• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Μετά από 3 μήνες και στο τέλος της σεζόν

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος

Μετά από 3 μήνες και στο τέλος της σεζόν

Νέα δημοσίευσηαπό lykos180 » 10 Μαρ 2019, 22:21

Μετά από 3 μήνες αποχης λογο ενός μικρού χειρουργείου επιτέλους έκανα το χόμπι μου. το πλάνο ήταν ψαρεμα σε 2 διαφορετικές παραλίες, μια για κάποιοι χταπόδι και στην άλλη για λαβράκια . με το χάραμα λοιπόν πέφτω στη πρώτη παραλία αλλά χταπόδι ουτε για πλάκα. σκαρτη 1 ώρα βουτιά και τα μαζεύω για το δεύτερο μέρος. Μετά από λίγο κολυμπητο φτάνω στο τόπο και αρχίζω τα καρτερια. πρώτο έρχεται το μικρότερο ψαρι στη ψαροβελονα. Μετά από μερικές βουτιές και καθώς αρχίζω να κρυώνω υπερβολικά λεω τελευταία βουτιά και βγαίνω. Καλή κάλυψη σε βράχο και αστοχω σε ενα αρκετά μεγάλο σε βολή εξ επαφής που λενε...ενας Θεός ξέρει πως...τελικα ολα χάνονται... κάτι όμως μου έλεγε να ξανακάνω ένα καρτέρι ηταν προαίσθημα ηταν αυτή η έλλειψη των τριών μηνών που με έκανε να επιμείνω λίγο ακόμα και να παρω ενα καλο λαβράκι ...τα νερά απίστευτα κρύα αλλα εξω οι 21 βαθμοί στις 12 το πρωί μαρτυρούσαν πως και αυτός ο χειμώνας μας έχει αφήσει παρόλο τις χιονισμένες κορφες γύρω απ τη θάλασσα. ήταν ένα ψαρεμα που το ευχαριστήθηκα γιατί μετά από καιρό βουτηξα, εκανα 3 βολές και πήρα 2 ωραία ψαρια και βγήκα. Αυτό που δε μπορώ να αλλάξω με τίποτα είναι ο βυθός ,η αύρα στη παραλία και η ματιά στο απέραντο γαλάζιο .
Τα ψαρια καταναλώθηκαν την ίδια μέρα. κάρβουνο και τα 2 και καλο κρασακι συμπλήρωσαν την όμορφη μερα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
lykos180

Re: Μετά από 3 μήνες και στο τέλος της σεζόν

Νέα δημοσίευσηαπό CARPENTER » 10 Μαρ 2019, 22:26

Μια χαρά σε βρίσκω .............................................

=D> =D> =D>
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ
Άβαταρ μέλους
CARPENTER

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 11 Μαρ 2019, 18:53

lykos180 έγραψε:Μετά από 3 μήνες αποχης λογο ενός μικρού χειρουργείου επιτέλους έκανα το χόμπι μου. το πλάνο ήταν ψαρεμα σε 2 διαφορετικές παραλίες, μια για κάποιοι χταπόδι και στην άλλη για λαβράκια . με το χάραμα λοιπόν πέφτω στη πρώτη παραλία αλλά χταπόδι ουτε για πλάκα. σκαρτη 1 ώρα βουτιά και τα μαζεύω για το δεύτερο μέρος. Μετά από λίγο κολυμπητο φτάνω στο τόπο και αρχίζω τα καρτερια. πρώτο έρχεται το μικρότερο ψαρι στη ψαροβελονα. Μετά από μερικές βουτιές και καθώς αρχίζω να κρυώνω υπερβολικά λεω τελευταία βουτιά και βγαίνω. Καλή κάλυψη σε βράχο και αστοχω σε ενα αρκετά μεγάλο σε βολή εξ επαφής που λενε...ενας Θεός ξέρει πως...τελικα ολα χάνονται... κάτι όμως μου έλεγε να ξανακάνω ένα καρτέρι ηταν προαίσθημα ηταν αυτή η έλλειψη των τριών μηνών που με έκανε να επιμείνω λίγο ακόμα και να παρω ενα καλο λαβράκι ...τα νερά απίστευτα κρύα αλλα εξω οι 21 βαθμοί στις 12 το πρωί μαρτυρούσαν πως και αυτός ο χειμώνας μας έχει αφήσει παρόλο τις χιονισμένες κορφες γύρω απ τη θάλασσα. ήταν ένα ψαρεμα που το ευχαριστήθηκα γιατί μετά από καιρό βουτηξα, εκανα 3 βολές και πήρα 2 ωραία ψαρια και βγήκα. Αυτό που δε μπορώ να αλλάξω με τίποτα είναι ο βυθός ,η αύρα στη παραλία και η ματιά στο απέραντο γαλάζιο .
Τα ψαρια καταναλώθηκαν την ίδια μέρα. κάρβουνο και τα 2 και καλο κρασακι συμπλήρωσαν την όμορφη μερα

αμα θελουμε σε πιστευουμε !! [-(
...τα ψαρακια παντως μια χαρα!!! :thumbsup:
οσο για τα χταποδια,.........μετα τις δεκα ! ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 11 Μαρ 2019, 20:01

Μιά χαρά τα λαβράκια αλλά μας είχες ..καλομάθει με τις τσιπούρες! :mrgreen:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό Greek-Blue » 12 Μαρ 2019, 13:32

Μετά απο 3μηνη αποχή να βουτήξεις και να πιάσεις και το λαβράκι σου...Αρχηγός :good:
Άβαταρ μέλους
Greek-Blue

Νέα δημοσίευσηαπό kostasprobonas » 12 Μαρ 2019, 17:19

Εξαιρετικά λαυράκια! Πάντα εύχομαι ήρωας, γιατί ήρωας είναι ο ανθεκτικός, αυτός που πέφτει και σηκώνεται..! :good:
Ars Longa, Vita Brevis
https://www.youtube.com/watch?v=1qL1C1ffKa4
Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Νέα δημοσίευσηαπό lykos180 » 14 Μαρ 2019, 00:42

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:Μιά χαρά τα λαβράκια αλλά μας είχες ..καλομάθει με τις τσιπούρες! :mrgreen:

θα επανέλθω και με τσιπούρες :D ..απλα το μέρος που συνήθως τις ψαρευω χρόνια τώρα είναι η απόλυτη λασπουρα αυτο το καιρο... προς τέλη του μήνα ελπίζω να στρώσει κάπως
lykos180

Νέα δημοσίευσηαπό lykos180 » 14 Μαρ 2019, 00:47

Greek-Blue έγραψε:Μετά απο 3μηνη αποχή να βουτήξεις και να πιάσεις και το λαβράκι σου...Αρχηγός :good:

εχεις δίκιο αλλά η σύλληψη αυτη πιστεύω πως οφείλεται μονο στη καλή γνώση του τόπου και στη συμπεριφορά των ψαριών αυτών. στο μερος που πιάστηκαν αυτά τα 2 ψάρια έχω ψαρέψει άπειρες φορές και εχω μαθει σχεδόν τα παντα για το μερος..βέβαια δε λείπουν και οι εκπλήξεις :D
ήξερα πότε να παω και που , πήγα και ήταν εκεί :D
lykos180

Νέα δημοσίευσηαπό lykos180 » 14 Μαρ 2019, 00:49

kostasprobonas έγραψε:Εξαιρετικά λαυράκια! Πάντα εύχομαι ήρωας, γιατί ήρωας είναι ο ανθεκτικός, αυτός που πέφτει και σηκώνεται..! :good:

ήταν μια καλή εξόρμηση μετά από καιρό που την ευχαριστηθηκα .πάντα πρέπει να μένουμε όρθιοι ότι και αν βρεθεί στο δρόμο μας
lykos180

Νέα δημοσίευσηαπό lykos180 » 14 Μαρ 2019, 00:55

KOSTAS STI έγραψε:
lykos180 έγραψε:Μετά από 3 μήνες αποχης λογο ενός μικρού χειρουργείου επιτέλους έκανα το χόμπι μου. το πλάνο ήταν ψαρεμα σε 2 διαφορετικές παραλίες, μια για κάποιοι χταπόδι και στην άλλη για λαβράκια . με το χάραμα λοιπόν πέφτω στη πρώτη παραλία αλλά χταπόδι ουτε για πλάκα. σκαρτη 1 ώρα βουτιά και τα μαζεύω για το δεύτερο μέρος. Μετά από λίγο κολυμπητο φτάνω στο τόπο και αρχίζω τα καρτερια. πρώτο έρχεται το μικρότερο ψαρι στη ψαροβελονα. Μετά από μερικές βουτιές και καθώς αρχίζω να κρυώνω υπερβολικά λεω τελευταία βουτιά και βγαίνω. Καλή κάλυψη σε βράχο και αστοχω σε ενα αρκετά μεγάλο σε βολή εξ επαφής που λενε...ενας Θεός ξέρει πως...τελικα ολα χάνονται... κάτι όμως μου έλεγε να ξανακάνω ένα καρτέρι ηταν προαίσθημα ηταν αυτή η έλλειψη των τριών μηνών που με έκανε να επιμείνω λίγο ακόμα και να παρω ενα καλο λαβράκι ...τα νερά απίστευτα κρύα αλλα εξω οι 21 βαθμοί στις 12 το πρωί μαρτυρούσαν πως και αυτός ο χειμώνας μας έχει αφήσει παρόλο τις χιονισμένες κορφες γύρω απ τη θάλασσα. ήταν ένα ψαρεμα που το ευχαριστήθηκα γιατί μετά από καιρό βουτηξα, εκανα 3 βολές και πήρα 2 ωραία ψαρια και βγήκα. Αυτό που δε μπορώ να αλλάξω με τίποτα είναι ο βυθός ,η αύρα στη παραλία και η ματιά στο απέραντο γαλάζιο .

αμα θελουμε σε πιστευουμε !! [-(
...τα ψαρακια παντως μια χαρα!!! :thumbsup:
οσο για τα χταποδια,.........μετα τις δεκα ! ;)

και μένα σαν ψεμα μου φαίνεται που βούτηξα μετά από τόσο καιρό :yahoo:
lykos180

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 14 Μαρ 2019, 12:32

Βρήκε ο lykos(180) τη γενιά του..που λεει και η γνωστή παροιμία :P

ωραια ψαρια!μπραβο!!
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό silverdiver » 14 Μαρ 2019, 20:19

Ωραιο δωρο σου εδωσε η θαλασσα !! Ευχομαι σιδερένιος από δω και μπρος! :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...
silverdiver

Νέα δημοσίευσηαπό lykos180 » 14 Μαρ 2019, 22:11

matador23 έγραψε:Βρήκε ο lykos(180) τη γενιά του..που λεει και η γνωστή παροιμία :P

ωραια ψαρια!μπραβο!!

ήθελαν παρέα :)
lykos180

Νέα δημοσίευσηαπό lykos180 » 14 Μαρ 2019, 22:14

silverdiver έγραψε:Ωραιο δωρο σου εδωσε η θαλασσα !! Ευχομαι σιδερένιος από δω και μπρος! :hello:

Ευχαριστώ φιλε! πάντα κάτι μας δίνει , λιγα και καλα, αρκεί να βρισκόμαστε δίπλα της :D
lykos180

Επιστροφή στο Ψαρέματα και τεχνικές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 11 επισκέπτες