 08:57

Φοιβο ειναι ετσι και δεν ειναι ...

Απο τα 10 ατομα που ηξερα και πνιγηκαν ολοι ειχαν προιστορια με υποξιες ... Τυχαιο ???
Εγω λεω να μην ξεπερναμε τα ορια μας , ο Βασιλακης ο Θεος να αναπαυση την ψυχη του ηταν μονος Φοιβο , δεν ξερουμε ουτε τι προηγηθηκε ουτε και θα μαθουμε.

Και τα ορια μας τα ξερουμε και τις δυναμεις μας μπορουμε να μετρησουμε ...

Καλυτερα ενα ακινδυνο ψαρεμα ΜΟΝΟΣ παρα ενα επικινδυνο ψαρεμα με ζευγαρι...
A.Marmaras

Επόμενο

Επιστροφή στο Ψαρέματα και τεχνικές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: DOLFIN510, SINOBI και 17 επισκέπτες