• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

παρατημενο οπλο

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος

παρατημενο οπλο

Νέα δημοσίευσηαπό SARGOS » 11 Οκτ 2018, 12:27

Το οπλο το αγορασα απο μελος εδω μεσα πριν 7-8 χρονια το πρωτο καλοκαιρι που το ψαρεψα εσκισα οσες συναγριδες αντιστοιχουν για 3 ψαρευτικες σεζον,χωρις να μπορω να εξηγησω τον λογο, ενω χτυπαγα τα ψαρια τα εβλεπα συνεχεια το ιδιο σεναριο ενα ψαρι να φευγει τραυματισμενο και να χανεται
ενω ειχα διφτερη βεργα επανω κατεληξα στο συμπερασμα οτι ειναι κοντο για τετοιο ψαρεμα.
το αφησα ορθιο διπλα απο το γραφειο μου και ουτε το ξανα ακουμπησα καπια στιγμη το εστειλα να μου το κανουν ρολερ μου ειπαν οτι δεν γινεται και ξανακαθησε στον παγγο με τους αναπληροματικους,
τα χρονια περασαν και ενας πολυ καλος φιλος μου ειπε να το βαψουμε για να με καταφερει να το ξανα πιασω στα χερια μου και οτι αυτος θα τα κανει ολα (λυσιμο τριψιμο μονταρισμα ) εγω το μονο που επρεπαι να κανω ηταν να το βαψω με βερνικι και αυτος θα ξανα εβαζε πανω μηχανισμο σκανδαλη κτλ.
απο εκει και μετα το εδωσα σε ενα αλο φιλο να μου το βαψη ( δεν ηθελα να το ακουμπησω λες και ειχε χολερα ) και αφου μου το τελιωσανε και μου το φερανε το ξαναεβαλα στον παγγο με της αλαγες και περιμενε.
εχτες για καπιο λογο ξαναμπηκε στον σακο μετα απο 8 χρονια,
παμε στα ψαρευτικα τωρα, φτανω στην τελευταια σκαντζα σε ενα κοματι με την φολα να πλανατε στον αερα ,για καπιο λογο το ξαναπηρα στα χερια μου ητανε και εξω απο τον σακο οποτε το πηρα ευκολα και επεσα στο νερο.
φτανω σε ενα ξενερι λεω δυο τρεις βουτιες και φυγαμε ενω χαλαρωνω αισθανομαι κατι δεξια μου γυρναω το κεφαλι και βλεπω κεφαλια παρα πολλα να κανουν μια δινη απο τον πυθμενα πιο στενη και οσο πηγεναι προς τα πανω να γινεται φαρδυτερη λεω σιγα μην εχει τιποτα αλο τωρα αφου αυτα οπως πηγενανε ειχανε κανει μεγαλο χαλασμο στο μερος.
αφου περασανε δυο τρεις φορες διπλα μου με τετοια ταχυτητα που φοβηθηκα οτι θα με χτυπησουν και ενω δεν εβλεπα πυθμενα απο την πυκνοτητα του κοπαδιου αποφασιζω να ριξω,(ετσι κι αλιος το ψαρεμα για συναγριδες ειχε τελιωσει μετα απο αυτον το χαλασμο) χτυπαω ενα ψαρι και ενω παω να μαζεψω την βεργα με το ψαρι βλεπω απο κατω μου αφου εχει καθαρισει και εχουν φυγει τα ψαρια ενα ψαρι γυρω στα πεντε κιλα να καθεται με σκουρα μπλε ραχη να φευγει αργα αργα προς τα βαθια.
μετα απο λιγο καρτερι προς την πλευρα που εφυγε κατω ειναι θολα και σκοτεινα μιας και ο ηλιος ο μισος εχει βουλιαξη στον οριζοντα. δεν βλεπω τιποτα και κοβω την βουτια.
λιγο αργοτερα και λιγο πιο διπλα παιρνω της τελευταιες ανασες για να κανω την τελευταια βουτια της ημερας και αρχιζει το συνεφο με τους κεφαλους να περναει απο κατω μου, αφου περιμενα στην επιφανεια και δεν σταματαγε το περασμα τους αποφασιζω να καταδυθω μεσα στα ψαρια και να στρωσω καρτερι κατω απο αυτα κατεβενωντας προσεξα το το εξης οι κεφαλοι περναγανε απο δεξια προς αριστερα και ενω εγω τους πιεζα με την καταδυση μου αντι να φυγουνε προς το πελαγος που ειχε ελευθερο χωρο γυριζανε ολοι επανω μου και περνουσανε διπλα απο την μασκα.
με το που φθανω στον πυθμενα πριν ακουμπησω κατω βλεπω σε μια λακουβα ακριβως απο κατω μου δυο ψαρια σαν να περιμενανε πιος κεφαλος θα κανει το λαθος να πεσει μεσα στην λακουβα για να τον φανε χωρις να δωσουνε καμια σημασια για την υπαρξη μου.
αμεσως ερχονται αργα αργα προς το μερος μου βυθιζομαι πισω απο τον βραχο βγαζω το οπλο αριστερα σε ενα κοψιμο και περιμενα ενω βλεπω της ραχες τους να περνανε ακριβως απο κατω μου με κατευθηνση εκει που εχω στρωση το οπλο η βολη γινεται και το ψαρι ξαπλωνει ακαριαια κατω με την βεργα καρφωμενη πανω του.
στην ιδια βουτια το πιανω ανεβενουμε παρεα στην επιφανεια βλεπω το ρολοι 41 δευτερολεπτα 9 μετρα ,αυτα λεω δεν γινονται ουτε στον σινεμα.
το ψαρι ειναι λιγο πανω απο τα πεντε κιλα και το αφιερωνω στο μελος tonisc4 που ετριψε το οπλο και στον Μπαμπη που το εβαψε.
873.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
SARGOS

Re: παρατημενο οπλο

Νέα δημοσίευσηαπό hanos » 11 Οκτ 2018, 12:35

Μπήκα να παραγγείλω κάτι από το νετ ........λέω δεν μπαίνω και στο φορουμάκι ...........μπράβο ρε μάγκα !!!!!!!!
Τι μπράβο δηλαδή που πρέπει να παρατήσω την δουλειά και να πάω για βουτιά ........... :shock:
καλοφάγωτη όμως και ας ζηλεύω !!!!!!!!!!
ΟΤΙ ΣΕ "ΧΑΛΑΕΙ" ΑΣΤΟ ΣΤΗ ΣΤΕΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
hanos

Νέα δημοσίευσηαπό mitsosub » 11 Οκτ 2018, 12:54

βάλε και το οπλάκι ντε...
μασκα δεν εχω να γυρνώ
στο καρναβάλι ετούτο
μόνο μια αποχη να τρυγώ
της θαλασσας την πονηριά
και της σιωπής τον πλούτο
Άβαταρ μέλους
mitsosub

Νέα δημοσίευσηαπό kontarinis » 11 Οκτ 2018, 13:02

Ωραίος , τελικά βάψιμο χρειάζονταν για να ρίξει σωστά !!!! :D
https://www.youtube.com/user/mykonianseahunters/videos
Άβαταρ μέλους
kontarinis

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 11 Οκτ 2018, 13:53

αυτο ειναι !
ενα τριψιμο και ενα βαψιμο και η συναγριδα ερχεται στο πιατο !!! :grin:

......Αντωνηηηηηηηηηηηη !!!!!!
και το δικο μου θελει βερνικωμααααααα !!!!
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό xareas » 11 Οκτ 2018, 14:34

Ρε Σαργε μας μπιπ την ψυχολογία ρε μάστορα,και με οδοντογλυφίδα να πέσεις συναγρίδα θα βγάλεις.
Από την περιγραφή το σκηνικό πρέπει να ήταν τουλάχιστον γαμιστερο,ούτε σε βίντεο τέτοια πλάνα.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.
xareas

Νέα δημοσίευσηαπό Jackal21 » 11 Οκτ 2018, 15:06

Μπραβο φιλε ! Τα χρωματα του ψαριου δηλωνουν φρεσκοανεβασμενο ψαρι ?
Jackal21

Νέα δημοσίευσηαπό Greek-Blue » 11 Οκτ 2018, 15:20

Σε όλους μας έχουν κάτσει στραβά όπλα, ενώ δεν φταίνε τα ίδια αλλά η σύνδεση που κάνουμε με αστοχίες ή ξεψαρίσματα.
Κρίμα να μην έχεις μια κάμερα να δούμε το βίντεο.
Ωραίο ψάρι, πάντα τέτοια :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
Greek-Blue

Νέα δημοσίευσηαπό hariska » 11 Οκτ 2018, 16:30

xareas έγραψε:... το σκηνικό πρέπει να ήταν τουλάχιστον γαμιστερο,ούτε σε βίντεο τέτοια πλάνα.

Πιθανότατα τα ψάρια ήταν αρσενικά και προσπαθούσαν να γονιμοποιήσουν κάποιο μεγάλο θηλυκό στο κέντρο της "δίνης".
Πολύ συχνό φαινόμενο πριν μερικά (βασικά πριν πολλά) χρόνια, το οποίο όμως έχει εκλείψει όπως και τα μεγάλα κοπάδια κέφαλων.
Τώρα το καρτέρι των συναγρίδων, όντως πρέπει να ήταν εντυπωσιακό θέαμα!
Άβαταρ μέλους
hariska

Νέα δημοσίευσηαπό ΛΟΥΠΗΣ » 11 Οκτ 2018, 18:19

Ψαρουκλα !!!
Η ζωή μου είναι η θάλασσα
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου
Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ

Νέα δημοσίευσηαπό minasevoix » 11 Οκτ 2018, 18:27

Ωραία περιγραφή , πολύ ωραίες εικόνες και ψάρι :hello:
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ
Άβαταρ μέλους
minasevoix

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 11 Οκτ 2018, 18:33

Όμορφες εικονες μας μετέφερες και το ψάρι, αγριάδα λέμε! :thumbsup:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό Kostas 77 » 11 Οκτ 2018, 21:44

Φοβερή ιστορία....!!και ψαρουκλα πανέμορφη...!!!μπραβο! :good: που έγινε κάτω στο νησί....??
Kostas 77

Νέα δημοσίευσηαπό Batigoal » 11 Οκτ 2018, 21:45

Το σημαντικότερο από την ανάγνωση του κειμένου σου είναι ότι μέσα από αυτό έβγαλα εικόνες ζωντανές, πραγματικές λες και έβλεπα μπροστά μου αυτά που μας περιεγραψες.
Για την ψαρουκλα ούτε συζήτηση!!
Συγχαρητήρια.. =D>
Ψυχραιμία!
Batigoal

Νέα δημοσίευσηαπό underworld » 12 Οκτ 2018, 08:58

Γράφεις ωραία ρε μάγκα. :hello:
Άβαταρ μέλους
underworld
Site Admin

Επόμενο

Επιστροφή στο Ψαρέματα και τεχνικές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: ΑΘΗΝΑ-ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ, giannis1981, Google [Bot], p04155 και 30 επισκέπτες