• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Αλλα δυό λόγια γιά το λαυράκι από τον Αλκιβιάδη.

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος

Αλλα δυό λόγια γιά το λαυράκι από τον Αλκιβιάδη.

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 04 Ιαν 2007, 19:25

Ζητήσαμε από τον Aλκιβιάδη να μας πει δυό λόγια για το κυνήγι τού Λαυρακιού.

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ.
Στολή,πέδιλα,μάσκα χρησιμοποιώ τα ίδια οπως σε καθε αλλο ψάρεμα,δύο πράγματα αλλαζουν μονο:
1,Οπλο: 90αρι στάνταρ και πολύ δυνατό!!!
Συνήθως γίνονται κοντινές βολές (1-2 μήκη)χωρίς όμως να λείπουν και οι μακρινες (3+ μήκη) σε καθαρά νερά.Το όπλο θέλω να είναι δυνατό σέ περιπτωση βολής στο κεφάλι του ψαριού,έχουν χαθεί αρκετά ψάρια 2-3+ κιλά, από αδυναμία του όπλου σε οριακές βολές,κάτι ακόμη το όπλο πρέπει να στρίβει εύκολα!!!Δεν είναι το οτι θα αλλάξει πορεία (σπάσει) το ψάρι,αλλά το οτι μπορεί να έρθει απο άλλη γωνία απο οτι το περιμένεις!! Βέργα τουλάχιστον 6,5 με καλοακονισμένη μύτη,μουλινέ δεν είναι απαραίτητο αλλά καλό είναι να υπάρχει.
2,Μολύβια,......πολλά μολύβια!.Μοιράστε το βάρος όσο μπορείτε,..σε 2 ζώνες,πλάτης και βαρίδια ποδιών(σημαντικό είναι να μην χτυπάνε οι ζώνες μεταξύ τους)η δεύτερη ζώνη μπαίνει κάτω απο την βασική.

ΤΕΧΝΙΚΕΣ
Η πιο φονική τεχνική ειναι το αθόρυβο βούλιαγμα,είναι βέβαια ενάντια στούς κανόνες ασφάλειας, καθώς προυποθέτει να είσαι αρνητικός στην επιφάνεια,το αθόρυβο βουλιαγμα γίνεται χωρίς σπασιμο της μέσης!!!Η επομενη καλύτερη τεχνική ειναι η ταπεινη οπισθοχώρηση(!!) κατα την οποία ενώ εισαι βουλιαγμένος και βλέπεις τα ψάρια, οπισθοχωρείς λίγο και ταυτόχρονα χαμηλώνεις το κεφάλι (κατι σαν το μάζεμα του χταποδιού στο θαλάμι του)

ΤΟΠΟΙ
Σχεδόν παντού!!Τούμπες με φυκιαδες,κροκάλες,ξενέρια είναι οι ιδανικότεροι τόποι,αν συνδιάζονται και τα τρία είναι οτι καλύτερο!!!Κλειστοί κόλποι και απάγγεια το επόμενο καλύτερο μέρος.

ΕΠΟΧΕΣ
Η καλύτερη εποχή είναι το τέλος Νοεμβρίου μέχρι τις αρχές Ιανουαρίου.
Ποσωπικά τα κυνηγάω όλο το χρόνο,μεγάλα μεμονωμένα ψάρια βρίσκεις την Ανοιξη, το πρώτο 20ημερο του Ιουνιου (οταν όλοι κυνηγάνε αλλα ψάρια :wink: )και αρχές Οκτωβρίου αλλα είναι γέρικα και δύσκολα.
Εχω παρατηρήσει οτι καθε τόπος κάνει ψάρια στην δικιά του εποχή,έτσι το πιο σημαντικό δεν ειναι τοσο το που,αλλά το πότε!!!!

Αλκιβιάδης Χατζηπροδρόμου.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Re: Αλλα δυό λόγια γιά το λαυράκι από τον Αλκιβιάδη.

Νέα δημοσίευσηαπό psapostolos » 14 Νοέμ 2008, 00:38

Αλκιβιαδη ειχα ακουσει για σενα και τα λαυρακια σου...ωσπου ειδα και τη φωτο..αψογη..και αφου τελειωσα το γλειψιμο δεν βοηθας και κανεναν μικρο και αρχαριο λεγοντας κανα μερος χαλκιδικη-πιερια για να χαρουμε και εμεις λιγακι?κατα προτιμηση δασκαλε 0-10 διοτι εως εκει..ευχαριστω
psapostolos

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 14 Νοέμ 2008, 09:49

Δάσκαλοι, αν μου επιτρέπετε να προσθέσω κι εγώ ότι τα λαβράκια προτιμούν συγκεκριμένα πόστα συνήθως γύρω από πέτρες που φαντάζουν ψηλότερα από τις γύρω, ειδικά πυ ξενερίζουν. Εκεί στήνουν ενέδρα ή τριγυρίζουν στην ευρύτερη περιοχή. Σε τέτοια σημεία πρέπει να δείχνουμε εγκράτεια διότι άν πάρουμε τα ψάρια γρήγορα (πχ σε 3-4 εβδομάδες) θα αδειάσει ο τόπος. Το ίδιο συμβαίναι αν πάρουμε το μεγαλύτερο (Θηλυκο) που λειτουργεί σαν κράχτης για τα μικρότερα...
ichthyologist

Νέα δημοσίευσηαπό ALKIVIADIS » 14 Νοέμ 2008, 13:39

psapostolos έγραψε:Αλκιβιαδη ειχα ακουσει για σενα και τα λαυρακια σου...ωσπου ειδα και τη φωτο..αψογη..και αφου τελειωσα το γλειψιμο δεν βοηθας και κανεναν μικρο και αρχαριο λεγοντας κανα μερος χαλκιδικη-πιερια για να χαρουμε και εμεις λιγακι?κατα προτιμηση δασκαλε 0-10 διοτι εως εκει..ευχαριστω

Δασκαλος χωρις ψάρια γινεται? δεν γινεται φιλε, και εγω εχω χασει καθε μεγαλο ψαρι που κυνηγησα το τελευταιο μηνα!!!!

πιερια να επιμεινεις φιλε, εχει ψαρια και μαλιστα κοπαδιες!!! τα ειδε ο κολλητος στα τελευταια 2 ψαρεματα, θα μαθω ακριβως που και θα σου στειλω πμ.

χαλκιδικη ε? δυσκολα φιλε, φανηκαν ψαρια μερικα πραγματικα μεγαλα (5+) αλλα πολυ δυσκολα φετος τα πραγματα!!!

δοκιμασε σε περιοχες αναμεσα θεσ/νικη-χαλκιδικη, θα σου στειλω με πμ καποια κομματια που πηγα τελευταια φιλε.

καλη επιτυχια αδερφε, οσο για το βαθος , να θυμασαι.......πιο ρηχα δεν γίνεται!!!!
http://www.labrax.gr

https://www.youtube.com/user/LABRAXGR
Άβαταρ μέλους
ALKIVIADIS

Νέα δημοσίευσηαπό emilios » 14 Νοέμ 2008, 13:52

Alkavidi οι αδυναμία μου στο φόρουμ
δεν έχω ηδεία από λαβρακο ψάρεμα ,και όμως κατή καίγετε μέσα μου να πιάσω ένα αλλιώτικο μεγάλο ,πόλη μεγάλο. αλήθεια πόσο μεγάλα γίνονται, και με συρτό πιάνονται. και γιατί νότια κριτή ,περιοχή ηράκλειο δεν έχει :)
emilios

Νέα δημοσίευσηαπό GeorgeLarissa » 14 Νοέμ 2008, 14:16

ALKIVIADIS έγραψε:θα μαθω ακριβως που και θα σου στειλω πμ.

'Αλκη :beg: ένα τόσο δα μικρό ΠΜ(άκι) και σε μένα τον φτωχό πλήν τίμιο ψαρά!! :)
'Οχι πολλά πράγματα μόνο- τόπο,ώρα,συγκεριμένες πέτρες(περάσματα)...λίγα πράγματα :)

:wave: Δάσκαλε!!
Μες του Αιγαίου τα νησιά Αγγέλοι φτερουγίζουν...
Τσιτσιγιάννης Γιώργος
Άβαταρ μέλους
GeorgeLarissa

Νέα δημοσίευσηαπό giodem » 14 Νοέμ 2008, 14:40

Άντε ρε Δάσκαλε τόσο καιρό σιωπάς. Πέστα χρυσόστομε να τα μάθει ο κόσμος!!!!!!!! :hello: :hello: :hello:
Πστ κανονίζω ανεβασιά πάρε τηλ για ημερομηνίες ελεύθερες. :yahoo:
Γιώργος Δεμέτης
Άβαταρ μέλους
giodem

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 14 Νοέμ 2008, 17:25

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΧΑΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑΤΕ ΠΑΛΙ ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΤΕ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΜΆΥΤΗ ΤΗ ΦΩΤΟ ΤΟΥ ΑΛΚΙΒΙΑΔΗ.ΟΜΩΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ Ο psapostolos ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΣΧΗΜΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΝΑ ΛΑΥΡΑΚΙ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΜΩΤΟ,ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ Η ΗΘΙΚΗ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ.
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό lemming » 14 Νοέμ 2008, 18:06

Λαβράκια βρήκα πολλά στο Μονακό. Δυστυχώς ήταν σε ενυδρείο.
Αν ποτέ σας βγάλει ο δρόμος να πάτε. Πραγματικά αξίζει τον κόπο να δείτε τόσο το ενυδρείο και όσο το μουσείο ωκεανογραφίας που συστεγάζονται.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
lemming

Νέα δημοσίευσηαπό Διβριωτης » 14 Νοέμ 2008, 19:52

=D> =D> =D> μπραβο ρε Αλκιβιαδη παντα ωραιος =D> =D> ψαρουκλα :good: :good:
Άβαταρ μέλους
Διβριωτης

Νέα δημοσίευσηαπό emilios » 14 Νοέμ 2008, 19:55

και εγώ για για το γαμοτο θέλω λαβράκι πουν το :D
emilios

Νέα δημοσίευσηαπό kabouras » 05 Μαρ 2009, 02:00

Προσπαθώ και εγώ να πιάσω αυτά τα "διαβολόψαρα" ή καλύτερα να μάθω να τα πιάνω!
Ρωτάω διαβάζω και βουτάω 2 χειμώνες σχεδόν αποκλειστικά για αυτά. Οι συναντήσεις λίγες και ακόμα πιο λίγες, οι τυχερές μάλλον συλλήψεις. Από τη μικρή μου εμπειρία έχω παρατηρήσει ότι μάλλον πρέπει ο λαβρακοκυνηγός να κινείτε κολήτά στην ακτογραμμή για να μην προδίδεται στα ψάρια. Πόστο για καρτέρι χρησημόποιω ότι μου κάνει κλικ και συνήθως είναι δυο τρία μέτρα (σε απόσταση)πίο μέσα από την ακτογραμμή βραχάκια που ξενερίζουν οριακά.Σε τέτοια πόστα μπορέι να επικεντροθώ και σε ολόκληρο το ψάρεμα μου συνήθως αρχίζω να βλέπω κίνήσεις ψαριών μετά τα 2-3 πρώτα καρτέρια στο ίδιο πάντα σημείο (στο οπόιο προσπαθω να είμαι όσο πιο διακριτικός γίνεται). Φέτος ευτύχισα να δώ και δυο τρία μεγάλα ψάρια(κάτι είναι και αυτό), δεν μπόρεσα να χτυπήσω κανένα και μάλλον θα αργήσω. Παρατήρησα ότι τα ψάρια έρχονται συνήθως από κει που δεν τα περιμένεις και μάλιστα από ψηλά(κάπως έτσι έχασα το μεγαλύτερο), παιρνούν διαγώνια από το οπτικό πεδίο και όταν τα δεις είναι λίγο αργά για να στρίψεις το όπλο. Στο τελευταίο μου ψάρεμα ψάρευα με το όπλο σε ορθή γωνία από το βλέμμα μου, θα μπορούσα να στρίψω(ίσως..?) το όπλο αν το "ψαράκι" ερχόνταν κατά μετωπό ή δεν θα χρειάζονταν να το στρίψω καθόλου, αν ερχόνταν από τα δεξιά μου (ίσως γι΄αυτό να μην είδα και σχεδόν κανένα ψάρι!). Επίσης πρέπει να υπάρχει κάποιος δεσμός αυτων των ψαριών με τις μουρμούρες...Το κόλπο με τις φυσαλίδες εδώ στη Σάμο δεν πιάνει. Σε αρκετά θολά νερά νομιζω ότι το συρτό( με πολύ καλή ρύθμιση της πλευστότητας) για 5-10 μέτρα που καταλήγει σε καρτέρι έστω και μίκρο, μπορέι να έχει εντυπωσιακά αποτελέσματα σε όλα τα είδη ψαριών. Πολλές φορές απογοητέυομαι που δεν χτύπησα τα άλλα ψάρια που πέρασαν από μπροστά μου. Άλλες φορές λέω ότι τελίκά δεν έχει λαβράκια στη Σάμο και ότι αυτά που υπάρχουν και τελικά βλέπω είναι ελάχιστα. Έιναι όμως και φορές που έχω δεί "ψαράκια" και μετά τα σκέφτομαι και τα βλέπω στον ύπνο μου για μέρες και ανυπομωνώ για την επόμενη φόλα!Δεν ξέρω ίσως αυτά που κάνω να είναι τελείως λάθος... :banghead:
Κύριε Αλκιβιάδη... :hello:
Άβαταρ μέλους
kabouras

Νέα δημοσίευσηαπό kozanostraa » 16 Απρ 2009, 19:18

Polu kalo to psari sou!! Mono mia erwtisi... Kikloforoun lavrakia se Kythno kai Kea?? G serifo xerw....
kozanostraa

Νέα δημοσίευσηαπό pathos » 21 Ιουν 2009, 11:10

PanEx έγραψε:Ζητήσαμε από τον Aλκιβιάδη να μας πει δυό λόγια για το κυνήγι τού Λαυρακιού.

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ.
Στολή,πέδιλα,μάσκα χρησιμοποιώ τα ίδια οπως σε καθε αλλο ψάρεμα,δύο πράγματα αλλαζουν μονο:
1,Οπλο: 90αρι στάνταρ και πολύ δυνατό!!!
Συνήθως γίνονται κοντινές βολές (1-2 μήκη)χωρίς όμως να λείπουν και οι μακρινες (3+ μήκη) σε καθαρά νερά.Το όπλο θέλω να είναι δυνατό σέ περιπτωση βολής στο κεφάλι του ψαριού,έχουν χαθεί αρκετά ψάρια 2-3+ κιλά, από αδυναμία του όπλου σε οριακές βολές,κάτι ακόμη το όπλο πρέπει να στρίβει εύκολα!!!Δεν είναι το οτι θα αλλάξει πορεία (σπάσει) το ψάρι,αλλά το οτι μπορεί να έρθει απο άλλη γωνία απο οτι το περιμένεις!! Βέργα τουλάχιστον 6,5 με καλοακονισμένη μύτη,μουλινέ δεν είναι απαραίτητο αλλά καλό είναι να υπάρχει.
2,Μολύβια,......πολλά μολύβια!.Μοιράστε το βάρος όσο μπορείτε,..σε 2 ζώνες,πλάτης και βαρίδια ποδιών(σημαντικό είναι να μην χτυπάνε οι ζώνες μεταξύ τους)η δεύτερη ζώνη μπαίνει κάτω απο την βασική.

ΤΕΧΝΙΚΕΣ
Η πιο φονική τεχνική ειναι το αθόρυβο βούλιαγμα,είναι βέβαια ενάντια στούς κανόνες ασφάλειας, καθώς προυποθέτει να είσαι αρνητικός στην επιφάνεια,το αθόρυβο βουλιαγμα γίνεται χωρίς σπασιμο της μέσης!!!Η επομενη καλύτερη τεχνική ειναι η ταπεινη οπισθοχώρηση(!!) κατα την οποία ενώ εισαι βουλιαγμένος και βλέπεις τα ψάρια, οπισθοχωρείς λίγο και ταυτόχρονα χαμηλώνεις το κεφάλι (κατι σαν το μάζεμα του χταποδιού στο θαλάμι του)

ΤΟΠΟΙ
Σχεδόν παντού!!Τούμπες με φυκιαδες,κροκάλες,ξενέρια είναι οι ιδανικότεροι τόποι,αν συνδιάζονται και τα τρία είναι οτι καλύτερο!!!Κλειστοί κόλποι και απάγγεια το επόμενο καλύτερο μέρος.

ΕΠΟΧΕΣ
Η καλύτερη εποχή είναι το τέλος Νοεμβρίου μέχρι τις αρχές Ιανουαρίου.
Ποσωπικά τα κυνηγάω όλο το χρόνο,μεγάλα μεμονωμένα ψάρια βρίσκεις την Ανοιξη, το πρώτο 20ημερο του Ιουνιου (οταν όλοι κυνηγάνε αλλα ψάρια :wink: )και αρχές Οκτωβρίου αλλα είναι γέρικα και δύσκολα.
Εχω παρατηρήσει οτι καθε τόπος κάνει ψάρια στην δικιά του εποχή,έτσι το πιο σημαντικό δεν ειναι τοσο το που,αλλά το πότε!!!!

Αλκιβιάδης Χατζηπροδρόμου.

Εικόνα

=D> =D> =D>
pathos

Νέα δημοσίευσηαπό dousmike » 21 Ιουν 2009, 12:21

:read: :hello: :hello: :hello:
Ο καφές πάντα σκέτος!!!
www.ellinonromi.gr
Άβαταρ μέλους
dousmike

Επόμενο

Επιστροφή στο Ψαρέματα και τεχνικές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: --xristos--, aantoni, alonediver, Bono-Junior, BONO., Chris Giannoulis, GeorgeT, karafon, ktsakanikas, marios_zio7, mat, miltosgz, Raziel88, sakelard, xareas και 35 επισκέπτες