• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Διαχείριση σαργοφωλιάς

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος

Διαχείριση σαργοφωλιάς

Νέα δημοσίευσηαπό jimsoft » 22 Φεβ 2011, 20:57

σημερα σε ενα απογευματινο σε ενα κοντινο μερος βρηκα μια καινουρια φωλιτσα ! εχει 2 μεγαλουσ παππουδες κοντα στο κιλο και εναν πανω απο μισο και μερικους μικροτερους δεν επιχειρισα να παρω κανεναν μιασ και ειχα παρει εναν μισοκιλο σε καρτερι ειχα και το bukanero 106 και δεν βόλευε για τρύπα ... τι διαχείριση πρέπει να γίνει στην ενλόγο φωλιά ???
http://www.oikomech.gr
jimsoft

Re: διαχειριση σαργοφωλιας

Νέα δημοσίευσηαπό Navaho » 22 Φεβ 2011, 21:00

Δωσ τη μου να σου κανω το διαχειριστη :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Στα σοβαρα τωρα νομιζω οτι πρεπει να περνεις ενα ψαρι ανα 3-4 μηνες το λιγοτερο και να αφηνεις παντα ενα μεγαλο ή το μεγαλυτερο.Ας με διορθωσει καποιος εμπειροτερος. :grin:
Φουντουνια και πασης Ελλαδας
Άβαταρ μέλους
Navaho

Νέα δημοσίευσηαπό screptos » 22 Φεβ 2011, 22:49

καλού κακού πες μας όμως και το μέρος οχι τίποτα άλλο απλά να σου το προσέχουμε :)
ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΩ ΘΕΟΣ
Άβαταρ μέλους
screptos

Νέα δημοσίευσηαπό Πανος » 22 Φεβ 2011, 22:59

Σίγουρες βολές και καίριες αν Γίνεται, Άμα σκισεις ψάρι ξεχνά την για πολυ καιρο.
"In the depths of winter, I finally learned that there was within me an invincible summer."
Άβαταρ μέλους
Πανος

Νέα δημοσίευσηαπό INBLUE » 22 Φεβ 2011, 23:21

φιλε πανω απο ολα σωστη διαχειρηση........δλδ εχει 10 μεσα παιρνεις τους 9 και ο ενας σε παρακαλαει να μην τον πιασεις..............χαχαχα :D :D :D :D :lol: :lol:

χωρις πλακα καλο ειναι να υπαρχει αυτοσυγκρατηση και να παιρνεις λιγα ψαρια για να σου δινει παντα ........
αλλα επειδη ασχολιεμαι σχεδον 15 χρονια και δεν μου εχει τυχει ποτε καμια καλη σαργουλια εννοω να εχει πανω απο 10 κομματια
αν βρω τωρα μια και εχει 50 θα παρω και τους 50 το εχω αποθημενο...........χαχα
Απ'ολα τα υφασματα μ'αρεσει μονο η βρακα απου ξυπνας και τη θωρεις στου κρεβατιου την ακρα..!
INBLUE

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 23 Φεβ 2011, 00:29

Όσα ψάρια και να πάρεις (ένα ή πέντε) θα χαλάσεις την ισορροπία του κοπαδιού ,άλλο πόσο αν πάρεις τα μεγάλα.
Βάλε το χέρι στην καρδιά και αποφάσισε :)
Ότι ψάρι πάρεις καλό θα είναι να το πάρεις απ'έξω από την τρύπα.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό xristos il » 23 Φεβ 2011, 00:45

πάρτα τώρα που υπάρχουνε ΌΛΑ, εκτός και εάν την ξέρεις μόνο εσύ την τρύπα , τότε κάνε αυτό που είπε ό Panex
Τίποτα δέν είναι τυχαίο ..... !
Άβαταρ μέλους
xristos il

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 23 Φεβ 2011, 00:47

Όταν ακούω αυτό το πάρτα όλα κάτι με πιάνει,........για διαχείριση μίλησε ο συνάδελφος,αλλιώς θα έλεγε πως θα τα πιάσω όλα. :)
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό xristos il » 23 Φεβ 2011, 00:53

είναι και ορισμένοι κύριοι ψαροτουφεκάδες που καμιά φορά τυχαίνει να είναι και φίλοι και κάνουν αυτόι την διαχείρηση
για αυτό απάντησα έτσι να τον πονηρέψω λίγο
Τίποτα δέν είναι τυχαίο ..... !
Άβαταρ μέλους
xristos il

Νέα δημοσίευσηαπό Mourgos » 23 Φεβ 2011, 01:13

Όπως θα έλεγε ίσως ο Αρκάς, μίλα τους ήρεμα, και πες τους να σου στέλνουν τα κοινόχρηστα σε είδος... :lol: :lol: :lol:
Δε σταματώ να σε σκέφτομαι...

http://spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=13&t=1562
Άβαταρ μέλους
Mourgos

Νέα δημοσίευσηαπό magiatiko!!! » 23 Φεβ 2011, 02:10

δε μπορω να αντισταθω με τρωει ο κωλος μου....
λοιπον φιλαρακι.ειμαι στο Κιατο απο την Παρασκευη με αδεια και θα κατσω μεχρι το μεσημερι της Παρασκευης μεθαυριο.
παρε με τηλ οποτε μπορεις και πεταγομαι μιση ωριτσα να διαχειρηστω εγω τον τοπο. :grin:
βλεπεις εφερα και τα συμπραγκαλα μαζι μου κ δε τα εχω βρεξει ακομα κ ουτε το βλεπω. :cry: :banghead:
εκτος......... :amen:
...όπως φυλάει το στήθος μου τους χτύπους της καρδιάς μου,όπως φυλάει ο βουτηχτής την τελευταία πνοή....(ΥΠΟΓΕΙΑ ΡΕΥΜΑΤΑ)
Άβαταρ μέλους
magiatiko!!!

Νέα δημοσίευσηαπό Xaos_22 » 23 Φεβ 2011, 02:50

Για να κάνεις καλή διαχείριση πρέπει πρώτα να μάθεις μερικούς άλλους παράγοντες....
Είπες οτι τώρα βρήκες την τρύπα.
Είναι μόνιμη σαργοφωλιά ή για τους χειμωνιάτικους μήνες και της αναπαραγωγής;;;
Υπάρχουν μεγάλα άτομα του είδους;;; Πόσα μπορείς να δεις;;; Μικρά; Άλλα είδη μαζί τους;
Υπάρχουν σημεία που μπορούν να κρυφτούν τα ψάρια και να είναι αθέατα απο σένα;;;
Αλλάζει η διάθεσή τους με τον φακό (αν ναι ξέρουν την τρύπα και άλλοι ή ξέρουν τα ψάρια τον φακό απο άλλες τρύπες).
Μήπως είναι αυλικοί ενος βασιλιά-ροφού;
Με τον καιρό πως αλλάζει η κατανομή των ψαριών στην τρύπα; Με διαφορετικό καιρό μπορεί να προτιμάνε άλλα "παράθυρα" που επικοινωνούν με την τρύπα.

Πάρα πολλά ακόμη ερωτήματα... Μπορείς να κρατηθείς για λίγους μήνες και να τσεκάρεις τα παραπάνω; Μετά πράττεις ανάλογα.

5 τέτοιες τρύπες στην Χαλκιδική και αφού κρατηθήκαμε στην πρώτη για 3 μήνες χωρίς βολή, είδαμε οτι μη χτυπώντας σαργούς είχαμε τις εκλήξεις μας, πότε ροφός, πότε τσιπούρες, πότε υπερμεγεθείς χιόνες και σηκιοί. Μετά που ανακαλύψαμε τις άλλες 4, ξέραμε τι να κάνουμε.
Xaos_22

Νέα δημοσίευσηαπό ace21080 » 23 Φεβ 2011, 04:47

τη συζητάτε βρε παιδιά.ο φίλος θα κάνει διαχείριση και την επόμενη θα πάει ο μάγκας :evil: με τοn fako και το 60αρακι και θα τα κάνει φύλο και φτερό....οπότε πάρε 2-3 ψαράκια και είσαι κομπλέ κι esi και το κοπάδι! :D
ace21080

Νέα δημοσίευσηαπό Johnkokk » 23 Φεβ 2011, 11:19

Δεν ειναι νοοτροπία πάντως το "πάρτα εσυ γιατί θα τα πάρει άλλος".

Η προσωπική ηθική (ή η απουσία της) δεν έχει να κάνει με το τι κάνουν οι άλλοι.
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.
Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 23 Φεβ 2011, 11:46

Ήταν κάποτε 2 φίλοι που βουτούσαν το ΄80 με Μπάλκο λαστιχένια και μάσκα στρογγυλή
Σε κάποιον ορμίσκο βλέπει ο ένας να μπαίνει κάτω από μια τεράστια διαμπερή πλάκα ένας γεροσαργός.
Το βάθος 1,5μ αστείο ακόμη και για τότε. Βρε λες?
Από κάτω πανικός. Οι μισόκιλοι πανυγήρι και πίσω δεξιά 2-3 μαύρα φαντάσματα με ασημένια μούρη.
Χώσιμο το κεφάλι και βολή με το Μπάλκο. Βράχωμα αλλά η τρίαινα με τις δελφινιέρε;ς δεν άφησε περιθώρια για σκίσιμο. Και Ω! σαργογιαγια 1,300, το μεγαλύτερο μέχρι στιγμής ψάρι! Σε επόμενη βουτιά τα ψάρια τραβηγμένα, το ψάρεμα τελείωσε εκεί.
Από καιρό σε καιρό η χαραμάδα δεχόταν την επίσκεψη των παρείσακτων, πότε μισόκιλος πότε τριακοσάρης, μια φορά και τσιπούρα, από πάνω και λαβράκι. 2 Βέργες σάπισαν εκεί διώχνωντας τα ψάρια για χρόνια. Αλλά αυτά ξαναγύριζαν κάποτε.
Μια φορά ένας ροφός πέρασε σαν σίφουνας από τη μια μεριά της χαραμάδας στην άλλη μην επιτρέποντας βολή.
Ο ένας φίλος έζησε μακρυά απ΄τον τόπο ο άλλος έμεινε και παράτησε το ψάρεμα. Κι όμως εκείνη η χαραμάδα ποτέ δεν φιλοξένησε τίποτα μεγαλύτερο από σαργουδάκι 50 γρ. ούτε λόγος για βολή από χρόνια.
Γιατί όμως, γιατί αφού δεν δέχεται πίεση από κανέναν. Κάθε φορά που μπορώ την επισκέπτομαι 2-3 φορές το χρόνο από νοσταλγία περισσότερο αλλά φευ!
Σε συνομιλία με τρίτο φίλο έγινε λόγος για τη χαραμάδα χωρίς να του πω εγώ τίποτα. Πόσοι άλλοι γνωρίζουν το "μυστικό"? Πόσες σαργοφωλιές πέθαναν άδοξα με παρόμοιο τρόπο?
ichthyologist

Επόμενο

Επιστροφή στο Ψαρέματα και τεχνικές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: apoklamos 2, billkizir, jimys, lioskos, nikoskaisaris, ΜΑΝΟΛΗΣ 1982 και 38 επισκέπτες