• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΟ ΨΑΡΕΜΑ

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος

Re: ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΟ ΨΑΡΕΜΑ

Νέα δημοσίευσηαπό ΠΑΡΙΣ » 22 Ιούλ 2012, 23:41

Ρε παιδια ξερω οτι αυτο που κανω ειναι λαθος αλλα το κανω γιατι η αγαπη μου για το ψαροντουφεκο ξεκινα μετα τα ορια της λογικης...Ολα αυτα τα χρονια που κανω ψαροντουφεκο κανω μονος μου "με τεραστεια προσοχη βεβαια" αλλα κανω μονος μου η αληθεια να λεγεται...Πολλες ηταν οι φορες που αισθανομουν την αναγκη να εχω καποιον συντροφο διπλα μου ειτε για βοηθεια ειτε για ο,τιδηπτοε αλλο.Ξερω πως αυτο που κανω ειναι τεραστειο λαθος να κανω μονος μου ψαροντουφεκο αλλα δε μπορω να σταματησω να το κανω γιατι δε μπορω πολυ απλα να σταματησω να κανω ψαροντουφεκο...Δεν ειναι οτι φταιω εγω για το γεγονος οτι δεν εχω συντροφο,δηλαδη δεν ειναι οτι εγω θελω να βουταω μονος μου για να πιανω ολα τα ψαρια για τη παρτη μου και να μην υπολογιζω κανεναν αλλα ποτε μου δεν ετυχε κανενα οικογενειακο μου μελος η φιλος να κανει το σπορ αυτο...Μονος μου το ξεκινησα και μαλλον μονος μου θα το τελειωσω... Παρις
Το ψαροτούφεκο είναι τρόπος ζωής & η ζωή θέλει τρόπο.
Άβαταρ μέλους
ΠΑΡΙΣ

Νέα δημοσίευσηαπό Mary L. » 24 Ιούλ 2012, 02:01

Γνωρίζω πολλά παιδιά που ψαρεύουν παρέα με την μοναξιά τους, το έκανα κιεγώ ουκ ολίγες φορές , όχι ότι δεν είχα παρέα αλλά ήμουν πολύ "ρηχή" γι αυτους ώστε να με προσέχουν ή να τους προσέξω εγώ στα πιο βαθιά. Το θέμα είναι ότι πολλοί θέλουν να έχουν σύντροφο στο ψάρεμά τους αλλά δε βρίσκουν ή δε βολεύει να κάτσει μέρα που να μπορούν και οι 2 κλπ κλπ .
Τι κάνεις τότε? τα παρατάς? Τρίσκολα....

Πριν από 4 χρόνια "παρέσυρα" κάποιον να αρχίσει το ψαροτούφεκο , έχει γίνει πολύ καλός με πολλά αξιοπρεπή ψάρια στη βέργα του. Τον παρότρυνα να πάει σε σχολή ώστε να ψαρεύει με μεγαλύτερη ασφάλεια και μου είπε το εξής " Δεν υπάρχει περίπτωση να πάω γιατί αν τώρα βουτάω 12-13 μετά θα θέλω να πάω πιο κάτω και θα παρασυρθώ"

Μου 'αρεσε αυτό που είπε με τον τρόπο που το εννοούσε απλά πιστεύω ότι με ένα σχολείο θα είναι πιο ασφαλής στα 10μ και ας μείνει εκει.
Μια πληγωμένη Φώκια...
Άβαταρ μέλους
Mary L.

Νέα δημοσίευσηαπό dimtountas » 24 Ιούλ 2012, 14:18

Mary L. έγραψε:Γνωρίζω πολλά παιδιά που ψαρεύουν παρέα με την μοναξιά τους, το έκανα κιεγώ ουκ ολίγες φορές , όχι ότι δεν είχα παρέα αλλά ήμουν πολύ "ρηχή" γι αυτους ώστε να με προσέχουν ή να τους προσέξω εγώ στα πιο βαθιά. Το θέμα είναι ότι πολλοί θέλουν να έχουν σύντροφο στο ψάρεμά τους αλλά δε βρίσκουν ή δε βολεύει να κάτσει μέρα που να μπορούν και οι 2 κλπ κλπ .
Τι κάνεις τότε? τα παρατάς? Τρίσκολα....

Πριν από 4 χρόνια "παρέσυρα" κάποιον να αρχίσει το ψαροτούφεκο , έχει γίνει πολύ καλός με πολλά αξιοπρεπή ψάρια στη βέργα του. Τον παρότρυνα να πάει σε σχολή ώστε να ψαρεύει με μεγαλύτερη ασφάλεια και μου είπε το εξής " Δεν υπάρχει περίπτωση να πάω γιατί αν τώρα βουτάω 12-13 μετά θα θέλω να πάω πιο κάτω και θα παρασυρθώ"

Μου 'αρεσε αυτό που είπε με τον τρόπο που το εννοούσε απλά πιστεύω ότι με ένα σχολείο θα είναι πιο ασφαλής στα 10μ και ας μείνει εκει.

Όπως το είπες.....ψάρεμα παρέα με την μοναξιά μας....ο κάθε ενας με τους λόγους του βεβαίως...
dimtountas

Νέα δημοσίευσηαπό dimaxin70 » 30 Ιαν 2014, 18:44

παιδιά παρακολουθήστε αυτό....

https://www.youtube.com/watch?v=2tqLPwJHMM4

Δεν νομίζω προσωπικά ότι είναι off topic .... Απλά δείτε ότι ο αέρα ςέιναι η ζωή μας και πρέπει π΄νατα να επιστρέφουμε σ'αυτον ζωντανοι !!!!
... ο δρόμος προς την κόλαση είναι στρωμένος με καλές προθέσεις....
Άβαταρ μέλους
dimaxin70

Νέα δημοσίευσηαπό geoben81 » 05 Δεκ 2014, 14:59

A.Marmaras έγραψε:Φοιβο ειναι ετσι και δεν ειναι ...

Απο τα 10 ατομα που ηξερα και πνιγηκαν ολοι ειχαν προιστορια με υποξιες ... Τυχαιο ???
Εγω λεω να μην ξεπερναμε τα ορια μας , ο Βασιλακης ο Θεος να αναπαυση την ψυχη του ηταν μονος Φοιβο , δεν ξερουμε ουτε τι προηγηθηκε ουτε και θα μαθουμε.

Και τα ορια μας τα ξερουμε και τις δυναμεις μας μπορουμε να μετρησουμε ...

Καλυτερα ενα ακινδυνο ψαρεμα ΜΟΝΟΣ παρα ενα επικινδυνο ψαρεμα με ζευγαρι...

σωστός....ρηχα ρηχα ρηχα....και το λαβρακι το δικιλο καλο ειναι μια χαρα αδρεναλινη θα μας δωσει...
Το ψαροτουφεκο δεν ειναι απλα ενα χομπυ για μενα... ειναι πιο σημαντικό και απο το crossfit τις Τετάρτες που πάω..
Άβαταρ μέλους
geoben81

Νέα δημοσίευσηαπό deepwave » 28 Δεκ 2014, 19:54

Πολυ περιπλοκο θεμα και ατελειωτο!εγω θα πω οτι ολα αυτα που γραφτηκαν απο ολα τα παιδια εδω μεσα ειναι περα για περα αληθινα και συγκινιτικα!τα τελευταια χρονια ομως το ψαροντουφεκο εχει χασει την πραγματικη του ενοια και κοντευει να γινει αθλημα για τους ολυμπιακους αγωνες.ο ενας εγω βουταω στα 25 ο αλλος στα 30 και παει μεχρι τα 60!!!!ποιο ζευγαρι;;;;;;;ποιος ειναι αυτος που θα προλαβει να σωσει το ζευγαρι του που λυποθιμησε στα 35 μετρα;;;; εγω εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι πολυ πιο σημαντικος παραγοντας ειναι η προσωπικη αρμονια και ισοροπια του καθενως απ το οτι ψαρευω με ζευγαρι αρα ειμαι ησυχος!υγεια και ευτυχια για το 2015 σε ολους με ασφαλεις αναδυσεις!!!!
deepwave

Νέα δημοσίευσηαπό trokadas » 16 Νοέμ 2015, 23:15

Ηθελα να πω και εγω δυο λογια για αυτο το θεμα,που πρεπει να συζητιεται ποιο συχνα και να αναλυεται περισοτερο..λοιπον διαβασα τα ποστ..καταλαβα οτι αρκετοι πηγαινουν μονοι,και για τον δικο του λογο ο καθενας ξεχωριστα ,αλλα και γιατι μαθαμε ποιο πολυ προς το ατομικο παρα προς το συντροφικο ψαρεμα,αλλα οχι μονο.Εδω πρεπει να σημειωθει οτι δεν εχουν ολοι την ιδια οπτικη σχετικα με το ψκ ,για εμενα ειναι κυριο οτι ειμαι σε επαφη με την θαλασσα και οτι ειναι ενας απο τους καλλυτερους τροπους να γυμναστεις ,σωματικα αλλα και ψυχικα.Νομιζω οτι πρεπει να αντιμετωπιζεται καπως ετσι η ολη διαδικασια.Ειναι δυσκολο να βρεις ζευγαρι θελει υπομονη,ευτυχως που ειμαι σε μια ηλικια που μπορω να ξεχωρισω ποιος θα ερθει για το ζουμι της διαδικασιας και ποιος θα ερθει γιατι θελει να μου το παιξει οτι ειναι ο κουστω..το να μεταδωσης την γνωση και την πειρα ειναι δυσκολο,κατακτιεται με τον καιρο..λυπαμαι για ολους αυτους που χανονται απο απερισκεψεια η λαθος εκτιμηση της καταστασης..κιαν και εγω πηγαινω μονος προς το παρον ξερω οτι το ζευγαρι ειναι το παν,γιαυτο πολλες φορες λεω στον εαυτο μου -παμε σπιτι τωρα περιμενει η κορη και ο γιος-να τους πεις τι κανουν τα ψαρακια εκει κατω....και να σε κραξουν που δεν εφερες τιποτα...γεια σας
... Cosa ignota e selvaggia,sei rinata dal mare...Cesare Pavese..
Άβαταρ μέλους
trokadas

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ψαρέματα και τεχνικές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: BONO., christripoli, DOOM, nikoskaisaris, βαρκαρης και 33 επισκέπτες