• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ο αντιδραστικός.

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος

Re: Ο αντιδραστικός.

Νέα δημοσίευσηαπό underworld » 24 Ιουν 2018, 17:58

Πού είσαι ρε Γκαμπριελάρα :D :hello:
Άβαταρ μέλους
underworld
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό ΛΟΥΠΗΣ » 24 Ιουν 2018, 18:12

Μπράβο μαστοραντζα !!!!
Όσο για τα γραφόμενα σου ....... Θίγεις πολλά θέματα ταυτόχρονα και με ωραίο τρόπο, δύσκολο να γίνουν συζήτηση απο απόσταση...... σίγουρα όμως ξύπνησες αναμνήσεις και σκέψεις σε όσους τα διάβασαν :hello:
Η ζωή μου είναι η θάλασσα
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου
Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 24 Ιουν 2018, 21:05

peskandritsas έγραψε:
stelarasA'MAK έγραψε:
Τώρα ως προς την υπεραλίευση και το συνωστισμό...χτες στη Τζιά κάθε κάβος και σημαδούρα..η φουρτούνα έδωσε τη... λυση αλλά ταφτυσα και γω...

ημουν και γω στο κότερο..
χαμός, ο ενας κοιταγε για καπεταναιους που ξυριζαν τους κάβους , και ο αλλος βούταγε..
Εσύ ήσουν ρε που πέρασες και τσεκαρες αν ειμαστε οκ? =D>
:

Ναι...πως το θες.. :D
Με το πλοίο της γραμμής πήγα,και έψαχνα με το αμάξι κάβο να ψαρέψω.... :grin:
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό Lagkou.c » 24 Ιουν 2018, 22:22

Χωρίς να το παίζω υπεράνω, πριν χρόνια χάρισα κάτι ψαράκια σε ένα τσιγγανάκι που γύρναγε μόνο του στη παραλία.
Μετάνιωσα που δεν του έδωσα περισσότερα, το παιδάκι αν και ξυπόλυτο δεν είχε το θάρρος να ζητήσει κάποιο ψαράκι και έφυγε καταχαρούμενο με το ανέλπιστο δώρο
Πιστεύω ότι έκανες πολύ καλά, αν ήταν σωστός θα σου είχε προσφέρει κάτι σε ανταλλαγή ή θα σε είχε καλέσει από ευγένεια να φάτε μαζί.
Lagkou.c

Νέα δημοσίευσηαπό CARPENTER » 24 Ιουν 2018, 22:47

Παλληκάρι μου είσαι αυθεντικός .................................................

=D> =D> =D>

Σε τέτοιους ανθρώπους ποτέ ..................................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ
Άβαταρ μέλους
CARPENTER

Νέα δημοσίευσηαπό mike_m » 25 Ιουν 2018, 09:36

Γεια χαρα.

Ένα δυο περιστατικά από την πλευρά μου:

Ο ανεκδήγητος
Σιθωνία πέρσυ κοντά σε ένα από τα ακριβά ξενοδοχεία της Χαλκιδικής. Περνάω μπροστά από κόσμο φορτωμένος με 3 κιλά ψάρια, λαυράκια μπάφες και ενα κοκκαλι. Χοντρος Ρώσος σκάει μετα διερμηνέα - φουσκωτου μου ανοιγει ένα πάκο 50ευρά και μου ζητάει επιμόνως τα ψάρια. Αρνούμαι λέγοντας του οτι δεν ειμαι επαγγελματίας, απαγορευεται από το νόμο να πουλήσω ψάρια, ακόμα και παρανόμως δε πουλάω, ψαρεύω αποκλειστικά και μόνο για τη φαμίλια και στην τελική το ξενοδοχείο έχει δικά του καίκια και τα ψάρια τους είναι ημέρας. Λίγο ήθελε για να αρπάξω περισσότερο καθώς η αντιμετόπιση του προς το άτομο μου ήταν οχι απλά πιεστική αλλά προσβλητική. Αυτοι νομίζουν οτι επειδή ψαρευεις και φοράς στολή είσαι υπάλληλος τους.

Φισκάρδο - Ελλα στον παππου...
ΕΛληνοαμερικάνος γέρος με ROLEX Deytona με πιάνει να βγαίνω από την ψαρόβαρκα του συναξιούχου φίλου μου. Μου σκαει 100 δολάρια και μου λέει μπράβο για τα ψάρια. Του λέω πολυ ευγενικά οτι είπα και στον αποπάνω, καθώς και οτι παππου μια και είσαι Έλληνας, έλα από το σπίτι το βράδυ με την κυρά σου να κεράσω κανα τσίπουρο και να φάμε τα ψάρια με το γυο μου το φίλο μου και εσας. Μου λεει δεν εχεις μυαλο και φευγει.

Φισκάρδο - ο επαγγελματιας
Εχει 5 μέρες απαγορευτικό, και ειμαι ο μόνος που ψαρευει στο απαγγιο του Μαϊστρος δίπλα στο βράχο. Οπως ειναι φυσικό οταν δε τρεχουν σκάφη και έχεις βρει εκεί που μαζευεται σουπα το ψιλο και εισαι μονος.... και στραβος να εισαι κάτι θα βγάλεις. Βγαίνω στο ντόκο να καθαρίσω τα ψάρια με την καπελαδουρα και τον κουβά μου. Έρχεται ο ιδιοκτήτης πολυ γνωστης ταβέρνας που ξέρει οτι ψαρευώ για το χαβαλέ μου και λεει Μιχαλιο οκ ενα πενηντάρικο? Του λεω με Κεφαλονίτικη ευγένεια, να παίξει το πενηντάρι κανα τζοκερ μπας και κόψει ο Μαϊστρος και βγεί η βάρκα και του ξηγιέμαι οτι τους πουλάς που τους πουλάς φυκια για μεταξωτη κορδέλα τους γκελεμπίες με τα κρουιζερ (σουρίμι για οριτζιναλ αστακομακαρονάδα ή στην καλύτερη τσιπουρα ιχθοτροφείου για αλανιάρα) γιατί δε τους κάνεις και κανένα κατσίκι από τον τοπικό τσομπάνη που είναι πραγματικά άλλο πράγμα και να πάρει και αυτός κανένα φράγγο που λειώνει στο μαντρί χειμώνα καλοκαίρι. Μου απάντησε Κεφαλλονίτικα.

Πάμε στην άλλη όψη
Οικογένεια αλβανών στη Β. Ευβοια και τα παιδια έρχονται να δουν τα ψάρια που καθαρίζω. Έρχεται και ο μπαμπας και στα χέρια του βλέπω ακόμη τις μπογίες. Ειμαι με τη Σοφια και έχουμε βγάλει πολλά ψάρια για τους δύο μας. Ξηγιεμαι στον ανθρωπο δυο κέφαλους καλους και μια πέρδικα να κάνει την ψαρόσουπα των παιδιων. Ο τυπος βγάζει να με πληρώσει και εννοείται οτι δε παιρνω σεντ οσο και εαν επιμένει.

Φισκάρδο στον ντοκο γύρω στις 10.30. Παππους πρώην μπάρκο που ψαρευει και βλαστημάει Κεφαλλονίτικα τις μελανουρες που τις βλέπει να του τρώνε το ψωμοτύρι και τη φρίσσα και δε του κάθονται - ισως τα ποιο πονηρά ψάρια που έχω δει. Βγαινω από το ψάρεμα με πολύ λίγα. Γιάννη θα πειεις κανα κρασί? Μασούρι θέλουν μου απαντάει. Παρτα όλα και χαλάλι σου. Μου ήρθε την επόμενη με μια καλάθα ζαρζαβάτια από τον κηπο...

Έτσι πάει.
Νομίζω ότι ξέρουμε ολοι εδω μέσα γιατι και για ποιόν ψαρευουμε.
http://www.illumine.gr
Άβαταρ μέλους
mike_m

Νέα δημοσίευσηαπό mike_m » 25 Ιουν 2018, 09:45

kostasprobonas έγραψε:
gabrielb έγραψε:Σε μια περιοχή και [b][size=150][color=#FF0040] Σήμερα είδα δύο ψάρια στο ΦΒ πιασμένα από μακροχρόνια άνεργο δύτη. Δημόσιος υπάλληλος τον ρωτά: "-Πότε θα τα φάμε;" Ο φτωχός χιώτης απαντά ευγενικά: "Όταν βρω δουλειά.. :grin: "
Τα συγχαρητήριά μου για το λαμπρό ποστάρισμα για άλλη μια φορά!

Πικρή αλήθεια. Θανάσιμα πικρη.
Όχι μονο για εμάς στο φόρουμ αλλά και για οικογένειες που ρισκαρουν τα πάντα με αυτές τις πρακτικές....
http://www.illumine.gr
Άβαταρ μέλους
mike_m

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 25 Ιουν 2018, 11:08

kostasprobonas έγραψε:
gabrielb έγραψε:Σε μια περιοχή και εποχή που και το τελευταίο ψάρι είναι πουλημένο πριν καν βγει από την θάλασσα, τα δικά μου "περισσευούμενα" καταλήγουν συνήθως σε τραπεζώματα
ή σε οικογένειες με οικονομικά προβλήματα και μικρά παιδιά....

Τί είπες τώρα..! Γαβριήλ, φο-βε-ρή δημοσίευση-όχι ότι δεν είναι ζουμερές και οι συμβολές των εκλεκτών μελών. Εξαιρετική-αυθεντική-νταπιρανική ψαριά χωρίς φακούς-όπλα που βαρούν στα 6 μήκη και ξεψαρίσματα..
Υ.Γ. Είσαι πολύτιμος! Για πολλούς! Όχι μόνο για τους συγγενείς και εκλεκτούς που τρώνε φρέσκο άγριο ψάρι απ' τα χέρια σου. Συμφωνώ απολύτως με την απάντησή σου, Αυτά τα ψάρια είναι το αρνί του φτωχού στην ωραία ιστορία της Παλαιάς Διαθήκης. Υπάρχουν όμως και αντικειμενικές δυσκολίες που οφείλουμε να δικαιολογούμε. Σήμερα είδα δύο ψάρια στο ΦΒ πιασμένα από μακροχρόνια άνεργο δύτη. Δημόσιος υπάλληλος τον ρωτά: "-Πότε θα τα φάμε;" Ο φτωχός χιώτης απαντά ευγενικά: "Όταν βρω δουλειά.. :grin: "
Τα συγχαρητήριά μου για το λαμπρό ποστάρισμα για άλλη μια φορά!

Αν πω ενα απλο μπραβο για τα κοκκινα γραμματα θα ειναι λιγο!!! :hello:

Δυσκολες εποχες γενικοτερα.

gabrielb έγραψε:
Psarogiatros έγραψε:Θα σε στενοχωρήσω. Εγώ θα τα έδινα. Η "προσφορά" χωρίς αντάλλαγμα και αστερίσκους είναι στάση ζωής.
Κατά τα άλλα, ωραία ψάρια!

Φίλε doc δεν με στεναχωρείς καθόλου. Το αντίθετο μάλιστα. Τα forum είναι ιδανικός χώρος για διάλογο και εποικοδομητική αντιπαράθεση.
Η φράση σου "προσφορά" χωρίς αντάλλαγμα και αστερίσκους είναι στάση ζωής με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο και είναι μέρος και της δικιάς μου προσωπικής ιδεολογίας.
Σε μια περιοχή και εποχή που και το τελευταίο ψάρι είναι πουλημένο πριν καν βγει από την θάλασσα, τα δικά μου "περισσευούμενα" καταλήγουν συνήθως σε τραπεζώματα
ή σε οικογένειες με οικονομικά προβλήματα και μικρά παιδιά.
Στην προκειμένη περίπτωση αυτό που με ενόχλησε ήταν ότι στο περιεχόμενο της κουβέντας υπήρχε συνεχώς η απαίτηση και η απαξίωση.
Αν ήταν άπλα ευγενικός ίσως και να του είχα δώσει καμιά σάλπα ή κανένα κεφαλόπουλο....

μερικες φορες ειναι και ο τροπος που ζητας κατι!
Και η ευγένια πρεπει να περισσευει σε αυτες τις περιπτωσεις.
Λεπτη η διαχωριστικη γραμμη μεταξυ Θρασους και Ευγενιας.
Ειδικα οταν ζητας κατι που ο αλλος εχει μοχθησει να συλλεξει!!
:hello:

Ωραια πσαργια...ωραιο στορυ, διδακτικο....την Καλημερα μου! :thumbsup:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό Δραπέτης » 25 Ιουν 2018, 11:41

Κλασσικός Γαβρίλης, όπως ακριβώς τον ξέρουμε και έχει κερδίσει τον σεβασμό μας.
Τον σεβασμό - που οδηγεί στο "δούναι των ψαριών" - στον εμπνέει ο απέναντί σου, δεν γίνεται να στον επιβάλει.
Χρήστος Παπαναστασίου
Δραπέτης

Νέα δημοσίευσηαπό fotiosamor » 25 Ιουν 2018, 11:56

Μάιος 2017 - Κάμπινγκ με τον γιο στην Επίδαυρο
Απόγευμα - άδεια παραλία με τροχοβίλες(αυτές τις πανάκριβες) Αυστριακών - Γερμανών - Ολλανδών .
Έχουμε ρίξει καλάμι για να περάσουμε την ώρα μας για γύλους-πέρκες-χάνους.
Γνωστός κωλόφαρδος ο μικρός , πιάνει χταποδάκι 200 γρ . Στην αρχή μου λέει οτι σκάλωσε . Αρχίζοντας να μαζεύω , υποθέτω οτι κουβαλάμε φύκια ή σκουπίδια . Όταν είδα το χταπόδι του δίνω να μαζέψει τα τελευταία μέτρα !!
Βγάζει το χταπόδι και πανηγυρίζει σαν μικρό παιδί ... που είναι !!!!

Χειροκροτήματα απο τους φίλους τουρίστες , με τις τροχοβίλες , που ήδη έχουν ανάψει κάρβουνα για να ψήσουν !!!

Είδαμε το χταπόδι , εξηγήσαμε τα πλοκάμια , τα μάτια , το στόμα κτλ και ήρθε η ώρα που το αφήσαμε στην θάλασσα να φύγει !!!

Η τουρίστρια έρχεται τρέχοντας προς το μέρος μας φωνάζοντας : "Νο!!!Νο!!!Νο!!!"
Τι έγινε ρε παιδιά , λέω ... Πάτησε κανά αγκίστρι???
Με τα πολλά μας έκανε σχεδόν παρατήρηση που αφήσαμε το χταπόδι στην θάλασσα . Της εξηγώ καλοπροαίρετα οτι είναι baby-octapus και οτι είναι και παράνομο να το τρώμε !!!!!
Συνεχίζει λέγοντας οτι δεν πειράζει , οτι θα ήταν πολύ νόστιμο να το ψήνανε στα κάρβουνα !!!!
Την παραπέμπω στο χωριό , στα ταβερνάκια να αγοράσει όσα χταπόδια θέλει !!!
Έφυγε ψιλοστραβωμένη!!! :D Δεν πειράζει , σκέφτομαι , ξύδι !!!!!

Η συμπεριφορά ύαινας-όρνεου με ενόχλησε ιδιαίτερα !!!
Να κάνουν τις διακοπές τους , να φέρουν τα κωλόχαρτα απο την χώρα τους , κανένα πρόβλημα !!!
Όχι όμως να κάθονται στις ταβέρνες με τάπερ , όχι να απαιτούν την φιλοξενία και όχι να κάνουν διακοπές στην πλάτη μας !!!

Έχει διαφορά το προσφέρω απο το ζητάω-απαιτώ να μου δώσουν , να αγοράσω ..

Στην Ελλάδα που δυστυχώς ξεπουλάει τα πάντα , πρέπει να τους δώσουμε να καταλάβουν οτι κάποια πράγματα δεν εξαγοράζονται !!!!
fotiosamor

Νέα δημοσίευσηαπό georgeA » 25 Ιουν 2018, 12:46

Ωραίος Γαβριελ!
Χωρίς πολύ σκέψη θα ζητούσα, με την σειρά μου, λίγο ( από τον αφθονό ) χώρο στο πολυτελές του αυτοκινούμενο!
Προστατευομενο ειδος
Άβαταρ μέλους
georgeA

Νέα δημοσίευσηαπό xareas » 25 Ιουν 2018, 15:41

Επιεικώς απαράδεκτος...έπρεπε να του πεις το κατιτίς του,εγώ θα του έλεγα.
Προσωπικά ψάρια έχω δώσει και θα δώσω σε ανθρώπους μετρημένους στα δάχτυλα για τους λόγους που έχω εγώ στο μυαλό μου,γιατί το ψάρι που θα βγάλω είναι μετά από πολύ κόπο σωματικό και ψυχολογικό και είναι και η "επιβράβευση"της ψυχοθεραπείας που κάνω στη θάλασσα,πέρα ότι είναι ποιοτική τροφή.
Αυτό δεν το δίνω ούτε το πουλάω σε κανέναν,όπως είπαν οι συνάδελφοι ας πάει σε ένα ψαρά να πάρει ότι θέλει και όσο θέλει.
Έχω δώσει μια φορά σε ένα παππού καλαμά που ψαρεύαμε στο ίδιο μέρος και του έδωσα μια μπάφα μικρή που είχα πάρει,τον λόγο δεν το έχω σκεφτεί γιατί,ασυναίσθητα όταν ξεκίνησα να φεύγω του το έδωσα.
Ειδικά όταν λέω ότι κάνω ψαροντούφεκο και ξεκινάνε αν βγάλεις κανα ψάρι πες μου και θα σε πληρώσω κτλ κτλ αυτοί είναι ειδικά που δεν θα δουν ούτε κόκαλο.
ΥΓ:Ο λαβράκας τώρα καλοκαιρινός?
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.
xareas

Νέα δημοσίευσηαπό mojo » 25 Ιουν 2018, 16:32

Καλώς το Γαβριήλ με τα ωραία τοπικ.
Ωραία ψάρια με ποικιλία ειδών.
Φέτος ειδικά και γω επιμένω στα ρηχά χειμωνιάτικα κομμάτια .

Να πω κ γω μια πρόσφατη αντίστοιχη εμπειρία.

Απρίλης στο χωριό και έχω πέσει για ψάρεμα με το φουσκωτακι το οποίο έχω φέρει ως την παραλία με το αμάξι . Πάνω στις σχάρες.
Μπαίνω ψαρευω κανα 3ωρο κ αστοχω στο μοναδικό μεγάλο ψάρι που είδα. Ένα σκαρτο δικιλο λαβρακι. Την έχω ακούσει απ τα υπερβολικα βάρη στη μέση μιας κ ψαρευα στο 1 μέτρο και το εγχειρισμενο γόνατο με τσιμπάει... Βγαίνω και
Προσπαθώ σα μυρμήγκι να σηκώσω το φουσκωτακι να το βάλω στις σχάρες και στην πρώτη προσπάθεια δε τα καταφέρνω
-need a hand mate?
Γυρνώ κ βλέπω ένα χαμογελαστό νεο που έχει πιάσει ήδη απ την άλλη μεριά να σηκώσει.
Ήταν γερμανός και είχε αυτοκινουμενο λίγα μέτρα πιο πέρα. Με βοήθησε είπαμε κανα δύο βλακείες και γελάσαμε λίγο . Μου έδειξε το αυτοκινουμενο Με το οποίο ήρθε με τη γυναίκα του κ το μωρό. Το οποίο εκείνη τη στιγμή το θηλαζε.
Ήταν η πρώτη μου φορά που ήθελα πραγματικά να χαρίσω ψαρι και σπαστηκα πολυ που δεν είχα.
Την άλλη μέρα σε άλλο κομμάτι εβγαλα τις τρεις τσιπούρες που τη μια δε την ήθελα.
Πέρασα από κει να τον βρω αλλά δυστυχώς είχε φύγει κ τη χαρισα αλλού.
Άβαταρ μέλους
mojo

Νέα δημοσίευσηαπό magiatiko!!! » 25 Ιουν 2018, 16:41

Στους καφρους-μ@λ@κες λεμε ΠΑΝΤΑ ΟΧΙ κ όχι απαραίτητα ευγενικα…
Δε προκειται ουτε ν γινουν καλυτεροι ανθρωποι ουτε κ ν αισθανθουν εκτιμηση
...όπως φυλάει το στήθος μου τους χτύπους της καρδιάς μου,όπως φυλάει ο βουτηχτής την τελευταία πνοή....(ΥΠΟΓΕΙΑ ΡΕΥΜΑΤΑ)
Άβαταρ μέλους
magiatiko!!!

Νέα δημοσίευσηαπό gabrielb » 25 Ιουν 2018, 16:56

xareas έγραψε:ΥΓ:Ο λαβράκας τώρα καλοκαιρινός?

Καλοκαιρινότατος και μοναχικός!
Σε διαθήκη με σημαίες και συνθήματα
εγώ είμαι ελεύθερος αέρας που φυσά
Εγώ έχω φίλους τα βουνά κι όλα τα κύματα
εγώ έχω αδέρφια τα ποτάμια, τα πουλιά
Άβαταρ μέλους
gabrielb

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψαρέματα και τεχνικές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες