• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Διαχείριση σαργοφωλιάς

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος

Re: Διαχείριση σαργοφωλιάς

Νέα δημοσίευσηαπό johndrama » 04 Μάιος 2013, 01:24

Δε θα ξεχασω ποτε μου μια σαργοφωλια που βρηκα στο δευτερο ποδι μια φορα σε διακοπες διπλα σε ενα μπιτσομπαρο ακολουθοντας ενα μπουλη που μπηκε σε μια τρυπα στην αποχη και ψαχνοντας λιγο παρακατω βρηκα ενα φρυδι που ηταν γεματο σαργαρους.Οσες φορες ξαναπηγα παντα ειχε μεσα καλα κοματια πανω απο 500 εως 1100 ο μεγαλυτερος.Φετος δεν εχω κανονισει ακομη βουτια κατα κει φανταζομαι θα ειναι τουμπανα τα ψαρια μεσα.
Ή του ύψους ή του βάθους βουνο-θαλασσα
Άβαταρ μέλους
johndrama

Νέα δημοσίευσηαπό destoza » 04 Μάιος 2013, 07:57

mike lamar έγραψε:το οτι βρηκες ενα σημειο με 2 3 ψαρια μεσα δε σημαινει απαραιτητα οτι ειναι σαργοπετρα θελει να το παρατηρησεις ξανα και ξανα και σε διαφορες εποχες καθως και πετρες στην ευρυτερη περιοχη ......παντως αν εχει 2 3 ψαρια εγω τα χτυπαω ολα .....αν εχει πανω απο 4 5 το συζηταμε :)

Φίλε είναι σαργοπετρα... Πάντα περνώ ψάρια... Πρώτη φορά μάλιστα μου ξεψάρισε ένας ίδιου τύπου (βαρέως τύπου ).... μετά επερνα καλά κομαμτια... Και τελευτεα φορά που πήρα ψάρι από την πέτρα ήταν αυτός εδώ ο μάγκας! :hello:
Κάλλιο πέντε και ψαχτηρι παρά δέκα και καρτέρι
Konstantinos Kozadinos
Άβαταρ μέλους
destoza

Νέα δημοσίευσηαπό Cesar2gr » 04 Μάιος 2013, 10:22

Εγω παντως εχω βρει 2 πετρες που κρατανε ολο τον χρονο .Στα 15 -16 μετρα .Μεσα υπαρχουν αρκετα ψαρια .Η τακτικη μου ειναι καρτερι πανω στην πετρα που ζουν και βολη εξω απο την τρυπα (αλλωστε καθομαι πανω στην πετρα που ζουν) :mrgreen: .Παντα περνω 1 -2 μεγαλα ψαρια και την κανω σφαιρα απο εκει .Το καλοκαιρι δε περνω και καμια στηρα .Για καποιο περιεργο λογο κραταει μικρους ροφους 2 -3 κιλα.(δεν μου αρεσουν οι ροφοι οποτε δεν τουσ ενοχλω ποτε .Ποτε δεν εχω δει μεγαλυτερο.Αλλα προφανος εξαιτιας τους υπαρχουν ολα τα αλλα.Το μερος παρατηρητε ολο τον χρονο μιας και ειναι μπροστα στο σπιτι μου και αυτο γινετε 3 χρονια τωρα χειμωνα - καλοκαιρι

ps .Αφηστε τα κολιέ για τους μαναβηδες
Follow me in
Άβαταρ μέλους
Cesar2gr

Νέα δημοσίευσηαπό gsim » 04 Μάιος 2013, 11:45

Cesar2gr έγραψε:Το μερος παρατηρητε ολο τον χρονο μιας και ειναι μπροστα στο σπιτι μου...

Αντώνη θύμισέ μου τη διεύθυνσή σου, έχω ένα γράμμα να σου στείλω... :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
gsim

Νέα δημοσίευσηαπό Cesar2gr » 04 Μάιος 2013, 12:00

gsim έγραψε:
Cesar2gr έγραψε:Το μερος παρατηρητε ολο τον χρονο μιας και ειναι μπροστα στο σπιτι μου...

Αντώνη θύμισέ μου τη διεύθυνσή σου, έχω ένα γράμμα να σου στείλω... :mrgreen:

Ζωνιανα Κρητης :mrgreen:
Follow me in
Άβαταρ μέλους
Cesar2gr

Νέα δημοσίευσηαπό Nikos579 » 06 Μάιος 2013, 11:19

προσφατα βρηκα μια τρυπα στενη (γυρω στους 25 ποντους υψος),με αμμο στο κατω μερος και σαργους να μπαινοβγαινουν σε διαφορα μεγεθη.
πιστευω οτι ειναι σαργοφολια αφου η τρυπα αυτη εχει αλλες 2-3 εξοδους οι οποιες δεν μπορουν να προσεγγιστουν...

το θεμα ειναι οτι οσες προσπαθειες κι αν εκανα δεν εχω μπορεσει να παρω ψαρι εξω απο την τρυπα.
τι να κανω?να δοκιμασω να κανω βολη μεσα στην τρυπα?να δοκιμασω να τα προσεγγισω απο αλλου?
επισης να προσθεσω οτι με τους σαργους συγκατηκουν με μελανουρια στην τρυπα,αυτα τα χτυπαω ή δεν κανει?

βοηθηστε και 1η Ιουνιου ελπιζω να ποσταρω σαργο :D :beg: :tomato:
Nikos579

Νέα δημοσίευσηαπό destoza » 06 Μάιος 2013, 11:33

Nikos579 έγραψε:προσφατα βρηκα μια τρυπα στενη (γυρω στους 25 ποντους υψος),με αμμο στο κατω μερος και σαργους να μπαινοβγαινουν σε διαφορα μεγεθη.
πιστευω οτι ειναι σαργοφολια αφου η τρυπα αυτη εχει αλλες 2-3 εξοδους οι οποιες δεν μπορουν να προσεγγιστουν...

το θεμα ειναι οτι οσες προσπαθειες κι αν εκανα δεν εχω μπορεσει να παρω ψαρι εξω απο την τρυπα.
τι να κανω?να δοκιμασω να κανω βολη μεσα στην τρυπα?να δοκιμασω να τα προσεγγισω απο αλλου?
επισης να προσθεσω οτι με τους σαργους συγκατηκουν με μελανουρια στην τρυπα,αυτα τα χτυπαω ή δεν κανει?

βοηθηστε και 1η Ιουνιου ελπιζω να ποσταρω σαργο ::

Φίλε η σαργοτρυπα θέλει γρηγοράδα και ζευγάρι! Τη ενοω... Κατεβενεις.... θα ήθελες να πάρεις ψάρι απέξω... αν δεν μπορέσεις χτυπά τρύπα , και εξε το ζευγάρι έτοιμο στην ανάδυση σου να κατέβει και αυτός... Με το που βαρέσεις, θα τρυπώσουν όσο καλύτερα μπορούν... Όπου εκεί θα τους χάσεις όλους! Απέφυγε βολές σε μελανούρια! :hello:
Κάλλιο πέντε και ψαχτηρι παρά δέκα και καρτέρι
Konstantinos Kozadinos
Άβαταρ μέλους
destoza

Νέα δημοσίευσηαπό Razor » 06 Μάιος 2013, 16:04

Εγω μια σαργοφολια που ειχα βρει και ειχε μεσα δυο μεγαλους σαργους ,τους πηρα εκτος φωλιας σπαζοντας αχινους και καρτερευοντας απ εξω.
Οταν ξανα πηγα ηταν παλι γεματο σαργους μεσα....
Razor

Νέα δημοσίευσηαπό panos kazazis » 06 Μάιος 2013, 20:40

δεν ξερω απο διαχειριση σαργοφωλιας και ουτε θα μαθω ποτε !!!

να εχω ριξει σε τρυπα για σαργους 3-4 φορες και αυτες στης αρχες που μαθαινα ψαροντουφεκο που εκανα ταρζανιες και ουτε θελω να ξαναριξω ποτε δεν με εξιταρι αυτη η τεχνικη την αφηνω για τα παλικαρια που την ξερουν και αυτο συμβαινει και με ροφους και παει λεγοντας σε βραχοψαρα να τα τραβαω μια μουτζα και να συνεχιζω αυτο που ειμαι ορκισμενος και παθοασμενος να κανω το ρηχο καρτερι !!!

αλλα την αμαρτια μου θα την πω ειμαι στην λημνο πριν κανα 4 χρονια καλοκαιρι στην πλακα με 2 καλα πνευμονια και φιλους για ψαρεμα αυτοι πηγαν για βαθοψαρα εγω βρισκομαι στα 2 μετρα εβλεπα να μπαινουν σε μια τρυπα στενη κατι κακαρελοι ,,, εγω με το κατοσταρι στο χερι και στην σημαδουρα το 82αρι ,, δεν ξερω πως με ηρθε και ειπα να δω αν εχει κατι απο κατω πραγμα που εγω κατηγοριματικα δεν κανω ποτε τοτε ομως κοιταξα ειδα ισα ισα στο βαθος μια λαμψη απο ενα ψαρι μεσα το σκοταδι ασε που η τρυπα ηταν μιλαμε γαμησετα με διακλαδωσεις μια μαλακεια και μιση αλλα βαθεια σε μακρος και ισα ισα απο ενα παραθυρακι εβλεπα την λαμψη ,,η αληθεια ειναι καταλαβα οτι ειναι σαργος και το υπολογισα το ψαρι καλο κοματι αλλα στα συνηθισμενα τα μεριδισια ,, ετσι και πηρα το 82αρι απο την σημαδουρα να του ριξω βλεπω στην τρυπα πουθενα ξαναβλεπω τιποτα βρε λεω απο μεσα μου τι μαλακιες κανω γαμω το σπιτακι του και τρομαζω και ολο τον τοπο με τα ακροβατικα και της ταρζανιες για να δω και να χωρεσω το οπλο ,,, αντε θα δω αλη μια φορα κοιταω στην τρυπα διακρινω κατι ασιμιζει ισα ισα και σαν φιγουρα βρε δεν γαμεις βαρα να τελιωνουμε και ριχνω τραβαω βεργα τιποτα βρε ξανα τιποτα δεν φενετε και κατι αν και ηβεργα κουνηθηκε οτι χτυπησε κατι ρε τι γινετε καπου σκαλωσε υπολογιζω το γαμοφτερο,,, αντε να γυρναω την βεργα αντε μπρος και πισω τιποτα ,,, το μπινελικι που εχω ριξει δεν λεγετε να καταριεμαι αυτες της τεχνικες οσο δεν λεγετε ,,,,με τα πολλα και με τα λιγα τελικα σιγα σιγα η βεργα τραβιετε αν και το καταλαβαινω οτι αυτο που φερνω τα περνει ολα μαζι του και δεν χωραει να βγει αλλα ηταν και φουλ στενα και το χερι ισα ισα εφτανε την ουρα της βεργας που εποιανα και σιγα σιγα την εφερνα ,, να μην τα πολυλεω φιλαρακια βγηκε αν και γανιασα ημουν εκει κανα μισαωρο λες και βαρεσα κανα ροφο και βραχωσε ,,, το ψαρι ηταν το τροπαιο για μενα μεχρι και σημερα δεν εχω βγαλει παρομοιο και η παρεα που ηταν μαζι μου τα ιδια λεει που το ειδε ενας σαργος ετσι που τον υπολογισαμε μπορει και παραπανω απο 2 κιλα τετοιο πραγμα δεν ξαναειδα ενα ταψι μιλαμε,,, τοτε που τα μυαλα για φωτο αυτα τα δουλευα τα ελεγα ειναι για τους εφετζιδες και αυτους που ποιανουν ενα ψαρι το χρονο και διαφορες ειρωνιες ,, θυμαμαι ειπα ελα ρε μαλακες θα ξαναβγαλουμε σιγα καθε μερα θαλασα ειμαστε αλλα μπαααααααααααα παπαρια απο τοτε τετιο ψαρι δεν εχω δει ουτε ποιασει εγω την ειχα δει υπεροψιας καργα ελα ρε και τι εγινε και τετοια !!! τα μυαλα τοτε ηταν αλου αφηστετο !!!

τοσα χρονια στο καρτερι να εχω παρει πολους σαργους ,,,,,,,,, και η ειρωνεια της τυχης να κοιταξω κατω απο μια πετρα και να παρω ενα τετοιο ψαρι με μια τεχνικη που δεν εχω ασχοληθει καθολου και ουτε προκητε και ψαρι ρεκορ για μενα !!! χαχαχαχα δεν υπαρχουν αυτα !!

αυτα τα λιγα με κανατε και θυμηθηκα αυτο το περιστατικο που θα το θυμαμαι οπως φενετε για παντα με το θεμα σαργοφωλια και το μοιραστικα με σας !!!

να ειστε καλα !!! :hello:
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΡΗΧΟΙ ...... ΟΜΩΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΒΑΘΥΤΕΣ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΕΙΣ

---ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΘΕΡΜΑΙΚΟ---
Άβαταρ μέλους
panos kazazis

Νέα δημοσίευσηαπό minasevoix » 31 Αύγ 2013, 21:02

Οι πιο εμπειροι ας βοηθήσουν λιγο. Σήμερα το βρωί βούτηξα για καμια ώρα και σε βάθος 2 μετρα νερο ( μιας και ψαρευω μονος ) με πλησιασε ενα κοπαδι με 15 σαργους περιπου. Οι δυο τρεις ηταν τουλαχιστον δυο φορες η παλαμη μου σε μηκος και επαθα πλακα μιας και πρωτη φορα βλεπω τοσο μεγαλους. Πρωτο καρτερι κολημενος στο αμμωδη βυθο και πισω απο μια φυκιαδα περιμενω, πλησιαζουν οι πιο μικροι κοντα ( δυο μηκη ) και οι μεγαλοι στα τρια μηκη περιπου να βολταρουν. Με το αγχος μηπως πιαστει το βυθιζομενο σκοινι της σημαδουρας σε κανενα βραχακι απο πισω μου ανεβαινω σχετικα νωρις επιφανεια και τα ψαρια απομακρυνονται. Ριχνω λοιπον το αποσπωμενο βαρυδι στο οποιο δενω την σημαδουρα λιγο πιο περα περνω ανασες και παμε παλι στο καρτερι διχως αγχος. Λαρυγγισμους και φυσαλιδες εγω, τα ψαρια στα τρια μηκη παλι και ξαφνικα ενα μεγαλο σπαει και ερχεται κατα πανω μου με τα μουτρα, ψυχραιμα εγω το σημαδευω και περιμενω να στριψει για να μου δωσει βολη. Περιμενω..περιμενω.. μεχρι που εφτασε στο ενα μηκος και εστριψε σαν την αστραπη. Βγαινω πανω για ανασα και να καταλαβω τι εγινε. Ακολουθησαν τρια καρτερια οπου τα ψαρια δεν πλησιαζαν κατω απο τα τρια μηκη.

Η Ερωτηση: τι επρεπε να κανω; πως επρεπε να το διαχειριστω οτα ερχεται με τα μουτρα; Εχουμε πιθανοτητες στα τρια μηκη να το παρουμε το ψαρι; Αν ναι να υπολογισουμε μπροστοσκοπευση μηπως ξεκινησει να φευγει μεχρι να το φτασει η βεργα΄η σημαδευουμε ψαχνο οταν κινειται αργα; Το οπλο μπο ειναι πάθος προ 90 με μαμα set up και οταν κανω βολη περνει τρια μηκη και λιγο μουλινε.

Υ.Γ. Περιμενω συμβουλες μιας και αυριο αν εχει καλο καιρο θα ειμαι παλι εκει..
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ
Άβαταρ μέλους
minasevoix

Νέα δημοσίευσηαπό minasevoix » 01 Σεπ 2013, 01:25

Μου φαινεται τα κοτσομπουλιστικα topic εχουν πιο περαση απο τις αποριες ενος νεου στο χωρο.
Άβαταρ μέλους
minasevoix

Νέα δημοσίευσηαπό Keniath » 01 Σεπ 2013, 07:33

minasevoix έγραψε:Μου φαινεται τα κοτσομπουλιστικα topic εχουν πιο περαση απο τις αποριες ενος νεου στο χωρο.

δυστυχως φίλε έτσι είναι...τα κουτσομπολιστικα παιρνουν πιο πολλες απαντησεις μεσα σε μερικες ωρες παρα μια σοβαρη ερωτηση σε μια μερα...

minasevoix έγραψε:Οι πιο εμπειροι ας βοηθήσουν λιγο. Σήμερα το βρωί βούτηξα για καμια ώρα και σε βάθος 2 μετρα νερο ( μιας και ψαρευω μονος ) με πλησιασε ενα κοπαδι με 15 σαργους περιπου. Οι δυο τρεις ηταν τουλαχιστον δυο φορες η παλαμη μου σε μηκος και επαθα πλακα μιας και πρωτη φορα βλεπω τοσο μεγαλους. Πρωτο καρτερι κολημενος στο αμμωδη βυθο και πισω απο μια φυκιαδα περιμενω, πλησιαζουν οι πιο μικροι κοντα ( δυο μηκη ) και οι μεγαλοι στα τρια μηκη περιπου να βολταρουν. Με το αγχος μηπως πιαστει το βυθιζομενο σκοινι της σημαδουρας σε κανενα βραχακι απο πισω μου ανεβαινω σχετικα νωρις επιφανεια και τα ψαρια απομακρυνονται. Ριχνω λοιπον το αποσπωμενο βαρυδι στο οποιο δενω την σημαδουρα λιγο πιο περα περνω ανασες και παμε παλι στο καρτερι διχως αγχος. Λαρυγγισμους και φυσαλιδες εγω, τα ψαρια στα τρια μηκη παλι και ξαφνικα ενα μεγαλο σπαει και ερχεται κατα πανω μου με τα μουτρα, ψυχραιμα εγω το σημαδευω και περιμενω να στριψει για να μου δωσει βολη. Περιμενω..περιμενω.. μεχρι που εφτασε στο ενα μηκος και εστριψε σαν την αστραπη. Βγαινω πανω για ανασα και να καταλαβω τι εγινε. Ακολουθησαν τρια καρτερια οπου τα ψαρια δεν πλησιαζαν κατω απο τα τρια μηκη.

Η Ερωτηση: τι επρεπε να κανω; πως επρεπε να το διαχειριστω οτα ερχεται με τα μουτρα; Εχουμε πιθανοτητες στα τρια μηκη να το παρουμε το ψαρι; Αν ναι να υπολογισουμε μπροστοσκοπευση μηπως ξεκινησει να φευγει μεχρι να το φτασει η βεργα΄η σημαδευουμε ψαχνο οταν κινειται αργα; Το οπλο μπο ειναι πάθος προ 90 με μαμα set up και οταν κανω βολη περνει τρια μηκη και λιγο μουλινε.

δεν θα ελεγα τον εαυτο μου εμπειρο αλλα κυνηγαω σαργους στα ρηχα παρα πολυ και με καρτερια και με ψαχτηρι. μαρεσει πολύ το ψάρεμα του σαργού
την σημαδούρα πάντα να την ποντηζεις λίγο μακριά ειδικά στο καρτέρι.εκπλήξεις πάντα υπάρχουν.κατά την γνώμη μου καλά έκανες και περίμενες να στρίψει για να σου δώσει καλή βολή...πάντα έτσι κάνω και δεν μαρεσουν οι βολές που δεν είμαι σίγουρος.αν και έχω πάρει ψάρια και έτσι...αν έχεις καλό σημάδι το ρισκάρεις και ρίχνεις και στα μούτρα...με το 90αρι μια χαρά είσαι πιστευω μην ψάχνεις για μεγαλύτερα όπλα στα ρηχά

τώρα για την σκόπευση στις πιο μακρινές βολές ναι μπορείς να προσκοπεφσεις λίγο..

πρόσφατα άρχισα να τραβάω και βιντεάκια οπότε δες μια :
εδώ ο συγκεκριμένος ήρθε σχετικά καλά και ήρεμα αν και άργησε

αυτός πάλι ήρθε πολύ γρήγορα και έκανε σβούρες μπροστά στο όπλο μου..κατά την γνώμη μου πάντα να περιμένεις για καλή βολή όπως έκανα και εγώ στο βίντεο.μπορεί να μην ήμουν τυχερός και να έφευγε.γύρισε όμως πάλι 2 φορές

όλα τα ψάρια είναι απρόβλεπτα και κατά την γνώμη μου περίμενε καλύτερα για σίγουρες βολές γιατί ένα ξεψάρισμα θα πάρει και όλα τα υπόλοιπα μαζί του
Άβαταρ μέλους
Keniath

Νέα δημοσίευσηαπό enzoj » 01 Σεπ 2013, 09:04

Keniath έγραψε:
minasevoix έγραψε:Μου φαινεται τα κοτσομπουλιστικα topic εχουν πιο περαση απο τις αποριες ενος νεου στο χωρο.

δυστυχως φίλε έτσι είναι...τα κουτσομπολιστικα παιρνουν πιο πολλες απαντησεις μεσα σε μερικες ωρες παρα μια σοβαρη ερωτηση σε μια μερα...

minasevoix έγραψε:Οι πιο εμπειροι ας βοηθήσουν λιγο. Σήμερα το βρωί βούτηξα για καμια ώρα και σε βάθος 2 μετρα νερο ( μιας και ψαρευω μονος ) με πλησιασε ενα κοπαδι με 15 σαργους περιπου. Οι δυο τρεις ηταν τουλαχιστον δυο φορες η παλαμη μου σε μηκος και επαθα πλακα μιας και πρωτη φορα βλεπω τοσο μεγαλους. Πρωτο καρτερι κολημενος στο αμμωδη βυθο και πισω απο μια φυκιαδα περιμενω, πλησιαζουν οι πιο μικροι κοντα ( δυο μηκη ) και οι μεγαλοι στα τρια μηκη περιπου να βολταρουν. Με το αγχος μηπως πιαστει το βυθιζομενο σκοινι της σημαδουρας σε κανενα βραχακι απο πισω μου ανεβαινω σχετικα νωρις επιφανεια και τα ψαρια απομακρυνονται. Ριχνω λοιπον το αποσπωμενο βαρυδι στο οποιο δενω την σημαδουρα λιγο πιο περα περνω ανασες και παμε παλι στο καρτερι διχως αγχος. Λαρυγγισμους και φυσαλιδες εγω, τα ψαρια στα τρια μηκη παλι και ξαφνικα ενα μεγαλο σπαει και ερχεται κατα πανω μου με τα μουτρα, ψυχραιμα εγω το σημαδευω και περιμενω να στριψει για να μου δωσει βολη. Περιμενω..περιμενω.. μεχρι που εφτασε στο ενα μηκος και εστριψε σαν την αστραπη. Βγαινω πανω για ανασα και να καταλαβω τι εγινε. Ακολουθησαν τρια καρτερια οπου τα ψαρια δεν πλησιαζαν κατω απο τα τρια μηκη.

δεν θα ελεγα τον εαυτο μου εμπειρο αλλα κυνηγαω σαργους στα ρηχα παρα πολυ και με καρτερια και με ψαχτηρι. μαρεσει πολύ το ψάρεμα του σαργού
την σημαδούρα πάντα να την ποντηζεις λίγο μακριά ειδικά στο καρτέρι.εκπλήξεις πάντα υπάρχουν.κατά την γνώμη μου καλά έκανες και περίμενες να στρίψει για να σου δώσει καλή βολή...πάντα έτσι κάνω και δεν μαρεσουν οι βολές που δεν είμαι σίγουρος.αν και έχω πάρει ψάρια και έτσι...αν έχεις καλό σημάδι το ρισκάρεις και ρίχνεις και στα μούτρα...με το 90αρι μια χαρά είσαι πιστευω μην ψάχνεις για μεγαλύτερα όπλα στα ρηχά

τώρα για την σκόπευση στις πιο μακρινές βολές ναι μπορείς να προσκοπεφσεις λίγο..

πρόσφατα άρχισα να τραβάω και βιντεάκια οπότε δες μια :
εδώ ο συγκεκριμένος ήρθε σχετικά καλά και ήρεμα αν και άργησε

αυτός πάλι ήρθε πολύ γρήγορα και έκανε σβούρες μπροστά στο όπλο μου..κατά την γνώμη μου πάντα να περιμένεις για καλή βολή όπως έκανα και εγώ στο βίντεο.μπορεί να μην ήμουν τυχερός και να έφευγε.γύρισε όμως πάλι 2 φορές

όλα τα ψάρια είναι απρόβλεπτα και κατά την γνώμη μου περίμενε καλύτερα για σίγουρες βολές γιατί ένα ξεψάρισμα θα πάρει και όλα τα υπόλοιπα μαζί του

+1000 και να προσθεσω καλο κρυψιμο και σιγουρες βολες.
όμορφος κόσμος του βυθού, αγγελικά πλασμένος...
Άβαταρ μέλους
enzoj

Νέα δημοσίευσηαπό silverdiver » 01 Σεπ 2013, 11:10

Επισης αφου τωρα γνωριζεις την ακριβη θεση των ψαριων θα σου ελεγα να συρθεις για λιγα μετρα μεχρι το σημειο ενεδρας χωρις ενοειται να εχεις οπτικη επαφη με τα ψαρια.. ετσι θα τα ηρεμησεις.. το βασικο ειναι να εχεις μιας και ειναι ρηχα αρκετα κιλα πανω σου για να μπορεις να σταθεις :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...
silverdiver

Νέα δημοσίευσηαπό minasevoix » 01 Σεπ 2013, 15:08

Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες, τα ψαρια σημερα δεν ηταν εκει.. Ωραια βιντεο φιλε μου! Οσο για τα βαρη μου, εχω βαλει 7 κιλα ωστε να μενω κατω στα ρηχα αλλα κουραζουν πολυ στην επιφανεια οταν εκπνεω γινομαι αρνητικος.
Άβαταρ μέλους
minasevoix

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψαρέματα και τεχνικές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: --xristos--, georgeA, GeorgeT, kmsniper, matador23, mojo, sea psychotherapy, spearjgeo7 και 26 επισκέπτες